TNR - May 22 - Twinn Island

Tuesday, May 22, 2018 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 82
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Thursday, May 31, 2018 11:21 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin/Linda/Alex HPDKF/M 51:12.1--100%16.26%13.43%12.0
2100Wes Hammer HPKM 51:19.5+0:07.4+0.24%99.76%16.06%13.22%12.0
3525Tony / Tony / Joe V3M 51:59.8+0:47.7+1.55%98.47%14.96%12.08%11.8
4214Connor Curson HPKM 53:21.1+2:09.0+4.20%95.97%12.75%9.79%11.5
559Scott Wanless HPKM 54:01.1+2:49.0+5.50%94.79%11.66%8.66%11.4
6355Mike Fitzmaurice HPKM 54:03.3+2:51.2+5.57%94.72%11.60%8.60%11.4
7172Peter Gumplinger / Silke Gumplinger HPDKF/M 54:03.9+2:51.8+5.59%94.70%11.58%8.58%11.4
8233Jonathan Sy HPKM 54:43.6+3:31.5+6.88%93.56%10.50%7.47%11.2
949Matt Kelly HPKM 54:45.4+3:33.3+6.94%93.51%10.45%7.41%11.2
10300Paul HansenHTC HPKM 54:53.0+3:40.9+7.19%93.29%10.24%7.20%11.2
11957Sean Gibson HPKM 54:59.9+3:47.8+7.42%93.10%10.05%7.01%11.2
12970Tyson Lehmann HPKM 56:50.4+5:38.3+11.01%90.08%7.04%3.89%10.8
1370Sean Hulscher HPKM 56:52.2+5:40.1+11.07%90.03%6.99%3.84%10.8
14166Andrew Horembala HPKM 56:54.7+5:42.6+11.15%89.97%6.92%3.77%10.8
1565David Kvick HPKM 56:58.3+5:46.2+11.27%89.87%6.83%3.67%10.8
1642Neil Muncey HPKM 57:10.6+5:58.5+11.67%89.55%6.49%3.32%10.8
1736Brian Page HPKM 57:14.9+6:02.8+11.81%89.44%6.37%3.20%10.7
1866Daryl RemmlerHTC HPKM 57:43.1+6:31.0+12.73%88.71%5.60%2.41%10.7
19450Bruno Bagneres HPKM 58:21.2+7:09.1+13.97%87.74%4.57%1.33%10.5
20104Corky ArmstrongHTC HPKM 59:08.5+7:56.4+15.51%86.57%3.28%0.00%10.4
2129Jodi Boates HPKF 59:10.1+7:58.0+15.56%86.54%3.23%-0.05%10.4
2230Trista Bilmer HPKF 59:11.7+7:59.6+15.61%86.50%3.19%-0.09%10.4
2353Eric Broberg HPKM 1:00:25.8+9:13.7+18.02%84.73%1.17%-2.18%10.2
2424Gary Cassulis HPKM 1:00:33.0+9:20.9+18.26%84.56%0.97%-2.38%10.2
2538Artur Wojcik HPKM 1:00:54.2+9:42.1+18.95%84.07%0.40%-2.98%10.1
2672Stephen Lambie HPKM 1:04:13.9+13:01.8+25.45%79.71%-5.05%-8.61%9.6
27460Jason Bennett SUP 14'M 1:05:33.4+14:21.3+28.04%78.10%-7.21%-10.85%9.4
28327Jay Inouye HPKM 1:05:35.0+14:22.9+28.09%78.07%-7.26%-10.89%9.4
29346Luke Johnson PKM 1:06:47.8+15:35.7+30.46%76.65%-9.24%-12.94%9.2
309Evan Gerbrecht SUP 14'M 1:08:11.4+16:59.3+33.18%75.09%-11.52%-15.30%9.0
31390Ben Wright SUP 14'M 1:09:37.7+18:25.6+35.99%73.54%-13.87%-17.73%8.8
3233Kelvin Humenny SUP 14'M 1:10:08.9+18:56.8+37.00%72.99%-14.72%-18.61%8.8
33444Steve Esselaar SUP 14'M 1:10:34.2+19:22.1+37.83%72.55%-15.41%-19.32%8.7
34477Colleen Cannon HPKF 1:10:56.9+19:44.8+38.57%72.17%-16.03%-19.96%8.7
3573Harry Saini SUP 14'M 1:11:09.8+19:57.7+38.99%71.95%-16.38%-20.33%8.6
36395Imre Mihalik SUP 14'M 1:11:46.6+20:34.5+40.18%71.33%-17.39%-21.36%8.6
37412Krista Cline SUP 14'F 1:12:33.8+21:21.7+41.72%70.56%-18.67%-22.69%8.5
38344Mike Bremner SUP 14'M 1:13:51.9+22:39.8+44.26%69.32%-20.80%-24.90%8.3
39510Yutaka Nakamura SKM 1:16:47.5+25:35.4+49.98%66.68%-25.59%-29.84%8.0
-513Mercelo Cabral PKM DNF------
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1115Shane Martin/Linda/AlexHPDKF/M 51:12.1--100%2.72%2.72%12.0
2172Peter Gumplinger / Silke GumplingerHPDKF/M 54:03.9+2:51.8+5.59%94.70%-2.72%-2.72%11.4
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 51:19.5--100%11.53%10.23%12.0
2214Connor Curson HPKM 53:21.1+2:01.6+3.95%96.20%8.04%6.69%11.5
359Scott Wanless HPKM 54:01.1+2:41.6+5.25%95.01%6.89%5.52%11.4
4355Mike Fitzmaurice HPKM 54:03.3+2:43.8+5.32%94.95%6.82%5.46%11.4
5233Jonathan Sy HPKM 54:43.6+3:24.1+6.63%93.78%5.67%4.28%11.2
649Matt Kelly HPKM 54:45.4+3:25.9+6.69%93.73%5.62%4.23%11.2
7300Paul HansenHTC HPKM 54:53.0+3:33.5+6.93%93.52%5.40%4.01%11.2
8957Sean Gibson HPKM 54:59.9+3:40.4+7.16%93.32%5.20%3.81%11.2
9970Tyson Lehmann HPKM 56:50.4+5:30.9+10.75%90.30%2.02%0.59%10.8
1070Sean Hulscher HPKM 56:52.2+5:32.7+10.80%90.25%1.97%0.54%10.8
11166Andrew Horembala HPKM 56:54.7+5:35.2+10.88%90.18%1.90%0.46%10.8
1265David Kvick HPKM 56:58.3+5:38.8+11.00%90.09%1.80%0.36%10.8
1342Neil Muncey HPKM 57:10.6+5:51.1+11.40%89.77%1.44%0.00%10.8
1436Brian Page HPKM 57:14.9+5:55.4+11.54%89.65%1.32%-0.13%10.7
1566Daryl RemmlerHTC HPKM 57:43.1+6:23.6+12.46%88.92%0.51%-0.95%10.7
16450Bruno Bagneres HPKM 58:21.2+7:01.7+13.69%87.96%-0.58%-2.06%10.5
17104Corky ArmstrongHTC HPKM 59:08.5+7:49.0+15.23%86.78%-1.94%-3.44%10.4
1829Jodi Boates HPKF 59:10.1+7:50.6+15.28%86.74%-1.99%-3.48%10.4
1930Trista Bilmer HPKF 59:11.7+7:52.2+15.33%86.70%-2.04%-3.53%10.4
2053Eric Broberg HPKM 1:00:25.8+9:06.3+17.74%84.93%-4.16%-5.69%10.2
2124Gary Cassulis HPKM 1:00:33.0+9:13.5+17.97%84.76%-4.37%-5.90%10.2
2238Artur Wojcik HPKM 1:00:54.2+9:34.7+18.66%84.27%-4.98%-6.52%10.1
2372Stephen Lambie HPKM 1:04:13.9+12:54.4+25.15%79.91%-10.72%-12.34%9.6
24327Jay Inouye HPKM 1:05:35.0+14:15.5+27.78%78.26%-13.05%-14.70%9.4
25477Colleen Cannon HPKF 1:10:56.9+19:37.4+38.23%72.34%-22.29%-24.09%8.7
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1346Luke JohnsonPKM 1:06:47.8--100%0.00%0.00%9.2
-513Mercelo CabralPKM DNF------
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1510Yutaka NakamuraSKM 1:16:47.5--100%0.00%0.00%8.0
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason BennettSUP 14'M 1:05:33.4--100%6.86%7.10%9.4
29Evan GerbrechtSUP 14'M 1:08:11.4+2:38.0+4.02%96.14%3.12%3.37%9.0
3390Ben WrightSUP 14'M 1:09:37.7+4:04.3+6.21%94.15%1.07%1.33%8.8
433Kelvin HumennySUP 14'M 1:10:08.9+4:35.5+7.00%93.45%0.34%0.60%8.8
5444Steve EsselaarSUP 14'M 1:10:34.2+5:00.8+7.65%92.90%-0.26%0.00%8.7
673Harry SainiSUP 14'M 1:11:09.8+5:36.4+8.55%92.12%-1.11%-0.84%8.6
7395Imre MihalikSUP 14'M 1:11:46.6+6:13.2+9.49%91.33%-1.98%-1.71%8.6
8412Krista ClineSUP 14'F 1:12:33.8+7:00.4+10.69%90.34%-3.10%-2.82%8.5
9344Mike BremnerSUP 14'M 1:13:51.9+8:18.5+12.67%88.75%-4.94%-4.67%8.3
  • Long Course - V3
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1525Tony / Tony / JoeV3M 51:59.8--100%0.00%0.00%11.8
  • Medium Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1382Thomas Huckell HPKM 45:43.7--100%23.19%23.26%10.2
2709Racer Number 709 PKM 49:39.1+3:55.4+8.58%92.10%16.60%16.68%9.4
3508Alan Proudfoot PKM 50:58.3+5:14.6+11.47%89.71%14.38%14.46%9.2
4509Drew Fulcher PKM 51:13.9+5:30.2+12.03%89.26%13.95%14.02%9.1
5102Dan Bisalputra SKM 51:44.7+6:01.0+13.16%88.37%13.08%13.16%9.0
6410Hong Chin/Natalie Chan King Choy DSKF/M 53:14.2+7:30.5+16.42%85.90%10.58%10.66%8.8
717John Joyce PKM 53:22.1+7:38.4+16.71%85.68%10.36%10.44%8.8
883Tania Hulscher HPKF 53:25.9+7:42.2+16.85%85.58%10.25%10.33%8.8
94Tim Quarles SUP 14'M 53:26.8+7:43.1+16.88%85.56%10.22%10.31%8.8
1015Adam GerbrechtDART SUP 12'6""M 54:48.5+9:04.8+19.86%83.43%7.94%8.02%8.5
11449Christopher Gravel SUP 14'M 55:57.7+10:14.0+22.38%81.71%6.00%6.09%8.4
1292Tom Murphy SUP 14'M 56:51.0+11:07.3+24.32%80.44%4.51%4.60%8.2
13343Kahlyn Adie HPKF 57:04.4+11:20.7+24.81%80.12%4.13%4.22%8.2
14771Greg Kabatoff SUP 14'M 57:34.9+11:51.2+25.92%79.41%3.28%3.37%8.1
15609Scott Burton Prone UnlimitedM 58:45.6+13:01.9+28.50%77.82%1.30%1.39%8.0
16506Todd Waz SKM 59:14.7+13:31.0+29.56%77.19%0.49%0.58%7.9
17400Jules Stirling HPKF 59:35.3+13:51.6+30.31%76.74%-0.09%0.00%7.9
18401Joel Perkins Prone 12'M 59:47.0+14:03.3+30.74%76.49%-0.42%-0.33%7.8
19239Owen Wright SUP 12'6""M 1:00:44.4+15:00.7+32.83%75.29%-2.03%-1.93%7.7
20634Clive Bolt SUP 14'M 1:00:45.7+15:02.0+32.88%75.26%-2.06%-1.97%7.7
21147Liliana Bernhard/Julia Bernhard DSKF 1:01:00.4+15:16.7+33.41%74.96%-2.47%-2.38%7.7
22515John Schintler PKM 1:01:10.4+15:26.7+33.78%74.75%-2.75%-2.66%7.7
2328Klara Schwab SUP 12'6""F 1:03:26.0+17:42.3+38.72%72.09%-6.55%-6.45%7.4
24247Joe Wright SUP 12'6""M 1:03:35.0+17:51.3+39.05%71.92%-6.80%-6.70%7.4
2521Olly Humenny SUP 12'6""M 1:03:36.8+17:53.1+39.11%71.88%-6.85%-6.75%7.4
26502Jeff Humphries SUP 14'M 1:03:58.7+18:15.0+39.91%71.47%-7.47%-7.37%7.3
27441Hisato Takeuchi SKM 1:04:22.3+18:38.6+40.77%71.04%-8.13%-8.03%7.3
2898Duncan Campbell SKM 1:04:52.2+19:08.5+41.86%70.49%-8.96%-8.86%7.2
2946Julie Mayor SUP 12'6""F 1:05:24.7+19:41.0+43.04%69.91%-9.87%-9.77%7.2
30516Nikki Johnston SUP 14'F 1:06:55.5+21:11.8+46.35%68.33%-12.41%-12.31%7.0
31487John Manning SUP 14'M 1:11:15.4+25:31.7+55.83%64.17%-19.69%-19.58%6.6
32514David Newton SUP 12'6""M 1:11:15.9+25:32.2+55.84%64.17%-19.70%-19.60%6.6
33409Chris Read Prone UnlimitedM 1:19:46.0+34:02.3+74.44%57.33%-33.99%-33.86%5.9
  • Medium Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1410Hong Chin/Natalie Chan King ChoyDSKF/M 53:14.2--100%6.80%6.80%8.8
2147Liliana Bernhard/Julia BernhardDSKF 1:01:00.4+7:46.2+14.60%87.26%-6.80%-6.80%7.7
  • Medium Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1382Thomas HuckellHPKM 45:43.7--100%15.25%17.24%10.2
283Tania HulscherHPKF 53:25.9+7:42.2+16.85%85.58%0.97%3.30%8.8
3343Kahlyn AdieHPKF 57:04.4+11:20.7+24.81%80.12%-5.78%-3.30%8.2
4400Jules StirlingHPKF 59:35.3+13:51.6+30.31%76.74%-10.44%-7.85%7.9
  • Medium Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1709Racer Number 709PKM 49:39.1--100%6.81%3.08%9.4
2508Alan ProudfootPKM 50:58.3+1:19.2+2.66%97.41%4.33%0.51%9.2
3509Drew FulcherPKM 51:13.9+1:34.8+3.18%96.92%3.84%0.00%9.1
417John JoycePKM 53:22.1+3:43.0+7.49%93.04%-0.17%-4.17%8.8
5515John SchintlerPKM 1:01:10.4+11:31.3+23.20%81.17%-14.82%-19.41%7.7
  • Medium Course - Prone 12'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsProne 12'M 59:47.0--100%0.00%0.00%7.8
  • Medium Course - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1609Scott BurtonProne UnlimitedM 58:45.6--100%15.16%15.16%8.0
2409Chris ReadProne UnlimitedM 1:19:46.0+21:00.4+35.75%73.66%-15.16%-15.16%5.9
  • Medium Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1102Dan BisalputraSKM 51:44.7--100%13.84%16.28%9.0
2506Todd WazSKM 59:14.7+7:30.0+14.49%87.34%1.35%4.15%7.9
3441Hisato TakeuchiSKM 1:04:22.3+12:37.6+24.40%80.38%-7.18%-4.15%7.3
498Duncan CampbellSKM 1:04:52.2+13:07.5+25.36%79.77%-8.01%-4.95%7.2
  • Medium Course - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Adam GerbrechtDART SUP 12'6""M 54:48.5--100%13.37%13.80%8.5
2239Owen Wright SUP 12'6""M 1:00:44.4+5:55.9+10.82%90.23%3.99%4.47%7.7
328Klara Schwab SUP 12'6""F 1:03:26.0+8:37.5+15.74%86.40%-0.27%0.24%7.4
4247Joe Wright SUP 12'6""M 1:03:35.0+8:46.5+16.01%86.20%-0.50%0.00%7.4
521Olly Humenny SUP 12'6""M 1:03:36.8+8:48.3+16.07%86.16%-0.55%-0.05%7.4
646Julie Mayor SUP 12'6""F 1:05:24.7+10:36.2+19.35%83.79%-3.39%-2.88%7.2
7514David Newton SUP 12'6""M 1:11:15.9+16:27.4+30.03%76.91%-12.65%-12.08%6.6
  • Medium Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
14Tim QuarlesSUP 14'M 53:26.8--100%12.16%9.68%8.8
2449Christopher GravelSUP 14'M 55:57.7+2:30.9+4.71%95.51%8.03%5.42%8.4
392Tom MurphySUP 14'M 56:51.0+3:24.2+6.37%94.01%6.57%3.92%8.2
4771Greg KabatoffSUP 14'M 57:34.9+4:08.1+7.74%92.82%5.36%2.69%8.1
5634Clive BoltSUP 14'M 1:00:45.7+7:18.9+13.69%87.96%0.14%-2.69%7.7
6502Jeff HumphriesSUP 14'M 1:03:58.7+10:31.9+19.71%83.54%-5.15%-8.12%7.3
7516Nikki JohnstonSUP 14'F 1:06:55.5+13:28.7+25.22%79.86%-9.99%-13.10%7.0
8487John ManningSUP 14'M 1:11:15.4+17:48.6+33.32%75.01%-17.11%-20.42%6.6
  • Rec Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1504Dane RemmlerHPKM 20:37.1--100%0.00%0.00%5.8
  • Rec Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1504Dane RemmlerHPKM 20:37.1--100%0.00%0.00%5.8
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1125Linas AntanaviciusPKM 37:45.7--100%24.41%25.36%7.9
2164Sam RoperSUP 12'6""F 48:29.4+10:43.7+28.41%77.88%2.93%4.16%6.2
3252Katie WeinsteinSUP Surf 12'2""F 48:55.0+11:09.3+29.54%77.20%2.08%3.32%6.1
4503Ali AlibhaiSUP 12'6""M 49:47.7+12:02.0+31.87%75.83%0.32%1.58%6.0
5997Corey LongewaySUP 12'6""F 51:23.6+13:37.9+36.10%73.48%-2.88%-1.58%5.8
6511Michelle NewtonSUP 12'6""F 52:15.9+14:30.2+38.41%72.25%-4.63%-3.30%5.7
7443Suzanne MalfairSUP 12'6""F 53:50.7+16:05.0+42.59%70.13%-7.79%-6.43%5.6
8507Heidi NewtonSUP 12'6""F 57:09.7+19:24.0+51.37%66.06%-14.43%-12.98%5.2
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1125Linas AntanaviciusPKM 37:45.7--100%0.00%0.00%7.9
  • Short Course - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1164Sam RoperSUP 12'6""F 48:29.4--100%7.03%6.44%6.2
2503Ali AlibhaiSUP 12'6""M 49:47.7+1:18.3+2.69%97.38%4.53%3.92%6.0
3997Corey LongewaySUP 12'6""F 51:23.6+2:54.2+5.99%94.35%1.47%0.84%5.8
4511Michelle NewtonSUP 12'6""F 52:15.9+3:46.5+7.79%92.78%-0.20%-0.84%5.7
5443Suzanne MalfairSUP 12'6""F 53:50.7+5:21.3+11.04%90.05%-3.23%-3.89%5.6
6507Heidi NewtonSUP 12'6""F 57:09.7+8:40.3+17.88%84.83%-9.59%-10.29%5.2
  • Short Course - SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1252Katie WeinsteinSUP Surf 12'2""F 48:55.0--100%0.00%0.00%6.1