PNSW Marathon Championships - Singles

Saturday, May 12, 2018 10:00 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Grays Point, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 133
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Monday, May 14, 2018 09:22 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au
Race notes
Final Results for Singles
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Juniors (U10-U16) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1909Michael DunbarSydney Northern Beaches Kayak Club U12 M K1 (7.5km)M 48:44.9--100%41.36%42.12%410:00:31
2911Ziko VeselySydney Northern Beaches U14 M K1 (11.25km)M 1:11:49.3+23:04.4+47.33%67.87%13.60%14.73%310:00:31
3407Mitchell O'LoughlinCronulla Sutherland U16 M K1 (15km)M 1:24:13.8+35:28.9+72.79%57.88%-1.32%0.00%210:00:31
  • Juniors (U10-U16) Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1909Michael DunbarSydney Northern Beaches Kayak Club U12 M K1 (7.5km)M 48:44.9--100%41.36%42.12%410:00:31
2911Ziko VeselySydney Northern Beaches U14 M K1 (11.25km)M 1:11:49.3+23:04.4+47.33%67.87%13.60%14.73%310:00:31
3407Mitchell O'LoughlinCronulla Sutherland U16 M K1 (15km)M 1:24:13.8+35:28.9+72.79%57.88%-1.32%0.00%210:00:31
  • Juniors (U10-U16) Male - U12 M K1 (7.5km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1909Michael DunbarSydney Northern Beaches Kayak Club U12 M K1 (7.5km)M 48:44.9--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Juniors (U10-U16) Male - U14 M K1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1911Ziko VeselySydney Northern Beaches U14 M K1 (11.25km)M 1:11:49.3--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Juniors (U10-U16) Male - U16 M K1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1407Mitchell O'LoughlinCronulla Sutherland U16 M K1 (15km)M 1:24:13.8--100%14.36%1.31%410:00:31
2408Matthew DunbarSydney Northern Beaches Kayak Club U16 M K1 (15km)M 1:25:20.8+1:07.0+1.33%98.69%13.23%0.00%310:00:31
3914Matthew FrankCronulla Sutherland U16 M K1 (15km)M 2:05:30.0+41:16.2+49.00%67.12%-27.59%-47.05%210:00:31
  • U18, U23, OPEN - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1226Cameron CoxLane Cove Open M SKI1 (18.75km)M 1:38:00.1--100%13.98%13.60%410:00:31
2225James PralijaLane Cove Open M SKI1 (18.75km)M 1:49:31.2+11:31.1+11.75%89.48%3.87%3.44%310:00:31
3111Brett GreenwoodManly Warringah Open M K1 (22.5km)M 1:51:37.9+13:37.8+13.91%87.79%2.02%1.58%210:00:31
  • U18, U23, OPEN Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1300Laura LeeWindsor Open W K1 (18.75km)F 1:52:39.4--100%4.94%6.49%410:00:31
2301Naomi JohnsonLane Cove Open W K1 (18.75km)F 2:00:28.2+7:48.8+6.94%93.51%-1.65%0.00%310:00:31
3303Suzie RhydderchLane Cove Open W K1 (18.75km)F 2:02:25.0+9:45.6+8.66%92.03%-3.29%-1.62%210:00:31
  • U18, U23, OPEN Female - Open W K1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1300Laura LeeWindsor Open W K1 (18.75km)F 1:52:39.4--100%4.94%6.49%410:00:31
2301Naomi JohnsonLane Cove Open W K1 (18.75km)F 2:00:28.2+7:48.8+6.94%93.51%-1.65%0.00%310:00:31
3303Suzie RhydderchLane Cove Open W K1 (18.75km)F 2:02:25.0+9:45.6+8.66%92.03%-3.29%-1.62%210:00:31
  • U18, U23, OPEN Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1226Cameron CoxLane Cove Open M SKI1 (18.75km)M 1:38:00.1--100%12.81%12.49%410:00:31
2225James PralijaLane Cove Open M SKI1 (18.75km)M 1:49:31.2+11:31.1+11.75%89.48%2.56%2.20%310:00:31
3111Brett GreenwoodManly Warringah Open M K1 (22.5km)M 1:51:37.9+13:37.8+13.91%87.79%0.68%0.32%210:00:31
  • U18, U23, OPEN Male - Open M K1 (22.5km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1111Brett GreenwoodManly Warringah Open M K1 (22.5km)M 1:51:37.9--100%1.46%0.20%410:00:31
2114Stewart O'ReganLane Cove Open M K1 (22.5km)M 1:51:43.8+0:05.9+0.09%99.91%1.37%0.11%310:00:31
3113Lachlan BakewellHunter Valley Open M K1 (22.5km)M 1:51:59.2+0:21.3+0.32%99.68%1.14%-0.11%210:00:31
  • U18, U23, OPEN Male - Open M REC1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1223Peter FahertySutherland Shire Open M REC1 (18.75km)M 1:54:53.9--100%0.00%0.00%410:00:31
  • U18, U23, OPEN Male - Open M SKI1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1226Cameron CoxLane Cove Open M SKI1 (18.75km)M 1:38:00.1--100%10.74%10.52%410:00:31
2225James PralijaLane Cove Open M SKI1 (18.75km)M 1:49:31.2+11:31.1+11.75%89.48%0.25%0.00%310:00:31
3224Kim NaveraACCA Open M SKI1 (18.75km)M 2:01:51.6+23:51.5+24.34%80.42%-10.99%-11.27%210:00:31
  • U18, U23, OPEN Male - U23 M K1 (22.5km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100James HarringtonManly Warringah U23 M K1 (22.5km)M 1:54:11.3--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1907Brian GraberManly Warringah 80-84 M SKI1 (3.75km)M 27:20.8--100%71.03%72.51%410:00:31
2913John GreatheadLane Cove 80-84 M REC1 (3.75km)M 28:12.2+0:51.4+3.13%96.96%70.13%71.65%310:00:31
3908Albert LaurendetSutherland Shire 85-89 M K1 (3.75km)M 30:06.8+2:46.0+10.12%90.81%68.10%69.73%210:00:31
  • Masters (35+) Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1702Margi BohmBurley Griffin 55-59 W K1 No Portage (11F 1:08:25.8--100%29.61%31.71%410:00:31
2700Pauline FindlayManly Warringah 55-59 W K1 (11.25km)F 1:10:16.6+1:50.8+2.70%97.37%27.71%29.87%310:00:31
3804Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 60-64 W K1 (11.25km)F 1:15:07.6+6:41.8+9.79%91.09%22.72%25.03%210:00:31
  • Masters (35+) Female - 35-39 W SKI1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1601Shannon DuffyPenrith 35-39 W SKI1 (15km)F 1:41:36.7--100%4.49%4.49%410:00:31
2600Heidi DuncanNewy 35-39 W SKI1 (15km)F 1:51:10.1+9:33.4+9.41%91.40%-4.49%-4.49%310:00:31
  • Masters (35+) Female - 35-39 W SUP (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1800Claire BrowneNewy 35-39 W SUP (11.25km)F 1:38:11.1--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 40-44 W K1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1603Ruby ArdrenManly Warringah 40-44 W K1 (15km)F 1:38:04.0--100%7.48%6.74%410:00:31
2602Marone FineManly Warringah 40-44 W K1 (15km)F 1:45:09.2+7:05.2+7.23%93.26%0.79%0.00%310:00:31
3613Marni KayNewy 40-44 W K1 (15km)F 1:54:46.0+16:42.0+17.03%85.45%-8.27%-9.14%210:00:31
  • Masters (35+) Female - 45-49 W REC1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1605Charly WellardNewy 45-49 W REC1 (15km)F 1:43:12.2--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 45-49 W SKI1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1607Anjie LeesLane Cove 45-49 W SKI1 (15km)F 1:54:01.7--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 45-49 W SUP (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1801Nicki DayNewy 45-49 W SUP (11.25km)F 2:02:20.4--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 50-54 W K1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1608Daniela Amgela TorreManly Warringah 50-54 W K1 (15km)F 1:30:37.2--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 50-54 W K1 No Portage (15
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1609Jana OsvaldLane Cove 50-54 W K1 No Portage (15F 1:52:33.6--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 50-54 W SKI1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1614Rozanne GreenShark Island 50-54 W SKI1 (15km)F 1:40:44.2--100%4.30%4.18%410:00:31
2612Sue FineManly Warringah 50-54 W SKI1 (15km)F 1:45:07.6+4:23.4+4.36%95.82%0.13%0.00%310:00:31
3604Julia OngCronulla Sutherland 50-54 W SKI1 (15km)F 1:49:55.8+9:11.6+9.13%91.64%-4.43%-4.57%210:00:31
  • Masters (35+) Female - 55-59 W K1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1700Pauline FindlayManly Warringah 55-59 W K1 (11.25km)F 1:10:16.6--100%22.15%22.15%410:00:31
2701Gaye FosterManly Warringah 55-59 W K1 (11.25km)F 1:50:16.0+39:59.4+56.90%63.73%-22.15%-22.15%310:00:31
  • Masters (35+) Female - 55-59 W K1 No Portage (11
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1702Margi BohmBurley Griffin 55-59 W K1 No Portage (11F 1:08:25.8--100%18.14%18.14%410:00:31
2703Patricia AshtonBurley Griffin 55-59 W K1 No Portage (11F 1:38:46.0+30:20.2+44.33%69.28%-18.14%-18.14%310:00:31
  • Masters (35+) Female - 60-64 W K1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1804Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 60-64 W K1 (11.25km)F 1:15:07.6--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 60-64 W REC1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1805Deb BuchanSutherland Shire 60-64 W REC1 (11.25km)F 1:18:49.7--100%11.94%11.94%410:00:31
2806Cheryl BretagNewy 60-64 W REC1 (11.25km)F 1:40:12.6+21:22.9+27.12%78.66%-11.94%-11.94%310:00:31
  • Masters (35+) Female - 60-64 W SKI1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1807Elisabeth Woodhart O'farrellSutherland Shire 60-64 W SKI1 (11.25km)F 1:20:36.3--100%4.40%4.40%410:00:31
2813Sue HuehnPenrith 60-64 W SKI1 (11.25km)F 1:28:01.2+7:24.9+9.20%91.58%-4.40%-4.40%310:00:31
  • Masters (35+) Female - 65-69 W K1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1803Ann Lloyd-GreenManly Warringah 65-69 W K1 (11.25km)F 1:17:00.9--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Female - 65-69 W REC1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1810Helen TongwayBurley Griffin 65-69 W REC1 (11.25km)F 1:35:12.3--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1907Brian GraberManly Warringah 80-84 M SKI1 (3.75km)M 27:20.8--100%70.79%72.51%410:00:31
2913John GreatheadLane Cove 80-84 M REC1 (3.75km)M 28:12.2+0:51.4+3.13%96.96%69.87%71.65%310:00:31
3908Albert LaurendetSutherland Shire 85-89 M K1 (3.75km)M 30:06.8+2:46.0+10.12%90.81%67.83%69.73%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 35-39 M K1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1101Andrew WilkinsonBrisbane Waters 35-39 M K1 (18.75km)M 1:38:01.3--100%1.99%1.99%410:00:31
2102Mitchell CoffeyPenrith 35-39 M K1 (18.75km)M 1:42:00.7+3:59.4+4.07%96.09%-1.99%-1.99%310:00:31
  • Masters (35+) Male - 40-44 M REC1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1201Gareth StokesSutherland Shire 40-44 M REC1 (18.75km)M 1:54:31.5--100%8.69%8.69%410:00:31
2227Guy FiddesNewy 40-44 M REC1 (18.75km)M 2:16:20.0+21:48.5+19.04%84.00%-8.69%-8.69%310:00:31
  • Masters (35+) Male - 40-44 M SKI1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1203Mathew BarnesIllawarra 40-44 M SKI1 (18.75km)M 1:50:55.5--100%6.32%6.32%410:00:31
2202Kayelf FosterPenrith 40-44 M SKI1 (18.75km)M 2:05:53.6+14:58.1+13.49%88.11%-6.32%-6.32%310:00:31
  • Masters (35+) Male - 45-49 M K1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1118Dave CowardLane Cove 45-49 M K1 (18.75km)M 1:34:16.8--100%9.49%11.20%410:00:31
2103Mario VeselySydney Northern Beaches 45-49 M K1 (18.75km)M 1:42:47.0+8:30.2+9.02%91.73%1.33%3.20%310:00:31
3104Gary RakeBurley Griffin 45-49 M K1 (18.75km)M 1:43:10.7+8:53.9+9.44%91.38%0.95%2.82%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 45-49 M REC1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1204Bernard EdsteinNewy 45-49 M REC1 (18.75km)M 2:17:38.3--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Male - 45-49 M SKI1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1207Graham DaddShark Island Paddlers 45-49 M SKI1 (18.75km)M 1:39:30.1--100%6.68%5.83%410:00:31
2206Steven SeyCronulla Sutherland 45-49 M SKI1 (18.75km)M 1:41:43.0+2:12.9+2.23%97.82%4.60%3.73%310:00:31
3205Jason WarePenrith 45-49 M SKI1 (18.75km)M 1:44:06.3+4:36.2+4.63%95.58%2.36%1.47%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 50-54 M K1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1120Darren LeeCronulla Sutherland 50-54 M K1 (18.75km)M 1:33:06.3--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Male - 50-54 M REC1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1228Richard FoxBurley Griffin 50-54 M REC1 (18.75km)M 1:50:25.5--100%4.91%4.91%410:00:31
2211Guy HollowayNewy 50-54 M REC1 (18.75km)M 2:01:50.0+11:24.5+10.33%90.64%-4.91%-4.91%310:00:31
  • Masters (35+) Male - 50-54 M SKI1 (18.75km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1218Todd BorelandOther 50-54 M SKI1 (18.75km)M 1:37:41.1--100%12.91%11.97%410:00:31
2213Michael McKeoghCronulla Sutherland 50-54 M SKI1 (18.75km)M 1:40:59.8+3:18.7+3.39%96.72%9.96%8.99%310:00:31
3230Michael VenisPacifica 50-54 M SKI1 (18.75km)M 1:41:02.4+3:21.3+3.43%96.68%9.92%8.95%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 50-54 M UC1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1401Ian DaveyNewy 50-54 M UC1 (15km)M 1:53:01.0--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Male - 55-59 M K1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1404Ian HofstetterLane Cove 55-59 M K1 (15km)M 1:25:22.7--100%4.52%3.05%410:00:31
2400David YoungLane Cove 55-59 M K1 (15km)M 1:28:03.7+2:41.0+3.14%96.95%1.52%0.00%310:00:31
3403Wade RowstonLane Cove 55-59 M K1 (15km)M 1:34:49.4+9:26.7+11.06%90.04%-6.04%-7.68%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 55-59 M REC1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1511Craig DoddBrisbane Waters 55-59 M REC1 (15km)M 1:27:52.3--100%12.05%14.17%410:00:31
2502John DuffyLane Cove 55-59 M REC1 (15km)M 1:32:09.6+4:17.3+4.88%95.35%7.76%9.98%310:00:31
3500Darren ForbesNewy 55-59 M REC1 (15km)M 1:42:22.9+14:30.6+16.51%85.83%-2.47%0.00%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 55-59 M SKI1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1506Pieter BoerManly Warringah 55-59 M SKI1 (15km)M 1:23:21.4--100%9.83%4.63%410:00:31
2509Jeremy SpearLane Cove 55-59 M SKI1 (15km)M 1:26:37.5+3:16.1+3.92%96.23%6.29%0.89%310:00:31
3409Michael LiebermanManly Warringah 55-59 M SKI1 (15km)M 1:26:42.1+3:20.7+4.01%96.14%6.21%0.80%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 60-64 M K1 (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1722Tony HystekLane Cove 60-64 M K1 (11.25km)M 1:01:27.3--100%10.32%11.14%410:00:31
2707Warwick NicholsHunter Valley 60-64 M K1 (11.25km)M 1:08:27.9+7:00.6+11.41%89.76%0.09%1.01%310:00:31
3706Bernie CraggsJust Paddlers 60-64 M K1 (11.25km)M 1:09:51.5+8:24.2+13.67%87.97%-1.95%-1.01%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 60-64 M SKI1 (15km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1517Gary HancockCronulla Sutherland 60-64 M SKI1 (15km)M 1:24:02.9--100%9.89%10.06%410:00:31
2513Jeff BuchanSutherland Shire 60-64 M SKI1 (15km)M 1:28:54.9+4:52.0+5.79%94.53%4.67%4.85%310:00:31
3514Ian PurvesSutherland Shire 60-64 M SKI1 (15km)M 1:29:34.5+5:31.6+6.58%93.83%3.97%4.15%210:00:31
  • Masters (35+) Male - 60-64 M SUP (11.25km)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1708Charlie DunkleyNewy 60-64 M SUP (11.25km)M 1:45:20.5--100%0.00%0.00%410:00:31
  • Masters (35+) Male - 65-69 M K1 (11.25km)