TNR - Sep 13 - The Crown Course

Tuesday, September 13, 2016 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Mass start
Racers: 72
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Wednesday, September 14, 2016 10:10 AM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1979Mike Fitzmaurice/Reid Carter HPDKM 26:33.1--100%23.94%23.26%19:02:48.9
28Chris Dobrovolny HPKM 26:33.7+0:00.6+0.04%99.96%23.92%23.23%19:02:48.9
3115Shane Martin HPKM 26:39.8+0:06.7+0.42%99.58%23.62%22.94%19:02:48.9
41Bob Putnam HPKM 27:40.8+1:07.7+4.25%95.92%20.71%20.00%19:02:48.9
537Martin Rother HPKM 27:47.9+1:14.8+4.70%95.52%20.37%19.66%19:02:48.9
619Rod Hope/Greg HopeHTC HPDKM 27:58.9+1:25.8+5.39%94.89%19.85%19.13%19:02:48.9
759Scott Wanless HPKM 28:07.9+1:34.8+5.95%94.38%19.42%18.69%19:02:48.9
8300Paul HansenHTC HPKM 28:27.1+1:54.0+7.16%93.32%18.50%17.77%19:02:48.9
936Brian Page HPK 28:28.1+1:55.0+7.22%93.27%18.45%17.72%19:02:48.9
1070Sean Hulscher HPK 28:33.1+2:00.0+7.53%93.00%18.22%17.48%19:02:48.9
11180Emily Raymond HPK 28:35.7+2:02.6+7.70%92.85%18.09%17.36%19:02:48.9
1223Rene Chong HPKM 28:46.9+2:13.8+8.40%92.25%17.56%16.82%19:02:48.9
1365David Kvick HPKM 28:57.6+2:24.5+9.07%91.68%17.05%16.30%19:02:48.9
14840Hank Wang HPKM 29:10.3+2:37.2+9.87%91.02%16.44%15.69%19:02:48.9
1542Neil Muncey HPK 29:19.9+2:46.8+10.47%90.52%15.98%15.23%19:02:48.9
1639James Stewart HPK 29:33.0+2:59.9+11.29%89.85%15.36%14.60%19:02:48.9
17450Bruno Bagneres HPKM 29:35.6+3:02.5+11.46%89.72%15.23%14.47%19:02:48.9
1843Peter Koci HPK 29:36.2+3:03.1+11.49%89.69%15.20%14.44%19:02:48.9
1988Marshall House/Stacey Wyatt HPDKM 29:52.4+3:19.3+12.51%88.88%14.43%13.66%19:02:48.9
20104Corky ArmstrongHTC HPKM 29:54.2+3:21.1+12.62%88.79%14.34%13.57%19:02:48.9
2190Tom Hoskin HPKM 30:05.8+3:32.7+13.35%88.22%13.79%13.02%19:02:48.9
2213Katja Rademacher HPKF 30:10.8+3:37.7+13.67%87.98%13.55%12.77%19:02:48.9
2322SP Smith HPKF 30:12.9+3:39.8+13.80%87.88%13.45%12.67%19:02:48.9
24125Linas Antanavicius PKM 30:24.8+3:51.7+14.54%87.30%12.88%12.10%19:02:48.9
2540Bernd Groll PKM 30:45.3+4:12.2+15.83%86.33%11.90%11.11%19:02:48.9
2630Trista Bilmer HPKF 31:08.8+4:35.7+17.31%85.25%10.78%9.98%19:02:48.9
27200Ivan Strashenko HPK 31:37.0+5:03.9+19.08%83.98%9.44%8.62%19:02:48.9
2861Clay Ronaghan HPKM 31:45.0+5:11.9+19.58%83.63%9.05%8.24%19:02:48.9
2972Stephen Lambie HPKM 32:25.4+5:52.3+22.11%81.89%7.13%6.29%19:02:48.9
30170Estelle Matheson SUP 14' 32:27.2+5:54.1+22.23%81.81%7.04%6.20%19:02:48.9
3150Dave Morris PKM 32:33.7+6:00.6+22.64%81.54%6.73%5.89%19:02:48.9
3269Jamie Sterling HPK 33:03.7+6:30.6+24.52%80.31%5.30%4.45%19:02:48.9
3333Kelvin Humenny SUP 14'M 33:47.1+7:14.0+27.24%78.59%3.23%2.36%19:02:48.9
342Mike Darbyshire SUP 12'6"M 34:22.6+7:49.5+29.47%77.24%1.53%0.65%19:02:48.9
35102Dan Bisalputra PKM 34:36.0+8:02.9+30.31%76.74%0.89%0.00%19:02:48.9
36460Jason Bennett SUP 12'6"M 34:42.5+8:09.4+30.72%76.50%0.58%-0.31%19:02:48.9
3754Dan Studer/Vincent Maddalozzo DSK 34:50.8+8:17.7+31.24%76.20%0.18%-0.71%19:02:48.9
3860Geordie Goodman SUP 14' 35:04.8+8:31.7+32.12%75.69%-0.48%-1.39%19:02:48.9
3934Dwayne Lotnick SUP 14'M 35:07.9+8:34.8+32.31%75.58%-0.63%-1.54%19:02:48.9
4073Harry Saini SUP 14'M 35:32.2+8:59.1+33.84%74.72%-1.79%-2.71%19:02:48.9
4185Paul Torriero SUP 14' 35:42.3+9:09.2+34.47%74.36%-2.27%-3.19%19:02:48.9
4282Gary Parsons SUP 14'M 35:43.6+9:10.5+34.56%74.32%-2.34%-3.26%19:02:48.9
434Tim Quarles SUP 14'M 35:45.4+9:12.3+34.67%74.26%-2.42%-3.34%19:02:48.9
44892Doug Thomas SUP 14'M 35:46.6+9:13.5+34.74%74.22%-2.48%-3.40%19:02:48.9
4566Daryl RemmlerHTC SUP 14'M 36:20.8+9:47.7+36.89%73.05%-4.11%-5.05%19:02:48.9
4689Matt Strand SUP 14' 36:24.1+9:51.0+37.10%72.94%-4.27%-5.21%19:02:48.9
4791Helen Johnston SK 36:27.1+9:54.0+37.29%72.84%-4.41%-5.35%19:02:48.9
4817John Joyce PKM 36:28.1+9:55.0+37.35%72.81%-4.46%-5.40%19:02:48.9
49101Philippa Wall PKF 36:38.0+10:04.9+37.97%72.48%-4.93%-5.88%19:02:48.9
50100Wes Hammer SUP 14'M 36:43.8+10:10.7+38.33%72.29%-5.21%-6.16%19:02:48.9
51177Ryan Morford SUP 14'M 37:00.6+10:27.5+39.39%71.74%-6.01%-6.97%19:02:48.9
52999Chris Spotzl SUP 14' 37:07.0+10:33.9+39.79%71.54%-6.32%-7.27%19:02:48.9
53403Silke Gumplinger / Jerry Higginson DSKF/M 37:24.6+10:51.5+40.90%70.97%-7.16%-8.12%19:02:48.9
54146Dave Kovach SUP 14' 38:57.1+12:24.0+46.70%68.17%-11.57%-12.58%19:02:48.9
5541Lisa Macleay PKF 39:36.5+13:03.4+49.17%67.04%-13.46%-14.47%19:02:48.9
5626John Little SUP 14'M 40:33.1+14:00.0+52.73%65.48%-16.16%-17.20%19:02:48.9
57343Kahlyn Adie PKF 40:33.6+14:00.5+52.76%65.46%-16.18%-17.23%19:02:48.9
58147Liliana / Stephan / Julia DSKF 41:05.0+14:31.9+54.73%64.63%-17.68%-18.74%19:02:48.9
59211Carmen Merkel SUP 12'6"F 41:08.2+14:35.1+54.93%64.55%-17.83%-18.89%19:02:48.9
6024Gary Cassulis SUP 14'M 41:24.7+14:51.6+55.97%64.12%-18.62%-19.69%19:02:48.9
6128Klara Schwab SUP 12'6" 42:09.8+15:36.7+58.80%62.97%-20.77%-21.86%19:02:48.9
62189Melissa Rombough SK 42:21.3+15:48.2+59.52%62.69%-21.32%-22.41%19:02:48.9
6399Ron Garza SUP 12'6"M 42:30.0+15:56.9+60.07%62.47%-21.74%-22.83%19:02:48.9
6474Michelle O'neill SUP 12'6" 42:37.4+16:04.3+60.53%62.29%-22.09%-23.19%19:02:48.9
6521D.A.R.TDART SUP 12'6"M 47:56.8+21:23.7+80.58%55.38%-37.34%-38.57%19:02:48.9
66375Ketevan Natsvlichvili SUP 12'6" 49:51.0+23:17.9+87.75%53.26%-42.79%-44.08%19:02:48.9
67443Suzanne Malfair SUP 12'6"F 52:06.0+25:32.9+96.22%50.96%-49.24%-50.58%19:02:48.9
68754Tim Dickson SUP 12'6" 52:16.6+25:43.5+96.89%50.79%-49.74%-51.09%19:02:48.9
69186Richard Wong SUP 12'6" 55:16.1+28:43.0+108.15%48.04%-58.31%-59.74%19:02:48.9
-48Jim Smith HPKM DNF-----19:02:48.9
-238Robbie Gallaugher SUP 14' DNF-----19:02:48.9
-411Wes Novix PKM DNF-----19:02:48.9