TNR - April 4 - Grey Rocks

Tuesday, April 4, 2017 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 70
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6
Updated: Wednesday, April 5, 2017 9:23 AM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 21:25.1--100%31.77%29.41%11.8
2480Rob Hansen HPKM 21:50.3+0:25.2+1.96%98.08%30.44%28.02%11.5
38Chris Dobrovolny HPKM 21:57.5+0:32.4+2.52%97.54%30.05%27.63%11.5
4115Shane Martin HPKM 22:02.0+0:36.9+2.87%97.21%29.81%27.38%11.4
516Ty Gee HPKM 22:38.7+1:13.6+5.73%94.58%27.87%25.36%11.1
61Bob Putnam HPKM 22:41.4+1:16.3+5.94%94.40%27.72%25.21%11.1
7136Carl Tessmann HPKM 22:46.6+1:21.5+6.34%94.04%27.45%24.93%11.1
814Jeff Raymond HPKM 23:11.0+1:45.9+8.24%92.39%26.15%23.59%10.9
911Dion Maxwell HPKM 23:29.0+2:03.9+9.64%91.21%25.19%22.60%10.7
103Mike Gill HPKM 23:34.0+2:08.9+10.03%90.88%24.93%22.32%10.7
1149Matt Kelly HPKM 23:34.3+2:09.2+10.05%90.86%24.91%22.31%10.7
1266Daryl RemmlerHTC HPKM 24:49.1+3:24.0+15.87%86.30%20.94%18.20%10.2
13300Paul HansenHTC HPKM 24:50.9+3:25.8+16.01%86.20%20.85%18.10%10.1
1470Sean Hulscher HPKM 24:57.3+3:32.2+16.51%85.83%20.51%17.75%10.1
15250Seth Putnam-Rea HPKM 24:58.4+3:33.3+16.60%85.76%20.45%17.69%10.1
16970Tyson Lehmann HPKM 25:14.2+3:49.1+17.83%84.87%19.61%16.82%10.0
1713Katja Rademacher HPKF 26:38.4+5:13.3+24.38%80.40%15.14%12.20%9.5
1832Amy Harris HPK 27:09.0+5:43.9+26.76%78.89%13.51%10.51%9.3
1959Scott Wanless HPKM 27:28.3+6:03.2+28.26%77.97%12.49%9.45%9.2
20114Dylan Adams PKM 27:41.4+6:16.3+29.28%77.35%11.79%8.73%9.1
2188Marshall House HPKM 27:44.5+6:19.4+29.52%77.21%11.63%8.56%9.1
2248Jim Smith HPKM 27:47.0+6:21.9+29.72%77.09%11.50%8.43%9.1
2322SP Smith HPKF 27:49.1+6:24.0+29.88%76.99%11.39%8.31%9.1
2490Tom Hoskin HPKM 28:19.0+6:53.9+32.21%75.64%9.80%6.67%8.9
2545Rod HopeHTC HPKM 28:45.8+7:20.7+34.29%74.46%8.38%5.20%8.8
2624Gary Cassulis HPKM 28:57.7+7:32.6+35.22%73.95%7.74%4.54%8.7
2780Peter Hanzely PKM 29:36.7+8:11.6+38.25%72.33%5.67%2.40%8.5
282Mike Darbyshire SUP 14'M 29:53.2+8:28.1+39.54%71.67%4.80%1.49%8.4
29460Jason Bennett SUP 14'M 30:19.9+8:54.8+41.62%70.61%3.38%0.03%8.3
30199Matt Abbott SUP 14'M 30:20.4+8:55.3+41.65%70.59%3.35%0.00%8.3
31133Whyvezz PKM 30:45.8+9:20.7+43.63%69.62%2.00%-1.40%8.2
32107Spencer Jones SKM 30:46.7+9:21.6+43.70%69.59%1.96%-1.44%8.2
3372Stephen Lambie HPKM 30:48.6+9:23.5+43.85%69.52%1.86%-1.55%8.2
34173Andrew Hubbard HPKM 30:56.8+9:31.7+44.49%69.21%1.42%-2.00%8.1
3550Dave Morris HPKM 32:06.6+10:41.5+49.92%66.70%-2.28%-5.83%7.8
36149Dmitri Oguz PKM 32:15.4+10:50.3+50.60%66.40%-2.75%-6.32%7.8
379Evan Gerbrecht SUP 14'M 32:39.2+11:14.1+52.46%65.59%-4.02%-7.62%7.7
38125Linas Antanavicius HPKM 32:40.9+11:15.8+52.59%65.54%-4.11%-7.72%7.7
3961Clay Ronaghan HPKM 32:47.4+11:22.3+53.09%65.32%-4.45%-8.08%7.7
40102Dan Bisalputra PKM 33:15.0+11:49.9+55.24%64.42%-5.92%-9.59%7.6
41327Jay Inouye HPKM 33:19.2+11:54.1+55.57%64.28%-6.14%-9.82%7.6
42148David Rees SKM 33:33.3+12:08.2+56.66%63.83%-6.89%-10.60%7.5
4333Kelvin Humenny SUP 14'M 34:17.2+12:52.1+60.08%62.47%-9.22%-13.01%7.3
4469Jamie Sterling HPK 34:40.5+13:15.4+61.89%61.77%-10.46%-14.29%7.3
4534Dwayne Lotnick SUP 14'M 35:31.9+14:06.8+65.89%60.28%-13.18%-17.11%7.1
46101Philippa Wall SKF 35:32.0+14:06.9+65.90%60.28%-13.19%-17.12%7.1
47145Nathan Hendricks PKM 35:50.4+14:25.3+67.33%59.76%-14.17%-18.13%7.0
48608Alison Wood SUP 14'F 36:38.6+15:13.5+71.08%58.45%-16.73%-20.78%6.9
4984Peter Allen SUP 14'M 37:50.0+16:24.9+76.64%56.61%-20.52%-24.70%6.7
504Tim Quarles SUP 14'M 39:11.9+17:46.8+83.01%54.64%-24.86%-29.20%6.4
5126John Little SUP 14'M 40:03.1+18:38.0+87.00%53.48%-27.58%-32.01%6.3
52118Mike Clarke SUP 14'M 40:30.1+19:05.0+89.10%52.88%-29.02%-33.49%6.2
5321Joel PerkinsDART Prone UnlimitedM 40:35.7+19:10.6+89.53%52.76%-29.31%-33.80%6.2
547Warren Stanhope SUP 14'M 40:39.3+19:14.2+89.81%52.68%-29.50%-34.00%6.2
55211Carmen Merkel SUP 12'6"F 42:02.6+20:37.5+96.30%50.94%-33.93%-38.57%6.0
56130David Smart SUP 14'M 42:50.1+21:25.0+99.99%50.00%-36.45%-41.18%5.9
5746Julie Mayor SUP 12'6"F 51:56.8+30:31.7+142.53%41.23%-65.47%-71.22%4.9
58140Jeff Stacey SUP 14'M 52:03.9+30:38.8+143.09%41.14%-65.85%-71.61%4.8
5975Sandee Doxtdator SKF 53:31.0+32:05.9+149.86%40.02%-70.47%-76.39%4.7
-17John Joyce PKM DNF------
-25Don Kennett SUP 12'6" DNF------
-74Michelle O'neill SUP 12'6"F DNF------
-134Vanessa Stanhope SUP 12'6"F DNF------
-141Kevin Lang SUP 14'M DNF------
-142Kelly Wharton SUP 14'F DNF------
-143Bram Rutherford HPKM DNF------
-144Jen Kennett SUP 12'6" DNF------
-169Sabrina Boechler SUP 12'6"M DNF------
-200Ivan Strashenko K1M DNF------
-443Suzanne Malfair SUP 12'6"F DNF------
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 21:25.1--100%19.55%17.43%11.8
2480Rob Hansen HPKM 21:50.3+0:25.2+1.96%98.08%17.98%15.81%11.5
38Chris Dobrovolny HPKM 21:57.5+0:32.4+2.52%97.54%17.53%15.34%11.5
4115Shane Martin HPKM 22:02.0+0:36.9+2.87%97.21%17.24%15.05%11.4
516Ty Gee HPKM 22:38.7+1:13.6+5.73%94.58%14.95%12.70%11.1
61Bob Putnam HPKM 22:41.4+1:16.3+5.94%94.40%14.78%12.52%11.1
7136Carl Tessmann HPKM 22:46.6+1:21.5+6.34%94.04%14.45%12.19%11.1
814Jeff Raymond HPKM 23:11.0+1:45.9+8.24%92.39%12.92%10.62%10.9
911Dion Maxwell HPKM 23:29.0+2:03.9+9.64%91.21%11.80%9.46%10.7
103Mike Gill HPKM 23:34.0+2:08.9+10.03%90.88%11.48%9.14%10.7
1149Matt Kelly HPKM 23:34.3+2:09.2+10.05%90.86%11.47%9.12%10.7
1266Daryl RemmlerHTC HPKM 24:49.1+3:24.0+15.87%86.30%6.78%4.32%10.2
13300Paul HansenHTC HPKM 24:50.9+3:25.8+16.01%86.20%6.67%4.20%10.1
1470Sean Hulscher HPKM 24:57.3+3:32.2+16.51%85.83%6.27%3.79%10.1
15250Seth Putnam-Rea HPKM 24:58.4+3:33.3+16.60%85.76%6.20%3.72%10.1
16970Tyson Lehmann HPKM 25:14.2+3:49.1+17.83%84.87%5.21%2.71%10.0
1713Katja Rademacher HPKF 26:38.4+5:13.3+24.38%80.40%-0.06%-2.71%9.5
1832Amy Harris HPK 27:09.0+5:43.9+26.76%78.89%-1.97%-4.67%9.3
1959Scott Wanless HPKM 27:28.3+6:03.2+28.26%77.97%-3.18%-5.91%9.2
2088Marshall House HPKM 27:44.5+6:19.4+29.52%77.21%-4.20%-6.95%9.1
2148Jim Smith HPKM 27:47.0+6:21.9+29.72%77.09%-4.35%-7.11%9.1
2222SP Smith HPKF 27:49.1+6:24.0+29.88%76.99%-4.48%-7.25%9.1
2390Tom Hoskin HPKM 28:19.0+6:53.9+32.21%75.64%-6.36%-9.17%8.9
2445Rod HopeHTC HPKM 28:45.8+7:20.7+34.29%74.46%-8.03%-10.89%8.8
2524Gary Cassulis HPKM 28:57.7+7:32.6+35.22%73.95%-8.78%-11.66%8.7
2672Stephen Lambie HPKM 30:48.6+9:23.5+43.85%69.52%-15.72%-18.78%8.2
27173Andrew Hubbard HPKM 30:56.8+9:31.7+44.49%69.21%-16.23%-19.31%8.1
2850Dave Morris HPKM 32:06.6+10:41.5+49.92%66.70%-20.60%-23.79%7.8
29125Linas Antanavicius HPKM 32:40.9+11:15.8+52.59%65.54%-22.75%-26.00%7.7
3061Clay Ronaghan HPKM 32:47.4+11:22.3+53.09%65.32%-23.16%-26.42%7.7
31327Jay Inouye HPKM 33:19.2+11:54.1+55.57%64.28%-25.15%-28.46%7.6
3269Jamie Sterling HPK 34:40.5+13:15.4+61.89%61.77%-30.24%-33.68%7.3
-143Bram Rutherford HPKM DNF------
  • Long Course - K1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
-200Ivan StrashenkoK1M DNF------
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1114Dylan AdamsPKM 27:41.4--100%12.29%12.12%9.1
280Peter HanzelyPKM 29:36.7+1:55.3+6.94%93.51%6.20%6.02%8.5
3133WhyvezzPKM 30:45.8+3:04.4+11.10%90.01%2.55%2.37%8.2
4149Dmitri OguzPKM 32:15.4+4:34.0+16.49%85.84%-2.18%-2.37%7.8
5102Dan BisalputraPKM 33:15.0+5:33.6+20.08%83.28%-5.33%-5.52%7.6
6145Nathan HendricksPKM 35:50.4+8:09.0+29.43%77.26%-13.53%-13.74%7.0
-17John JoycePKM DNF------
  • Long Course - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
121Joel PerkinsDART Prone UnlimitedM 40:35.7--100%0.00%0.00%6.2
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1107Spencer JonesSKM 30:46.7--100%19.73%10.90%8.2
2148David ReesSKM 33:33.3+2:46.6+9.02%91.73%12.49%2.86%7.5
3101Philippa WallSKF 35:32.0+4:45.3+15.45%86.62%7.33%-2.86%7.1
475Sandee DoxtdatorSKF 53:31.0+22:44.3+73.88%57.51%-39.56%-54.92%4.7
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1211Carmen MerkelSUP 12'6"F 42:02.6--100%10.54%10.54%6.0
246Julie MayorSUP 12'6"F 51:56.8+9:54.2+23.56%80.94%-10.54%-10.54%4.9
-25Don KennettSUP 12'6" DNF------
-74Michelle O'neillSUP 12'6"F DNF------
-134Vanessa StanhopeSUP 12'6"F DNF------
-144Jen KennettSUP 12'6" DNF------
-169Sabrina BoechlerSUP 12'6"M DNF------
-443Suzanne MalfairSUP 12'6"F DNF------
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
12Mike DarbyshireSUP 14'M 29:53.2--100%19.97%19.74%8.4
2460Jason BennettSUP 14'M 30:19.9+0:26.7+1.49%98.53%18.78%18.55%8.3
3199Matt AbbottSUP 14'M 30:20.4+0:27.2+1.52%98.51%18.75%18.52%8.3
49Evan GerbrechtSUP 14'M 32:39.2+2:46.0+9.26%91.53%12.56%12.31%7.7
533Kelvin HumennySUP 14'M 34:17.2+4:24.0+14.72%87.17%8.19%7.93%7.3
634Dwayne LotnickSUP 14'M 35:31.9+5:38.7+18.89%84.11%4.85%4.58%7.1
7608Alison WoodSUP 14'F 36:38.6+6:45.4+22.61%81.56%1.88%1.60%6.9
884Peter AllenSUP 14'M 37:50.0+7:56.8+26.59%79.00%-1.31%-1.60%6.7
94Tim QuarlesSUP 14'M 39:11.9+9:18.7+31.16%76.24%-4.97%-5.26%6.4
1026John LittleSUP 14'M 40:03.1+10:09.9+34.01%74.62%-7.25%-7.55%6.3
11118Mike ClarkeSUP 14'M 40:30.1+10:36.9+35.52%73.79%-8.46%-8.76%6.2
127Warren StanhopeSUP 14'M 40:39.3+10:46.1+36.03%73.51%-8.87%-9.18%6.2
13130David SmartSUP 14'M 42:50.1+12:56.9+43.32%69.77%-14.70%-15.03%5.9
14140Jeff StaceySUP 14'M 52:03.9+22:10.7+74.21%57.40%-39.42%-39.82%4.8
-141Kevin LangSUP 14'M DNF------
-142Kelly WhartonSUP 14'F DNF------