TNR - May 16 - Surprise Course

Tuesday, May 16, 2017 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 61
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6
Updated: Tuesday, May 16, 2017 9:05 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11Bob Putnam/Kenny Howell HPDKM 29:45.4--100%20.94%18.30%12.1
2115Shane Martin HPKM 29:47.5+0:02.1+0.12%99.88%20.85%18.20%12.1
3456Russ Stothers HPKM 31:13.0+1:27.6+4.91%95.32%17.07%14.29%11.5
4970Tyson Lehmann HPKM 31:18.7+1:33.3+5.23%95.03%16.81%14.03%11.5
5979Mike Fitzmaurice HPKM 31:50.6+2:05.2+7.01%93.45%15.40%12.57%11.3
6172Silke Gumplinger / Peter Gumplinger HPDKF/M 31:51.5+2:06.1+7.06%93.40%15.36%12.53%11.3
766Daryl RemmlerHTC HPKM 31:52.3+2:06.9+7.11%93.36%15.33%12.49%11.3
837Martin Rother HPKM 31:58.8+2:13.4+7.47%93.05%15.04%12.19%11.3
970Sean Hulscher HPKM 32:11.1+2:25.7+8.16%92.46%14.49%11.63%11.2
1023Rene Chong HPKM 32:16.2+2:30.8+8.45%92.21%14.27%11.39%11.2
1145Rod HopeHTC HPKM 32:35.6+2:50.2+9.53%91.30%13.41%10.51%11.0
1259Scott Wanless HPKM 32:39.6+2:54.2+9.76%91.11%13.23%10.32%11.0
1365David Kvick HPKM 33:01.7+3:16.3+10.99%90.09%12.25%9.31%10.9
1436Brian Page HPK 33:30.1+3:44.7+12.59%88.82%10.99%8.01%10.7
15233Jonathan Sy HPKM 33:52.1+4:06.7+13.82%87.86%10.02%7.01%10.6
1622Jim Smith HPKM 33:52.7+4:07.3+13.85%87.83%9.99%6.98%10.6
1724Gary Cassulis HPKM 34:21.1+4:35.7+15.44%86.62%8.74%5.68%10.5
18166Andrew Horembala HPK 34:22.4+4:37.0+15.51%86.57%8.68%5.62%10.5
1948SP Smith HPKF 34:25.2+4:39.8+15.67%86.45%8.56%5.49%10.5
20173Andrew Hubbard HPKM 35:15.9+5:30.5+18.51%84.38%6.31%3.17%10.2
2153Eric Broberg PKM 35:21.0+5:35.6+18.80%84.18%6.08%2.94%10.2
2250Dave Morris HPKM 35:22.4+5:37.0+18.88%84.12%6.02%2.87%10.2
2330Trista Bilmer HPKF 35:23.1+5:37.7+18.91%84.09%5.99%2.84%10.2
24327Jay Inouye HPKM 35:29.6+5:44.2+19.28%83.84%5.70%2.54%10.1
25181Yoel Guttmann HPKM 36:10.8+6:25.4+21.59%82.25%3.88%0.66%10.0
26460Jason Bennett SUP 14'M 36:25.2+6:39.8+22.39%81.70%3.24%0.00%9.9
2760Geordie Goodman SUP 14' 36:50.1+7:04.7+23.79%80.78%2.14%-1.14%9.8
2861Clay Ronaghan HPKM 36:50.2+7:04.8+23.79%80.78%2.13%-1.14%9.8
2910Rozanne Pilbeam HPK 37:38.0+7:52.6+26.47%79.07%0.02%-3.33%9.6
30102Dan Bisalputra PKM 37:46.1+8:00.7+26.92%78.79%-0.34%-3.70%9.5
3172Stephen Lambie HPKM 38:32.0+8:46.6+29.49%77.22%-2.37%-5.80%9.3
32104Corky ArmstrongHTC HPKM 38:32.9+8:47.5+29.55%77.19%-2.41%-5.84%9.3
33615Greg Gjerdalen SUP 14'M 39:09.7+9:24.3+31.61%75.98%-4.04%-7.53%9.2
34165Dorian Harries SUP 14' 39:30.9+9:45.5+32.79%75.30%-4.98%-8.50%9.1
3563Steve Esselaar SUP 14' 39:44.6+9:59.2+33.56%74.87%-5.59%-9.13%9.1
3689Matt Strand SUP 14' 40:28.3+10:42.9+36.01%73.52%-7.52%-11.12%8.9
374Tim Quarles SUP 14'M 40:32.8+10:47.4+36.26%73.39%-7.72%-11.33%8.9
3817John Joyce PKM 40:33.6+10:48.2+36.31%73.36%-7.76%-11.37%8.9
3984Peter Allen SUP 14'M 41:06.7+11:21.3+38.16%72.38%-9.22%-12.88%8.8
40608Alison Wood SUP 14'F 41:10.7+11:25.3+38.38%72.26%-9.40%-13.07%8.7
4183Tania Hulscher PKM 42:04.9+12:19.5+41.42%70.71%-11.80%-15.55%8.6
4241Lisa Macleay PKF 44:06.5+14:21.1+48.23%67.46%-17.18%-21.11%8.2
43245Joel Jeangrand SKM 45:06.7+15:21.3+51.60%65.96%-19.85%-23.87%8.0
44167Christopher Gravel SUP 14'M 45:17.6+15:32.2+52.21%65.70%-20.33%-24.36%7.9
45292Sam Goheen SUP 14'M 45:57.0+16:11.6+54.42%64.76%-22.08%-26.17%7.8
46343Kahlyn Adie SKF 46:17.7+16:32.3+55.58%64.28%-22.99%-27.11%7.8
47105Katrina McAndrew/Margaret Benson DSKF 46:27.9+16:42.5+56.15%64.04%-23.45%-27.58%7.7
4876David Roddan SUP 14' 46:31.1+16:45.7+56.33%63.97%-23.59%-27.73%7.7
49224Gus Cordeiro Prone 12'6''M 46:47.0+17:01.6+57.22%63.61%-24.29%-28.46%7.7
50211Carmen Merkel SUP 12'6"F 47:33.8+17:48.4+59.84%62.56%-26.36%-30.60%7.6
51247Andrew Celmainis SUP 14'M 48:48.6+19:03.2+64.03%60.96%-29.68%-34.02%7.4
-2Mike Darbyshire SUP 14'M DNF------
-199Matt Abbott SUP 14'M DNF------
-401Joel PerkinsDART Prone 12'2"M DNF------
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1105Katrina McAndrew/Margaret BensonDSKF 46:27.9--100%0.00%0.00%7.7
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
11Bob Putnam/Kenny HowellHPDKM 29:45.4--100%3.41%3.41%12.1
2172Silke Gumplinger / Peter GumplingerHPDKF/M 31:51.5+2:06.1+7.06%93.40%-3.41%-3.41%11.3
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 29:47.5--100%12.42%12.05%12.1
2456Russ Stothers HPKM 31:13.0+1:25.5+4.78%95.44%8.23%7.84%11.5
3970Tyson Lehmann HPKM 31:18.7+1:31.2+5.10%95.15%7.95%7.56%11.5
4979Mike Fitzmaurice HPKM 31:50.6+2:03.1+6.89%93.56%6.38%5.99%11.3
566Daryl RemmlerHTC HPKM 31:52.3+2:04.8+6.98%93.47%6.30%5.91%11.3
637Martin Rother HPKM 31:58.8+2:11.3+7.35%93.16%5.98%5.59%11.3
770Sean Hulscher HPKM 32:11.1+2:23.6+8.03%92.56%5.38%4.98%11.2
823Rene Chong HPKM 32:16.2+2:28.7+8.32%92.32%5.13%4.73%11.2
945Rod HopeHTC HPKM 32:35.6+2:48.1+9.40%91.40%4.18%3.78%11.0
1059Scott Wanless HPKM 32:39.6+2:52.1+9.63%91.22%3.98%3.58%11.0
1165David Kvick HPKM 33:01.7+3:14.2+10.86%90.20%2.90%2.49%10.9
1236Brian Page HPK 33:30.1+3:42.6+12.45%88.93%1.51%1.10%10.7
13233Jonathan Sy HPKM 33:52.1+4:04.6+13.68%87.96%0.43%0.01%10.6
1422Jim Smith HPKM 33:52.7+4:05.2+13.72%87.94%0.40%-0.01%10.6
1524Gary Cassulis HPKM 34:21.1+4:33.6+15.31%86.73%-0.99%-1.41%10.5
16166Andrew Horembala HPK 34:22.4+4:34.9+15.38%86.67%-1.05%-1.48%10.5
1748SP Smith HPKF 34:25.2+4:37.7+15.54%86.55%-1.19%-1.61%10.5
18173Andrew Hubbard HPKM 35:15.9+5:28.4+18.37%84.48%-3.67%-4.11%10.2
1950Dave Morris HPKM 35:22.4+5:34.9+18.74%84.22%-3.99%-4.43%10.2
2030Trista Bilmer HPKF 35:23.1+5:35.6+18.77%84.19%-4.03%-4.46%10.2
21327Jay Inouye HPKM 35:29.6+5:42.1+19.14%83.94%-4.35%-4.78%10.1
22181Yoel Guttmann HPKM 36:10.8+6:23.3+21.44%82.34%-6.36%-6.81%10.0
2361Clay Ronaghan HPKM 36:50.2+7:02.7+23.65%80.88%-8.29%-8.75%9.8
2410Rozanne Pilbeam HPK 37:38.0+7:50.5+26.32%79.16%-10.64%-11.10%9.6
2572Stephen Lambie HPKM 38:32.0+8:44.5+29.34%77.31%-13.28%-13.76%9.3
26104Corky ArmstrongHTC HPKM 38:32.9+8:45.4+29.39%77.28%-13.33%-13.80%9.3
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
153Eric BrobergPKM 35:21.0--100%11.57%12.85%10.2
2102Dan BisalputraPKM 37:46.1+2:25.1+6.84%93.60%5.52%6.88%9.5
317John JoycePKM 40:33.6+5:12.6+14.74%87.15%-1.47%0.00%8.9
483Tania HulscherPKM 42:04.9+6:43.9+19.04%84.00%-5.27%-3.75%8.6
541Lisa MacleayPKF 44:06.5+8:45.5+24.78%80.14%-10.34%-8.75%8.2
  • Long Course - Prone 12'2"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-401Joel PerkinsDART Prone 12'2"M DNF------
  • Long Course - Prone 12'6''
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1224Gus CordeiroProne 12'6''M 46:47.0--100%0.00%0.00%7.7
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1245Joel JeangrandSKM 45:06.7--100%1.29%1.29%8.0
2343Kahlyn AdieSKF 46:17.7+1:11.0+2.62%97.44%-1.29%-1.29%7.8
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1211Carmen MerkelSUP 12'6"F 47:33.8--100%0.00%0.00%7.6
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason BennettSUP 14'M 36:25.2--100%12.57%10.18%9.9
260Geordie GoodmanSUP 14' 36:50.1+0:24.9+1.14%98.87%11.58%9.15%9.8
3615Greg GjerdalenSUP 14'M 39:09.7+2:44.5+7.53%93.00%5.99%3.42%9.2
4165Dorian HarriesSUP 14' 39:30.9+3:05.7+8.50%92.17%5.14%2.54%9.1
563Steve EsselaarSUP 14' 39:44.6+3:19.4+9.13%91.64%4.60%1.98%9.1
689Matt StrandSUP 14' 40:28.3+4:03.1+11.12%89.99%2.85%0.18%8.9
74Tim QuarlesSUP 14'M 40:32.8+4:07.6+11.33%89.82%2.67%0.00%8.9
884Peter AllenSUP 14'M 41:06.7+4:41.5+12.88%88.59%1.31%-1.39%8.8
9608Alison WoodSUP 14'F 41:10.7+4:45.5+13.07%88.44%1.15%-1.56%8.7
10167Christopher GravelSUP 14'M 45:17.6+8:52.4+24.36%80.41%-8.73%-11.71%7.9
11292Sam GoheenSUP 14'M 45:57.0+9:31.8+26.17%79.26%-10.30%-13.33%7.8
1276David RoddanSUP 14' 46:31.1+10:05.9+27.73%78.29%-11.67%-14.73%7.7
13247Andrew CelmainisSUP 14'M 48:48.6+12:23.4+34.02%74.62%-17.17%-20.38%7.4
-2Mike DarbyshireSUP 14'M DNF------
-199Matt AbbottSUP 14'M DNF------
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1246Geraldine Gill/ Tony GillDSK 23:00.5--100%19.72%19.49%7.8
2642Linda Warren/AlexPKF 23:29.7+0:29.2+2.12%97.93%18.02%17.78%7.7
3170Estelle MathesonSUP 14' 28:17.1+5:16.6+22.93%81.34%1.30%1.02%6.4
4147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 28:34.6+5:34.1+24.20%80.51%0.29%0.00%6.3
575Sandee DoxtdatorSKF 29:53.8+6:53.3+29.94%76.96%-4.32%-4.62%6.0
6443Suzanne MalfairSUP 12'6"F 33:40.0+10:39.5+46.32%68.34%-17.47%-17.81%5.3
7169Sabrina BoechlerSUP 12'6"M 33:41.0+10:40.5+46.40%68.31%-17.53%-17.87%5.3
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1246Geraldine Gill/ Tony GillDSK 23:00.5--100%10.79%10.79%7.8
2147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 28:34.6+5:34.1+24.20%80.51%-10.79%-10.79%6.3
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1642Linda Warren/AlexPKF 23:29.7--100%0.00%0.00%7.7
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 29:53.8--100%0.00%0.00%6.0
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1443Suzanne MalfairSUP 12'6"F 33:40.0--100%0.02%0.02%5.3
2169Sabrina BoechlerSUP 12'6"M 33:41.0+0:01.0+0.05%99.95%-0.02%-0.02%5.3
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Finish time
1170Estelle MathesonSUP 14' 28:17.1--100%0.00%0.00%6.4