TNR - June 6 - Garage Guru Race

Tuesday, June 6, 2017 6:58 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 76
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6
Updated: Wednesday, June 14, 2017 8:43 AM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 30:29.5--100%23.60%19.57%12.8
2115Shane Martin HPKM 30:35.5+0:06.0+0.33%99.67%23.35%19.31%12.7
3273Shannon Van Baalen Rowing 30:40.4+0:10.9+0.60%99.41%23.15%19.09%12.7
435Bruce Mc Taggart HPKM 30:42.8+0:13.3+0.73%99.28%23.05%18.99%12.7
5172Peter Gumplinger / Bruno HPDKM 31:14.2+0:44.7+2.44%97.61%21.73%17.61%12.5
614Jeff Raymond HPKM 31:23.7+0:54.2+2.96%97.12%21.34%17.19%12.4
737Martin Rother HPKM 31:24.5+0:55.0+3.01%97.08%21.30%17.15%12.4
8456Russ Stothers HPKM 31:25.4+0:55.9+3.06%97.04%21.27%17.11%12.4
9970Tyson Lehmann HPKM 32:17.6+1:48.1+5.91%94.42%19.09%14.82%12.1
1049Matt Kelly HPKM 32:37.2+2:07.7+6.98%93.48%18.27%13.96%12.0
1165David Kvick HPKM 32:40.4+2:10.9+7.15%93.32%18.13%13.82%11.9
12979Mike Fitzmaurice HPKM 32:44.6+2:15.1+7.38%93.12%17.96%13.63%11.9
1370Sean Hulscher HPKM 32:46.1+2:16.6+7.47%93.05%17.90%13.57%11.9
1423Rene Chong HPKM 32:48.6+2:19.1+7.60%92.93%17.79%13.46%11.9
1545Rod HopeHTC HPKM 33:56.4+3:26.9+11.31%89.84%14.96%10.48%11.5
1666Daryl RemmlerHTC HPKM 33:59.5+3:30.0+11.48%89.70%14.83%10.34%11.5
17233Jonathan Sy HPKM 34:27.1+3:57.6+12.99%88.51%13.68%9.13%11.3
1842Neil Muncey HPK 34:40.9+4:11.4+13.74%87.92%13.10%8.52%11.2
1913Katja Rademacher HPKF 34:45.2+4:15.7+13.98%87.74%12.92%8.33%11.2
20300Paul HansenHTC HPKM 34:56.5+4:27.0+14.59%87.26%12.45%7.83%11.2
21125Linas Antanavicius HPKM 35:03.0+4:33.5+14.95%86.99%12.18%7.55%11.1
22181Yoel Guttmann HPKM 35:45.4+5:15.9+17.27%85.28%10.41%5.68%10.9
2380Peter Hanzely PKM 35:50.6+5:21.1+17.55%85.07%10.19%5.46%10.9
2453Eric Broberg HPKM 36:18.4+5:48.9+19.07%83.98%9.03%4.23%10.7
2532Amy Harris HPK 36:36.2+6:06.7+20.04%83.30%8.29%3.45%10.7
2688Marshall House HPKM 36:38.3+6:08.8+20.16%83.22%8.20%3.36%10.6
2761Clay Ronaghan HPKM 36:42.9+6:13.4+20.41%83.05%8.01%3.16%10.6
2830Trista Bilmer HPKF 36:44.3+6:14.8+20.49%83.00%7.95%3.09%10.6
2990Tom Hoskin HPKM 37:04.0+6:34.5+21.56%82.26%7.13%2.23%10.5
3069Jamie Sterling HPK 37:06.3+6:36.8+21.69%82.18%7.03%2.13%10.5
31327Jay Inouye HPKM 37:30.3+7:00.8+23.00%81.30%6.03%1.07%10.4
32199Matt Abbott SUP 14'M 37:35.6+7:06.1+23.29%81.11%5.81%0.84%10.4
3350Dave Morris HPKM 37:54.7+7:25.2+24.33%80.43%5.01%0.00%10.3
3410Rozanne Pilbeam HPK 37:59.7+7:30.2+24.61%80.25%4.80%-0.22%10.3
35460Jason Bennett SUP 14'M 38:10.4+7:40.9+25.19%79.88%4.35%-0.69%10.2
3633Kelvin Humenny SUP 14'M 38:59.3+8:29.8+27.87%78.21%2.31%-2.84%10.0
37102Dan Bisalputra PKM 39:14.1+8:44.6+28.67%77.72%1.69%-3.49%9.9
38467Ben Wright SUP 14'M 39:16.5+8:47.0+28.81%77.64%1.59%-3.60%9.9
394Tim Quarles SUP 14'M 41:02.7+10:33.2+34.61%74.29%-2.84%-8.26%9.5
40285Anastacio Leiva PK 42:20.3+11:50.8+38.85%72.02%-6.08%-11.68%9.2
417Warren Stanhope SUP 14'M 42:33.5+12:04.0+39.57%71.65%-6.63%-12.26%9.2
42101Philippa Wall PKF 42:33.8+12:04.3+39.59%71.64%-6.65%-12.27%9.2
4317John Joyce PKM 42:34.8+12:05.3+39.64%71.61%-6.69%-12.31%9.2
44165Steve Esselaar SUP 14' 42:35.4+12:05.9+39.68%71.59%-6.71%-12.34%9.2
4584Peter Allen SUP 14'M 42:41.8+12:12.3+40.03%71.41%-6.98%-12.62%9.1
4683Tania Hulscher HPKM 43:26.4+12:56.9+42.47%70.19%-8.84%-14.58%9.0
47276Owen Wright SUP 12'6" 45:02.6+14:33.1+47.72%67.69%-12.86%-18.81%8.7
48279John Lawless SK 45:03.9+14:34.4+47.79%67.66%-12.91%-18.87%8.7
49612Fred Feuermann Prone UnlimitedM 45:35.5+15:06.0+49.52%66.88%-14.23%-20.26%8.6
50180Barry Clemiss SUP 14'M 45:59.6+15:30.1+50.84%66.30%-15.24%-21.32%8.5
51167Christopher Gravel SUP 14'M 46:25.5+15:56.0+52.25%65.68%-16.32%-22.46%8.4
52343Kahlyn Adie PKF 46:34.8+16:05.3+52.76%65.46%-16.71%-22.86%8.4
53277Stanley Proboszcz SK 46:37.2+16:07.7+52.89%65.40%-16.81%-22.97%8.4
53771Greg Kabatoff SUP 14' 46:37.2+16:07.7+52.89%65.40%-16.81%-22.97%8.4
55211Carmen Merkel SUP 12'6"F 46:53.2+16:23.7+53.77%65.03%-17.48%-23.67%8.3
5674Michelle O'neill SUP 12'6"F 48:11.1+17:41.6+58.03%63.28%-20.73%-27.10%8.1
5741Lisa Macleay PKF 48:27.0+17:57.5+58.90%62.93%-21.40%-27.80%8.0
58401Joel PerkinsDART Prone 12'2"M 48:31.4+18:01.9+59.14%62.84%-21.58%-27.99%8.0
5992Tom Murphy SUP 14' 49:04.9+18:35.4+60.97%62.12%-22.98%-29.46%7.9
6024Gary Cassulis Prone 14'M 49:07.2+18:37.7+61.09%62.08%-23.07%-29.56%7.9
612Mike Darbyshire Prone 12'6''M 51:02.2+20:32.7+67.38%59.74%-27.88%-34.62%7.6
62147Liliana / Stephan / Julia DSKF 51:13.3+20:43.8+67.99%59.53%-28.34%-35.11%7.6
6318Isy HumennyDART SUP 12'6"F 51:46.0+21:16.5+69.77%58.90%-29.71%-36.55%7.5
64284Michael Gilbert SUP 14' 55:45.4+25:15.9+82.86%54.69%-39.70%-47.07%7.0
65186Richard Wong SUP 12'6" 1:05:19.7+34:50.2+114.25%46.67%-63.69%-72.32%6.0
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 51:13.3--100%0.00%0.00%7.6
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1172Peter Gumplinger / BrunoHPDKM 31:14.2--100%0.00%0.00%12.5
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 30:29.5--100%11.95%12.08%12.8
2115Shane Martin HPKM 30:35.5+0:06.0+0.33%99.67%11.66%11.79%12.7
335Bruce Mc Taggart HPKM 30:42.8+0:13.3+0.73%99.28%11.31%11.44%12.7
414Jeff Raymond HPKM 31:23.7+0:54.2+2.96%97.12%9.34%9.48%12.4
537Martin Rother HPKM 31:24.5+0:55.0+3.01%97.08%9.30%9.44%12.4
6456Russ Stothers HPKM 31:25.4+0:55.9+3.06%97.04%9.26%9.39%12.4
7970Tyson Lehmann HPKM 32:17.6+1:48.1+5.91%94.42%6.75%6.89%12.1
849Matt Kelly HPKM 32:37.2+2:07.7+6.98%93.48%5.80%5.94%12.0
965David Kvick HPKM 32:40.4+2:10.9+7.15%93.32%5.65%5.79%11.9
10979Mike Fitzmaurice HPKM 32:44.6+2:15.1+7.38%93.12%5.45%5.59%11.9
1170Sean Hulscher HPKM 32:46.1+2:16.6+7.47%93.05%5.38%5.52%11.9
1223Rene Chong HPKM 32:48.6+2:19.1+7.60%92.93%5.25%5.40%11.9
1345Rod HopeHTC HPKM 33:56.4+3:26.9+11.31%89.84%1.99%2.14%11.5
1466Daryl RemmlerHTC HPKM 33:59.5+3:30.0+11.48%89.70%1.84%1.99%11.5
15233Jonathan Sy HPKM 34:27.1+3:57.6+12.99%88.51%0.51%0.66%11.3
1642Neil Muncey HPK 34:40.9+4:11.4+13.74%87.92%-0.15%0.00%11.2
1713Katja Rademacher HPKF 34:45.2+4:15.7+13.98%87.74%-0.36%-0.21%11.2
18300Paul HansenHTC HPKM 34:56.5+4:27.0+14.59%87.26%-0.90%-0.75%11.2
19125Linas Antanavicius HPKM 35:03.0+4:33.5+14.95%86.99%-1.21%-1.06%11.1
20181Yoel Guttmann HPKM 35:45.4+5:15.9+17.27%85.28%-3.25%-3.10%10.9
2153Eric Broberg HPKM 36:18.4+5:48.9+19.07%83.98%-4.84%-4.69%10.7
2232Amy Harris HPK 36:36.2+6:06.7+20.04%83.30%-5.70%-5.54%10.7
2388Marshall House HPKM 36:38.3+6:08.8+20.16%83.22%-5.80%-5.64%10.6
2461Clay Ronaghan HPKM 36:42.9+6:13.4+20.41%83.05%-6.02%-5.86%10.6
2530Trista Bilmer HPKF 36:44.3+6:14.8+20.49%83.00%-6.09%-5.93%10.6
2690Tom Hoskin HPKM 37:04.0+6:34.5+21.56%82.26%-7.04%-6.88%10.5
2769Jamie Sterling HPK 37:06.3+6:36.8+21.69%82.18%-7.15%-6.99%10.5
28327Jay Inouye HPKM 37:30.3+7:00.8+23.00%81.30%-8.30%-8.14%10.4
2950Dave Morris HPKM 37:54.7+7:25.2+24.33%80.43%-9.48%-9.31%10.3
3010Rozanne Pilbeam HPK 37:59.7+7:30.2+24.61%80.25%-9.72%-9.55%10.3
3183Tania Hulscher HPKM 43:26.4+12:56.9+42.47%70.19%-25.44%-25.25%9.0
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
180Peter HanzelyPKM 35:50.6--100%15.69%15.79%10.9
2102Dan BisalputraPKM 39:14.1+3:23.5+9.46%91.36%7.71%7.82%9.9
3285Anastacio LeivaPK 42:20.3+6:29.7+18.12%84.66%0.41%0.53%9.2
4101Philippa WallPKF 42:33.8+6:43.2+18.75%84.21%-0.12%0.00%9.2
517John JoycePKM 42:34.8+6:44.2+18.79%84.18%-0.16%-0.04%9.2
6343Kahlyn AdiePKF 46:34.8+10:44.2+29.95%76.95%-9.57%-9.44%8.4
741Lisa MacleayPKF 48:27.0+12:36.4+35.17%73.98%-13.97%-13.83%8.0
  • Long Course - Prone 12'2"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsDART Prone 12'2"M 48:31.4--100%0.00%0.00%8.0
  • Long Course - Prone 12'6''
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
12Mike DarbyshireProne 12'6''M 51:02.2--100%0.00%0.00%7.6
  • Long Course - Prone 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
124Gary CassulisProne 14'M 49:07.2--100%0.00%0.00%7.9
  • Long Course - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1612Fred FeuermannProne UnlimitedM 45:35.5--100%0.00%0.00%8.6
  • Long Course - Rowing
Place Bib Racer name Category Finish time
1273Shannon Van BaalenRowing 30:40.4--100%0.00%0.00%12.7
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Finish time
1279John LawlessSK 45:03.9--100%1.70%1.70%8.7
2277Stanley ProboszczSK 46:37.2+1:33.3+3.45%96.66%-1.70%-1.70%8.4
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1276Owen Wright SUP 12'6" 45:02.6--100%12.44%6.52%8.7
2211Carmen Merkel SUP 12'6"F 46:53.2+1:50.6+4.09%96.07%8.86%2.69%8.3
374Michelle O'neill SUP 12'6"F 48:11.1+3:08.5+6.97%93.48%6.33%0.00%8.1
418Isy HumennyDART SUP 12'6"F 51:46.0+6:43.4+14.93%87.01%-0.63%-7.43%7.5
5186Richard Wong SUP 12'6" 1:05:19.7+20:17.1+45.03%68.95%-26.99%-35.58%6.0
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1199Matt AbbottSUP 14'M 37:35.6--100%13.78%11.73%10.4
2460Jason BennettSUP 14'M 38:10.4+0:34.8+1.54%98.48%12.45%10.37%10.2
333Kelvin HumennySUP 14'M 38:59.3+1:23.7+3.71%96.42%10.58%8.46%10.0
4467Ben WrightSUP 14'M 39:16.5+1:40.9+4.47%95.72%9.92%7.78%9.9
54Tim QuarlesSUP 14'M 41:02.7+3:27.1+9.18%91.59%5.86%3.63%9.5
67Warren StanhopeSUP 14'M 42:33.5+4:57.9+13.21%88.33%2.39%0.07%9.2
7165Steve EsselaarSUP 14' 42:35.4+4:59.8+13.29%88.27%2.32%0.00%9.2
884Peter AllenSUP 14'M 42:41.8+5:06.2+13.58%88.05%2.07%-0.25%9.1
9180Barry ClemissSUP 14'M 45:59.6+8:24.0+22.34%81.74%-5.49%-7.99%8.5
10167Christopher GravelSUP 14'M 46:25.5+8:49.9+23.49%80.98%-6.48%-9.00%8.4
11771Greg KabatoffSUP 14' 46:37.2+9:01.6+24.01%80.64%-6.93%-9.46%8.4
1292Tom MurphySUP 14' 49:04.9+11:29.3+30.56%76.59%-12.57%-15.24%7.9
13284Michael GilbertSUP 14' 55:45.4+18:09.8+48.32%67.42%-27.88%-30.91%7.0
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1642Linda Warren/AlexPKF 33:44.6--100%24.13%22.12%8.9
2274Joe WrightSUP 12'6" 42:15.2+8:30.6+25.22%79.86%5.00%2.48%7.1
375Sandee DoxtdatorSKF 42:31.9+8:47.3+26.04%79.34%4.37%1.84%7.1
428Klara SchwabSUP 12'6" 42:45.5+9:00.9+26.72%78.92%3.86%1.32%7.0
5120Stacey WyattPK 43:10.9+9:26.3+27.97%78.14%2.91%0.34%6.9
698Duncan CampbellSKM 43:19.8+9:35.2+28.41%77.88%2.58%0.00%6.9
7280Kathleen SainiSUP 14' 45:15.5+11:30.9+34.13%74.56%-1.76%-4.45%6.6
8269Caleb PodmoreSUP 14' 46:45.4+13:00.8+38.57%72.17%-5.13%-7.91%6.4
9303Nima MostaghimiSUP 14' 47:26.8+13:42.2+40.61%71.12%-6.68%-9.50%6.3
10443Suzanne MalfairSUP 12'6"F 50:58.7+17:14.1+51.08%66.19%-14.62%-17.65%5.9
1125Don KennettSUP 12'6" 51:00.2+17:15.6+51.15%66.16%-14.67%-17.71%5.9
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1642Linda Warren/AlexPKF 33:44.6--100%12.27%12.27%8.9
2120Stacey WyattPK 43:10.9+9:26.3+27.97%78.14%-12.27%-12.27%6.9
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 42:31.9--100%0.93%0.93%7.1
298Duncan CampbellSKM 43:19.8+0:47.9+1.88%98.16%-0.93%-0.93%6.9
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1274Joe WrightSUP 12'6" 42:15.2--100%9.62%9.85%7.1
228Klara SchwabSUP 12'6" 42:45.5+0:30.3+1.20%98.82%8.54%8.77%7.0
3443Suzanne MalfairSUP 12'6"F 50:58.7+8:43.5+20.65%82.88%-9.05%-8.77%5.9
425Don KennettSUP 12'6" 51:00.2+8:45.0+20.71%82.84%-9.10%-8.82%5.9
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Finish time
1280Kathleen SainiSUP 14' 45:15.5--100%2.64%3.20%6.6
2269Caleb PodmoreSUP 14' 46:45.4+1:29.9+3.31%96.80%-0.58%0.00%6.4
3303Nima MostaghimiSUP 14' 47:26.8+2:11.3+4.84%95.39%-2.06%-1.48%6.3