TNR - April 3 - Grey Rocks

Tuesday, April 3, 2018 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By category
Racers: 77
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Tuesday, April 3, 2018 8:02 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1126Katja And Jeff HPDKF/M 21:06.6--100%25.93%23.91%11.4
2115Shane Martin HPKM 21:07.1+0:00.5+0.04%99.96%25.90%23.88%11.4
31Bob Putnam HPKM 21:14.3+0:07.7+0.61%99.40%25.48%23.45%11.3
463Lucas Putnam Rea HPKM 21:21.9+0:15.3+1.21%98.81%25.04%23.00%11.2
516Ty Gee HPKM 21:25.3+0:18.7+1.48%98.55%24.84%22.79%11.2
65Warren Bruce HPKM 21:27.7+0:21.1+1.67%98.36%24.70%22.65%11.2
78Chris Dobrovolny HPKM 22:13.0+1:06.4+5.24%95.02%22.05%19.93%10.8
8355Mike Fitzmaurice HPKM 22:16.6+1:10.0+5.53%94.76%21.84%19.71%10.8
9250Seth Putnam-Rea HPKM 22:24.9+1:18.3+6.18%94.18%21.35%19.21%10.7
1059Scott Wanless HPKM 22:25.3+1:18.7+6.21%94.15%21.33%19.19%10.7
1166Daryl RemmlerHTC HPKM 22:28.3+1:21.7+6.45%93.94%21.15%19.01%10.7
12300Paul HansenHTC HPKM 22:31.9+1:25.3+6.73%93.69%20.94%18.79%10.7
13429Reid Carter HPKM 22:34.0+1:27.4+6.90%93.55%20.82%18.66%10.6
1449Matt Kelly HPKM 22:36.2+1:29.6+7.07%93.39%20.69%18.53%10.6
1565David Kvick HPKM 22:40.5+1:33.9+7.41%93.10%20.44%18.27%10.6
16233Jonathan Sy HPKM 22:44.2+1:37.6+7.71%92.85%20.22%18.05%10.6
1745Rod HopeHTC HPKM 23:04.0+1:57.4+9.27%91.52%19.07%16.86%10.4
18125Linas Antanavicius RowingM 23:24.1+2:17.5+10.86%90.21%17.89%15.65%10.3
1970Sean Hulscher HPKM 23:35.1+2:28.5+11.72%89.51%17.25%14.99%10.2
2037Martin Rother HPKM 23:43.2+2:36.6+12.36%89.00%16.77%14.51%10.1
21305Tony Hodanic OC1M 23:50.7+2:44.1+12.96%88.53%16.33%14.06%10.1
22173Andrew Hubbard HPKM 24:26.0+3:19.4+15.74%86.40%14.27%11.94%9.8
23760Ken Asano OC1M 24:32.4+3:25.8+16.25%86.02%13.90%11.55%9.8
246Cynthia Wonham HPKF 24:38.1+3:31.5+16.70%85.69%13.56%11.21%9.7
2542Neil Muncey HPKM 24:40.4+3:33.8+16.88%85.56%13.43%11.07%9.7
26104Corky ArmstrongHTC HPKM 25:21.9+4:15.3+20.16%83.22%11.00%8.58%9.5
2769Jamie Sterling HPKM 25:24.4+4:17.8+20.35%83.09%10.86%8.43%9.4
28162Dusan Kafka OC1M 25:42.7+4:36.1+21.80%82.10%9.79%7.33%9.3
29345Silke Gumplinger PKF 25:52.9+4:46.3+22.60%81.56%9.19%6.72%9.3
30462Peter Gumplinger PKM 25:56.7+4:50.1+22.90%81.36%8.97%6.49%9.3
3150Dave Morris HPKM 25:58.6+4:52.0+23.05%81.27%8.86%6.37%9.2
3247Eric Broberg PKM 26:26.8+5:20.2+25.28%79.82%7.21%4.68%9.1
332Mike Darbyshire SUP 14'M 26:28.5+5:21.9+25.41%79.74%7.11%4.58%9.1
34460Jason Bennett SUP 14'M 26:42.0+5:35.4+26.48%79.06%6.32%3.77%9.0
35411Wes Novix PKM 27:06.0+5:59.4+28.38%77.90%4.91%2.32%8.9
3624Gary Cassulis HPKM 27:07.7+6:01.1+28.51%77.82%4.81%2.22%8.8
37405Mike Moorhead PKM 27:38.7+6:32.1+30.96%76.36%3.00%0.36%8.7
38390Ben Wright SUP 14'M 27:40.1+6:33.5+31.07%76.30%2.92%0.28%8.7
3915Adam GerbrechtDART SUP 14'M 27:44.7+6:38.1+31.43%76.09%2.65%0.00%8.7
4090Tom Hoskin HPKM 27:54.2+6:47.6+32.18%75.65%2.10%-0.57%8.6
4172Stephen Lambie HPKM 27:57.5+6:50.9+32.44%75.51%1.90%-0.77%8.6
42157Shannon Bell Parsons SUP 14'F 28:17.9+7:11.3+34.05%74.60%0.71%-1.99%8.5
43444Steve Esselaar SUP 14'M 28:21.1+7:14.5+34.30%74.46%0.52%-2.19%8.5
444Tim Quarles SUP 14'M 28:29.6+7:23.0+34.98%74.09%0.02%-2.70%8.4
4561Clay Ronaghan HPKM 28:34.1+7:27.5+35.33%73.89%-0.24%-2.97%8.4
46102Dan Bisalputra PKM 28:46.7+7:40.1+36.33%73.35%-0.97%-3.72%8.3
4733Kelvin Humenny SUP 14'M 28:56.1+7:49.5+37.07%72.96%-1.52%-4.29%8.3
48615Greg Gjerdalen SUP 14'M 29:20.5+8:13.9+38.99%71.95%-2.95%-5.75%8.2
4934Dwayne Lotnick SUP 14'M 29:29.0+8:22.4+39.67%71.60%-3.45%-6.27%8.1
50396David D Roddan HPKM 29:37.8+8:31.2+40.36%71.25%-3.96%-6.79%8.1
51401Joel PerkinsDART Prone UnlimitedM 29:40.6+8:34.0+40.58%71.13%-4.13%-6.96%8.1
52612Fred Feuermann Prone UnlimitedM 30:01.5+8:54.9+42.23%70.31%-5.35%-8.22%8.0
537Warren Stanhope SUP 14'M 30:08.3+9:01.7+42.77%70.04%-5.75%-8.63%8.0
5417John Joyce PKM 30:13.9+9:07.3+43.21%69.83%-6.07%-8.96%7.9
55147Julia Bernhard/Stephan Bernhard DSKF/M 30:38.1+9:31.5+45.12%68.91%-7.49%-10.42%7.8
56467Chris Welsh HPKM 30:42.2+9:35.6+45.44%68.75%-7.73%-10.66%7.8
5784Peter Allen SUP 14'M 30:46.9+9:40.3+45.82%68.58%-8.00%-10.94%7.8
58408Shauna Magowan SUP 14'F 30:49.9+9:43.3+46.05%68.47%-8.18%-11.13%7.8
59354Liana Ayach SKF 31:06.6+10:00.0+47.37%67.86%-9.16%-12.13%7.7
60120Stacey Wyatt PKF 31:28.2+10:21.6+49.08%67.08%-10.42%-13.43%7.6
61395Imre Mihalik SUP 14'M 31:30.6+10:24.0+49.27%66.99%-10.56%-13.57%7.6
62211Carmen Merkel SUP 14'F 32:25.5+11:18.9+53.60%65.10%-13.77%-16.87%7.4
63353Oliver Steffen SUP 14'M 33:12.6+12:06.0+57.32%63.57%-16.52%-19.70%7.2
64609Scott Burton Prone UnlimitedM 33:48.0+12:41.4+60.11%62.46%-18.59%-21.82%7.1
65421Krista Cline SUP 12'6""F 33:52.4+12:45.8+60.46%62.32%-18.85%-22.09%7.1
66953Teresa Dobson SUP 12'6""F 34:07.0+13:00.4+61.61%61.88%-19.71%-22.97%7.0
67239Joe Wright SUP 12'6""M 35:10.0+14:03.4+66.59%60.03%-23.39%-26.75%6.8
68327Jay Inouye SUP 14'M 35:23.2+14:16.6+67.63%59.66%-24.16%-27.54%6.8
69224Gus Cordeiro Prone Surf 12'2"M 35:41.8+14:35.2+69.10%59.14%-25.25%-28.66%6.7
70343Kahlyn Adie SKF 37:31.1+16:24.5+77.73%56.27%-31.64%-35.23%6.4
7198Duncan Campbell SKM 37:34.7+16:28.1+78.01%56.18%-31.85%-35.44%6.4
72170Estelle Matheson SUP 14'F 37:56.5+16:49.9+79.73%55.64%-33.13%-36.75%6.3
73344Chris Ricard SUP 14'M 40:06.6+19:00.0+90.00%52.63%-40.73%-44.57%6.0
74410Hong Chin SUP 12'6""M 40:20.5+19:13.9+91.10%52.33%-41.55%-45.40%5.9
75252Katie Weinstein SUP Surf 12'2""F 43:35.1+22:28.5+106.47%48.43%-52.93%-57.09%5.5
76443Suzanne Malfair SUP 12'6""F 44:54.5+23:47.9+112.73%47.01%-57.57%-61.86%5.3
77409Chris Read Prone UnlimitedM 46:17.8+25:11.2+119.31%45.60%-62.44%-66.86%5.2
  • DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Julia Bernhard/Stephan BernhardDSKF/M 30:38.1--100%0.00%0.00%7.8
  • HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1126Katja And JeffHPDKF/M 21:06.6--100%0.00%0.00%11.4
  • HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 21:07.1--100%12.53%7.79%11.4
21Bob Putnam HPKM 21:14.3+0:07.2+0.57%99.43%12.03%7.26%11.3
363Lucas Putnam Rea HPKM 21:21.9+0:14.8+1.17%98.85%11.50%6.71%11.2
416Ty Gee HPKM 21:25.3+0:18.2+1.44%98.58%11.27%6.46%11.2
55Warren Bruce HPKM 21:27.7+0:20.6+1.63%98.40%11.10%6.29%11.2
68Chris Dobrovolny HPKM 22:13.0+1:05.9+5.20%95.06%7.98%2.99%10.8
7355Mike Fitzmaurice HPKM 22:16.6+1:09.5+5.48%94.80%7.73%2.73%10.8
8250Seth Putnam-Rea HPKM 22:24.9+1:17.8+6.14%94.22%7.16%2.13%10.7
959Scott Wanless HPKM 22:25.3+1:18.2+6.17%94.19%7.13%2.10%10.7
1066Daryl RemmlerHTC HPKM 22:28.3+1:21.2+6.41%93.98%6.92%1.88%10.7
11300Paul HansenHTC HPKM 22:31.9+1:24.8+6.69%93.73%6.67%1.62%10.7
12429Reid Carter HPKM 22:34.0+1:26.9+6.86%93.58%6.53%1.46%10.6
1349Matt Kelly HPKM 22:36.2+1:29.1+7.03%93.43%6.38%1.30%10.6
1465David Kvick HPKM 22:40.5+1:33.4+7.37%93.13%6.08%0.99%10.6
15233Jonathan Sy HPKM 22:44.2+1:37.1+7.66%92.88%5.82%0.72%10.6
1645Rod HopeHTC HPKM 23:04.0+1:56.9+9.23%91.55%4.46%-0.72%10.4
1770Sean Hulscher HPKM 23:35.1+2:28.0+11.68%89.54%2.31%-2.98%10.2
1837Martin Rother HPKM 23:43.2+2:36.1+12.32%89.03%1.75%-3.57%10.1
19173Andrew Hubbard HPKM 24:26.0+3:18.9+15.70%86.43%-1.20%-6.69%9.8
206Cynthia Wonham HPKF 24:38.1+3:31.0+16.65%85.72%-2.04%-7.57%9.7
2142Neil Muncey HPKM 24:40.4+3:33.3+16.83%85.59%-2.20%-7.74%9.7
22104Corky ArmstrongHTC HPKM 25:21.9+4:14.8+20.11%83.26%-5.06%-10.76%9.5
2369Jamie Sterling HPKM 25:24.4+4:17.3+20.31%83.12%-5.24%-10.94%9.4
2450Dave Morris HPKM 25:58.6+4:51.5+23.01%81.30%-7.60%-13.43%9.2
2524Gary Cassulis HPKM 27:07.7+6:00.6+28.46%77.85%-12.37%-18.46%8.8
2690Tom Hoskin HPKM 27:54.2+6:47.1+32.13%75.68%-15.58%-21.84%8.6
2772Stephen Lambie HPKM 27:57.5+6:50.4+32.39%75.54%-15.81%-22.08%8.6
2861Clay Ronaghan HPKM 28:34.1+7:27.0+35.28%73.92%-18.33%-24.74%8.4
29396David D Roddan HPKM 29:37.8+8:30.7+40.30%71.27%-22.73%-29.38%8.1
30467Chris Welsh HPKM 30:42.2+9:35.1+45.39%68.78%-27.18%-34.07%7.8
  • OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1305Tony HodanicOC1M 23:50.7--100%3.46%2.83%10.1
2760Ken AsanoOC1M 24:32.4+0:41.7+2.91%97.17%0.64%0.00%9.8
3162Dusan KafkaOC1M 25:42.7+1:52.0+7.83%92.74%-4.10%-4.77%9.3
  • PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1345Silke GumplingerPKF 25:52.9--100%7.36%5.45%9.3
2462Peter GumplingerPKM 25:56.7+0:03.8+0.24%99.76%7.13%5.22%9.3
347Eric BrobergPKM 26:26.8+0:33.9+2.18%97.86%5.34%3.38%9.1
4411Wes NovixPKM 27:06.0+1:13.1+4.71%95.50%3.00%1.00%8.9
5405Mike MoorheadPKM 27:38.7+1:45.8+6.81%93.62%1.05%-1.00%8.7
6102Dan BisalputraPKM 28:46.7+2:53.8+11.19%89.93%-3.01%-5.14%8.3
717John JoycePKM 30:13.9+4:21.0+16.81%85.61%-8.21%-10.45%7.9
8120Stacey WyattPKF 31:28.2+5:35.3+21.59%82.24%-12.65%-14.97%7.6
  • Prone Surf 12'2"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1224Gus CordeiroProne Surf 12'2"M 35:41.8--100%0.00%0.00%6.7
  • Prone Unlimited
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsDART Prone UnlimitedM 29:40.6--100%15.09%7.01%8.1
2612Fred Feuermann Prone UnlimitedM 30:01.5+0:20.9+1.17%98.84%14.09%5.91%8.0
3609Scott Burton Prone UnlimitedM 33:48.0+4:07.4+13.89%87.80%3.29%-5.91%7.1
4409Chris Read Prone UnlimitedM 46:17.8+16:37.2+56.00%64.10%-32.47%-45.07%5.2
  • Rowing
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1125Linas AntanaviciusRowingM 23:24.1--100%0.00%0.00%10.3
  • SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1354Liana AyachSKF 31:06.6--100%12.12%17.08%7.7
2343Kahlyn AdieSKF 37:31.1+6:24.5+20.60%82.92%-5.98%0.00%6.4
398Duncan CampbellSKM 37:34.7+6:28.1+20.79%82.79%-6.15%-0.16%6.4
  • SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1421Krista ClineSUP 12'6""F 33:52.4--100%10.11%3.68%7.1
2953Teresa DobsonSUP 12'6""F 34:07.0+0:14.6+0.72%99.29%9.46%2.99%7.0
3239Joe WrightSUP 12'6""M 35:10.0+1:17.6+3.82%96.32%6.67%0.00%6.8
4410Hong ChinSUP 12'6""M 40:20.5+6:28.1+19.10%83.97%-7.06%-14.72%5.9
5443Suzanne MalfairSUP 12'6""F 44:54.5+11:02.1+32.58%75.43%-19.18%-27.70%5.3
  • SUP 14'
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
12Mike Darbyshire SUP 14'M 26:28.5--100%13.84%10.20%9.1
2460Jason Bennett SUP 14'M 26:42.0+0:13.5+0.85%99.16%13.11%9.44%9.0
3390Ben Wright SUP 14'M 27:40.1+1:11.6+4.51%95.69%9.96%6.16%8.7
415Adam GerbrechtDART SUP 14'M 27:44.7+1:16.2+4.80%95.42%9.71%5.90%8.7
5157Shannon Bell Parsons SUP 14'F 28:17.9+1:49.4+6.89%93.56%7.91%4.02%8.5
6444Steve Esselaar SUP 14'M 28:21.1+1:52.6+7.09%93.38%7.73%3.84%8.5
74Tim Quarles SUP 14'M 28:29.6+2:01.1+7.62%92.92%7.27%3.36%8.4
833Kelvin Humenny SUP 14'M 28:56.1+2:27.6+9.29%91.50%5.83%1.86%8.3
9615Greg Gjerdalen SUP 14'M 29:20.5+2:52.0+10.83%90.23%4.51%0.48%8.2
1034Dwayne Lotnick SUP 14'M 29:29.0+3:00.5+11.36%89.80%4.05%0.00%8.1
117Warren Stanhope SUP 14'M 30:08.3+3:39.8+13.84%87.84%1.92%-2.22%8.0
1284Peter Allen SUP 14'M 30:46.9+4:18.4+16.27%86.01%-0.18%-4.40%7.8
13408Shauna Magowan SUP 14'F 30:49.9+4:21.4+16.46%85.87%-0.34%-4.57%7.8
14395Imre Mihalik SUP 14'M 31:30.6+5:02.1+19.02%84.02%-2.55%-6.87%7.6
15211Carmen Merkel SUP 14'F 32:25.5+5:57.0+22.47%81.65%-5.52%-9.98%7.4
16353Oliver Steffen SUP 14'M 33:12.6+6:44.1+25.44%79.72%-8.08%-12.64%7.2
17327Jay Inouye SUP 14'M 35:23.2+8:54.7+33.66%74.82%-15.16%-20.02%6.8
18170Estelle Matheson SUP 14'F 37:56.5+11:28.0+43.31%69.78%-23.48%-28.69%6.3
19344Chris Ricard SUP 14'M 40:06.6+13:38.1+51.50%66.01%-30.53%-36.04%6.0
  • SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1252Katie WeinsteinSUP Surf 12'2""F 43:35.1--100%0.00%0.00%5.5