TNR - Tight and Bright

Tuesday, August 20, 2019 7:01 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 81
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Tuesday, August 20, 2019 9:52 PM (GMT-7)
Organized by: Coast Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1250Seth Putnam-Rea / Matan Guttman HPDKM 39:27.4--100%21.05%21.80%12.2
2126Katja And Jeff HPDKF/M 39:30.9+0:03.5+0.15%99.85%20.94%21.69%12.1
3115Shane/ Linda/ Alex HPDKF/M 42:30.8+3:03.4+7.75%92.81%14.94%15.74%11.3
499Nathan Middleton HPKM 42:31.9+3:04.5+7.79%92.77%14.90%15.71%11.3
5166Andrew Horembala HPKM 42:33.9+3:06.5+7.88%92.70%14.83%15.64%11.3
688Marshell House / Chris Dobrovolny HPDKM 42:34.9+3:07.5+7.92%92.66%14.80%15.61%11.3
749Matt Kelly HPKM 42:45.8+3:18.4+8.38%92.27%14.44%15.25%11.2
8172Peter Gumplinger/ Silke Gumplinger HPDKF/M 43:02.8+3:35.4+9.10%91.66%13.87%14.69%11.2
962Scott Wanless HPKM 43:10.0+3:42.6+9.40%91.41%13.63%14.45%11.1
1023Rene Chong HPKM 44:02.8+4:35.4+11.63%89.58%11.87%12.70%10.9
11420Joel Viehweger HPKM 44:20.6+4:53.2+12.38%88.98%11.27%12.12%10.8
1277John George HPKM 44:26.2+4:58.8+12.62%88.79%11.09%11.93%10.8
1370Sean Hulscher HPKM 44:27.8+5:00.4+12.69%88.74%11.03%11.88%10.8
1431Thomas Huckell HPKM 44:34.4+5:07.0+12.97%88.52%10.81%11.66%10.8
1511Jonathan Sy HPKM 45:16.3+5:48.9+14.74%87.16%9.42%10.28%10.6
16300Paul HansenHTC HPKM 45:22.5+5:55.1+15.00%86.96%9.21%10.07%10.6
1778Steve Juranovics/Antonia Juranovics HPDKF/M 45:30.4+6:03.0+15.33%86.71%8.95%9.81%10.5
1869Jamie Sterling HPKM 45:37.0+6:09.6+15.61%86.50%8.73%9.59%10.5
19122Jim Smith HPKM 46:09.6+6:42.2+16.99%85.48%7.64%8.52%10.4
2042Neil Muncey HPKM 46:16.8+6:49.4+17.29%85.26%7.40%8.28%10.4
2153Eric Broberg HPKM 47:02.9+7:35.5+19.24%83.86%5.86%6.75%10.2
22349Kyle Marte HPKM 48:54.8+9:27.4+23.97%80.67%2.13%3.06%9.8
23181Yoel Guttmann HPKM 49:04.0+9:36.6+24.36%80.41%1.82%2.75%9.8
2415Adam GerbrechtDART SUP 14'M 50:24.7+10:57.3+27.76%78.27%-0.87%0.09%9.5
25494Max Le Tallec / Marjorie Le Borgne DSKF/M 50:30.1+11:02.7+27.99%78.13%-1.05%-0.09%9.5
26327Jay Inouye HPKM 50:54.2+11:26.8+29.01%77.51%-1.85%-0.89%9.4
27292Sam Goheen / Finlay Goheen HPDKM 50:55.6+11:28.2+29.07%77.48%-1.90%-0.93%9.4
28119Davide Cina SUP 14'M 51:15.1+11:47.7+29.89%76.99%-2.55%-1.58%9.4
29125Linas Antanavicius RowingM 51:17.4+11:50.0+29.99%76.93%-2.62%-1.65%9.4
3076Jack Osieja HPKM 51:25.4+11:58.0+30.33%76.73%-2.89%-1.92%9.3
31220Robert Horvath PKM 52:15.4+12:48.0+32.44%75.51%-4.56%-3.57%9.2
32460Jason Bennett SUP 14'M 53:11.4+13:44.0+34.81%74.18%-6.43%-5.42%9.0
339Evan Gerbrecht SUP 14'M 53:33.7+14:06.3+35.75%73.67%-7.17%-6.15%9.0
3458Dorian Harries SUP 14'M 53:39.8+14:12.4+36.01%73.53%-7.37%-6.36%8.9
3533Kelvin Humenny SUP 14'M 53:46.2+14:18.8+36.28%73.38%-7.59%-6.57%8.9
36102Dan Bisalputra PKM 54:03.0+14:35.6+36.99%73.00%-8.15%-7.12%8.9
37510Yutaka Nakamura PKM 54:15.2+14:47.8+37.50%72.73%-8.55%-7.52%8.8
38693Anastacio Leiva HPKM 54:31.7+15:04.3+38.20%72.36%-9.10%-8.07%8.8
3947Matthew Knight HPKM 54:39.8+15:12.4+38.54%72.18%-9.37%-8.34%8.8
40500Natalie Bowden / Buzz Harries DSKF/M 54:41.0+15:13.6+38.59%72.15%-9.41%-8.38%8.8
414Tim Quarles SUP 14'M 54:50.2+15:22.8+38.98%71.95%-9.72%-8.68%8.8
42400Mark Sheldrick / Robert Sheldrick DSKM 55:28.8+16:01.4+40.61%71.12%-11.01%-9.96%8.7
4340Krista Cline SUP 14'F 58:05.3+18:37.9+47.22%67.93%-16.23%-15.13%8.3
44257Chris Gaydon SUP 14'M 59:15.4+19:48.0+50.18%66.59%-18.57%-17.44%8.1
45177Greg Kabatoff SUP 14'M 1:00:02.8+20:35.4+52.18%65.71%-20.15%-19.01%8.0
466Cynthia Wonham SUP 12'6"F 1:02:30.5+23:03.1+58.42%63.12%-25.07%-23.89%7.7
47784Seth Cox SUP 14'M 1:06:22.8+26:55.4+68.24%59.44%-32.82%-31.56%7.2
4828Klara Schwab SUP 14'F 1:07:47.0+28:19.6+71.79%58.21%-35.63%-34.34%7.1
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1494Max Le Tallec / Marjorie Le BorgneDSKF/M 50:30.1--100%5.70%7.65%9.5
2500Natalie Bowden / Buzz HarriesDSKF/M 54:41.0+4:10.9+8.28%92.35%-2.11%0.00%8.8
3400Mark Sheldrick / Robert SheldrickDSKM 55:28.8+4:58.7+9.86%91.03%-3.59%-1.46%8.7
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1250Seth Putnam-Rea / Matan GuttmanHPDKM 39:27.4--100%9.01%7.34%12.2
2126Katja And JeffHPDKF/M 39:30.9+0:03.5+0.15%99.85%8.88%7.20%12.1
3115Shane/ Linda/ AlexHPDKF/M 42:30.8+3:03.4+7.75%92.81%1.96%0.16%11.3
488Marshell House / Chris DobrovolnyHPDKM 42:34.9+3:07.5+7.92%92.66%1.80%0.00%11.3
5172Peter Gumplinger/ Silke GumplingerHPDKF/M 43:02.8+3:35.4+9.10%91.66%0.73%-1.09%11.2
678Steve Juranovics/Antonia JuranovicsHPDKF/M 45:30.4+6:03.0+15.33%86.71%-4.94%-6.87%10.5
7292Sam Goheen / Finlay GoheenHPDKM 50:55.6+11:28.2+29.07%77.48%-17.44%-19.60%9.4
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
199Nathan Middleton HPKM 42:31.9--100%8.69%6.27%11.3
2166Andrew Horembala HPKM 42:33.9+0:02.0+0.08%99.92%8.62%6.19%11.3
349Matt Kelly HPKM 42:45.8+0:13.9+0.54%99.46%8.19%5.76%11.2
462Scott Wanless HPKM 43:10.0+0:38.1+1.49%98.53%7.32%4.87%11.1
523Rene Chong HPKM 44:02.8+1:30.9+3.56%96.56%5.43%2.93%10.9
6420Joel Viehweger HPKM 44:20.6+1:48.7+4.26%95.91%4.80%2.27%10.8
777John George HPKM 44:26.2+1:54.3+4.48%95.71%4.60%2.07%10.8
870Sean Hulscher HPKM 44:27.8+1:55.9+4.54%95.66%4.54%2.01%10.8
931Thomas Huckell HPKM 44:34.4+2:02.5+4.80%95.42%4.30%1.77%10.8
1011Jonathan Sy HPKM 45:16.3+2:44.4+6.44%93.95%2.80%0.23%10.6
11300Paul HansenHTC HPKM 45:22.5+2:50.6+6.69%93.73%2.58%0.00%10.6
1269Jamie Sterling HPKM 45:37.0+3:05.1+7.25%93.24%2.06%-0.53%10.5
13122Jim Smith HPKM 46:09.6+3:37.7+8.53%92.14%0.90%-1.73%10.4
1442Neil Muncey HPKM 46:16.8+3:44.9+8.81%91.90%0.64%-1.99%10.4
1553Eric Broberg HPKM 47:02.9+4:31.0+10.62%90.40%-1.01%-3.69%10.2
16349Kyle Marte HPKM 48:54.8+6:22.9+15.00%86.95%-5.01%-7.80%9.8
17181Yoel Guttmann HPKM 49:04.0+6:32.1+15.37%86.68%-5.34%-8.14%9.8
18327Jay Inouye HPKM 50:54.2+8:22.3+19.68%83.55%-9.29%-12.18%9.4
1976Jack Osieja HPKM 51:25.4+8:53.5+20.91%82.71%-10.40%-13.33%9.3
20693Anastacio Leiva HPKM 54:31.7+11:59.8+28.21%78.00%-17.07%-20.17%8.8
2147Matthew Knight HPKM 54:39.8+12:07.9+28.52%77.81%-17.36%-20.47%8.8
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1220Robert HorvathPKM 52:15.4--100%2.36%3.32%9.2
2102Dan BisalputraPKM 54:03.0+1:47.6+3.43%96.68%-0.99%0.00%8.9
3510Yutaka NakamuraPKM 54:15.2+1:59.8+3.82%96.32%-1.37%-0.38%8.8
  • Long Course - Rowing
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1125Linas AntanaviciusRowingM 51:17.4--100%0.00%0.00%9.4
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
16Cynthia WonhamSUP 12'6"F 1:02:30.5--100%0.00%0.00%7.7
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Adam GerbrechtDART SUP 14'M 50:24.7--100%11.33%7.17%9.5
2119Davide Cina SUP 14'M 51:15.1+0:50.4+1.67%98.36%9.85%5.62%9.4
3460Jason Bennett SUP 14'M 53:11.4+2:46.7+5.51%94.78%6.44%2.05%9.0
49Evan Gerbrecht SUP 14'M 53:33.7+3:09.0+6.25%94.12%5.79%1.37%9.0
558Dorian Harries SUP 14'M 53:39.8+3:15.1+6.45%93.94%5.61%1.18%8.9
633Kelvin Humenny SUP 14'M 53:46.2+3:21.5+6.66%93.75%5.42%0.98%8.9
74Tim Quarles SUP 14'M 54:50.2+4:25.5+8.78%91.93%3.55%-0.98%8.8
840Krista Cline SUP 14'F 58:05.3+7:40.6+15.23%86.78%-2.17%-6.97%8.3
9257Chris Gaydon SUP 14'M 59:15.4+8:50.7+17.55%85.07%-4.23%-9.12%8.1
10177Greg Kabatoff SUP 14'M 1:00:02.8+9:38.1+19.11%83.95%-5.62%-10.58%8.0
11784Seth Cox SUP 14'M 1:06:22.8+15:58.1+31.68%75.94%-16.76%-22.24%7.2
1228Klara Schwab SUP 14'F 1:07:47.0+17:22.3+34.46%74.37%-19.22%-24.82%7.1
  • Rec Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1781Anna ZapalowskaPKF 30:55.3--100%24.39%23.39%8.1
2886Emily Ready / Tim KnowlesDSKF/M 34:33.2+3:37.9+11.74%89.49%15.51%14.39%7.3
350Dave MorrisSUP 14'M 35:19.7+4:24.4+14.25%87.53%13.61%12.47%7.1
439Isaak NebelSUP 12'6"M 39:43.8+8:48.5+28.49%77.83%2.85%1.56%6.3
5887Erin ReadySUP 12'6"F 40:59.4+10:04.1+32.56%75.44%-0.23%-1.56%6.1
6888Chris ClarkeSUP 12'6"M 43:42.0+12:46.7+41.32%70.76%-6.86%-8.28%5.8
7884Emily RankinSUP 12'6"F 50:56.9+20:01.6+64.77%60.69%-24.58%-26.23%4.9
8885Ramona MontecilloSUP 12'6"F 50:59.2+20:03.9+64.89%60.65%-24.68%-26.33%4.9
  • Rec Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1886Emily Ready / Tim KnowlesDSKF/M 34:33.2--100%0.00%0.00%7.3
  • Rec Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1781Anna ZapalowskaPKF 30:55.3--100%0.00%0.00%8.1
  • Rec Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
139Isaak NebelSUP 12'6"M 39:43.8--100%12.24%9.08%6.3
2887Erin ReadySUP 12'6"F 40:59.4+1:15.6+3.17%96.93%9.46%6.20%6.1
3888Chris ClarkeSUP 12'6"M 43:42.0+3:58.2+9.99%90.92%3.47%0.00%5.8
4884Emily RankinSUP 12'6"F 50:56.9+11:13.1+28.24%77.98%-12.54%-16.59%4.9
5885Ramona MontecilloSUP 12'6"F 50:59.2+11:15.4+28.33%77.92%-12.63%-16.67%4.9
  • Rec Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
150Dave MorrisSUP 14'M 35:19.7--100%0.00%0.00%7.1
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1410Hong ChinHPKM 32:35.5--100%19.83%19.15%10.1
2417John MellankoffHPKM 32:51.4+0:15.9+0.81%99.19%19.18%18.49%10.0
337Carolyn GirardHPKF 34:12.5+1:37.0+4.96%95.27%15.86%15.14%9.6
4408Shauna MagowanSUP 14'F 35:08.4+2:32.9+7.82%92.75%13.57%12.83%9.4
5694Heather EversonPKF 35:24.7+2:49.2+8.65%92.04%12.90%12.15%9.3
6121Sean Gibson SUPSUP 14'M 36:12.5+3:37.0+11.10%90.01%10.94%10.18%9.1
7799Veronika JuranovicsPKF 36:35.8+4:00.3+12.29%89.06%9.98%9.21%9.0
8343Kahlyn Adie / Anika AdieDSKF 36:42.3+4:06.8+12.62%88.79%9.72%8.94%9.0
9114Martin JuranovicsPKM 36:57.0+4:21.5+13.37%88.20%9.11%8.34%8.9
1017John JoycePKM 37:10.8+4:35.3+14.08%87.66%8.55%7.76%8.9
1112Stacey WyattHPKF 37:38.5+5:03.0+15.49%86.58%7.41%6.62%8.8
12157Thomas SmithSUP 14'M 38:41.1+6:05.6+18.70%84.25%4.85%4.03%8.5
13705Aidan HaySUP 12'6"M 40:18.6+7:43.1+23.68%80.85%0.85%0.00%8.2
1475Sandee DoxtdatorSKF 42:06.8+9:31.3+29.22%77.39%-3.59%-4.47%7.8
15746Dustin HaySUP 14'M 42:35.7+10:00.2+30.69%76.52%-4.77%-5.67%7.7
1646Julie MayorSUP 12'6"F 43:01.7+10:26.2+32.02%75.74%-5.84%-6.74%7.7
1724Gary CassulisProne UnlimitedM 43:47.1+11:11.6+34.34%74.44%-7.70%-8.62%7.5
18496Nathalie Chan King ChoySUP 12'6"F 43:47.8+11:12.3+34.38%74.42%-7.73%-8.65%7.5
19111Dale RollingsSUP Surf 12'2""M 44:39.0+12:03.5+37.00%72.99%-9.83%-10.77%7.4
20142T. PopaSKF 44:49.1+12:13.6+37.51%72.72%-10.24%-11.18%7.4
21252Katie WeinsteinSUP 14'F 45:00.7+12:25.2+38.11%72.41%-10.72%-11.66%7.3
22136Joel JeangrandPKM 45:11.4+12:35.9+38.66%72.12%-11.15%-12.11%7.3
23212Sean GibsonSUP 14'M 49:17.8+16:42.3+51.26%66.11%-21.26%-22.29%6.7
2438Elias NebelSUP 12'6"M 49:20.0+16:44.5+51.37%66.06%-21.35%-22.38%6.7
25443Suzanne MalfairSUP 12'6"F 52:16.4+19:40.9+60.39%62.35%-28.58%-29.68%6.3
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1343Kahlyn Adie / Anika AdieDSKF 36:42.3--100%0.00%0.00%9.0
  • Short Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1410Hong ChinHPKM 32:35.5--100%5.05%2.81%10.1
2417John MellankoffHPKM 32:51.4+0:15.9+0.81%99.19%4.28%2.02%10.0
337Carolyn GirardHPKF 34:12.5+1:37.0+4.96%95.27%0.34%-2.02%9.6
412Stacey WyattHPKF 37:38.5+5:03.0+15.49%86.58%-9.66%-12.25%8.8
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1694Heather EversonPKF 35:24.7--100%7.46%4.16%9.3
2799Veronika JuranovicsPKF 36:35.8+1:11.1+3.35%96.76%4.36%0.96%9.0
3114Martin JuranovicsPKM 36:57.0+1:32.3+4.34%95.84%3.44%0.00%8.9
417John JoycePKM 37:10.8+1:46.1+4.99%95.24%2.84%-0.62%8.9
5136Joel JeangrandPKM 45:11.4+9:46.7+27.61%78.36%-18.10%-22.30%7.3
  • Short Course - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
124Gary CassulisProne UnlimitedM 43:47.1--100%0.00%0.00%7.5
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 42:06.8--100%3.11%3.11%7.8
2142T. PopaSKF 44:49.1+2:42.3+6.42%93.96%-3.11%-3.11%7.4
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1705Aidan HaySUP 12'6"M 40:18.6--100%11.89%7.96%8.2
246Julie MayorSUP 12'6"F 43:01.7+2:43.1+6.74%93.68%5.95%1.75%7.7
3496Nathalie Chan King ChoySUP 12'6"F 43:47.8+3:29.2+8.65%92.04%4.27%0.00%7.5
438Elias NebelSUP 12'6"M 49:20.0+9:01.4+22.38%81.71%-7.84%-12.64%6.7
5443Suzanne MalfairSUP 12'6"F 52:16.4+11:57.8+29.68%77.11%-14.26%-19.35%6.3
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1408Shauna MagowanSUP 14'F 35:08.4--100%14.62%13.53%9.4
2121Sean Gibson SUPSUP 14'M 36:12.5+1:04.1+3.04%97.05%12.02%10.90%9.1
3157Thomas SmithSUP 14'M 38:41.1+3:32.7+10.09%90.84%6.00%4.81%8.5
4746Dustin HaySUP 14'M 42:35.7+7:27.3+21.22%82.50%-3.50%-4.81%7.7
5252Katie WeinsteinSUP 14'F 45:00.7+9:52.3+28.09%78.07%-9.37%-10.76%7.3
6212Sean GibsonSUP 14'M 49:17.8+14:09.4+40.29%71.28%-19.78%-21.30%6.7
  • Short Course - SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1111Dale RollingsSUP Surf 12'2""M 44:39.0--100%0.00%0.00%7.4