Rod Fry Memorial Race 2016

Sunday, April 3, 2016 09:00 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling - kayak
Location: Mosman Park, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 71
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO
Updated: Wednesday, April 6, 2016 13:20 (GMT+8)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 3 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
16VICTOR ISOBayswater Guppy MaleM 19:24.4--100%15.83%12.15%
29Hunter FlorissonAscot Kayak Club Guppy MaleM 19:26.4+0:02.0+0.17%99.83%15.69%12.00%
37Finlay PattenBayswater Paddle Club Guppy MaleM 19:33.4+0:09.0+0.77%99.23%15.18%11.47%
412Gabriel StevensAscot Kayak Club Guppy MaleM 20:56.4+1:32.0+7.90%92.68%9.18%5.21%
58Levi BentleyCanning River Canoe Club Guppy MaleM 21:23.4+1:59.0+10.22%90.73%7.23%3.17%
665David Harper/ Marg SkreinerDavid Harper/ Marg Skreiner - David Harper/ Marg Skreiner RecreationalM 21:33.4+2:09.0+11.08%90.03%6.51%2.41%
710Mitchell SimBayswater Paddlesports Guppy MaleM 22:05.4+2:41.0+13.83%87.85%4.19%0.00%
85Justin RobertsonAscot Kayak Club Guppy MaleM 22:13.4+2:49.0+14.51%87.33%3.61%-0.60%
92Veronica StevensAscot Kayak Club Guppy FemaleF 24:00.4+4:36.0+23.70%80.84%-4.12%-8.68%
1079Sayori SakaeraSCC Guppy FemaleF 24:37.4+5:13.0+26.88%78.81%-6.79%-11.47%
114Scarlett FlorissonAscot Kayak Club Guppy FemaleF 24:38.4+5:14.0+26.97%78.76%-6.87%-11.54%
1211Oskar BussAscot Guppy MaleM 24:56.4+5:32.0+28.51%77.81%-8.17%-12.90%
1372Aliza Berrell Guppy FemaleF 34:55.4+15:31.0+79.96%55.57%-51.47%-58.10%
-64Karen HodsonAscot Kayak Club RecreationalF DNF-----
  • 3 km - Guppy Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
12Veronica StevensAscot Kayak Club Guppy FemaleF 24:00.4--100%11.25%2.54%
279Sayori SakaeraSCC Guppy FemaleF 24:37.4+0:37.0+2.57%97.50%8.97%0.03%
34Scarlett FlorissonAscot Kayak Club Guppy FemaleF 24:38.4+0:38.0+2.64%97.43%8.90%-0.03%
472Aliza Berrell Guppy FemaleF 34:55.4+10:55.0+45.47%68.74%-29.11%-41.78%
  • 3 km - Guppy Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
16VICTOR ISOBayswater Guppy MaleM 19:24.4--100%8.67%8.31%
29Hunter FlorissonAscot Kayak Club Guppy MaleM 19:26.4+0:02.0+0.17%99.83%8.51%8.15%
37Finlay PattenBayswater Paddle Club Guppy MaleM 19:33.4+0:09.0+0.77%99.23%7.96%7.60%
412Gabriel StevensAscot Kayak Club Guppy MaleM 20:56.4+1:32.0+7.90%92.68%1.45%1.06%
58Levi BentleyCanning River Canoe Club Guppy MaleM 21:23.4+1:59.0+10.22%90.73%-0.67%-1.06%
610Mitchell SimBayswater Paddlesports Guppy MaleM 22:05.4+2:41.0+13.83%87.85%-3.96%-4.37%
75Justin RobertsonAscot Kayak Club Guppy MaleM 22:13.4+2:49.0+14.51%87.33%-4.59%-5.00%
811Oskar BussAscot Guppy MaleM 24:56.4+5:32.0+28.51%77.81%-17.37%-17.84%
  • 3 km - Recreational
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
165David Harper/ Marg SkreinerDavid Harper/ Marg Skreiner - David Harper/ Marg Skreiner RecreationalM 21:33.4--100%0.00%0.00%
-64Karen HodsonAscot Kayak Club RecreationalF DNF-----
  • 11 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135William LeeIOP OS1 Open MaleM 47:20.5--100%26.91%26.18%
237Peter HindsIOP OS1 Open MaleM 53:17.7+5:57.2+12.58%88.83%17.71%16.90%
333Thomas RoganAKC OS1 Open MaleM 54:37.8+7:17.3+15.40%86.66%15.65%14.82%
454Darryl Long ,Paul GenovesiDarryl Long ,Paul Genovesi - Darryl Long ,Paul Genovesi OS2M 55:01.7+7:41.2+16.24%86.03%15.04%14.19%
552Peter GigengackNA OS1 Open MaleM 55:05.6+7:45.1+16.37%85.93%14.94%14.09%
651Scott LacklisonAscot Kayak Club OS1 Open MaleM 55:15.7+7:55.2+16.73%85.67%14.68%13.83%
736John CarrollAscot OS1 Open MaleM 56:13.0+8:52.5+18.75%84.21%13.20%12.34%
878Tim Coward/Melzi WallTim Coward/Melzi Wall - Tim Coward/Melzi Wall K2M 56:21.0+9:00.5+19.03%84.01%13.00%12.13%
939Glen StewartAKC OS1 45+ MaleM 56:42.8+9:22.3+19.80%83.48%12.44%11.57%
1075Andrew HewlettSCC MultisportM 56:54.9+9:34.4+20.22%83.18%12.12%11.25%
1147Warren SouthwellDarlington OS1 55+ MaleM 56:57.5+9:37.0+20.31%83.12%12.06%11.19%
1248Peter LiddleAscot Kayak Club OS1 55+ MaleM 57:06.0+9:45.5+20.61%82.91%11.84%10.96%
1353David Martin & Byron MartinDavid Martin & Byron Martin - David Martin & Byron Martin OS2M 57:35.8+10:15.3+21.66%82.20%11.07%10.19%
1432John VerityIOP OS1 Open MaleM 58:14.6+10:54.1+23.03%81.28%10.07%9.18%
1542Ray SmithNA OS1 45+ MaleM 58:20.9+11:00.4+23.25%81.14%9.91%9.02%
1659Neil O'learySorrento Surf Club Plastics/Sundries MaleM 58:44.3+11:23.8+24.07%80.60%9.31%8.41%
1762Brad StewartAKC Plastics/Sundries MaleM 59:34.6+12:14.1+25.84%79.46%8.02%7.10%
1818Thomas GreenCanning River Canoe Club - Thomas K1 u18M 59:38.5+12:18.0+25.98%79.38%7.91%7.00%
1915John HiltonAscot K1 MaleM 59:50.7+12:30.2+26.41%79.11%7.60%6.68%
2067Russell FrenchSCC OS1 45+ MaleM 1:00:06.5+12:46.0+26.97%78.76%7.19%6.27%
2138Chris WatsonAscot Kayak Club OS1 45+ MaleM 1:00:42.8+13:22.3+28.25%77.98%6.26%5.33%
2249Gary KilianCanning River Canoe Club OS1 55+ MaleM 1:00:45.9+13:25.4+28.35%77.91%6.18%5.25%
2325Amanda BowmanIOP OS1 FemaleF 1:01:14.2+13:53.7+29.35%77.31%5.45%4.51%
2434Travis DoyeNil OS1 Open MaleM 1:01:51.4+14:30.9+30.66%76.53%4.49%3.55%
2573Gary Clarke K1 MaleM 1:02:07.3+14:46.8+31.22%76.21%4.09%3.13%
2641Brendan HickeyNil OS1 45+ MaleM 1:02:24.8+15:04.3+31.84%75.85%3.64%2.68%
2721Hugh Trivett/Maya ElstonAscot Kayak Club - Hugh Trivett/Maya Elston K2M 1:02:53.8+15:33.3+32.86%75.27%2.89%1.93%
2858Morris NewtonNil Plastics/Sundries MaleM 1:04:07.9+16:47.4+35.47%73.82%0.98%0.00%
2970Bruce McLaren Plastics/Sundries MaleM 1:04:27.6+17:07.1+36.16%73.44%0.48%-0.51%
3060John WilliamsSwan Canoe Club Plastics/Sundries MaleM 1:04:35.4+17:14.9+36.43%73.30%0.27%-0.71%
3126Jane LiddleAscot OS1 FemaleF 1:04:35.5+17:15.0+36.44%73.29%0.27%-0.72%
3261Sam PhillipsSCC Plastics/Sundries MaleM 1:04:50.0+17:29.5+36.95%73.02%-0.10%-1.09%
3316Ron ClarkeSorrento Surf Lifesaving Club K1 MaleM 1:04:55.4+17:34.9+37.14%72.92%-0.24%-1.23%
3457Sam PiltonAscot Kayak Club Plastics/Sundries FemaleF 1:05:01.3+17:40.8+37.35%72.81%-0.39%-1.39%
3522Stephen & Cynthia CowardCanning River Canoe Club - Cynthia Coward K2M 1:05:18.4+17:57.9+37.95%72.49%-0.83%-1.83%
3624Bae HooperIndian Ocean Paddlers OS1 FemaleF 1:05:37.2+18:16.7+38.61%72.15%-1.32%-2.32%
3727KAREN GREENSCC OS1 FemaleF 1:05:41.2+18:20.7+38.75%72.07%-1.42%-2.42%
3846Doug HodsonAscot Kayak Club OS1 55+ MaleM 1:05:44.4+18:23.9+38.86%72.01%-1.50%-2.51%
3923Chris HollierAscot MultisportM 1:06:59.3+19:38.8+41.50%70.67%-3.43%-4.45%
4077Dave GilbertSCC OS1 55+ MaleM 1:07:53.9+20:33.4+43.42%69.72%-4.83%-5.87%
4155Wayne And DaveWayne Randall/ Dave Melis - Wayne Randall/ Dave Melis OS2M 1:08:18.1+20:57.6+44.27%69.31%-5.46%-6.50%
4228Anne CrouchNA OS1 FemaleF 1:09:05.2+21:44.7+45.93%68.53%-6.67%-7.73%
4350Antony MeeSea Kayak Club WA OS1 55+ MaleM 1:09:54.0+22:33.5+47.65%67.73%-7.92%-8.99%
4456Meg O'learySorrento Surf Club Plastics/Sundries FemaleF 1:10:00.6+22:40.1+47.88%67.62%-8.09%-9.17%
4569Mathew SpencerAscot OS1 45+ MaleM 1:10:53.3+23:32.8+49.74%66.78%-9.45%-10.54%
4619Jack ChoateSwan Canoe Club K1 u18M 1:12:23.4+25:02.9+52.91%65.40%-11.77%-12.88%
4771Dallas RogersSCC OS1 45+ MaleM 1:12:34.5+25:14.0+53.30%65.23%-12.05%-13.17%
4876Julie DaviesSwan Canoe Club OS1 FemaleF 1:15:25.0+28:04.5+59.30%62.77%-16.44%-17.60%
4917Colin ScullySwan Canoe Club MultisportM 1:16:59.1+29:38.6+62.62%61.49%-18.86%-20.04%
5040Thomas PawlowskiAskot OS1 45+ MaleM 1:17:35.1+30:14.6+63.88%61.02%-19.79%-20.98%
5174Sue Stott OS1 FemaleF 1:22:08.2+34:47.7+73.50%57.64%-26.82%-28.08%
5230Gillian PalmerSwan Canoe Club OS1 FemaleF 1:22:39.1+35:18.6+74.59%57.28%-27.61%-28.88%
5345Ray E SmithAscot Kayak Club OS1 55+ MaleM 1:25:12.2+37:51.7+79.98%55.56%-31.55%-32.86%
5429Annie DankoAscot Kayak Club OS1 FemaleF 1:25:40.1+38:19.6+80.96%55.26%-32.27%-33.58%
5568Mike Holder Plastics/Sundries MaleM 1:28:38.4+41:17.9+87.23%53.41%-36.86%-38.22%
-13Annalise StevensAscot Kayak Club K1 u18F DNF-----
-14Jim StevensAscot Kayak Club K1 MaleM DNF-----
  • 11 km - K1 Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115John HiltonAscot K1 MaleM 59:50.7--100%3.94%3.66%
273Gary Clarke K1 MaleM 1:02:07.3+2:16.6+3.80%96.34%0.28%0.00%
316Ron ClarkeSorrento Surf Lifesaving Club K1 MaleM 1:04:55.4+5:04.7+8.49%92.18%-4.22%-4.51%
-14Jim StevensAscot Kayak Club K1 MaleM DNF-----
  • 11 km - K1 u18
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
118Thomas GreenCanning River Canoe Club - Thomas K1 u18M 59:38.5--100%9.66%9.66%
219Jack ChoateSwan Canoe Club K1 u18M 1:12:23.4+12:44.9+21.37%82.39%-9.66%-9.66%
-13Annalise StevensAscot Kayak Club K1 u18F DNF-----
  • 11 km - K2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
178Tim Coward/Melzi WallTim Coward/Melzi Wall - Tim Coward/Melzi Wall K2M 56:21.0--100%8.40%10.41%
221Hugh Trivett/Maya ElstonAscot Kayak Club - Hugh Trivett/Maya Elston K2M 1:02:53.8+6:32.8+11.62%89.59%-2.24%0.00%
322Stephen & Cynthia CowardCanning River Canoe Club - Cynthia Coward K2M 1:05:18.4+8:57.4+15.89%86.29%-6.16%-3.83%
  • 11 km - Multisport
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
175Andrew HewlettSCC MultisportM 56:54.9--100%15.01%15.04%
223Chris HollierAscot MultisportM 1:06:59.3+10:04.4+17.70%84.96%-0.04%0.00%
317Colin ScullySwan Canoe Club MultisportM 1:16:59.1+20:04.2+35.26%73.93%-14.97%-14.92%
  • 11 km - OS1 45+ Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
139Glen StewartAKC OS1 45+ MaleM 56:42.8--100%12.64%7.88%
242Ray SmithNA OS1 45+ MaleM 58:20.9+1:38.1+2.88%97.20%10.12%5.22%
367Russell FrenchSCC OS1 45+ MaleM 1:00:06.5+3:23.7+5.99%94.35%7.41%2.36%
438Chris WatsonAscot Kayak Club OS1 45+ MaleM 1:00:42.8+4:00.0+7.05%93.41%6.48%1.38%
541Brendan HickeyNil OS1 45+ MaleM 1:02:24.8+5:42.0+10.05%90.87%3.86%-1.38%
669Mathew SpencerAscot OS1 45+ MaleM 1:10:53.3+14:10.5+24.99%80.00%-9.20%-15.15%
771Dallas RogersSCC OS1 45+ MaleM 1:12:34.5+15:51.7+27.97%78.14%-11.79%-17.89%
840Thomas PawlowskiAskot OS1 45+ MaleM 1:17:35.1+20:52.3+36.80%73.10%-19.51%-26.02%
  • 11 km - OS1 55+ Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
147Warren SouthwellDarlington OS1 55+ MaleM 56:57.5--100%13.99%13.36%
248Peter LiddleAscot Kayak Club OS1 55+ MaleM 57:06.0+0:08.5+0.25%99.75%13.78%13.14%
349Gary KilianCanning River Canoe Club OS1 55+ MaleM 1:00:45.9+3:48.4+6.68%93.74%8.24%7.57%
446Doug HodsonAscot Kayak Club OS1 55+ MaleM 1:05:44.4+8:46.9+15.42%86.64%0.73%0.00%
577Dave GilbertSCC OS1 55+ MaleM 1:07:53.9+10:56.4+19.21%83.89%-2.53%-3.28%
650Antony MeeSea Kayak Club WA OS1 55+ MaleM 1:09:54.0+12:56.5+22.72%81.49%-5.55%-6.33%
745Ray E SmithAscot Kayak Club OS1 55+ MaleM 1:25:12.2+28:14.7+49.59%66.85%-28.66%-29.61%
  • 11 km - OS1 Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
125Amanda BowmanIOP OS1 FemaleF 1:01:14.2--100%15.48%11.36%
226Jane LiddleAscot OS1 FemaleF 1:04:35.5+3:21.3+5.48%94.81%10.85%6.51%
324Bae HooperIndian Ocean Paddlers OS1 FemaleF 1:05:37.2+4:23.0+7.16%93.32%9.43%5.02%
427KAREN GREENSCC OS1 FemaleF 1:05:41.2+4:27.0+7.27%93.23%9.34%4.92%
528Anne CrouchNA OS1 FemaleF 1:09:05.2+7:51.0+12.82%88.64%4.65%0.00%
676Julie DaviesSwan Canoe Club OS1 FemaleF 1:15:25.0+14:10.8+23.16%81.20%-4.09%-9.16%
774Sue Stott OS1 FemaleF 1:22:08.2+20:54.0+34.13%74.55%-13.36%-18.89%
830Gillian PalmerSwan Canoe Club OS1 FemaleF 1:22:39.1+21:24.9+34.97%74.09%-14.07%-19.63%
929Annie DankoAscot Kayak Club OS1 FemaleF 1:25:40.1+24:25.9+39.90%71.48%-18.24%-24.00%
  • 11 km - OS1 Open Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135William LeeIOP OS1 Open MaleM 47:20.5--100%14.30%14.20%
237Peter HindsIOP OS1 Open MaleM 53:17.7+5:57.2+12.58%88.83%3.53%3.41%
333Thomas RoganAKC OS1 Open MaleM 54:37.8+7:17.3+15.40%86.66%1.11%0.99%
452Peter GigengackNA OS1 Open MaleM 55:05.6+7:45.1+16.37%85.93%0.27%0.15%
551Scott LacklisonAscot Kayak Club OS1 Open MaleM 55:15.7+7:55.2+16.73%85.67%-0.04%-0.15%
636John CarrollAscot OS1 Open MaleM 56:13.0+8:52.5+18.75%84.21%-1.76%-1.88%
732John VerityIOP OS1 Open MaleM 58:14.6+10:54.1+23.03%81.28%-5.43%-5.56%
834Travis DoyeNil OS1 Open MaleM 1:01:51.4+14:30.9+30.66%76.53%-11.97%-12.10%
  • 11 km - OS2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
154Darryl Long ,Paul GenovesiDarryl Long ,Paul Genovesi - Darryl Long ,Paul Genovesi OS2M 55:01.7--100%8.76%4.46%
253David Martin & Byron MartinDavid Martin & Byron Martin - David Martin & Byron Martin OS2M 57:35.8+2:34.1+4.67%95.54%4.50%0.00%
355Wayne And DaveWayne Randall/ Dave Melis - Wayne Randall/ Dave Melis OS2M 1:08:18.1+13:16.4+24.12%80.57%-13.25%-18.59%
  • 11 km - Plastics/Sundries Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
157Sam PiltonAscot Kayak Club Plastics/Sundries FemaleF 1:05:01.3--100%3.69%3.69%
256Meg O'learySorrento Surf Club Plastics/Sundries FemaleF 1:10:00.6+4:59.3+7.67%92.87%-3.69%-3.69%
  • 11 km - Plastics/Sundries Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
159Neil O'learySorrento Surf Club Plastics/Sundries MaleM 58:44.3--100%11.57%8.88%
262Brad StewartAKC Plastics/Sundries MaleM 59:34.6+0:50.3+1.43%98.59%10.31%7.58%
358Morris NewtonNil Plastics/Sundries MaleM 1:04:07.9+5:23.6+9.18%91.59%3.45%0.51%
470Bruce McLaren Plastics/Sundries MaleM 1:04:27.6+5:43.3+9.74%91.12%2.96%0.00%
560John WilliamsSwan Canoe Club Plastics/Sundries MaleM 1:04:35.4+5:51.1+9.96%90.94%2.76%-0.20%
661Sam PhillipsSCC Plastics/Sundries MaleM 1:04:50.0+6:05.7+10.38%90.60%2.40%-0.58%
768Mike Holder Plastics/Sundries MaleM 1:28:38.4+29:54.1+50.91%66.27%-33.45%-37.51%