TNR - April 24 - Beachview Criterium

Tuesday, April 24, 2018 7:08 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Distance: 6 Km
Racers: 63
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Tuesday, May 1, 2018 9:41 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1126Katja And Jeff HPDKF/M 30:26.5--100%21.79%22.12%11.8
2100Wes Hammer HPKM 30:55.4+0:28.9+1.58%98.44%20.55%20.88%11.6
31Bob Putnam HPKM 31:04.6+0:38.1+2.09%97.96%20.16%20.49%11.6
4115Shane Martin/Linda/Alex PKDKF/M 31:14.1+0:47.6+2.61%97.46%19.75%20.09%11.5
563Lucas Putnam Rea HPKM 31:17.2+0:50.7+2.78%97.30%19.62%19.95%11.5
666Daryl RemmlerHTC HPKM 31:20.1+0:53.6+2.93%97.15%19.49%19.83%11.5
716Ty Gee/Ruby Gee HPDKF/M 31:38.5+1:12.0+3.94%96.21%18.71%19.05%11.4
85Warren Bruce HPKM 32:27.0+2:00.5+6.60%93.81%16.63%16.98%11.1
9289Ben Muench HPKM 32:29.7+2:03.2+6.75%93.68%16.51%16.86%11.1
1045Rod HopeHTC HPKM 32:45.0+2:18.5+7.58%92.95%15.86%16.21%11.0
1159Scott Wanless HPKM 32:46.5+2:20.0+7.66%92.88%15.79%16.15%11.0
1249Matt Kelly HPKM 32:47.2+2:20.7+7.70%92.85%15.76%16.12%11.0
13250Seth Putnam-Rea HPKM 32:50.0+2:23.5+7.86%92.72%15.64%16.00%11.0
1470Sean Hulscher HPKM 32:51.9+2:25.4+7.96%92.63%15.56%15.92%11.0
15300Paul HansenHTC HPKM 33:15.8+2:49.3+9.27%91.52%14.54%14.90%10.8
16172Peter Gumplinger / Silke Gumplinger HPDKF/M 33:24.0+2:57.5+9.72%91.14%14.19%14.55%10.8
1723Rene Chong HPKM 33:36.5+3:10.0+10.40%90.58%13.65%14.01%10.7
1842Neil Muncey HPKM 33:42.7+3:16.2+10.74%90.30%13.39%13.75%10.7
19233Jonathan Sy HPKM 34:02.3+3:35.8+11.81%89.43%12.55%12.91%10.6
206Cynthia Wonham HPKF 34:03.3+3:36.8+11.87%89.39%12.50%12.87%10.6
2114Steve Juranovics HPKM 35:00.6+4:34.1+15.01%86.95%10.05%10.43%10.3
22456Russ Stothers HPKM 35:24.1+4:57.6+16.29%85.99%9.04%9.43%10.2
2348Jim Smith HPKM 35:38.7+5:12.2+17.09%85.40%8.42%8.80%10.1
2429Jodi Boates HPKF 35:41.2+5:14.7+17.23%85.30%8.31%8.70%10.1
25181Yoel Guttmann HPKM 36:58.1+6:31.6+21.44%82.35%5.02%5.42%9.7
2650Dave Morris HPKM 37:59.9+7:33.4+24.82%80.11%2.37%2.78%9.5
272Mike Darbyshire SUP 14'M 38:15.0+7:48.5+25.65%79.59%1.73%2.14%9.4
2832Amy Harris HPKF 38:30.5+8:04.0+26.50%79.05%1.06%1.48%9.3
29460Jason Bennett SUP 14'M 38:38.8+8:12.3+26.95%78.77%0.71%1.12%9.3
3060Geordie Goodman SUP 14'M 38:44.3+8:17.8+27.25%78.58%0.47%0.89%9.3
31494Antoine Meunier SUP 14'M 38:59.5+8:33.0+28.09%78.07%-0.18%0.24%9.2
3272Stephen Lambie HPKM 39:10.8+8:44.3+28.71%77.70%-0.66%-0.24%9.2
33349Kyle Marte PKM 39:32.4+9:05.9+29.89%76.99%-1.59%-1.16%9.1
34346Luke Johnson PKM 39:42.0+9:15.5+30.41%76.68%-2.00%-1.57%9.1
3561Clay Ronaghan HPKM 40:03.4+9:36.9+31.58%76.00%-2.92%-2.48%9.0
3615Adam GerbrechtDART SUP 14'M 40:13.9+9:47.4+32.16%75.67%-3.36%-2.93%8.9
37157Shannon Bell Parsons SUP 14'F 40:14.0+9:47.5+32.17%75.66%-3.37%-2.94%8.9
3882Gary Parsons SUP 14'M 40:16.1+9:49.6+32.28%75.60%-3.46%-3.03%8.9
39102Dan Bisalputra PKM 40:32.8+10:06.3+33.19%75.08%-4.17%-3.74%8.9
404Tim Quarles SUP 14'M 40:51.0+10:24.5+34.19%74.52%-4.95%-4.51%8.8
4133Kelvin Humenny SUP 14'M 41:14.5+10:48.0+35.48%73.81%-5.96%-5.52%8.7
42170Estelle Matheson OC1F 41:18.4+10:51.9+35.69%73.70%-6.13%-5.68%8.7
43615Greg Gjerdalen SUP 14'M 41:32.1+11:05.6+36.44%73.29%-6.71%-6.27%8.7
4473Harry Saini SUP 14'M 42:04.5+11:38.0+38.22%72.35%-8.10%-7.65%8.6
4569Jamie Sterling HPKM 42:36.3+12:09.8+39.96%71.45%-9.46%-9.00%8.4
469Evan Gerbrecht SUP 14'M 43:07.5+12:41.0+41.66%70.59%-10.80%-10.33%8.3
47395Imre Mihalik SUP 14'M 43:17.3+12:50.8+42.20%70.32%-11.22%-10.75%8.3
48490Chris Fibich Single CanoeM 43:31.4+13:04.9+42.97%69.94%-11.82%-11.35%8.3
497Warren Stanhope SUP 14'M 43:33.1+13:06.6+43.07%69.90%-11.89%-11.43%8.3
50408Shauna Magowan SUP 14'F 43:48.3+13:21.8+43.90%69.49%-12.55%-12.07%8.2
51303Nima Mostaghimi SUP 14'M 44:04.5+13:38.0+44.79%69.07%-13.24%-12.76%8.2
52344Mike Bremner SUP 14'M 44:15.6+13:49.1+45.39%68.78%-13.71%-13.24%8.1
5317John Joyce PKM 45:03.2+14:36.7+48.00%67.57%-15.75%-15.27%8.0
54363Andrew Celmainis SUP 14'M 45:40.2+15:13.7+50.02%66.66%-17.34%-16.85%7.9
55211Carmen Merkel SUP 14'F 46:01.8+15:35.3+51.21%66.13%-18.26%-17.77%7.8
56353Oliver Steffen SUP 14'M 47:12.0+16:45.5+55.05%64.50%-21.27%-20.76%7.6
57953Teresa Dobson SUP 12'6""F 47:53.6+17:27.1+57.33%63.56%-23.05%-22.53%7.5
5828Klara Schwab SUP 12'6""F 47:57.6+17:31.1+57.55%63.47%-23.22%-22.70%7.5
59412Krista Cline SUP 12'6""F 48:06.0+17:39.5+58.01%63.29%-23.58%-23.06%7.5
60609Scott Burton Prone UnlimitedM 48:57.1+18:30.6+60.80%62.19%-25.77%-25.24%7.4
61304James Thesiger Prone 12'M 49:39.6+19:13.1+63.13%61.30%-27.59%-27.05%7.2
6212Laurisse Noel SUP 12'6""F 52:50.0+22:23.5+73.56%57.62%-35.74%-35.17%6.8
-608Alison Wood SUP 14'F DNF------