2019 Marathon Series - Race 3 (Tacoma)

Sunday, March 31, 2019 10:45 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Kingston, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 132
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Tuesday, April 2, 2019 21:38 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Div 1 20km Under 1:40 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1104Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:33:26.0--100%3.28%3.08%50
2107Casey HaynesCoaching Evolution 24M 1:33:26.9+0:00.9+0.02%99.98%3.27%3.07%49
3105Michael HanemaayerBurley Griffin 26M 1:33:28.8+0:02.8+0.05%99.95%3.24%3.04%48
4106James HarringtonManly Warringah 23M 1:34:20.4+0:54.4+0.97%99.04%2.35%2.14%47
5147Lachlan BakewellHunter Valley 25M 1:34:32.4+1:06.4+1.18%98.83%2.14%1.94%46
6111Mario VeselyNorthern Beaches 50M 1:35:46.2+2:20.2+2.50%97.56%0.87%0.66%45
7117Darren LeeCronulla Sutherland 55M 1:35:47.0+2:21.0+2.52%97.55%0.85%0.65%44
8124Cameron Tunbridge and Brett WorthCentral Coast 54M 1:37:01.9+3:35.9+3.85%96.29%-0.44%-0.65%43
9112Andrew WilkinsonBrisbane Waters 41M 1:37:24.5+3:58.5+4.25%95.92%-0.83%-1.04%42
10103Todd BorelandOther 52M 1:37:28.7+4:02.7+4.33%95.85%-0.90%-1.11%41
11123James PralijaManly Warringah 30M 1:37:31.5+4:05.5+4.38%95.80%-0.95%-1.16%40
12100Kieran BabichLane Cove 31M 1:40:32.3+7:06.3+7.60%92.93%-4.07%-4.28%39
13102Andrew BirkettBurley Griffin 30M 1:40:34.7+7:08.7+7.65%92.90%-4.11%-4.33%38
14118Peter ManleyLane Cove 54M 1:41:08.1+7:42.1+8.24%92.38%-4.69%-4.90%37
  • Div 1 20km Under 1:40 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1104Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:33:26.0--100%3.28%3.08%50
2107Casey HaynesCoaching Evolution 24M 1:33:26.9+0:00.9+0.02%99.98%3.27%3.07%49
3105Michael HanemaayerBurley Griffin 26M 1:33:28.8+0:02.8+0.05%99.95%3.24%3.04%48
4106James HarringtonManly Warringah 23M 1:34:20.4+0:54.4+0.97%99.04%2.35%2.14%47
5147Lachlan BakewellHunter Valley 25M 1:34:32.4+1:06.4+1.18%98.83%2.14%1.94%46
6111Mario VeselyNorthern Beaches 50M 1:35:46.2+2:20.2+2.50%97.56%0.87%0.66%45
7117Darren LeeCronulla Sutherland 55M 1:35:47.0+2:21.0+2.52%97.55%0.85%0.65%44
8124Cameron Tunbridge and Brett WorthCentral Coast 54M 1:37:01.9+3:35.9+3.85%96.29%-0.44%-0.65%43
9112Andrew WilkinsonBrisbane Waters 41M 1:37:24.5+3:58.5+4.25%95.92%-0.83%-1.04%42
10103Todd BorelandOther 52M 1:37:28.7+4:02.7+4.33%95.85%-0.90%-1.11%41
11123James PralijaManly Warringah 30M 1:37:31.5+4:05.5+4.38%95.80%-0.95%-1.16%40
12100Kieran BabichLane Cove 31M 1:40:32.3+7:06.3+7.60%92.93%-4.07%-4.28%39
13102Andrew BirkettBurley Griffin 30M 1:40:34.7+7:08.7+7.65%92.90%-4.11%-4.33%38
14118Peter ManleyLane Cove 54M 1:41:08.1+7:42.1+8.24%92.38%-4.69%-4.90%37
  • Div 2 20km 1:40-1:45 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1202Peter HughesWindsor 45M 1:42:49.9--100%1.52%1.56%50
2200John BurkettManly Warringah 50M 1:44:27.1+1:37.2+1.58%98.45%-0.03%0.01%49
3201Ian HofstetterLane Cove 57M 1:44:27.9+1:38.0+1.59%98.44%-0.05%-0.01%48
4204David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:45:55.4+3:05.5+3.01%97.08%-1.44%-1.40%47
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1204David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:45:55.4--100%0.00%0.00%50
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1202Peter HughesWindsor 45M 1:42:49.9--100%1.04%1.55%50
2200John BurkettManly Warringah 50M 1:44:27.1+1:37.2+1.58%98.45%-0.52%0.00%49
3201Ian HofstetterLane Cove 57M 1:44:27.9+1:38.0+1.59%98.44%-0.53%-0.01%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1311Matt WindonManly Warringah 50M 1:44:01.6--100%3.75%3.38%50
2312David YoungLane Cove 59M 1:45:42.9+1:41.3+1.62%98.40%2.19%1.81%49
3315Jason WarePenrith M 1:46:01.7+2:00.1+1.92%98.11%1.90%1.52%48
4307Stephen ShelleyWindsor 51M 1:46:30.6+2:29.0+2.39%97.67%1.46%1.07%47
5317Michael MuellerLane Cove 44M 1:46:33.9+2:32.3+2.44%97.62%1.40%1.02%46
6300Mick CarrollCentral Coast 54M 1:47:31.2+3:29.6+3.36%96.75%0.52%0.13%45
7301Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:47:39.7+3:38.1+3.49%96.62%0.39%0.00%44
8318Trevor NicholsLane Cove 47M 1:48:13.0+4:11.4+4.03%96.13%-0.12%-0.52%43
9302Naomi JohnsonLane Cove 30F 1:48:26.9+4:25.3+4.25%95.92%-0.34%-0.73%42
10303Laura LeeWindsor 40F 1:48:27.9+4:26.3+4.27%95.91%-0.35%-0.75%41
11309Daniela Angela TorreManly Warringah 51F 1:50:06.4+6:04.8+5.84%94.48%-1.87%-2.27%40
12313Deb Buchan and Jeff BuchanSutherland Shire 62F 1:50:58.9+6:57.3+6.69%93.73%-2.68%-3.08%39
13314Greg Morris and Warwick SherwoodLane Cove 59M 1:54:49.8+10:48.2+10.39%90.59%-6.24%-6.66%38
-308Gareth StokesSutherland Shire 46M DNF-----37
-319Scott TyersWindsor 45M DNF-----37
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1302Naomi JohnsonLane Cove 30F 1:48:26.9--100%0.96%0.77%50
2303Laura LeeWindsor 40F 1:48:27.9+0:01.0+0.02%99.98%0.95%0.75%49
3309Daniela Angela TorreManly Warringah 51F 1:50:06.4+1:39.5+1.53%98.49%-0.55%-0.75%48
4313Deb Buchan and Jeff BuchanSutherland Shire 62F 1:50:58.9+2:32.0+2.34%97.72%-1.35%-1.55%47
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1311Matt WindonManly Warringah 50M 1:44:01.6--100%3.19%2.38%50
2312David YoungLane Cove 59M 1:45:42.9+1:41.3+1.62%98.40%1.62%0.80%49
3315Jason WarePenrith M 1:46:01.7+2:00.1+1.92%98.11%1.33%0.50%48
4307Stephen ShelleyWindsor 51M 1:46:30.6+2:29.0+2.39%97.67%0.88%0.05%47
5317Michael MuellerLane Cove 44M 1:46:33.9+2:32.3+2.44%97.62%0.83%0.00%46
6300Mick CarrollCentral Coast 54M 1:47:31.2+3:29.6+3.36%96.75%-0.06%-0.90%45
7301Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:47:39.7+3:38.1+3.49%96.62%-0.19%-1.03%44
8318Trevor NicholsLane Cove 47M 1:48:13.0+4:11.4+4.03%96.13%-0.71%-1.55%43
9314Greg Morris and Warwick SherwoodLane Cove 59M 1:54:49.8+10:48.2+10.39%90.59%-6.87%-7.76%42
-308Gareth StokesSutherland Shire 46M DNF-----41
-319Scott TyersWindsor 45M DNF-----41
  • Div 4 20km 1:50-1:55 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1404Don JohnstoneLane Cove 50M 1:49:06.7--100%2.76%3.16%50
2413Michael LiebermanManly Warringah 57M 1:49:08.5+0:01.8+0.03%99.97%2.73%3.13%49
3412Karen Schofield and Stephen MongerBrisbane Waters 61F 1:49:10.5+0:03.8+0.06%99.94%2.70%3.10%48
4415Russell Walker and Rob HardyManly Warringah 71M 1:50:25.6+1:18.9+1.21%98.81%1.59%1.99%47
5409Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther 47F 1:51:05.4+1:58.7+1.81%98.22%1.00%1.41%46
6408Patricia Ashton and Robert CollinsBurley Griffin 59F 1:52:40.4+3:33.7+3.26%96.84%-0.41%0.00%45
7400Geoff BaggettManly Warringah 70M 1:52:53.0+3:46.3+3.46%96.66%-0.60%-0.19%44
8410Marg and Rob CookCentral Coast 63F 1:52:58.6+3:51.9+3.54%96.58%-0.68%-0.27%43
9402Scott HarrisManly Warringah 67M 1:53:32.7+4:26.0+4.06%96.10%-1.19%-0.77%42
10406Wade RowstonLane Cove 59M 1:56:37.0+7:30.3+6.88%93.56%-3.93%-3.50%41
11407Tom SimmatLane Cove 71M 1:56:40.1+7:33.4+6.93%93.52%-3.97%-3.55%40
-403JEFF HOSNELLLane Cove 67M DNF-----39
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1412Karen Schofield and Stephen MongerBrisbane Waters 61F 1:49:10.5--100%2.07%2.42%50
2409Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther 47F 1:51:05.4+1:54.9+1.75%98.28%0.35%0.71%49
3408Patricia Ashton and Robert CollinsBurley Griffin 59F 1:52:40.4+3:29.9+3.20%96.90%-1.07%-0.71%48
4410Marg and Rob CookCentral Coast 63F 1:52:58.6+3:48.1+3.48%96.63%-1.34%-0.98%47
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1404Don JohnstoneLane Cove 50M 1:49:06.7--100%3.12%3.34%50
2413Michael LiebermanManly Warringah 57M 1:49:08.5+0:01.8+0.03%99.97%3.10%3.31%49
3415Russell Walker and Rob HardyManly Warringah 71M 1:50:25.6+1:18.9+1.21%98.81%1.95%2.18%48
4400Geoff BaggettManly Warringah 70M 1:52:53.0+3:46.3+3.46%96.66%-0.23%0.00%47
5402Scott HarrisManly Warringah 67M 1:53:32.7+4:26.0+4.06%96.10%-0.81%-0.59%46
6406Wade RowstonLane Cove 59M 1:56:37.0+7:30.3+6.88%93.56%-3.54%-3.31%45
7407Tom SimmatLane Cove 71M 1:56:40.1+7:33.4+6.93%93.52%-3.59%-3.35%44
-403JEFF HOSNELLLane Cove 67M DNF-----43
  • Div 5 20km 1:55-2:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1509Ian DaveyNewy 52M 1:58:08.4--100%2.58%2.65%50
2510Andrew GiardiniSutherland Shire 53M 1:58:18.0+0:09.6+0.14%99.86%2.45%2.51%49
3508Bernie CraggsHunter Valley 64M 2:00:50.8+2:42.4+2.29%97.76%0.35%0.42%48
4503Duncan JohnstoneLane Cove 66M 2:01:21.1+3:12.7+2.72%97.35%-0.06%0.00%47
5504Justin RyanLane Cove 53M 2:02:26.2+4:17.8+3.64%96.49%-0.96%-0.89%46
6506Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 63F 2:03:47.5+5:39.1+4.78%95.43%-2.08%-2.01%45
7505Sally VerheulHunter Valley 52F 2:04:03.4+5:55.0+5.01%95.23%-2.29%-2.23%44
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1506Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 63F 2:03:47.5--100%0.11%0.11%50
2505Sally VerheulHunter Valley 52F 2:04:03.4+0:15.9+0.21%99.79%-0.11%-0.11%49
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1509Ian DaveyNewy 52M 1:58:08.4--100%1.73%2.24%50
2510Andrew GiardiniSutherland Shire 53M 1:58:18.0+0:09.6+0.14%99.86%1.59%2.11%49
3508Bernie CraggsHunter Valley 64M 2:00:50.8+2:42.4+2.29%97.76%-0.53%0.00%48
4503Duncan JohnstoneLane Cove 66M 2:01:21.1+3:12.7+2.72%97.35%-0.95%-0.42%47
5504Justin RyanLane Cove 53M 2:02:26.2+4:17.8+3.64%96.49%-1.85%-1.32%46
  • Div 5 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1511Ian CooperWindsor 66M 1:58:24.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 5 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1511Ian CooperWindsor 66M 1:58:24.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 6 20km 2:00-2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1610Sue and Ian McguinnessSutherland Shire 59F 2:01:00.2--100%6.24%5.29%50
2607John PrestonBurley Griffin 65M 2:01:15.1+0:14.9+0.21%99.80%6.05%5.10%49
3608Greg ThompsonPenrith 64M 2:05:02.0+4:01.8+3.33%96.78%3.12%2.14%48
4603Alanna EwinLane Cove 53F 2:06:17.1+5:16.9+4.36%95.82%2.15%1.16%47
5604Geoff ForwardPenrith 68M 2:07:39.1+6:38.9+5.49%94.79%1.09%0.09%46
6613Jeremy CookBurley Griffin 57M 2:07:40.6+6:40.4+5.51%94.77%1.07%0.07%45
7601Ken CollinsSutherland Shire 42M 2:07:51.0+6:50.8+5.66%94.64%0.94%-0.07%44
8600Oscar CahillLane Cove 56M 2:07:53.6+6:53.4+5.69%94.61%0.90%-0.10%43
9606Allan KeithPenrith 56M 2:08:47.8+7:47.6+6.44%93.95%0.20%-0.81%42
10609Gina WeekesHunter Valley 62F 2:13:40.1+12:39.9+10.47%90.53%-3.57%-4.62%41
11614Linden Barnes and Richard BarnesSydney Uni 47F 2:14:44.2+13:44.0+11.35%89.81%-4.40%-5.46%40
12605Gaye FosterManly Warringah 57F 2:26:51.8+25:51.6+21.37%82.39%-13.80%-14.95%39
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1610Sue and Ian McguinnessSutherland Shire 59F 2:01:00.2--100%8.68%9.47%50
2603Alanna EwinLane Cove 53F 2:06:17.1+5:16.9+4.36%95.82%4.70%5.52%49
3609Gina WeekesHunter Valley 62F 2:13:40.1+12:39.9+10.47%90.53%-0.87%0.00%48
4614Linden Barnes and Richard BarnesSydney Uni 47F 2:14:44.2+13:44.0+11.35%89.81%-1.68%-0.80%47
5605Gaye FosterManly Warringah 57F 2:26:51.8+25:51.6+21.37%82.39%-10.83%-9.87%46
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1607John PrestonBurley Griffin 65M 2:01:15.1--100%4.22%5.03%50
2608Greg ThompsonPenrith 64M 2:05:02.0+3:46.9+3.12%96.98%1.23%2.07%49
3604Geoff ForwardPenrith 68M 2:07:39.1+6:24.0+5.28%94.99%-0.84%0.02%48
4613Jeremy CookBurley Griffin 57M 2:07:40.6+6:25.5+5.30%94.97%-0.86%0.00%47
5601Ken CollinsSutherland Shire 42M 2:07:51.0+6:35.9+5.44%94.84%-0.99%-0.14%46
6600Oscar CahillLane Cove 56M 2:07:53.6+6:38.5+5.48%94.81%-1.03%-0.17%45
7606Allan KeithPenrith 56M 2:08:47.8+7:32.7+6.22%94.14%-1.74%-0.88%44
  • Div 7 20km Over 2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1705Elizabeth Van ReeceNewy 56F 2:12:15.3--100%3.20%2.00%50
2701Bernie EdsteinNewy 51M 2:12:18.2+0:02.9+0.04%99.96%3.17%1.96%49
3703Maxwell LyonsCentral Coast 70M 2:17:36.3+5:21.0+4.05%96.11%-0.71%-1.96%48
4700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:24:21.8+12:06.5+9.16%91.61%-5.66%-6.97%47
  • Div 7 20km Over 2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1705Elizabeth Van ReeceNewy 56F 2:12:15.3--100%4.38%4.38%50
2700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:24:21.8+12:06.5+9.16%91.61%-4.38%-4.38%49
  • Div 7 20km Over 2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1701Bernie EdsteinNewy 51M 2:12:18.2--100%1.96%1.96%50
2703Maxwell LyonsCentral Coast 70M 2:17:36.3+5:18.1+4.01%96.15%-1.96%-1.96%49
  • Div 8 15km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1815Warwick Nichols and Stephen WadeHunter Valley 65M 1:17:31.4--100%11.11%12.81%50
2817Ziko VeselyNorthern Beaches 13M 1:17:33.5+0:02.1+0.05%99.95%11.07%12.77%49
3810Gary RakeBurley Griffin 47M 1:17:37.3+0:05.9+0.13%99.87%10.99%12.70%48
4818Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 69M 1:21:35.5+4:04.1+5.25%95.01%6.44%8.24%47
5814Sue Smith and Greg HillierHunter Valley 54F 1:23:46.8+6:15.4+8.07%92.53%3.93%5.77%46
6801Mark BrearBrisbane Waters 27M 1:26:09.6+8:38.2+11.14%89.98%1.20%3.10%45
7808Tim McNamaraLane Cove 72M 1:28:11.5+10:40.1+13.76%87.90%-1.13%0.81%44
8806Leslie HowardWindsor 63M 1:29:38.2+12:06.8+15.63%86.49%-2.78%-0.81%43
9804Len HedgesLane Cove 61M 1:30:04.0+12:32.6+16.18%86.07%-3.28%-1.30%42
10803Timothy HarringtonManly Warringah 59M 1:30:30.2+12:58.8+16.74%85.66%-3.78%-1.79%41
11813Philip Bellamy and Graham MattsManly Warringah 81M 1:32:17.4+14:46.0+19.05%84.00%-5.83%-3.80%40
12805Geoffery HorsnellManly Warringah 70M 1:33:02.3+15:30.9+20.01%83.32%-6.68%-4.64%39
13816Robert McPhersonCentral Coast 69M 1:33:18.1+15:46.7+20.35%83.09%-6.99%-4.93%38
14802Tony D'andretiLane Cove 40M 1:39:40.5+22:09.1+28.57%77.78%-14.29%-12.10%37
  • Div 8 15km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1814Sue Smith and Greg HillierHunter Valley 54F 1:23:46.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 8 15km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1815Warwick Nichols and Stephen WadeHunter Valley 65M 1:17:31.4--100%11.38%13.51%50
2817Ziko VeselyNorthern Beaches 13M 1:17:33.5+0:02.1+0.05%99.95%11.34%13.47%49
3810Gary RakeBurley Griffin 47M 1:17:37.3+0:05.9+0.13%99.87%11.26%13.40%48
4818Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 69M 1:21:35.5+4:04.1+5.25%95.01%6.72%8.98%47
5801Mark BrearBrisbane Waters 27M 1:26:09.6+8:38.2+11.14%89.98%1.50%3.88%46
6808Tim McNamaraLane Cove 72M 1:28:11.5+10:40.1+13.76%87.90%-0.82%1.61%45
7806Leslie HowardWindsor 63M 1:29:38.2+12:06.8+15.63%86.49%-2.47%0.00%44
8804Len HedgesLane Cove 61M 1:30:04.0+12:32.6+16.18%86.07%-2.96%-0.48%43
9803Timothy HarringtonManly Warringah 59M 1:30:30.2+12:58.8+16.74%85.66%-3.46%-0.97%42
10813Philip Bellamy and Graham MattsManly Warringah 81M 1:32:17.4+14:46.0+19.05%84.00%-5.51%-2.96%41
11805Geoffery HorsnellManly Warringah 70M 1:33:02.3+15:30.9+20.01%83.32%-6.36%-3.79%40
12816Robert McPhersonCentral Coast 69M 1:33:18.1+15:46.7+20.35%83.09%-6.66%-4.09%39
13802Tony D'andretiLane Cove 40M 1:39:40.5+22:09.1+28.57%77.78%-13.95%-11.20%38
  • Div 9 10km Under 1:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1916Adam GrayBrisbane Waters 49M 52:02.7--100%11.61%8.16%50
2918Matt SheatherCronulla Sutherland 50M 54:04.1+2:01.4+3.89%96.26%8.17%4.59%49
3908Guy RobinsonManly Warringah 14M 54:06.5+2:03.8+3.96%96.19%8.11%4.52%48
4912Stephanie Rake & Liz MuldoonBurley Griffin 47F 54:11.4+2:08.7+4.12%96.04%7.97%4.38%47
5913Scott CunninghamOther 49M 54:36.6+2:33.9+4.93%95.30%7.25%3.64%46
6917Judy Greenidge and Jil ParkerWindsor 64F 56:40.2+4:37.5+8.89%91.84%3.75%0.00%45
7909Stephen SuppleManly Warringah 53M 58:18.5+6:15.8+12.03%89.26%0.97%-2.89%44
8902Michael DunbarNorthern Beaches 13M 58:37.0+6:34.3+12.63%88.79%0.45%-3.44%43
9903Guy FiddesNewy 46M 58:43.4+6:40.7+12.83%88.63%0.27%-3.62%42
10914Phillip GeddesLane Cove 73M 1:11:43.8+19:41.1+37.82%72.56%-21.82%-26.57%41
11901Craig DoddBrisbane Waters 65M 1:14:37.2+22:34.5+43.38%69.75%-26.73%-31.67%40
-907Greg HawkerBrisbane Waters 52M DNF-----39
  • Div 9 10km Under 1:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1912Stephanie Rake & Liz MuldoonBurley Griffin 47F 54:11.4--100%2.24%2.24%50
2917Judy Greenidge and Jil ParkerWindsor 64F 56:40.2+2:28.8+4.58%95.62%-2.24%-2.24%49
  • Div 9 10km Under 1:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1916Adam GrayBrisbane Waters 49M 52:02.7--100%12.75%10.74%50
2918Matt SheatherCronulla Sutherland 50M 54:04.1+2:01.4+3.89%96.26%9.35%7.27%49
3908Guy RobinsonManly Warringah 14M 54:06.5+2:03.8+3.96%96.19%9.29%7.20%48
4913Scott CunninghamOther 49M 54:36.6+2:33.9+4.93%95.30%8.45%6.34%47
5909Stephen SuppleManly Warringah 53M 58:18.5+6:15.8+12.03%89.26%2.25%0.00%46
6902Michael DunbarNorthern Beaches 13M 58:37.0+6:34.3+12.63%88.79%1.73%-0.53%45
7903Guy FiddesNewy 46M 58:43.4+6:40.7+12.83%88.63%1.55%-0.71%44
8914Phillip GeddesLane Cove 73M 1:11:43.8+19:41.1+37.82%72.56%-20.26%-23.02%43
9901Craig DoddBrisbane Waters 65M 1:14:37.2+22:34.5+43.38%69.75%-25.10%-27.97%42
-907Greg HawkerBrisbane Waters 52M DNF-----41
  • Div 10 10km 1:00-1:04 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11016Graeme IsonBurley Griffin 68M 1:00:27.2--100%4.74%3.16%50
21011Paul Van KoesveldLane Cove 71M 1:00:41.8+0:14.6+0.40%99.60%4.35%2.77%49
31002Peter DorsmanCronulla Sutherland 48M 1:00:59.1+0:31.9+0.88%99.13%3.90%2.31%48
41005Warren LopezWindsor 66M 1:01:03.1+0:35.9+0.99%99.02%3.79%2.20%47
51008Nick NaughtonCentral Coast 77M 1:01:45.0+1:17.8+2.14%97.90%2.69%1.08%46
61015Peter GarnettManly Warringah 61M 1:01:59.9+1:32.7+2.56%97.51%2.30%0.69%45
71010Lachlan StokesSutherland Shire 14M 1:02:24.9+1:57.7+3.24%96.86%1.65%0.02%44
81014Julia OngCronulla Sutherland F 1:02:25.6+1:58.4+3.26%96.84%1.63%0.00%43
91012David VeiversLane Cove 54M 1:02:32.8+2:05.6+3.46%96.65%1.44%-0.19%42
101009Bruce SherlockSutherland Shire 65M 1:02:35.0+2:07.8+3.52%96.60%1.38%-0.25%41
111017Annie Lloyd-GreenManly Warringah 70F 1:02:38.8+2:11.6+3.63%96.50%1.28%-0.35%40
121001Annabella DorsmanCronulla Sutherland 16F 1:05:40.0+5:12.8+8.62%92.06%-3.48%-5.19%39
131007Ayan MukherjeeWindsor 46M 1:07:16.6+6:49.4+11.29%89.86%-6.01%-7.77%38
141006Andrew LynnWindsor 59M 1:07:34.5+7:07.3+11.78%89.46%-6.48%-8.25%37
151000Mark BretagNewy 61M 1:11:49.6+11:22.4+18.81%84.17%-13.18%-15.06%36
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11014Julia OngCronulla Sutherland F 1:02:25.6--100%1.81%0.35%50
21017Annie Lloyd-GreenManly Warringah 70F 1:02:38.8+0:13.2+0.35%99.65%1.47%0.00%49
31001Annabella DorsmanCronulla Sutherland 16F 1:05:40.0+3:14.4+5.19%95.07%-3.28%-4.82%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11016Graeme IsonBurley Griffin 68M 1:00:27.2--100%4.69%2.82%50
21011Paul Van KoesveldLane Cove 71M 1:00:41.8+0:14.6+0.40%99.60%4.31%2.43%49
31002Peter DorsmanCronulla Sutherland 48M 1:00:59.1+0:31.9+0.88%99.13%3.85%1.96%48
41005Warren LopezWindsor 66M 1:01:03.1+0:35.9+0.99%99.02%3.75%1.86%47
51008Nick NaughtonCentral Coast 77M 1:01:45.0+1:17.8+2.14%97.90%2.65%0.73%46
61015Peter GarnettManly Warringah 61M 1:01:59.9+1:32.7+2.56%97.51%2.26%0.33%45
71010Lachlan StokesSutherland Shire 14M 1:02:24.9+1:57.7+3.24%96.86%1.60%-0.33%44
81012David VeiversLane Cove 54M 1:02:32.8+2:05.6+3.46%96.65%1.39%-0.55%43
91009Bruce SherlockSutherland Shire 65M 1:02:35.0+2:07.8+3.52%96.60%1.33%-0.61%42
101007Ayan MukherjeeWindsor 46M 1:07:16.6+6:49.4+11.29%89.86%-6.06%-8.15%41
111006Andrew LynnWindsor 59M 1:07:34.5+7:07.3+11.78%89.46%-6.53%-8.63%40
121000Mark BretagNewy 61M 1:11:49.6+11:22.4+18.81%84.17%-13.24%-15.46%39
  • Div 11 10km 1:04-1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11105Jennifer Tjoe and Kim NaveraSutherland Shire 26F 1:02:27.0--100%4.70%5.39%50
21100Graeme BaconPacific Dragons 56M 1:04:46.4+2:19.4+3.72%96.41%1.15%1.87%49
31109Rafferty SheatherCronulla Sutherland 16M 1:05:58.7+3:31.7+5.65%94.65%-0.69%0.05%48
41102Barry LowePenrith 75M 1:06:00.5+3:33.5+5.70%94.61%-0.73%0.00%47
51104Ian WrenfordLane Cove 56M 1:06:05.3+3:38.3+5.83%94.49%-0.86%-0.12%46
61108Sue HuehnPenrith 64F 1:06:39.7+4:12.7+6.74%93.68%-1.73%-0.99%45
71106Elisabeth Woodhart O'farrellSutherland Shire 65F 1:06:44.0+4:17.0+6.86%93.58%-1.84%-1.10%44
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11105Jennifer Tjoe and Kim NaveraSutherland Shire 26F 1:02:27.0--100%4.34%6.32%50
21108Sue HuehnPenrith 64F 1:06:39.7+4:12.7+6.74%93.68%-2.11%0.00%49
31106Elisabeth Woodhart O'farrellSutherland Shire 65F 1:06:44.0+4:17.0+6.86%93.58%-2.22%-0.11%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11100Graeme BaconPacific Dragons 56M 1:04:46.4--100%1.43%1.85%50
21109Rafferty SheatherCronulla Sutherland 16M 1:05:58.7+1:12.3+1.86%98.17%-0.41%0.02%49
31102Barry LowePenrith 75M 1:06:00.5+1:14.1+1.91%98.13%-0.45%-0.02%48
41104Ian WrenfordLane Cove 56M 1:06:05.3+1:18.9+2.03%98.01%-0.57%-0.14%47
  • Div 12 10km Over 1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11202Peter FahertySutherland Shire 35M 1:01:07.5--100%15.85%15.80%50
21201Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:09:10.5+8:03.0+13.17%88.36%4.76%4.71%49
31205Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:10:32.5+9:25.0+15.41%86.65%2.88%2.83%48
41203Michael KeeganNewy 74M 1:14:39.0+13:31.5+22.13%81.88%-2.77%-2.83%47
51209Cheryl BretagNewy 62F 1:18:48.2+17:40.7+28.92%77.57%-8.49%-8.55%46
61206Lachie WrenfordLane Cove 24M 1:21:30.7+20:23.2+33.35%74.99%-12.22%-12.28%45
-1204Malcolm LewisNewy 73M DNF-----44
  • Div 12 10km Over 1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11201Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:09:10.5--100%6.51%6.51%50
21209Cheryl BretagNewy 62F 1:18:48.2+9:37.7+13.92%87.78%-6.51%-6.51%49
  • Div 12 10km Over 1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11202Peter FahertySutherland Shire 35M 1:01:07.5--100%15.05%15.80%50
21205Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:10:32.5+9:25.0+15.41%86.65%1.97%2.83%49
31203Michael KeeganNewy 74M 1:14:39.0+13:31.5+22.13%81.88%-3.74%-2.83%48
41206Lachie WrenfordLane Cove 24M 1:21:30.7+20:23.2+33.35%74.99%-13.28%-12.28%47
-1204Malcolm LewisNewy 73M DNF-----46
  • Div 12 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11208Ian TriplettBrisbane Waters 71M 1:03:52.9--100%5.25%7.58%50
21218Jacob Chetcuti and Anjie LeesLane Cove 47F 1:09:07.4+5:14.5+8.21%92.42%-2.53%0.00%49
31207Shari GoodmanOther 27F 1:09:15.3+5:22.4+8.41%92.24%-2.72%-0.19%48
  • Div 12 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11218Jacob Chetcuti and Anjie LeesLane Cove 47F 1:09:07.4--100%0.10%0.10%50
21207Shari GoodmanOther 27F 1:09:15.3+0:07.9+0.19%99.81%-0.10%-0.10%49
  • Div 12 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11208Ian TriplettBrisbane Waters 71M 1:03:52.9--100%0.00%0.00%50
  • Div 13 5km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11300Harry CashBrisbane Waters 14M 35:24.3--100%4.37%0.37%50
21302John GreatheadLane Cove 81M 35:27.9+0:03.6+0.17%99.83%4.21%0.20%49
31307Albert LaurendetSutherland Shire 87M 35:32.2+0:07.9+0.37%99.63%4.02%0.00%48
41303Dianne LanganSutherland Shire 58F 38:16.8+2:52.5+8.12%92.49%-3.39%-7.72%47
51306Dave SalterManly Warringah 83M 40:26.0+5:01.7+14.20%87.56%-9.21%-13.78%46
  • Div 13 5km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11303Dianne LanganSutherland Shire 58F 38:16.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 13 5km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11300Harry CashBrisbane Waters 14M 35:24.3--100%3.55%0.27%50
21302John GreatheadLane Cove 81M 35:27.9+0:03.6+0.17%99.83%3.39%0.10%49
31307Albert LaurendetSutherland Shire 87M 35:32.2+0:07.9+0.37%99.63%3.20%-0.10%48
41306Dave SalterManly Warringah 83M 40:26.0+5:01.7+14.20%87.56%-10.14%-13.89%47