TNR - June 11 - RedBull Challenge

Tuesday, June 11, 2019 7:13 PM (GMT-7) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 81
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Tuesday, June 11, 2019 9:38 PM (GMT-7)
Organized by: Coast Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course -Just Paddle - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1126Katja And JeffHPDKF/M 30:42.4--100%21.13%16.28%
2115Shane/ Linda/ AlexHPDKF/M 31:50.1+1:07.7+3.67%96.46%18.23%13.20%
3721Nathan MiddletonHPKM 32:11.2+1:28.8+4.82%95.40%17.33%12.24%
4578Steve Juranovics/Martin JuranovicsHPDKM 32:46.0+2:03.6+6.71%93.71%15.84%10.66%
5172Peter Gumplinger / Silke GumplingerHPDKF/M 32:49.6+2:07.2+6.90%93.54%15.69%10.50%
6783Tony HodanicOC1M 34:19.3+3:36.9+11.77%89.47%11.85%6.42%
7590Chris FibichOC1M 34:48.8+4:06.4+13.37%88.20%10.58%5.08%
822Jim SmithHPKM 34:53.0+4:10.6+13.60%88.03%10.40%4.89%
929Jodi BoatesHPKF 34:56.3+4:13.9+13.78%87.89%10.26%4.74%
101000Ken AsanoOC1M 35:11.3+4:28.9+14.60%87.26%9.62%4.06%
1165David KvickHPKM 35:17.4+4:35.0+14.93%87.01%9.36%3.78%
12780Mark SheldrickHPKM 36:17.2+5:34.8+18.17%84.62%6.80%1.06%
13720Stuart HigginsonOC1M 36:40.6+5:58.2+19.44%83.72%5.80%0.00%
14125Linas AntanaviciusHPKM 38:51.1+8:08.7+26.53%79.04%0.21%-5.93%
1588Marshell House / Nick ConbereHPDKM 39:01.4+8:19.0+27.08%78.69%-0.23%-6.40%
1661Clay RonaghanHPKM 39:42.6+9:00.2+29.32%77.33%-1.99%-8.27%
17102Dan BisalputraPKM 40:20.6+9:38.2+31.38%76.11%-3.62%-10.00%
18523Robert HorvathPKM 40:35.9+9:53.5+32.21%75.64%-4.27%-10.69%
19147Liliana Bernhard/Stephan BernhardDSKF/M 44:16.1+13:33.7+44.17%69.36%-13.70%-20.70%
20343Kahlyn Adie / Erik AdieDSKF/M 44:16.4+13:34.0+44.18%69.36%-13.71%-20.71%
21129Luke JohnsonSKM 44:49.4+14:07.0+45.97%68.51%-15.13%-22.21%
2241Lisa MacleayPKF 45:06.5+14:24.1+46.90%68.07%-15.86%-22.99%
23520Jeff HumphriesSUP 14'M 46:23.0+15:40.6+51.05%66.20%-19.13%-26.47%
2484Peter AllenSUP 14'M 47:19.8+16:37.4+54.14%64.88%-21.56%-29.05%
25918Lindsay FaneSKF 59:55.1+29:12.7+95.13%51.25%-53.90%-63.37%
  • Long Course -Just Paddle - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Liliana Bernhard/Stephan BernhardDSKF/M 44:16.1--100%0.01%0.01%
2343Kahlyn Adie / Erik AdieDSKF/M 44:16.4+0:00.3+0.01%99.99%-0.01%-0.01%
  • Long Course -Just Paddle - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1126Katja And JeffHPDKF/M 30:42.4--100%8.15%6.29%
2115Shane/ Linda/ AlexHPDKF/M 31:50.1+1:07.7+3.67%96.46%4.78%2.84%
3578Steve Juranovics/Martin JuranovicsHPDKM 32:46.0+2:03.6+6.71%93.71%1.99%0.00%
4172Peter Gumplinger / Silke GumplingerHPDKF/M 32:49.6+2:07.2+6.90%93.54%1.81%-0.18%
588Marshell House / Nick ConbereHPDKM 39:01.4+8:19.0+27.08%78.69%-16.73%-19.09%
  • Long Course -Just Paddle - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1721Nathan MiddletonHPKM 32:11.2--100%10.64%8.79%
222Jim SmithHPKM 34:53.0+2:41.8+8.38%92.27%3.16%1.15%
329Jodi BoatesHPKF 34:56.3+2:45.1+8.55%92.12%3.01%1.00%
465David KvickHPKM 35:17.4+3:06.2+9.64%91.21%2.03%0.00%
5780Mark SheldrickHPKM 36:17.2+4:06.0+12.74%88.70%-0.74%-2.82%
6125Linas AntanaviciusHPKM 38:51.1+6:39.9+20.71%82.85%-7.86%-10.09%
761Clay RonaghanHPKM 39:42.6+7:31.4+23.37%81.05%-10.24%-12.52%
  • Long Course -Just Paddle - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1783Tony HodanicOC1M 34:19.3--100%2.63%1.94%
2590Chris FibichOC1M 34:48.8+0:29.5+1.43%98.59%1.24%0.54%
31000Ken AsanoOC1M 35:11.3+0:52.0+2.53%97.54%0.17%-0.54%
4720Stuart HigginsonOC1M 36:40.6+2:21.3+6.86%93.58%-4.05%-4.79%
  • Long Course -Just Paddle - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1102Dan BisalputraPKM 40:20.6--100%3.98%0.63%
2523Robert HorvathPKM 40:35.9+0:15.3+0.63%99.37%3.38%0.00%
341Lisa MacleayPKF 45:06.5+4:45.9+11.81%89.44%-7.36%-11.11%
  • Long Course -Just Paddle - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1129Luke JohnsonSKM 44:49.4--100%14.41%14.41%
2918Lindsay FaneSKF 59:55.1+15:05.7+33.68%74.81%-14.41%-14.41%
  • Long Course -Just Paddle - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1520Jeff HumphriesSUP 14'M 46:23.0--100%1.01%1.01%
284Peter AllenSUP 14'M 47:19.8+0:56.8+2.04%98.00%-1.01%-1.01%
  • RedBull Challenge - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1250Seth Putnam-Rea HPKM 30:14.7--100%24.09%19.65%
2456Russ Stothers HPKM 30:41.1+0:26.4+1.45%98.57%22.98%18.48%
31Bob Putnam HPKM 31:04.0+0:49.3+2.72%97.36%22.03%17.47%
466Daryl RemmlerHTC HPKM 31:32.2+1:17.5+4.27%95.90%20.85%16.22%
5233Jonathan Sy HPKM 32:05.5+1:50.8+6.11%94.25%19.45%14.74%
670Sean Hulscher HPKM 32:05.8+1:51.1+6.12%94.23%19.44%14.73%
7349Kyle Marte HPKM 33:32.9+3:18.2+10.92%90.15%15.80%10.87%
82Mike Darbyshire SUP 14'M 34:09.3+3:54.6+12.93%88.55%14.28%9.26%
91001Seventh Wave Dragon BoatF/M 34:48.7+4:34.0+15.10%86.88%12.63%7.52%
10555Scott Wanless / Tyler Wanless HPDKM 34:52.7+4:38.0+15.32%86.72%12.46%7.34%
11734Jaime Sharp HPKM 35:04.3+4:49.6+15.96%86.24%11.97%6.83%
1282Gary Parsons SUP 14'M 35:14.1+4:59.4+16.50%85.84%11.57%6.39%
1331Shannon Bell Parsons SUP 14'F 35:22.0+5:07.3+16.93%85.52%11.23%6.04%
14166Andrew Horembala HPKM 35:34.9+5:20.2+17.64%85.00%10.69%5.47%
1560Geordie Goodman SUP 14'M 35:41.5+5:26.8+18.01%84.74%10.42%5.18%
16355Mike Fitzmaurice HPKM 35:52.1+5:37.4+18.59%84.32%9.98%4.71%
1749Matt Kelly HPKM 35:57.0+5:42.3+18.86%84.13%9.77%4.49%
1869Jamie Sterling HPKM 36:02.0+5:47.3+19.14%83.94%9.56%4.27%
1923Rene Chong HPKM 36:44.2+6:29.5+21.46%82.33%7.80%2.40%
20460Jason Bennett SUP 14'M 36:59.3+6:44.6+22.30%81.77%7.16%1.73%
219Evan Gerbrecht SUP 14'M 37:05.6+6:50.9+22.64%81.54%6.90%1.45%
22303Nima Mostaghimi SUP 14'M 37:06.7+6:52.0+22.70%81.50%6.85%1.41%
2333Kelvin Humenny SUP 14'M 37:08.5+6:53.8+22.80%81.43%6.78%1.33%
2442Neil Muncey HPKM 37:35.4+7:20.7+24.29%80.46%5.65%0.14%
254Tim Quarles SUP 14'M 37:41.5+7:26.8+24.62%80.24%5.40%-0.14%
26173Andrew Hubbard HPKM 38:46.1+8:31.4+28.18%78.01%2.70%-3.00%
27412Krista Cline SUP 14'F 38:57.9+8:43.2+28.83%77.62%2.20%-3.52%
28408Shauna Magowan SUP 14'F 39:57.1+9:42.4+32.09%75.70%-0.27%-6.14%
29728Dorian Harries SUP 14'M 40:13.1+9:58.4+32.98%75.20%-0.94%-6.85%
30777Steve Esslaar SUP 12'6""M 40:20.3+10:05.6+33.37%74.98%-1.24%-7.17%
315Warren Bruce SUP 14'M 40:32.1+10:17.4+34.02%74.61%-1.74%-7.69%
32339Vanessa Iverson / Jenna Horembala DSKF 40:46.2+10:31.5+34.80%74.18%-2.33%-8.31%
3364Gage Bergez SUP 14'M 41:16.4+11:01.7+36.46%73.28%-3.59%-9.65%
347Warren Stanhope SUP 14'M 42:29.2+12:14.5+40.48%71.19%-6.64%-12.87%
35211Carmen Merkel SUP 14'F 43:11.7+12:57.0+42.82%70.02%-8.41%-14.76%
36686Andrew Celmainis SUP 14'M 43:34.8+13:20.1+44.09%69.40%-9.38%-15.78%
3727Finn Stanhope SUP 12'6""M 43:44.7+13:30.0+44.64%69.14%-9.79%-16.22%
38252Katie Weinstein SUP 14'F 43:54.9+13:40.2+45.20%68.87%-10.22%-16.67%
39587Bryant Bell SUP 12'6""M 46:24.9+16:10.2+53.46%65.16%-16.50%-23.31%
4028Klara Schwab SUP 14'F 46:34.1+16:19.4+53.97%64.95%-16.88%-23.72%
41327Jay Inouye SUP 14'M 47:25.9+17:11.2+56.82%63.77%-19.05%-26.01%
42212Sean Gibson SUP 12'6""M 47:42.7+17:28.0+57.75%63.39%-19.75%-26.76%
43518Mark Reisdorf SUP UnlimitedM 49:33.0+19:18.3+63.83%61.04%-24.36%-31.64%
4417John Joyce PKM 50:02.9+19:48.2+65.48%60.43%-25.61%-32.96%
45696Natalie Bowden / Buzz Harries DSKF/M 50:56.6+20:41.9+68.44%59.37%-27.86%-35.34%
46532Adlih Britton Prone UnlimitedF 51:41.0+21:26.3+70.88%58.52%-29.72%-37.31%
47443Suzanne Malfair SUP 12'6""F 56:20.4+26:05.7+86.28%53.68%-41.41%-49.68%
4818Isy HumennyDART Prone UnlimitedF 57:45.4+27:30.7+90.96%52.37%-44.96%-53.44%
-35Terry Lewis SUP 14'M DNF-----
  • RedBull Challenge - Dragon Boat
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
11001Seventh WaveDragon BoatF/M 34:48.7--100%0.00%0.00%
  • RedBull Challenge - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1339Vanessa Iverson / Jenna HorembalaDSKF 40:46.2--100%11.09%11.09%
2696Natalie Bowden / Buzz HarriesDSKF/M 50:56.6+10:10.4+24.95%80.03%-11.09%-11.09%
  • RedBull Challenge - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1555Scott Wanless / Tyler WanlessHPDKM 34:52.7--100%0.00%0.00%
  • RedBull Challenge - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1250Seth Putnam-Rea HPKM 30:14.7--100%11.54%13.76%
2456Russ Stothers HPKM 30:41.1+0:26.4+1.45%98.57%10.26%12.51%
31Bob Putnam HPKM 31:04.0+0:49.3+2.72%97.36%9.14%11.42%
466Daryl RemmlerHTC HPKM 31:32.2+1:17.5+4.27%95.90%7.76%10.08%
5233Jonathan Sy HPKM 32:05.5+1:50.8+6.11%94.25%6.14%8.50%
670Sean Hulscher HPKM 32:05.8+1:51.1+6.12%94.23%6.13%8.48%
7349Kyle Marte HPKM 33:32.9+3:18.2+10.92%90.15%1.88%4.34%
8734Jaime Sharp HPKM 35:04.3+4:49.6+15.96%86.24%-2.57%0.00%
9166Andrew Horembala HPKM 35:34.9+5:20.2+17.64%85.00%-4.07%-1.45%
10355Mike Fitzmaurice HPKM 35:52.1+5:37.4+18.59%84.32%-4.90%-2.27%
1149Matt Kelly HPKM 35:57.0+5:42.3+18.86%84.13%-5.14%-2.50%
1269Jamie Sterling HPKM 36:02.0+5:47.3+19.14%83.94%-5.39%-2.74%
1323Rene Chong HPKM 36:44.2+6:29.5+21.46%82.33%-7.44%-4.75%
1442Neil Muncey HPKM 37:35.4+7:20.7+24.29%80.46%-9.94%-7.18%
15173Andrew Hubbard HPKM 38:46.1+8:31.4+28.18%78.01%-13.39%-10.54%
  • RedBull Challenge - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
117John JoycePKM 50:02.9--100%0.00%0.00%
  • RedBull Challenge - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1532Adlih Britton Prone UnlimitedF 51:41.0--100%5.55%5.55%
218Isy HumennyDART Prone UnlimitedF 57:45.4+6:04.4+11.75%89.48%-5.55%-5.55%
  • RedBull Challenge - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1777Steve EsslaarSUP 12'6""M 40:20.3--100%14.01%13.09%
227Finn StanhopeSUP 12'6""M 43:44.7+3:24.4+8.45%92.21%6.75%5.75%
3587Bryant BellSUP 12'6""M 46:24.9+6:04.6+15.06%86.91%1.06%0.00%
4212Sean GibsonSUP 12'6""M 47:42.7+7:22.4+18.28%84.55%-1.71%-2.79%
5443Suzanne MalfairSUP 12'6""F 56:20.4+16:00.1+39.67%71.60%-20.10%-21.38%
  • RedBull Challenge - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
12Mike DarbyshireSUP 14'M 34:09.3--100%14.03%13.44%
282Gary ParsonsSUP 14'M 35:14.1+1:04.8+3.16%96.93%11.31%10.70%
331Shannon Bell ParsonsSUP 14'F 35:22.0+1:12.7+3.55%96.57%10.98%10.37%
460Geordie GoodmanSUP 14'M 35:41.5+1:32.2+4.50%95.69%10.16%9.55%
5460Jason BennettSUP 14'M 36:59.3+2:50.0+8.30%92.34%6.90%6.26%
69Evan GerbrechtSUP 14'M 37:05.6+2:56.3+8.60%92.08%6.64%5.99%
7303Nima MostaghimiSUP 14'M 37:06.7+2:57.4+8.66%92.03%6.59%5.95%
833Kelvin HumennySUP 14'M 37:08.5+2:59.2+8.74%91.96%6.51%5.87%
94Tim QuarlesSUP 14'M 37:41.5+3:32.2+10.35%90.62%5.13%4.48%
10412Krista ClineSUP 14'F 38:57.9+4:48.6+14.08%87.66%1.92%1.25%
11408Shauna MagowanSUP 14'F 39:57.1+5:47.8+16.97%85.49%-0.56%-1.25%
12728Dorian HarriesSUP 14'M 40:13.1+6:03.8+17.75%84.92%-1.23%-1.93%
135Warren BruceSUP 14'M 40:32.1+6:22.8+18.68%84.26%-2.03%-2.73%
1464Gage BergezSUP 14'M 41:16.4+7:07.1+20.84%82.75%-3.89%-4.60%
157Warren StanhopeSUP 14'M 42:29.2+8:19.9+24.39%80.39%-6.94%-7.67%
16211Carmen MerkelSUP 14'F 43:11.7+9:02.4+26.47%79.07%-8.72%-9.47%
17686Andrew CelmainisSUP 14'M 43:34.8+9:25.5+27.59%78.37%-9.69%-10.45%
18252Katie WeinsteinSUP 14'F 43:54.9+9:45.6+28.58%77.78%-10.53%-11.29%
1928Klara SchwabSUP 14'F 46:34.1+12:24.8+36.34%73.34%-17.21%-18.02%
20327Jay InouyeSUP 14'M 47:25.9+13:16.6+38.87%72.01%-19.39%-20.21%
-35Terry LewisSUP 14'M DNF-----
  • RedBull Challenge - SUP Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1518Mark ReisdorfSUP UnlimitedM 49:33.0--100%0.00%0.00%
  • Short Course -Just Paddle - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1137Troy TrimmerSUP 14'M 39:37.1--100%22.00%25.84%
2109Matt HallatPKM 49:10.7+9:33.6+24.13%80.56%3.18%7.94%
3503Ali AlibhaiSUP 12'6""M 53:07.9+13:30.8+34.11%74.57%-4.60%0.54%
4291Julia Kramer BernhardSUP 12'6""F 53:42.8+14:05.7+35.58%73.76%-5.74%-0.54%
5824Kim HallSUP 14'F 54:16.4+14:39.3+36.99%73.00%-6.85%-1.59%
6711Dale RollingsSUP Surf 12'2""M 54:51.5+15:14.4+38.47%72.22%-8.00%-2.69%
-869Chris BlaisSUP 12'6""M DNF-----
  • Short Course -Just Paddle - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1109Matt HallatPKM 49:10.7--100%0.00%0.00%
  • Short Course -Just Paddle - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1503Ali AlibhaiSUP 12'6""M 53:07.9--100%0.54%0.54%
2291Julia Kramer BernhardSUP 12'6""F 53:42.8+0:34.9+1.09%98.92%-0.54%-0.54%
-869Chris BlaisSUP 12'6""M DNF-----
  • Short Course -Just Paddle - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1137Troy TrimmerSUP 14'M 39:37.1--100%15.61%15.61%
2824Kim HallSUP 14'F 54:16.4+14:39.3+36.99%73.00%-15.61%-15.61%
  • Short Course -Just Paddle - SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1711Dale RollingsSUP Surf 12'2""M 54:51.5--100%0.00%0.00%