TNR - June 18 - Cates Park Light

Tuesday, June 18, 2019 7:03 PM (GMT-7) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 81
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Tuesday, June 18, 2019 9:24 PM (GMT-7)
Organized by: Coast Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1525Tony /Rob /Ashley /Andrew /Brad /James OC6M 39:05.9--100%25.57%23.69%13.2
2578Steve Juranovics/Dari Fisher HPDKM 40:20.0+1:14.1+3.16%96.94%23.22%21.28%12.8
3115Shane/ Linda/ Alex HPDKF/M 42:19.4+3:13.5+8.25%92.38%19.43%17.39%12.2
466Daryl RemmlerHTC HPKM 42:50.4+3:44.5+9.57%91.27%18.44%16.39%12.1
5126Katja And Jeff HPDKF/M 42:54.7+3:48.8+9.75%91.11%18.31%16.25%12.1
61Bob Putnam HPKM 42:59.0+3:53.1+9.94%90.96%18.17%16.11%12.0
7350Brian Page/Trista HPDKF/M 43:27.1+4:21.2+11.13%89.98%17.28%15.19%11.9
85Warren Bruce HPKM 44:52.5+5:46.6+14.77%87.13%14.57%12.41%11.5
949Who Does Not Check In HPKM 45:33.6+6:27.7+16.53%85.82%13.27%11.08%11.4
1065David Kvick HPKM 45:37.0+6:31.1+16.67%85.71%13.16%10.97%11.3
11555Scott Wanless HPKM 45:40.8+6:34.9+16.83%85.59%13.04%10.84%11.3
1245Rod HopeHTC HPKM 45:45.7+6:39.8+17.04%85.44%12.88%10.68%11.3
13172Peter Gumplinger / Silke Gumplinger HPDKF/M 46:00.4+6:54.5+17.67%84.98%12.42%10.20%11.2
14990Reid Carter HPKM 46:21.8+7:15.9+18.58%84.33%11.74%9.51%11.2
15300Paul HansenHTC HPKM 46:25.7+7:19.8+18.75%84.21%11.61%9.38%11.1
1677John George HPKM 46:31.3+7:25.4+18.99%84.04%11.43%9.20%11.1
17790Ryan Keesey HPKM 46:41.4+7:35.5+19.42%83.74%11.11%8.87%11.1
18732Graham Harkley HPKM 47:07.9+8:02.0+20.55%82.96%10.27%8.01%11.0
1970Sean Hulscher HPKM 47:11.5+8:05.6+20.70%82.85%10.16%7.89%11.0
20233Jonathan Sy HPKM 47:39.4+8:33.5+21.89%82.04%9.27%6.98%10.9
21522Jim Smith HPKM 47:45.5+8:39.6+22.15%81.87%9.08%6.79%10.8
2229Jodi Boates HPKF 48:09.0+9:03.1+23.15%81.20%8.33%6.02%10.7
23104Corky ArmstrongHTC HPKM 48:31.1+9:25.2+24.09%80.58%7.63%5.30%10.7
24250Seth Putnam-Rea / Dane Remmler HPKM 48:31.9+9:26.0+24.13%80.56%7.61%5.28%10.7
25173Andrew Hubbard HPKM 49:26.9+10:21.0+26.47%79.07%5.86%3.49%10.5
2642Neil Muncey HPKM 50:02.1+10:56.2+27.97%78.14%4.75%2.34%10.3
27450Bruno Bagneres HPKM 50:08.1+11:02.2+28.23%77.99%4.56%2.15%10.3
2823Rene Chong HPKM 50:24.5+11:18.6+28.93%77.56%4.04%1.61%10.3
29747Ben Fast/Carole St.Arnaud HPDKF/M 50:56.2+11:50.3+30.28%76.76%3.03%0.58%10.2
3069Jamie Sterling HPKM 50:59.5+11:53.6+30.42%76.68%2.93%0.47%10.1
3153Eric Broberg HPKM 51:12.7+12:06.8+30.98%76.35%2.51%0.05%10.1
32720Stuart Higginson OC1M 51:14.1+12:08.2+31.04%76.31%2.46%0.00%10.1
33327Jay Inouye HPKM 52:22.4+13:16.5+33.95%74.65%0.29%-2.22%9.9
34125Linas Antanavicius HPKM 52:43.9+13:38.0+34.87%74.15%-0.39%-2.92%9.8
35693Anastacio Leiva PKM 52:56.7+13:50.8+35.41%73.85%-0.79%-3.34%9.8
36718Mike Moorhead PKM 52:58.1+13:52.2+35.47%73.81%-0.84%-3.38%9.8
37716Thomas Kennedy HPKM 53:58.0+14:52.1+38.03%72.45%-2.74%-5.33%9.6
3872Stephen Lambie HPKM 54:35.0+15:29.1+39.61%71.63%-3.91%-6.54%9.5
39590Chris Fibich OC1M 54:52.8+15:46.9+40.36%71.24%-4.48%-7.11%9.4
4015Adam GerbrechtDART SUP 14'M 54:58.2+15:52.3+40.59%71.13%-4.65%-7.29%9.4
419Evan Gerbrecht SUP 14'M 54:58.6+15:52.7+40.61%71.12%-4.66%-7.30%9.4
4233Kelvin Humenny SUP 14'M 55:38.9+16:33.0+42.33%70.26%-5.94%-8.61%9.3
43728Dorian Harries SUP 14'M 56:03.5+16:57.6+43.38%69.75%-6.72%-9.41%9.2
44523Robert Horvath PKM 56:21.4+17:15.5+44.14%69.38%-7.29%-10.00%9.2
4561Clay Ronaghan HPKM 56:27.1+17:21.2+44.38%69.26%-7.47%-10.18%9.2
46395Imre Mihalik SUP 14'M 56:41.8+17:35.9+45.01%68.96%-7.94%-10.66%9.1
47410Hong Chin HPKM 56:45.2+17:39.3+45.16%68.89%-8.04%-10.77%9.1
48102Dan Bisalputra PKM 57:46.8+18:40.9+47.78%67.67%-10.00%-12.77%9.0
49777Steve Esslaar SUP 14'M 57:57.9+18:52.0+48.25%67.45%-10.35%-13.14%8.9
50748Morna Fraser PKF 58:37.1+19:31.2+49.93%66.70%-11.59%-14.41%8.8
514Tim Quarles SUP 14'M 58:41.7+19:35.8+50.12%66.61%-11.74%-14.56%8.8
52230Karly Darbyshire SUP 14'F 59:28.6+20:22.7+52.12%65.74%-13.23%-16.09%8.7
53797Sarah Carter PKF 1:00:34.2+21:28.3+54.92%64.55%-15.31%-18.22%8.5
547Warren Stanhope SUP 14'M 1:00:52.1+21:46.2+55.68%64.23%-15.88%-18.80%8.5
5560Geordie Goodman SUP 14'M 1:01:03.8+21:57.9+56.18%64.03%-16.25%-19.18%8.5
56344Mike Bremner SUP 14'M 1:01:06.3+22:00.4+56.29%63.99%-16.33%-19.26%8.5
5773Harry Saini SUP 14'M 1:01:34.1+22:28.2+57.47%63.50%-17.21%-20.17%8.4
58412Krista Cline SUP 14'F 1:01:54.3+22:48.4+58.33%63.16%-17.85%-20.83%8.4
59696Natalie Bowden / Buzz Harries DSKF/M 1:02:49.3+23:43.4+60.68%62.24%-19.60%-22.61%8.2
60186Richard Wong PKM 1:03:00.6+23:54.7+61.16%62.05%-19.95%-22.98%8.2
61788Catherine Hagen OC1F 1:03:20.4+24:14.5+62.00%61.73%-20.58%-23.63%8.2
6228Klara Schwab SUP 14'F 1:09:52.3+30:46.4+78.71%55.96%-33.02%-36.37%7.4
6317John Joyce PKM 1:15:28.2+36:22.3+93.03%51.81%-43.68%-47.30%6.9
-8Chris Dobrovolny HPKM DNF------
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1696Natalie Bowden / Buzz HarriesDSKF/M 1:02:49.3--100%0.00%0.00%8.2
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1578Steve Juranovics/Dari FisherHPDKM 40:20.0--100%9.01%6.60%12.8
2115Shane/ Linda/ AlexHPDKF/M 42:19.4+1:59.4+4.93%95.30%4.52%1.99%12.2
3126Katja And JeffHPDKF/M 42:54.7+2:34.7+6.39%93.99%3.19%0.63%12.1
4350Brian Page/TristaHPDKF/M 43:27.1+3:07.1+7.73%92.82%1.98%-0.63%11.9
5172Peter Gumplinger / Silke GumplingerHPDKF/M 46:00.4+5:40.4+14.07%87.67%-3.79%-6.54%11.2
6747Ben Fast/Carole St.ArnaudHPDKF/M 50:56.2+10:36.2+26.29%79.18%-14.91%-17.96%10.2
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
166Daryl RemmlerHTC HPKM 42:50.4--100%12.17%10.66%12.1
21Bob Putnam HPKM 42:59.0+0:08.6+0.33%99.67%11.88%10.37%12.0
35Warren Bruce HPKM 44:52.5+2:02.1+4.75%95.47%8.00%6.42%11.5
449Who Does Not Check In HPKM 45:33.6+2:43.2+6.35%94.03%6.60%4.99%11.4
565David Kvick HPKM 45:37.0+2:46.6+6.48%93.91%6.48%4.87%11.3
6555Scott Wanless HPKM 45:40.8+2:50.4+6.63%93.78%6.35%4.74%11.3
745Rod HopeHTC HPKM 45:45.7+2:55.3+6.82%93.62%6.18%4.57%11.3
8990Reid Carter HPKM 46:21.8+3:31.4+8.22%92.40%4.95%3.32%11.2
9300Paul HansenHTC HPKM 46:25.7+3:35.3+8.38%92.27%4.82%3.18%11.1
1077John George HPKM 46:31.3+3:40.9+8.59%92.09%4.63%2.99%11.1
11790Ryan Keesey HPKM 46:41.4+3:51.0+8.99%91.75%4.28%2.64%11.1
12732Graham Harkley HPKM 47:07.9+4:17.5+10.02%90.89%3.38%1.72%11.0
1370Sean Hulscher HPKM 47:11.5+4:21.1+10.16%90.78%3.25%1.59%11.0
14233Jonathan Sy HPKM 47:39.4+4:49.0+11.24%89.89%2.30%0.62%10.9
15522Jim Smith HPKM 47:45.5+4:55.1+11.48%89.70%2.09%0.41%10.8
1629Jodi Boates HPKF 48:09.0+5:18.6+12.39%88.97%1.29%-0.41%10.7
17104Corky ArmstrongHTC HPKM 48:31.1+5:40.7+13.25%88.30%0.53%-1.18%10.7
18250Seth Putnam-Rea / Dane Remmler HPKM 48:31.9+5:41.5+13.29%88.27%0.51%-1.20%10.7
19173Andrew Hubbard HPKM 49:26.9+6:36.5+15.43%86.64%-1.37%-3.12%10.5
2042Neil Muncey HPKM 50:02.1+7:11.7+16.80%85.62%-2.58%-4.34%10.3
21450Bruno Bagneres HPKM 50:08.1+7:17.7+17.03%85.45%-2.78%-4.55%10.3
2223Rene Chong HPKM 50:24.5+7:34.1+17.67%84.99%-3.34%-5.12%10.3
2369Jamie Sterling HPKM 50:59.5+8:09.1+19.03%84.01%-4.54%-6.33%10.1
2453Eric Broberg HPKM 51:12.7+8:22.3+19.54%83.65%-4.99%-6.79%10.1
25327Jay Inouye HPKM 52:22.4+9:32.0+22.25%81.80%-7.37%-9.22%9.9
26125Linas Antanavicius HPKM 52:43.9+9:53.5+23.09%81.24%-8.10%-9.96%9.8
27716Thomas Kennedy HPKM 53:58.0+11:07.6+25.97%79.38%-10.64%-12.54%9.6
2872Stephen Lambie HPKM 54:35.0+11:44.6+27.41%78.49%-11.90%-13.82%9.5
2961Clay Ronaghan HPKM 56:27.1+13:36.7+31.77%75.89%-15.73%-17.72%9.2
30410Hong Chin HPKM 56:45.2+13:54.8+32.48%75.48%-16.35%-18.35%9.1
-8Chris Dobrovolny HPKM DNF------
  • Long Course - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1720Stuart HigginsonOC1M 51:14.1--100%9.29%6.64%10.1
2590Chris FibichOC1M 54:52.8+3:38.7+7.11%93.36%2.84%0.00%9.4
3788Catherine HagenOC1F 1:03:20.4+12:06.3+23.63%80.89%-12.14%-15.42%8.2
  • Long Course - OC6
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1525Tony /Rob /Ashley /Andrew /Brad /JamesOC6M 39:05.9--100%0.00%0.00%13.2
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1693Anastacio LeivaPKM 52:56.7--100%11.34%9.03%9.8
2718Mike MoorheadPKM 52:58.1+0:01.4+0.04%99.96%11.30%8.99%9.8
3523Robert HorvathPKM 56:21.4+3:24.7+6.44%93.95%5.62%3.17%9.2
4102Dan BisalputraPKM 57:46.8+4:50.1+9.13%91.63%3.24%0.72%9.0
5748Morna FraserPKF 58:37.1+5:40.4+10.72%90.32%1.84%-0.72%8.8
6797Sarah CarterPKF 1:00:34.2+7:37.5+14.40%87.41%-1.43%-4.07%8.5
7186Richard WongPKM 1:03:00.6+10:03.9+19.01%84.03%-5.52%-8.27%8.2
817John JoycePKM 1:15:28.2+22:31.5+42.54%70.15%-26.38%-29.68%6.9
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Adam GerbrechtDART SUP 14'M 54:58.2--100%7.38%6.97%9.4
29Evan Gerbrecht SUP 14'M 54:58.6+0:00.4+0.01%99.99%7.37%6.95%9.4
333Kelvin Humenny SUP 14'M 55:38.9+0:40.7+1.23%98.78%6.23%5.82%9.3
4728Dorian Harries SUP 14'M 56:03.5+1:05.3+1.98%98.06%5.54%5.12%9.2
5395Imre Mihalik SUP 14'M 56:41.8+1:43.6+3.14%96.95%4.47%4.04%9.1
6777Steve Esslaar SUP 14'M 57:57.9+2:59.7+5.45%94.83%2.33%1.90%8.9
74Tim Quarles SUP 14'M 58:41.7+3:43.5+6.78%93.65%1.10%0.66%8.8
8230Karly Darbyshire SUP 14'F 59:28.6+4:30.4+8.20%92.42%-0.22%-0.66%8.7
97Warren Stanhope SUP 14'M 1:00:52.1+5:53.9+10.73%90.31%-2.56%-3.02%8.5
1060Geordie Goodman SUP 14'M 1:01:03.8+6:05.6+11.08%90.02%-2.89%-3.35%8.5
11344Mike Bremner SUP 14'M 1:01:06.3+6:08.1+11.16%89.96%-2.96%-3.42%8.5
1273Harry Saini SUP 14'M 1:01:34.1+6:35.9+12.00%89.28%-3.74%-4.20%8.4
13412Krista Cline SUP 14'F 1:01:54.3+6:56.1+12.62%88.80%-4.31%-4.77%8.4
1428Klara Schwab SUP 14'F 1:09:52.3+14:54.1+27.11%78.67%-17.73%-18.25%7.4
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1382Thomas / Matthew / LilyDSKF/M 35:44.8--100%22.80%21.21%8.4
2343Kahlyn Adie / Anika AdieDSKF 40:18.6+4:33.8+12.77%88.68%12.94%11.15%7.4
3147Liliana Bernhard/Julia KramerDSKF 40:25.3+4:40.5+13.08%88.43%12.70%10.90%7.4
4339Vanessa IversonPKF 40:32.4+4:47.6+13.41%88.18%12.44%10.64%7.4
56Cynthia WonhamSUP 14'F 41:57.0+6:12.2+17.35%85.21%9.40%7.53%7.2
6776Bryant BellSUP 12'6""M 44:22.2+8:37.4+24.12%80.56%4.17%2.20%6.8
7793Paul SmitHPKM 44:25.3+8:40.5+24.27%80.47%4.06%2.09%6.8
8252Katie WeinsteinSUP 14'F 44:47.9+9:03.1+25.32%79.79%3.25%1.26%6.7
9781Anna Zapalowska / Ellie BishopDSKF 45:22.1+9:37.3+26.92%78.79%2.01%0.00%6.6
10212Sean GibsonSUP 12'6""M 47:07.1+11:22.3+31.81%75.87%-1.77%-3.86%6.4
11733Sarah SinananSUP 14'F 48:29.8+12:45.0+35.67%73.71%-4.74%-6.90%6.2
1298Duncan CampbellSKM 49:27.4+13:42.6+38.35%72.28%-6.82%-9.01%6.1
13503Ali AlibhaiSUP 12'6""M 49:46.7+14:01.9+39.25%71.81%-7.51%-9.72%6.0
14688Laris GrikisSUP 14'M 50:05.5+14:20.7+40.13%71.36%-8.19%-10.41%6.0
15711Dale RollingsSUP Surf 12'2""M 54:04.2+18:19.4+51.26%66.11%-16.78%-19.18%5.5
16496Nathalie Chan King ChoySUP 12'6""F 54:15.0+18:30.2+51.76%65.89%-17.17%-19.58%5.5
17443Suzanne MalfairSUP 12'6""F 55:55.7+20:10.9+56.46%63.92%-20.79%-23.28%5.4
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1382Thomas / Matthew / LilyDSKF/M 35:44.8--100%11.65%11.44%8.4
2343Kahlyn Adie / Anika AdieDSKF 40:18.6+4:33.8+12.77%88.68%0.37%0.14%7.4
3147Liliana Bernhard/Julia KramerDSKF 40:25.3+4:40.5+13.08%88.43%0.10%-0.14%7.4
4781Anna Zapalowska / Ellie BishopDSKF 45:22.1+9:37.3+26.92%78.79%-12.13%-12.39%6.6
  • Short Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1793Paul SmitHPKM 44:25.3--100%0.00%0.00%6.8
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1339Vanessa IversonPKF 40:32.4--100%0.00%0.00%7.4
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
198Duncan CampbellSKM 49:27.4--100%0.00%0.00%6.1
  • Short Course - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1776Bryant BellSUP 12'6""M 44:22.2--100%11.77%10.86%6.8
2212Sean GibsonSUP 12'6""M 47:07.1+2:44.9+6.19%94.17%6.30%5.34%6.4
3503Ali AlibhaiSUP 12'6""M 49:46.7+5:24.5+12.19%89.14%1.02%0.00%6.0
4496Nathalie Chan King ChoySUP 12'6""F 54:15.0+9:52.8+22.27%81.79%-7.88%-8.98%5.5
5443Suzanne MalfairSUP 12'6""F 55:55.7+11:33.5+26.05%79.33%-11.21%-12.35%5.4
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
16Cynthia WonhamSUP 14'F 41:57.0--100%9.46%10.07%7.2
2252Katie WeinsteinSUP 14'F 44:47.9+2:50.9+6.79%93.64%3.31%3.96%6.7
3733Sarah SinananSUP 14'F 48:29.8+6:32.8+15.61%86.50%-4.67%-3.96%6.2
4688Laris GrikisSUP 14'M 50:05.5+8:08.5+19.41%83.75%-8.11%-7.38%6.0
  • Short Course - SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1711Dale RollingsSUP Surf 12'2""M 54:04.2--100%0.00%0.00%5.5