TNR - May 24 - Twin Island 10km

Tuesday, May 24, 2016 7:00 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 69
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.2
Updated: Wednesday, May 25, 2016 1:26 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Short Course -5.2km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
126John LittleSUP 14'M 38:54.2--100%17.60%13.00%7.7
231Nancy DixonPKF 39:44.1+0:49.9+2.14%97.91%15.84%11.14%7.6
392Tom MurphySUP 12'6" 40:38.5+1:44.3+4.47%95.72%13.92%9.11%7.4
4796Estelle MathesonSUP 14' 42:33.5+3:39.3+9.40%91.41%9.86%4.83%7.0
5931Julie MayorSUP 12'6" 43:31.8+4:37.6+11.89%89.37%7.80%2.65%6.9
6147Julia / LilianaDSKF 44:31.2+5:37.0+14.44%87.38%5.70%0.44%6.7
758Laurisse NoelSUP 12'6" 44:43.0+5:48.8+14.94%87.00%5.29%0.00%6.7
8737Frances NorlenSK 48:56.0+10:01.8+25.78%79.50%-3.64%-9.43%6.1
9443Suzanne TaylorSUP 12'6"F 50:22.1+11:27.9+29.47%77.24%-6.68%-12.64%6.0
10990Rupert JasperProne Stock 51:21.8+12:27.6+32.03%75.74%-8.79%-14.86%5.8
11752Jackie AshbySUP 12'6" 54:27.2+15:33.0+39.97%71.44%-15.34%-21.77%5.5
1255Leigh StrattonSUP 12'6" 56:59.4+18:05.2+46.49%68.26%-20.71%-27.45%5.3
1348Alison ScholefieldSUP 12'6" 57:03.4+18:09.2+46.66%68.18%-20.85%-27.60%5.3
  • Short Course -5.2km - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Julia / LilianaDSKF 44:31.2--100%0.00%0.00%6.7
  • Short Course -5.2km - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
131Nancy DixonPKF 39:44.1--100%0.00%0.00%7.6
  • Short Course -5.2km - Prone Stock
Place Bib Racer name Category Finish time
1990Rupert JasperProne Stock 51:21.8--100%0.00%0.00%5.8
  • Short Course -5.2km - SK
Place Bib Racer name Category Finish time
1737Frances NorlenSK 48:56.0--100%0.00%0.00%6.1
  • Short Course -5.2km - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
192Tom MurphySUP 12'6" 40:38.5--100%18.19%19.31%7.4
2931Julie MayorSUP 12'6" 43:31.8+2:53.3+7.11%93.36%12.38%13.58%6.9
358Laurisse NoelSUP 12'6" 44:43.0+4:04.5+10.03%90.89%9.99%11.22%6.7
4443Suzanne TaylorSUP 12'6"F 50:22.1+9:43.6+23.93%80.69%-1.39%0.00%6.0
5752Jackie AshbySUP 12'6" 54:27.2+13:48.7+33.98%74.64%-9.61%-8.11%5.5
655Leigh StrattonSUP 12'6" 56:59.4+16:20.9+40.23%71.31%-14.72%-13.15%5.3
748Alison ScholefieldSUP 12'6" 57:03.4+16:24.9+40.39%71.23%-14.85%-13.28%5.3
  • Short Course -5.2km - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
126John LittleSUP 14'M 38:54.2--100%4.49%4.49%7.7
2796Estelle MathesonSUP 14' 42:33.5+3:39.3+9.40%91.41%-4.49%-4.49%7.0
  • Mid Course -7.5km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1450Bruno Bagneres/Luke BagneresDSKM 47:27.1--100%9.82%8.78%9.5
225Mike DarbyshireSUP 14'M 49:02.9+1:35.8+3.36%96.74%6.78%5.71%9.2
3960Geordie GoodmanSUP 14' 49:04.2+1:37.1+3.41%96.70%6.74%5.67%9.2
4899Dwayne LotnickSUP 14'M 49:21.0+1:53.9+4.00%96.15%6.21%5.13%9.1
51000Harry SainiSUP 14'M 49:41.3+2:14.2+4.71%95.50%5.56%4.48%9.1
6613Evan GerbrechtSUP 14'M 49:55.5+2:28.4+5.21%95.05%5.11%4.02%9.0
7101Philippa WallPKF 50:48.4+3:21.3+7.07%93.40%3.44%2.33%8.9
817John JoycePKM 50:55.4+3:28.3+7.32%93.18%3.22%2.10%8.8
9777Stacey WyattPK 50:57.4+3:30.3+7.39%93.12%3.15%2.04%8.8
10897Ryan MorfordSUP 14'M 51:22.5+3:55.4+8.27%92.36%2.36%1.24%8.8
11958Dorian HarriesSUP 14' 51:25.6+3:58.5+8.38%92.27%2.26%1.14%8.8
12965Helen JohnstonSK 52:36.5+5:09.4+10.87%90.20%0.01%-1.14%8.6
13848David ReesSKM 52:47.7+5:20.6+11.26%89.88%-0.34%-1.49%8.5
144Tim QuarlesSUP 14'M 52:55.9+5:28.8+11.55%89.65%-0.60%-1.76%8.5
15323James WatsonSK 53:15.5+5:48.4+12.24%89.10%-1.22%-2.39%8.4
16741Randy MorfordSUP 14' 55:01.6+7:34.5+15.96%86.23%-4.58%-5.78%8.2
1741Lisa MacleayPKF 55:04.8+7:37.7+16.08%86.15%-4.68%-5.89%8.2
18608Alison WoodSUP 14'F 55:10.6+7:43.5+16.28%86.00%-4.87%-6.07%8.2
19971Steve EsselaarSUP 14' 55:37.2+8:10.1+17.21%85.31%-5.71%-6.93%8.1
20551Warren StanhopeSUP 14' 55:49.4+8:22.3+17.64%85.00%-6.10%-7.32%8.1
21343Kahlyn AdiePKF 56:46.8+9:19.7+19.66%83.57%-7.91%-9.16%7.9
22710Klara SchwabSUP 12'6" 1:02:25.8+14:58.7+31.57%76.01%-18.65%-20.02%7.2
  • Mid Course -7.5km - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1450Bruno Bagneres/Luke BagneresDSKM 47:27.1--100%0.00%0.00%9.5
  • Mid Course -7.5km - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1101Philippa WallPKF 50:48.4--100%3.97%0.29%8.9
217John JoycePKM 50:55.4+0:07.0+0.23%99.77%3.75%0.07%8.8
3777Stacey WyattPK 50:57.4+0:09.0+0.30%99.71%3.69%0.00%8.8
441Lisa MacleayPKF 55:04.8+4:16.4+8.41%92.24%-4.10%-8.09%8.2
5343Kahlyn AdiePKF 56:46.8+5:58.4+11.76%89.48%-7.32%-11.43%7.9
  • Mid Course -7.5km - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1965Helen JohnstonSK 52:36.5--100%0.53%0.35%8.6
2848David ReesSKM 52:47.7+0:11.2+0.35%99.65%0.17%0.00%8.5
3323James WatsonSK 53:15.5+0:39.0+1.24%98.78%-0.70%-0.88%8.4
  • Mid Course -7.5km - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Finish time
1710Klara SchwabSUP 12'6" 1:02:25.8--100%0.00%0.00%7.2
  • Mid Course -7.5km - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
125Mike DarbyshireSUP 14'M 49:02.9--100%5.75%4.58%9.2
2960Geordie GoodmanSUP 14' 49:04.2+0:01.3+0.04%99.96%5.70%4.53%9.2
3899Dwayne LotnickSUP 14'M 49:21.0+0:18.1+0.62%99.39%5.17%3.99%9.1
41000Harry SainiSUP 14'M 49:41.3+0:38.4+1.30%98.71%4.52%3.33%9.1
5613Evan GerbrechtSUP 14'M 49:55.5+0:52.6+1.79%98.24%4.06%2.87%9.0
6897Ryan MorfordSUP 14'M 51:22.5+2:19.6+4.74%95.47%1.27%0.05%8.8
7958Dorian HarriesSUP 14' 51:25.6+2:22.7+4.85%95.38%1.18%-0.05%8.8
84Tim QuarlesSUP 14'M 52:55.9+3:53.0+7.92%92.66%-1.72%-2.98%8.5
9741Randy MorfordSUP 14' 55:01.6+5:58.7+12.19%89.14%-5.74%-7.05%8.2
10608Alison WoodSUP 14'F 55:10.6+6:07.7+12.49%88.89%-6.03%-7.35%8.2
11971Steve EsselaarSUP 14' 55:37.2+6:34.3+13.40%88.18%-6.88%-8.21%8.1
12551Warren StanhopeSUP 14' 55:49.4+6:46.5+13.81%87.86%-7.27%-8.60%8.1
  • Long Course -10km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1449Wes Hammer HPKM 48:00.8--100%17.22%16.67%13.0
2795Gareth Tudor'Jones HPKM 48:35.9+0:35.1+1.22%98.80%16.22%15.66%12.8
3509Corey Hamilton HPKM 50:49.4+2:48.6+5.85%94.47%12.38%11.79%12.3
4115Shane Martin HPKM 50:50.4+2:49.6+5.89%94.44%12.35%11.77%12.3
5666Warren Bruce HPKM 51:08.4+3:07.6+6.51%93.89%11.83%11.24%12.2
68Chris Dobrovolny HPKM 51:09.5+3:08.7+6.55%93.85%11.80%11.21%12.2
71Bob Putnam HPKM 52:35.4+4:34.6+9.53%91.30%9.33%8.73%11.9
819Greg Hope/Rod HopeHTC HPDKM 53:04.2+5:03.4+10.53%90.47%8.51%7.90%11.8
966Daryl RemmlerHTC HPKM 53:06.3+5:05.5+10.60%90.41%8.45%7.83%11.8
1011Dion Maxwell HPKM 54:38.0+6:37.2+13.79%87.88%5.81%5.18%11.4
11300Paul HansenHTC HPKM 54:41.0+6:40.2+13.89%87.80%5.72%5.10%11.4
1223Rene Chong HPKM 55:05.1+7:04.3+14.73%87.16%5.03%4.40%11.3
1347Neil Muncey HPK 56:11.4+8:10.6+17.03%85.45%3.13%2.48%11.1
14403Peter Gumplinger / Silke DSKF/M 56:12.9+8:12.1+17.08%85.41%3.08%2.44%11.1
15595Brian Page HPK 56:23.2+8:22.4+17.44%85.15%2.79%2.14%11.1
16930Jim Smith HPKM 56:38.5+8:37.7+17.97%84.77%2.35%1.70%11.0
176Cynthia Wonham HPKF 57:36.6+9:35.8+19.99%83.34%0.68%0.02%10.8
1824Gary Cassulis HPKM 57:37.7+9:36.9+20.03%83.32%0.65%-0.02%10.8
19100Jim Nosella HPKM 58:59.4+10:58.6+22.86%81.39%-1.70%-2.38%10.6
2088Marshall House/Anthony Marinakis HPDKM 1:00:09.4+12:08.6+25.29%79.81%-3.71%-4.40%10.4
21104Corky ArmstrongHTC HPKM 1:00:10.1+12:09.3+25.32%79.80%-3.73%-4.42%10.4
22800Rozanne Pilbeam PK 1:00:18.1+12:17.3+25.59%79.62%-3.96%-4.66%10.3
23525Linas Antanavicius PKM 1:00:21.1+12:20.3+25.70%79.56%-4.05%-4.74%10.3
2439Jamie Sterling HPK 1:00:23.9+12:23.1+25.79%79.49%-4.13%-4.82%10.3
2530Trista Bilmer HPKF 1:00:26.3+12:25.5+25.88%79.44%-4.20%-4.89%10.3
2672Stephen Lambie HPKM 1:00:36.1+12:35.3+26.22%79.23%-4.48%-5.18%10.3
27370Duhane Lam / Tomi J Double CanoeF/M 1:03:27.4+15:26.6+32.16%75.66%-9.40%-10.13%9.8
2861Clay Ronaghan HPKM 1:03:59.3+15:58.5+33.27%75.03%-10.32%-11.05%9.8
29327Jay Inouye HPKM 1:04:29.5+16:28.7+34.32%74.45%-11.19%-11.93%9.7
30460Jason Bennett SUP 14'M 1:05:22.4+17:21.6+36.16%73.44%-12.71%-13.46%9.5
31524Matt Abbott SUP 14'M 1:05:30.6+17:29.8+36.44%73.29%-12.94%-13.69%9.5
3233Kelvin Humenny SUP 14'M 1:05:31.7+17:30.9+36.48%73.27%-12.97%-13.73%9.5
33284Dave Morris PKM 1:08:54.3+20:53.5+43.51%69.68%-18.79%-19.59%9.1
34102Dan Bisalputra PKM 1:09:03.5+21:02.7+43.83%69.53%-19.06%-19.85%9.0
  • Long Course -10km - Double Canoe
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1370Duhane Lam / Tomi JDouble CanoeF/M 1:03:27.4--100%0.00%0.00%9.8
  • Long Course -10km - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1403Peter Gumplinger / SilkeDSKF/M 56:12.9--100%0.00%0.00%11.1
  • Long Course -10km - HPDK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
119Greg Hope/Rod HopeHTC HPDKM 53:04.2--100%6.26%6.26%11.8
288Marshall House/Anthony Marinakis HPDKM 1:00:09.4+7:05.2+13.35%88.22%-6.26%-6.26%10.4
  • Long Course -10km - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1449Wes Hammer HPKM 48:00.8--100%14.01%14.55%13.0
2795Gareth Tudor'Jones HPKM 48:35.9+0:35.1+1.22%98.80%12.96%13.51%12.8
3509Corey Hamilton HPKM 50:49.4+2:48.6+5.85%94.47%8.98%9.55%12.3
4115Shane Martin HPKM 50:50.4+2:49.6+5.89%94.44%8.95%9.52%12.3
5666Warren Bruce HPKM 51:08.4+3:07.6+6.51%93.89%8.41%8.99%12.2
68Chris Dobrovolny HPKM 51:09.5+3:08.7+6.55%93.85%8.38%8.95%12.2
71Bob Putnam HPKM 52:35.4+4:34.6+9.53%91.30%5.81%6.41%11.9
866Daryl RemmlerHTC HPKM 53:06.3+5:05.5+10.60%90.41%4.89%5.49%11.8
911Dion Maxwell HPKM 54:38.0+6:37.2+13.79%87.88%2.15%2.77%11.4
10300Paul HansenHTC HPKM 54:41.0+6:40.2+13.89%87.80%2.06%2.68%11.4
1123Rene Chong HPKM 55:05.1+7:04.3+14.73%87.16%1.34%1.97%11.3
1247Neil Muncey HPK 56:11.4+8:10.6+17.03%85.45%-0.64%0.00%11.1
13595Brian Page HPK 56:23.2+8:22.4+17.44%85.15%-0.99%-0.35%11.1
14930Jim Smith HPKM 56:38.5+8:37.7+17.97%84.77%-1.44%-0.80%11.0
156Cynthia Wonham HPKF 57:36.6+9:35.8+19.99%83.34%-3.18%-2.53%10.8
1624Gary Cassulis HPKM 57:37.7+9:36.9+20.03%83.32%-3.21%-2.56%10.8
17100Jim Nosella HPKM 58:59.4+10:58.6+22.86%81.39%-5.65%-4.98%10.6
18104Corky ArmstrongHTC HPKM 1:00:10.1+12:09.3+25.32%79.80%-7.76%-7.08%10.4
1939Jamie Sterling HPK 1:00:23.9+12:23.1+25.79%79.49%-8.17%-7.49%10.3
2030Trista Bilmer HPKF 1:00:26.3+12:25.5+25.88%79.44%-8.24%-7.56%10.3
2172Stephen Lambie HPKM 1:00:36.1+12:35.3+26.22%79.23%-8.54%-7.85%10.3
2261Clay Ronaghan HPKM 1:03:59.3+15:58.5+33.27%75.03%-14.60%-13.88%9.8
23327Jay Inouye HPKM 1:04:29.5+16:28.7+34.32%74.45%-15.50%-14.77%9.7
  • Long Course -10km - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1800Rozanne PilbeamPK 1:00:18.1--100%6.73%6.69%10.3
2525Linas AntanaviciusPKM 1:00:21.1+0:03.0+0.08%99.92%6.65%6.62%10.3
3284Dave MorrisPKM 1:08:54.3+8:36.2+14.27%87.51%-6.57%-6.62%9.1
4102Dan BisalputraPKM 1:09:03.5+8:45.4+14.52%87.32%-6.81%-6.85%9.0
  • Long Course -10km - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason BennettSUP 14'M 1:05:22.4--100%0.15%0.21%9.5
2524Matt AbbottSUP 14'M 1:05:30.6+0:08.2+0.21%99.79%-0.06%0.00%9.5
333Kelvin HumennySUP 14'M 1:05:31.7+0:09.3+0.24%99.76%-0.09%-0.03%9.5