Big Chop 2016 Race #7 - July 14, 2016

Thursday, July 14, 2016 6:55 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Vancouver, BC, Canada
Start type: Mass start
Racers: 69
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Friday, July 15, 2016 7:25 AM (GMT-7)
Organized by: MEC Big Chop Race Series
Race website: www.BigChop.ca

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Big Chop - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1515Shane MartinSurf-M 45:28.1--100%21.33%16.72%11.0
2403Peter Gumplinger / Jim SmithDk-M 47:15.6+1:47.5+3.94%96.21%18.23%13.44%10.5
3101Tim Jollimore / Rob MonterioOC2-M 49:56.2+4:28.1+9.83%91.05%13.59%8.54%10.0
4564Cam FagrieOC1-M 50:54.1+5:26.0+11.95%89.33%11.92%6.77%9.8
5192Rob MagusOC1-M 51:27.2+5:59.1+13.16%88.37%10.97%5.76%9.7
69Marshall House / Stacey WyattSurf-D 51:38.2+6:10.1+13.57%88.05%10.65%5.43%9.6
7807Shane BeatonOC1-M 52:29.2+7:01.1+15.44%86.63%9.18%3.87%9.5
81009Antoine PetitOC1-M 52:37.4+7:09.3+15.74%86.40%8.95%3.62%9.5
9966Kenneth Ang / Heui JeongOC2-C 52:54.8+7:26.7+16.37%85.93%8.44%3.09%9.4
1048Carolyn DaubenySurf-F 53:13.2+7:45.1+17.05%85.43%7.91%2.53%9.4
1195Rozanne PilbeamSurf-F 53:30.2+8:02.1+17.67%84.98%7.42%2.01%9.3
12125Linas AntanaviciusSurf-M 54:16.6+8:48.5+19.37%83.77%6.09%0.59%9.2
1332Clay RonaghanSurf-M 54:20.6+8:52.5+19.52%83.67%5.97%0.47%9.2
14991Reza SoltaniOC1-M 54:36.0+9:07.9+20.08%83.28%5.53%0.00%9.1
15470Frank FarahOC1-M 55:21.1+9:53.0+21.74%82.14%4.22%-1.38%9.0
16460Jason BennettSUP-M 1:00:10.5+14:42.4+32.34%75.56%-4.12%-10.21%8.3
171001Shannon BellSUP-F 1:00:53.0+15:24.9+33.90%74.68%-5.35%-11.51%8.2
1873Harry SainiSUP-M 1:02:04.4+16:36.3+36.52%73.25%-7.41%-13.69%8.0
19804Matt StrandSUP-M 1:03:31.3+18:03.2+39.71%71.58%-9.91%-16.34%7.8
201012Peter BohmertOC1-M 1:04:01.7+18:33.6+40.82%71.01%-10.79%-17.27%7.8
211013Samantha BohmertOC1-F 1:04:05.8+18:37.7+40.97%70.94%-10.91%-17.39%7.8
22784Peter AllenSUP-M 1:04:39.9+19:11.8+42.22%70.31%-11.89%-18.43%7.7
23868Stephen KennedyOC1-M 1:05:39.8+20:11.7+44.42%69.24%-13.62%-20.26%7.6
2415Pat Lewis / Lisa StuiberDK-F 1:07:38.6+22:10.5+48.77%67.22%-17.04%-23.89%7.4
25986Chelsie KadgienK-F 1:08:03.7+22:35.6+49.69%66.80%-17.77%-24.66%7.3
2616Karine Poliquin / Jordan EdwardsDK-C 1:09:00.1+23:32.0+51.76%65.89%-19.39%-26.38%7.2
276Chris BlaisK-M 1:10:38.0+25:09.9+55.35%64.37%-22.22%-29.37%7.1
-792Wilson LoOC1-M DNF------
  • Big Chop - DK-C
Place Bib Racer name Category Finish time
116Karine Poliquin / Jordan EdwardsDK-C 1:09:00.1--100%0.00%0.00%7.2
  • Big Chop - DK-F
Place Bib Racer name Category Finish time
115Pat Lewis / Lisa StuiberDK-F 1:07:38.6--100%0.00%0.00%7.4
  • Big Chop - Dk-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1403Peter Gumplinger / Jim SmithDk-M 47:15.6--100%0.00%0.00%10.5
  • Big Chop - K-F
Place Bib Racer name Category Finish time
1986Chelsie KadgienK-F 1:08:03.7--100%0.00%0.00%7.3
  • Big Chop - K-M
Place Bib Racer name Category Finish time
16Chris BlaisK-M 1:10:38.0--100%0.00%0.00%7.1
  • Big Chop - OC1-F
Place Bib Racer name Category Finish time
11013Samantha BohmertOC1-F 1:04:05.8--100%0.00%0.00%7.8
  • Big Chop - OC1-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1564Cam FagrieOC1-M 50:54.1--100%8.92%5.05%9.8
2192Rob MagusOC1-M 51:27.2+0:33.1+1.08%98.93%7.94%4.03%9.7
3807Shane BeatonOC1-M 52:29.2+1:35.1+3.11%96.98%6.09%2.10%9.5
41009Antoine PetitOC1-M 52:37.4+1:43.3+3.38%96.73%5.84%1.84%9.5
5991Reza SoltaniOC1-M 54:36.0+3:41.9+7.27%93.23%2.31%-1.84%9.1
6470Frank FarahOC1-M 55:21.1+4:27.0+8.74%91.96%0.96%-3.25%9.0
71012Peter BohmertOC1-M 1:04:01.7+13:07.6+25.79%79.50%-14.56%-19.43%7.8
8868Stephen KennedyOC1-M 1:05:39.8+14:45.7+29.00%77.52%-17.49%-22.48%7.6
-792Wilson LoOC1-M DNF------
  • Big Chop - OC2-C
Place Bib Racer name Category Finish time
1966Kenneth Ang / Heui JeongOC2-C 52:54.8--100%0.00%0.00%9.4
  • Big Chop - OC2-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1101Tim Jollimore / Rob MonterioOC2-M 49:56.2--100%0.00%0.00%10.0
  • Big Chop - SUP-F
Place Bib Racer name Category Finish time
11001Shannon BellSUP-F 1:00:53.0--100%0.00%0.00%8.2
  • Big Chop - SUP-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1460Jason BennettSUP-M 1:00:10.5--100%3.89%4.18%8.3
273Harry SainiSUP-M 1:02:04.4+1:53.9+3.15%96.94%0.86%1.15%8.0
3804Matt StrandSUP-M 1:03:31.3+3:20.8+5.56%94.73%-1.46%-1.15%7.8
4784Peter AllenSUP-M 1:04:39.9+4:29.4+7.46%93.06%-3.28%-2.97%7.7
  • Big Chop - Surf-D
Place Bib Racer name Category Finish time
19Marshall House / Stacey WyattSurf-D 51:38.2--100%0.00%0.00%9.6
  • Big Chop - Surf-F
Place Bib Racer name Category Finish time
148Carolyn DaubenySurf-F 53:13.2--100%0.27%0.27%9.4
295Rozanne PilbeamSurf-F 53:30.2+0:17.0+0.53%99.47%-0.27%-0.27%9.3
  • Big Chop - Surf-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1515Shane MartinSurf-M 45:28.1--100%11.48%16.23%11.0
2125Linas AntanaviciusSurf-M 54:16.6+8:48.5+19.37%83.77%-5.67%0.00%9.2
332Clay RonaghanSurf-M 54:20.6+8:52.5+19.52%83.67%-5.80%-0.12%9.2
  • Little Chop - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1987John ScottK-M 32:11.7--100%29.19%20.56%8.4
21002Kate McShera / David O'SullivavDK-C 32:16.4+0:04.7+0.24%99.76%29.02%20.36%8.4
31007Evan GerbrechtSUP-M 32:42.2+0:30.5+1.58%98.45%28.07%19.30%8.3
417Celia Quigley / Dennis MorrisonDK-C 33:12.7+1:01.0+3.16%96.94%26.96%18.05%8.1
5983Loic SaviozOC1-M 33:58.5+1:46.8+5.53%94.76%25.28%16.16%7.9
61003Cecile Savioc / Catherine ProvencherOC2-F 34:01.4+1:49.7+5.68%94.63%25.17%16.05%7.9
738Karla Baryiski / Craig FergusonDK-C 34:04.9+1:53.2+5.86%94.46%25.04%15.90%7.9
8995David LittleK-M 34:08.1+1:56.4+6.03%94.32%24.93%15.77%7.9
91004Tracy Tan / Eugene LimDK-C 35:14.2+3:02.5+9.45%91.37%22.50%13.05%7.7
101008Adam GerbrechtSUP-M 35:33.0+3:21.3+10.42%90.56%21.81%12.28%7.6
11815Dave KovachSUP-M 36:24.2+4:12.5+13.07%88.44%19.94%10.17%7.4
12791Eric VersterSUP-M 36:31.6+4:19.9+13.45%88.14%19.67%9.87%7.4
1310Johannes SetiapoetraK-M 36:50.0+4:38.3+14.41%87.41%18.99%9.11%7.3
14990Matthew WilkesK-M 38:21.5+6:09.8+19.14%83.93%15.64%5.35%7.0
1518Karen Carotenuto / Tim FolliottDK-C 38:22.9+6:11.2+19.22%83.88%15.59%5.29%7.0
16611Carmen MerkelSUP-F 38:29.9+6:18.2+19.58%83.63%15.33%5.00%7.0
1719Hisato Takeuchi / Patrick KernDk-M 38:57.7+6:46.0+21.02%82.63%14.31%3.86%6.9
181005Brenda PowerK-F 39:03.7+6:52.0+21.33%82.42%14.09%3.61%6.9
19985Natasha Krowchuk / Natalie JacobsDK-F 39:30.7+7:19.0+22.73%81.48%13.10%2.50%6.8
201010Laurisse NoelSUP-F 40:04.9+7:53.2+24.50%80.32%11.85%1.10%6.7
21795Klara SchwabSUP-F 40:58.2+8:46.5+27.26%78.58%9.89%-1.10%6.6
2230Angela Lange / John StainesDK-C 41:05.4+8:53.7+27.63%78.35%9.63%-1.39%6.6
23982Alan O'Dwyer / Eoghan WalshCanoe 42:30.5+10:18.8+32.03%75.74%6.51%-4.89%6.4
24872Christy TaylorSUP-F 42:55.6+10:43.9+33.33%75.00%5.59%-5.92%6.3
25841Rebecca AbblittSUP-F 44:34.4+12:22.7+38.45%72.23%1.97%-9.99%6.1
267Sean FarragherK-M 45:37.7+13:26.0+41.72%70.56%-0.35%-12.59%5.9
27840Don CornishSUP-M 46:08.0+13:56.3+43.29%69.79%-1.46%-13.84%5.9
28800Suzanne TaylorSUP-F 50:31.4+18:19.7+56.93%63.72%-11.12%-24.67%5.3
29988Bonnie GillisK-F 52:47.2+20:35.5+63.96%60.99%-16.10%-30.25%5.1
30992Richard WongSUP-M 53:21.4+21:09.7+65.73%60.34%-17.35%-31.66%5.1
31820Sarah LewisSUP-F 55:44.5+23:32.8+73.14%57.76%-22.59%-37.55%4.8
32989Alyssa AltomareK-F 56:29.2+24:17.5+75.45%57.00%-24.23%-39.38%4.8
33993Ketevan NatsulichuliSUP-F 57:08.6+24:56.9+77.49%56.34%-25.68%-41.00%4.7
341014Alexandra WarrenSUP-F 57:21.0+25:09.3+78.13%56.14%-26.13%-41.51%4.7
351006Jenine EllefsonSUP-F 1:04:11.2+31:59.5+99.37%50.16%-41.17%-58.38%4.2
36996Carly HulseSUP-F 1:04:14.7+32:03.0+99.55%50.11%-41.30%-58.53%4.2
371015Catherine SteerSUP-F 1:08:44.3+36:32.6+113.51%46.84%-51.18%-69.62%3.9
381016Jason BlaisK-M 1:10:45.5+38:33.8+119.78%45.50%-55.62%-74.60%3.8
39984Holly PopeniaSUP-F 1:11:29.3+39:17.6+122.05%45.04%-57.23%-76.40%3.8
401011Krista CaldwellSUP-F 1:12:05.6+39:53.9+123.93%44.66%-58.56%-77.89%3.7
-901Lisa StuiberK-F DNF------
  • Little Chop - Canoe
Place Bib Racer name Category Finish time
1982Alan O'Dwyer / Eoghan WalshCanoe 42:30.5--100%0.00%0.00%6.4
  • Little Chop - DK-C
Place Bib Racer name Category Finish time
11002Kate McShera / David O'SullivavDK-C 32:16.4--100%9.63%6.88%8.4
217Celia Quigley / Dennis MorrisonDK-C 33:12.7+0:56.3+2.91%97.17%7.00%4.18%8.1
338Karla Baryiski / Craig FergusonDK-C 34:04.9+1:48.5+5.60%94.69%4.57%1.67%7.9
41004Tracy Tan / Eugene LimDK-C 35:14.2+2:57.8+9.18%91.59%1.33%-1.67%7.7
518Karen Carotenuto / Tim FolliottDK-C 38:22.9+6:06.5+18.93%84.09%-7.47%-10.74%7.0
630Angela Lange / John StainesDK-C 41:05.4+8:49.0+27.32%78.54%-15.06%-18.55%6.6
  • Little Chop - DK-F
Place Bib Racer name Category Finish time
1985Natasha Krowchuk / Natalie JacobsDK-F 39:30.7--100%0.00%0.00%6.8
  • Little Chop - Dk-M
Place Bib Racer name Category Finish time
119Hisato Takeuchi / Patrick KernDk-M 38:57.7--100%0.00%0.00%6.9
  • Little Chop - K-F
Place Bib Racer name Category Finish time
11005Brenda PowerK-F 39:03.7--100%21.00%26.00%6.9
2988Bonnie GillisK-F 52:47.2+13:43.5+35.14%74.00%-6.76%0.00%5.1
3989Alyssa AltomareK-F 56:29.2+17:25.5+44.61%69.15%-14.24%-7.01%4.8
-901Lisa StuiberK-F DNF------
  • Little Chop - K-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1987John ScottK-M 32:11.7--100%25.10%14.37%8.4
2995David LittleK-M 34:08.1+1:56.4+6.03%94.32%20.59%9.21%7.9
310Johannes SetiapoetraK-M 36:50.0+4:38.3+14.41%87.41%14.31%2.03%7.3
4990Matthew WilkesK-M 38:21.5+6:09.8+19.14%83.93%10.76%-2.03%7.0
57Sean FarragherK-M 45:37.7+13:26.0+41.72%70.56%-6.15%-21.37%5.9
61016Jason BlaisK-M 1:10:45.5+38:33.8+119.78%45.50%-64.61%-88.21%3.8
  • Little Chop - OC1-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1983Loic SaviozOC1-M 33:58.5--100%0.00%0.00%7.9
  • Little Chop - OC2-F
Place Bib Racer name Category Finish time
11003Cecile Savioc / Catherine ProvencherOC2-F 34:01.4--100%0.00%0.00%7.9
  • Little Chop - SUP-F
Place Bib Racer name Category Finish time
1611Carmen MerkelSUP-F 38:29.9--100%29.87%31.79%7.0
21010Laurisse NoelSUP-F 40:04.9+1:35.0+4.11%96.05%26.99%28.99%6.7
3795Klara SchwabSUP-F 40:58.2+2:28.3+6.42%93.97%25.37%27.41%6.6
4872Christy TaylorSUP-F 42:55.6+4:25.7+11.50%89.68%21.81%23.95%6.3
5841Rebecca AbblittSUP-F 44:34.4+6:04.5+15.78%86.37%18.81%21.03%6.1
6800Suzanne TaylorSUP-F 50:31.4+12:01.5+31.24%76.20%7.97%10.49%5.3
7820Sarah LewisSUP-F 55:44.5+17:14.6+44.79%69.07%-1.54%1.24%4.8
8993Ketevan NatsulichuliSUP-F 57:08.6+18:38.7+48.43%67.37%-4.09%-1.24%4.7
91014Alexandra WarrenSUP-F 57:21.0+18:51.1+48.97%67.13%-4.47%-1.61%4.7
101006Jenine EllefsonSUP-F 1:04:11.2+25:41.3+66.73%59.98%-16.92%-13.72%4.2
11996Carly HulseSUP-F 1:04:14.7+25:44.8+66.88%59.92%-17.03%-13.82%4.2
121015Catherine SteerSUP-F 1:08:44.3+30:14.4+78.55%56.01%-25.21%-21.78%3.9
13984Holly PopeniaSUP-F 1:11:29.3+32:59.4+85.69%53.85%-30.22%-26.66%3.8
141011Krista CaldwellSUP-F 1:12:05.6+33:35.7+87.26%53.40%-31.32%-27.73%3.7
  • Little Chop - SUP-M
Place Bib Racer name Category Finish time
11007Evan GerbrechtSUP-M 32:42.2--100%18.47%10.32%8.3
21008Adam GerbrechtSUP-M 35:33.0+2:50.8+8.70%91.99%11.37%2.51%7.6
3815Dave KovachSUP-M 36:24.2+3:42.0+11.31%89.84%9.25%0.17%7.4
4791Eric VersterSUP-M 36:31.6+3:49.4+11.69%89.53%8.94%-0.17%7.4
5840Don CornishSUP-M 46:08.0+13:25.8+41.07%70.89%-15.01%-26.51%5.9
6992Richard WongSUP-M 53:21.4+20:39.2+63.15%61.29%-33.02%-46.32%5.1