2019 Marathon 04 Canning River Race Main

Sunday, February 10, 2019 08:22 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Mount Pleasant, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Distance: 14 Km
Racers: 47
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, February 10, 2019 11:49 (GMT+8)
Organized by: Marathon WA
Race website: http://www.paddlewa.asn.au/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1305Maya/David Elston/Worthy55+/MixK2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K455F/M 1:06:10.2--100%15.96%15.05%12.7
2308Nicky/Mark Taylor/Lawson55+/MixOS2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K457F/M 1:06:11.9+0:01.7+0.04%99.96%15.93%15.01%12.7
3201Brett McDonald45+/K1 - AKC 1.1 Div 150M 1:07:27.1+1:16.9+1.94%98.10%14.34%13.40%12.5
4307Nathan/Terry Jamieson/Bolland35+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K435M 1:08:20.0+2:09.8+3.27%96.83%13.22%12.27%12.3
5204Mark Alderson45+/K1 - AKC 1.1 Div 146M 1:08:22.4+2:12.2+3.33%96.78%13.17%12.22%12.3
6202Darryl Long55+/K1 - AKC 1.1 Div 157M 1:08:41.5+2:31.3+3.81%96.33%12.76%11.81%12.2
7207Christopher GreedU23/K1 - AKC 1.2 Div 221M 1:09:38.6+3:28.4+5.25%95.01%11.55%10.59%12.1
8205Spencer King35+/K1 - IOP 1.1 Div 144M 1:09:45.7+3:35.5+5.43%94.85%11.40%10.44%12.0
9203John Hilton55+/K1 - AKC 1.1 Div 158M 1:09:59.4+3:49.2+5.77%94.54%11.11%10.14%12.0
10302Hugh/Mark Trivett/Sedgwick55+/OS2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K455M 1:10:41.1+4:30.9+6.82%93.61%10.23%9.25%11.9
11218Warren Southwell55+/OS1 - AKC 1.2 Div 262M 1:11:17.7+5:07.5+7.75%92.81%9.46%8.47%11.8
12206Sung Tae Kim35+/K1 - CRCC 1.1 Div 141M 1:11:53.0+5:42.8+8.63%92.05%8.71%7.71%11.7
13303John/Michael Breed/Leahy45+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K454M 1:13:04.1+6:53.9+10.43%90.56%7.20%6.19%11.5
14210Joe Dowse45+/K1 - AKC 1.2 Div 251M 1:14:39.4+8:29.2+12.83%88.63%5.19%4.15%11.3
15117Chris Watson55+/OS1 - AKC 1.3 Div 358M 1:14:48.3+8:38.1+13.05%88.46%5.00%3.96%11.2
16215Peter Liddle55+/MS - AKC 1.2 Div 260M 1:15:04.0+8:53.8+13.45%88.15%4.67%3.62%11.2
17212Matthew Jones45+/OS1 - AKC 1.2 Div 247M 1:15:06.7+8:56.5+13.51%88.10%4.61%3.57%11.2
18217Simon O'Sullivan45+/OS1 - CRCC 1.2 Div 247M 1:15:14.9+9:04.7+13.72%87.94%4.43%3.39%11.2
19216Ron Clarke65+/OS1 - AKC 1.2 Div 268M 1:15:24.2+9:14.0+13.95%87.75%4.24%3.19%11.1
20119David Macaulay55+/OS1 - CRCC 1.3 Div 357M 1:15:44.0+9:33.8+14.45%87.37%3.82%2.77%11.1
21209Francis Nolan55+/K1 - AKC 1.2 Div 255M 1:17:10.2+11:00.0+16.62%85.75%1.99%0.92%10.9
22214Noah BoldyU16/K1 - CRCC 1.2 Div 215M 1:17:41.3+11:31.1+17.41%85.17%1.34%0.26%10.8
23309Patrick/Stephen Tullock/Coffey65+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K465M 1:17:53.4+11:43.2+17.71%84.95%1.08%0.00%10.8
24211John Di Nucci65+/K1 - AKC 1.2 Div 268M 1:18:04.6+11:54.4+17.99%84.75%0.84%-0.24%10.8
25101Angelina Good-GerneU16/LK1 - CLBC 1.4 Div 416F 1:18:32.1+12:21.9+18.69%84.26%0.26%-0.83%10.7
26126Steven Stasiuk35+/K1 - AKC 1.3 Div 342M 1:18:58.9+12:48.7+19.36%83.78%-0.31%-1.40%10.6
27125Shania SmeeU18/LK1 - BPC 1.3 Div 318F 1:19:23.9+13:13.7+19.99%83.34%-0.84%-1.94%10.6
28124Rob Jarrett45+/OS1 - AKC 1.3 Div 354M 1:20:53.9+14:43.7+22.26%81.79%-2.74%-3.86%10.4
29118Daniel Smee45+/OS1 - BPC 1.3 Div 352M 1:21:43.4+15:33.2+23.51%80.97%-3.79%-4.92%10.3
30121Jane Liddle55+/LOS1 - AKC 1.3 Div 358F 1:21:48.8+15:38.6+23.64%80.88%-3.90%-5.04%10.3
31120Jan Van Maanen65+/OS1 - AKC 1.3 Div 372M 1:22:27.6+16:17.4+24.62%80.24%-4.72%-5.87%10.2
32122Malcolm Henning45+/OS1 - MOC 1.3 Div 351M 1:23:27.4+17:17.2+26.12%79.29%-5.99%-7.15%10.1
33116Wendy Burdett55+/LK1 - AKC 1.4 Div 455F 1:24:02.0+17:51.8+27.00%78.74%-6.72%-7.89%10.0
34107Jane PankhurstU23/LK1 - AKC 1.4 Div 421F 1:24:17.1+18:06.9+27.38%78.51%-7.04%-8.21%10.0
35123Peter MARTIN65+/K1 - AKC 1.3 Div 366M 1:24:20.8+18:10.6+27.47%78.45%-7.12%-8.29%10.0
36109Judy DARBYSHIRE65+/LK1 - AKC 1.4 Div 465F 1:26:05.7+19:55.5+30.11%76.86%-9.34%-10.53%9.8
37112Mike Holder55+/OS1 - Event 1.4 Div 459M 1:26:16.9+20:06.7+30.39%76.69%-9.58%-10.77%9.7
38114Robin Jacob55+/OS1 - Event 1.4 Div 464M 1:26:20.2+20:10.0+30.48%76.64%-9.65%-10.84%9.7
39105Clare PankhurstU18/LK1 - AKC 1.4 Div 418F 1:26:59.2+20:49.0+31.46%76.07%-10.47%-11.68%9.7
40115Ross Burdett55+/OS1 - AKC 1.4 Div 460M 1:27:44.3+21:34.1+32.60%75.42%-11.43%-12.64%9.6
41301Cynthia/Stephen Coward/Coward45+/MixK2 - CRCC 2. All Doubles K2 K3 K452F/M 1:29:40.5+23:30.3+35.52%73.79%-13.89%-15.13%9.4
42108Joe Wilson65+/K1 - CRCC 1.4 Div 477M 1:29:45.2+23:35.0+35.64%73.72%-13.99%-15.23%9.4
43111Louis Botes55+/K1 - CRCC 1.4 Div 463M 1:30:42.0+24:31.8+37.07%72.95%-15.19%-16.45%9.3
44106Eve Mcnicol55+/LOS1 - CRCC 1.4 Div 461F 1:33:53.6+27:43.4+41.90%70.47%-19.24%-20.55%8.9
45113Ray E Smith65+/OS1 - AKC 1.4 Div 479M 1:47:31.8+41:21.6+62.51%61.54%-36.56%-38.05%7.8
-208David BurdettU23/K1 - AKC 1.2 Div 219M DNF------
-213Morgan BoldyU16/K1 - CRCC 1.2 Div 215M DNF------