TNR - Aug 23 -Jug Time Trial

Tuesday, August 23, 2016 7:03 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Individual start
Racers: 74
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Wednesday, August 24, 2016 9:28 AM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Short Course 2.5km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1128Peter Margetak/Alena DzjukovaDSK 16:03.3--100%41.98%40.60%9.3
2251Sawyer Bolli MackenzieSUP Surf 12'2" 27:01.8+10:58.5+68.36%59.40%2.32%0.00%5.5
375Sandee DoxtdatorSKF 39:55.9+23:52.6+148.72%40.21%-44.30%-47.73%3.8
  • Short Course 2.5km - DSK
Place Bib Racer name Category Finish time
1128Peter Margetak/Alena DzjukovaDSK 16:03.3--100%0.00%0.00%9.3
  • Short Course 2.5km - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 39:55.9--100%0.00%0.00%3.8
  • Short Course 2.5km - SUP Surf 12'2"
Place Bib Racer name Category Finish time
1251Sawyer Bolli MackenzieSUP Surf 12'2" 27:01.8--100%0.00%0.00%5.5
  • Long Course 5km -Jug - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 23:47.5--100%29.00%25.59%12.6
28Chris Dobrovolny HPKM 24:14.6+0:27.1+1.90%98.14%27.65%24.18%12.4
316Ty Gee HPKM 24:23.3+0:35.8+2.51%97.55%27.22%23.73%12.3
45Warren Bruce HPKM 24:29.9+0:42.4+2.97%97.12%26.89%23.38%12.2
566Daryl RemmlerHTC HPKM 25:06.0+1:18.5+5.50%94.79%25.09%21.50%12.0
6456Russ Stothers HPKM 25:14.6+1:27.1+6.10%94.25%24.67%21.05%11.9
737Martin Rother HPKM 25:33.0+1:45.5+7.39%93.12%23.75%20.09%11.7
81Bob Putnam HPKM 25:33.2+1:45.7+7.40%93.11%23.74%20.08%11.7
936Brian Page HPK 25:41.3+1:53.8+7.97%92.62%23.34%19.66%11.7
10300Paul HansenHTC HPKM 25:45.7+1:58.2+8.28%92.35%23.12%19.43%11.6
1159Scott Wanless HPKM 25:46.1+1:58.6+8.31%92.33%23.10%19.41%11.6
1223Rene Chong HPKM 26:09.0+2:21.5+9.91%90.98%21.96%18.22%11.5
13403Peter Gumplinger / Silke DSKF/M 26:10.0+2:22.5+9.98%90.92%21.91%18.17%11.5
1465David Kvick DSKM 26:27.1+2:39.6+11.18%89.94%21.06%17.27%11.3
1539James Stewart HPK 26:39.7+2:52.2+12.06%89.24%20.43%16.62%11.3
1670Sean Hulscher HPK 26:52.3+3:04.8+12.95%88.54%19.81%15.96%11.2
1788Marshall House/Stacey Wyatt HPDKM 27:01.0+3:13.5+13.56%88.06%19.37%15.51%11.1
1851Bruce MacKenzie SUP 14' 27:02.2+3:14.7+13.64%88.00%19.31%15.44%11.1
19207Micky Mcdonald HPKM 27:05.3+3:17.8+13.86%87.83%19.16%15.28%11.1
2022SP Smith HPKF 27:11.1+3:23.6+14.26%87.52%18.87%14.98%11.0
2142Neil Muncey HPK 27:26.4+3:38.9+15.33%86.70%18.11%14.18%10.9
2248Jim Smith HPKM 27:33.0+3:45.5+15.80%86.36%17.78%13.84%10.9
2340Bernd Groll PKM 28:00.5+4:13.0+17.72%84.94%16.41%12.41%10.7
24125Linas Antanavicius HPKM 28:32.0+4:44.5+19.93%83.38%14.85%10.76%10.5
2530Trista Bilmer HPKF 28:44.1+4:56.6+20.78%82.80%14.25%10.13%10.4
2661Clay Ronaghan HPKM 29:07.2+5:19.7+22.40%81.70%13.10%8.93%10.3
2772Stephen Lambie HPKM 29:29.3+5:41.8+23.94%80.68%12.00%7.78%10.2
28460Jason Bennett SUP 14'M 29:45.3+5:57.8+25.06%79.96%11.20%6.94%10.1
292Mike Darbyshire SUP 14'M 30:03.2+6:15.7+26.32%79.16%10.31%6.01%10.0
3033Kelvin Humenny SUP 14'M 31:13.2+7:25.7+31.22%76.21%6.83%2.36%9.6
31102Dan Bisalputra PKM 31:19.9+7:32.4+31.69%75.93%6.50%2.01%9.6
3250Dave Morris PKM 31:27.6+7:40.1+32.23%75.63%6.11%1.61%9.5
3334Dwayne Lotnick SUP 14'M 31:50.6+8:03.1+33.84%74.71%4.97%0.41%9.4
34124Matt Abbott SUP 14'M 31:54.1+8:06.6+34.09%74.58%4.79%0.23%9.4
35290Ross O'Donnell SUP 14'M 31:57.7+8:10.2+34.34%74.44%4.62%0.04%9.4
36323James Watson PK 31:58.5+8:11.0+34.40%74.41%4.58%0.00%9.4
3717John Joyce PKM 32:08.1+8:20.6+35.07%74.04%4.10%-0.50%9.3
3873Harry Saini SUP 14'M 32:36.0+8:48.5+37.02%72.98%2.71%-1.95%9.2
399Evan Gerbrecht SUP 14'M 32:36.9+8:49.4+37.09%72.95%2.67%-2.00%9.2
4091Helen Johnston SK 32:42.6+8:55.1+37.49%72.74%2.38%-2.30%9.2
414Tim Quarles SUP 14'M 32:59.7+9:12.2+38.68%72.11%1.53%-3.19%9.1
42177Ryan Morford SUP 14'M 33:33.5+9:46.0+41.05%70.90%-0.15%-4.95%8.9
4383Tanya Hulscher PKM 34:06.3+10:18.8+43.35%69.76%-1.78%-6.66%8.8
44129Luke Johnson SK 34:27.1+10:39.6+44.81%69.06%-2.82%-7.75%8.7
457Warren Stanhope SUP 14' 34:32.8+10:45.3+45.20%68.87%-3.10%-8.04%8.7
46608Alison Wood SUP 14'F 34:58.0+11:10.5+46.97%68.04%-4.35%-9.36%8.6
4715Adam GerbrechtDART SUP 12'6"M 35:07.1+11:19.6+47.61%67.75%-4.80%-9.83%8.5
48178Randy Morford SUP 14' 35:25.9+11:38.4+48.92%67.15%-5.74%-10.81%8.5
4941Lisa Macleay PKF 35:28.8+11:41.3+49.13%67.06%-5.88%-10.96%8.5
5026John Little SUP 14'M 36:34.7+12:47.2+53.74%65.04%-9.16%-14.40%8.2
5197Kyler Garza SUP 12'6"M 36:51.0+13:03.5+54.89%64.56%-9.97%-15.25%8.1
52343Kahlyn Adie/Anika DSKF 37:12.9+13:25.4+56.42%63.93%-11.06%-16.39%8.1
53771Greg Kabatoff SUP 14' 37:25.5+13:38.0+57.30%63.57%-11.69%-17.04%8.0
54189Melissa Rombough SK 37:53.4+14:05.9+59.26%62.79%-13.08%-18.50%7.9
55211Carmen Merkel SUP 12'6"F 38:04.3+14:16.8+60.02%62.49%-13.62%-19.07%7.9
56193Kristin Rummell SK 38:15.5+14:28.0+60.81%62.19%-14.18%-19.65%7.8
5728Klara Schwab SUP 12'6" 38:18.0+14:30.5+60.98%62.12%-14.30%-19.78%7.8
5899Ron Garza SUP 14'M 38:25.8+14:38.3+61.53%61.91%-14.69%-20.19%7.8
5974Michelle O'neill SUP 12'6" 39:21.1+15:33.6+65.40%60.46%-17.44%-23.07%7.6
6018Isy HumennyDART SUP 12'6"F 40:05.8+16:18.3+68.53%59.34%-19.66%-25.40%7.5
6196Duncan Campbell SKM 42:11.6+18:24.1+77.35%56.39%-25.92%-31.96%7.1
62123Rebecca Abblitt SUP 12'6" 42:42.0+18:54.5+79.47%55.72%-27.43%-33.54%7.0
6346Julie Mayor SUP 12'6" 44:22.0+20:34.5+86.48%53.63%-32.40%-38.75%6.8
64288Heather O'Donnell SUP 12'6"F 44:36.7+20:49.2+87.51%53.33%-33.14%-39.52%6.7
65969Cynthia/Marjorie Double Canoe 45:17.2+21:29.7+90.35%52.54%-35.15%-41.63%6.6
6625Don Kennett SUP 12'6" 45:24.8+21:37.3+90.88%52.39%-35.53%-42.03%6.6
6721Ollie HumennyDART SUP 12'6"M 48:33.3+24:45.8+104.08%49.00%-44.90%-51.85%6.2
68443Suzanne Malfair SUP 12'6"F 48:59.2+25:11.7+105.90%48.57%-46.19%-53.20%6.1
69202Sarah Lewis SUP 12'6" 50:06.2+26:18.7+110.59%47.49%-49.52%-56.70%6.0
70110Malia Garza SUP Surf 12'2" 54:36.5+30:49.0+129.53%43.57%-62.97%-70.78%5.5
71186Richard Wong SUP 12'6" 56:29.8+32:42.3+137.46%42.11%-68.60%-76.69%5.3
  • Long Course 5km -Jug - Double Canoe
Place Bib Racer name Category Finish time
1969Cynthia/MarjorieDouble Canoe 45:17.2--100%0.00%0.00%6.6
  • Long Course 5km -Jug - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1403Peter Gumplinger / SilkeDSKF/M 26:10.0--100%12.62%1.08%11.5
265David KvickDSKM 26:27.1+0:17.1+1.09%98.92%11.66%0.00%11.3
3343Kahlyn Adie/AnikaDSKF 37:12.9+11:02.9+42.22%70.31%-24.28%-40.69%8.1
  • Long Course 5km -Jug - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
188Marshall House/Stacey WyattHPDKM 27:01.0--100%0.00%0.00%11.1
  • Long Course 5km -Jug - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 23:47.5--100%9.82%8.35%12.6
28Chris Dobrovolny HPKM 24:14.6+0:27.1+1.90%98.14%8.11%6.61%12.4
316Ty Gee HPKM 24:23.3+0:35.8+2.51%97.55%7.56%6.05%12.3
45Warren Bruce HPKM 24:29.9+0:42.4+2.97%97.12%7.14%5.63%12.2
566Daryl RemmlerHTC HPKM 25:06.0+1:18.5+5.50%94.79%4.86%3.31%12.0
6456Russ Stothers HPKM 25:14.6+1:27.1+6.10%94.25%4.32%2.76%11.9
737Martin Rother HPKM 25:33.0+1:45.5+7.39%93.12%3.15%1.58%11.7
81Bob Putnam HPKM 25:33.2+1:45.7+7.40%93.11%3.14%1.56%11.7
936Brian Page HPK 25:41.3+1:53.8+7.97%92.62%2.63%1.04%11.7
10300Paul HansenHTC HPKM 25:45.7+1:58.2+8.28%92.35%2.35%0.76%11.6
1159Scott Wanless HPKM 25:46.1+1:58.6+8.31%92.33%2.33%0.74%11.6
1223Rene Chong HPKM 26:09.0+2:21.5+9.91%90.98%0.88%-0.74%11.5
1339James Stewart HPK 26:39.7+2:52.2+12.06%89.24%-1.06%-2.71%11.3
1470Sean Hulscher HPK 26:52.3+3:04.8+12.95%88.54%-1.86%-3.52%11.2
15207Micky Mcdonald HPKM 27:05.3+3:17.8+13.86%87.83%-2.68%-4.35%11.1
1622SP Smith HPKF 27:11.1+3:23.6+14.26%87.52%-3.04%-4.72%11.0
1742Neil Muncey HPK 27:26.4+3:38.9+15.33%86.70%-4.01%-5.70%10.9
1848Jim Smith HPKM 27:33.0+3:45.5+15.80%86.36%-4.43%-6.13%10.9
19125Linas Antanavicius HPKM 28:32.0+4:44.5+19.93%83.38%-8.15%-9.92%10.5
2030Trista Bilmer HPKF 28:44.1+4:56.6+20.78%82.80%-8.92%-10.69%10.4
2161Clay Ronaghan HPKM 29:07.2+5:19.7+22.40%81.70%-10.38%-12.18%10.3
2272Stephen Lambie HPKM 29:29.3+5:41.8+23.94%80.68%-11.77%-13.60%10.2
  • Long Course 5km -Jug - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
140Bernd GrollPKM 28:00.5--100%12.67%12.41%10.7
2102Dan BisalputraPKM 31:19.9+3:19.4+11.87%89.39%2.30%2.01%9.6
350Dave MorrisPKM 31:27.6+3:27.1+12.32%89.03%1.90%1.61%9.5
4323James WatsonPK 31:58.5+3:58.0+14.16%87.59%0.30%0.00%9.4
517John JoycePKM 32:08.1+4:07.6+14.73%87.16%-0.20%-0.50%9.3
683Tanya HulscherPKM 34:06.3+6:05.8+21.77%82.12%-6.34%-6.66%8.8
741Lisa MacleayPKF 35:28.8+7:28.3+26.68%78.94%-10.63%-10.96%8.5
  • Long Course 5km -Jug - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
191Helen JohnstonSK 32:42.6--100%11.83%13.67%9.2
2129Luke JohnsonSK 34:27.1+1:44.5+5.32%94.94%7.14%9.07%8.7
3189Melissa RomboughSK 37:53.4+5:10.8+15.84%86.33%-2.13%0.00%7.9
4193Kristin RummellSK 38:15.5+5:32.9+16.96%85.50%-3.12%-0.97%7.8
596Duncan CampbellSKM 42:11.6+9:29.0+28.99%77.52%-13.73%-11.36%7.1
  • Long Course 5km -Jug - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Adam GerbrechtDART SUP 12'6"M 35:07.1--100%19.27%19.33%8.5
297Kyler Garza SUP 12'6"M 36:51.0+1:43.9+4.93%95.30%15.29%15.35%8.1
3211Carmen Merkel SUP 12'6"F 38:04.3+2:57.2+8.41%92.24%12.48%12.55%7.9
428Klara Schwab SUP 12'6" 38:18.0+3:10.9+9.06%91.69%11.96%12.02%7.8
574Michelle O'neill SUP 12'6" 39:21.1+4:14.0+12.05%89.24%9.54%9.61%7.6
618Isy HumennyDART SUP 12'6"F 40:05.8+4:58.7+14.18%87.58%7.83%7.89%7.5
7123Rebecca Abblitt SUP 12'6" 42:42.0+7:34.9+21.59%82.24%1.84%1.91%7.0
846Julie Mayor SUP 12'6" 44:22.0+9:14.9+26.33%79.15%-1.99%-1.91%6.8
9288Heather O'Donnell SUP 12'6"F 44:36.7+9:29.6+27.03%78.72%-2.55%-2.48%6.7
1025Don Kennett SUP 12'6" 45:24.8+10:17.7+29.32%77.33%-4.39%-4.32%6.6
1121Ollie HumennyDART SUP 12'6"M 48:33.3+13:26.2+38.26%72.33%-11.62%-11.54%6.2
12443Suzanne Malfair SUP 12'6"F 48:59.2+13:52.1+39.49%71.69%-12.61%-12.53%6.1
13202Sarah Lewis SUP 12'6" 50:06.2+14:59.1+42.67%70.09%-15.18%-15.09%6.0
14186Richard Wong SUP 12'6" 56:29.8+21:22.7+60.88%62.16%-29.87%-29.78%5.3
  • Long Course 5km -Jug - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
151Bruce MacKenzieSUP 14' 27:02.2--100%18.35%17.10%11.1
2460Jason BennettSUP 14'M 29:45.3+2:43.1+10.05%90.86%10.14%8.77%10.1
32Mike DarbyshireSUP 14'M 30:03.2+3:01.0+11.16%89.96%9.24%7.85%10.0
433Kelvin HumennySUP 14'M 31:13.2+4:11.0+15.47%86.60%5.72%4.28%9.6
534Dwayne LotnickSUP 14'M 31:50.6+4:48.4+17.78%84.91%3.83%2.37%9.4
6124Matt AbbottSUP 14'M 31:54.1+4:51.9+17.99%84.75%3.66%2.19%9.4
7290Ross O'DonnellSUP 14'M 31:57.7+4:55.5+18.22%84.59%3.48%2.00%9.4
873Harry SainiSUP 14'M 32:36.0+5:33.8+20.58%82.93%1.55%0.05%9.2
99Evan GerbrechtSUP 14'M 32:36.9+5:34.7+20.63%82.90%1.50%0.00%9.2
104Tim QuarlesSUP 14'M 32:59.7+5:57.5+22.04%81.94%0.36%-1.17%9.1
11177Ryan MorfordSUP 14'M 33:33.5+6:31.3+24.12%80.57%-1.35%-2.89%8.9
127Warren StanhopeSUP 14' 34:32.8+7:30.6+27.78%78.26%-4.33%-5.92%8.7
13608Alison WoodSUP 14'F 34:58.0+7:55.8+29.33%77.32%-5.60%-7.21%8.6
14178Randy MorfordSUP 14' 35:25.9+8:23.7+31.05%76.31%-7.00%-8.64%8.5
1526John LittleSUP 14'M 36:34.7+9:32.5+35.29%73.91%-10.47%-12.15%8.2
16771Greg KabatoffSUP 14' 37:25.5+10:23.3+38.42%72.24%-13.02%-14.75%8.0
1799Ron GarzaSUP 14'M 38:25.8+11:23.6+42.14%70.35%-16.06%-17.83%7.8
  • Long Course 5km -Jug - SUP Surf 12'2"
Place Bib Racer name Category Finish time
1110Malia GarzaSUP Surf 12'2" 54:36.5--100%0.00%0.00%5.5