TNR - May 26 - Twin Island

Tuesday, May 26, 2015 6:59 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 66
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.7
Updated: Wednesday, June 3, 2015 8:32 AM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 50:09.7--100%13.47%11.42%12.5
2509Corey Hamilton HPKM 50:11.4+0:01.7+0.06%99.94%13.42%11.37%12.5
3666Warren Bruce HPKM 50:20.2+0:10.5+0.35%99.65%13.17%11.11%12.4
4617Ty Gee HPKM 51:50.1+1:40.4+3.34%96.77%10.58%8.46%12.1
577John George HPKM 52:46.0+2:36.3+5.19%95.06%8.98%6.82%11.9
614Jeff Raymond HPKM 52:48.0+2:38.3+5.26%95.00%8.92%6.76%11.9
737Martin Rother HPKM 52:59.6+2:49.9+5.65%94.66%8.59%6.42%11.8
8300Paul HansenHTC HPKM 54:34.9+4:25.2+8.81%91.90%5.85%3.61%11.5
9100Jim Nosella HPKM 54:36.5+4:26.8+8.86%91.86%5.80%3.57%11.5
10895Rod HopeHTC HPKM 54:56.0+4:46.3+9.51%91.31%5.24%2.99%11.4
11456Russ Stothers HPKM 54:59.0+4:49.3+9.61%91.23%5.15%2.90%11.4
12670Sean Hulscher HPKM 55:01.4+4:51.7+9.69%91.16%5.08%2.83%11.4
13403Peter Gumplinger / Silke DSKF/M 55:23.3+5:13.6+10.42%90.56%4.45%2.19%11.3
1423Rene Chong HPKM 55:24.8+5:15.1+10.47%90.52%4.41%2.15%11.3
1588Marshall House/Stacey Wyatt HPDKF/M 55:31.6+5:21.9+10.70%90.34%4.22%1.95%11.3
1639Jodi Boates HPKF 56:37.7+6:28.0+12.89%88.58%2.31%0.00%11.1
17936Mark Whorrall HPK 57:22.9+7:13.2+14.39%87.42%1.02%-1.33%10.9
18104Corky ArmstrongHTC HPKM 57:32.0+7:22.3+14.70%87.19%0.75%-1.60%10.9
1913Katja Rademacher HPKF 57:35.2+7:25.5+14.80%87.11%0.66%-1.69%10.9
2040Bernd Groll PKM 57:37.4+7:27.7+14.88%87.05%0.60%-1.76%10.9
216Cynthia Wonham HPKF 59:18.9+9:09.2+18.25%84.57%-2.32%-4.74%10.6
22642Linda Warren HPKF 59:19.5+9:09.8+18.27%84.55%-2.34%-4.76%10.6
23525Linas Antanavicius PKM 59:31.2+9:21.5+18.66%84.28%-2.67%-5.11%10.5
2461Clay Ronaghan HPKM 1:01:09.0+10:59.3+21.91%82.03%-5.49%-7.98%10.2
25334Andrew Horembala PKM 1:01:13.7+11:04.0+22.06%81.93%-5.62%-8.12%10.2
26469Jamie Stirling SKM 1:06:46.9+16:37.2+33.13%75.11%-15.20%-17.93%9.4
27627Iona Fisher PKF 1:07:00.7+16:51.0+33.59%74.86%-15.60%-18.34%9.3
28434Adam Cole SUP 14'M 1:07:39.9+17:30.2+34.89%74.13%-16.72%-19.49%9.3
29102Dan Bisalputra HPKM 1:08:31.9+18:22.2+36.62%73.19%-18.22%-21.02%9.1
3017John Joyce PKM 1:08:36.0+18:26.3+36.76%73.12%-18.34%-21.14%9.1
31101Philippa Wall PKF 1:09:39.0+19:29.3+38.85%72.02%-20.15%-22.99%9.0
  • Long course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1403Peter Gumplinger / SilkeDSKF/M 55:23.3--100%0.00%0.00%11.3
  • Long course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
188Marshall House/Stacey WyattHPDKF/M 55:31.6--100%0.00%0.00%11.3
  • Long course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 50:09.7--100%9.82%8.77%12.5
2509Corey Hamilton HPKM 50:11.4+0:01.7+0.06%99.94%9.77%8.72%12.5
3666Warren Bruce HPKM 50:20.2+0:10.5+0.35%99.65%9.50%8.45%12.4
4617Ty Gee HPKM 51:50.1+1:40.4+3.34%96.77%6.81%5.73%12.1
577John George HPKM 52:46.0+2:36.3+5.19%95.06%5.13%4.03%11.9
614Jeff Raymond HPKM 52:48.0+2:38.3+5.26%95.00%5.07%3.97%11.9
737Martin Rother HPKM 52:59.6+2:49.9+5.65%94.66%4.73%3.62%11.8
8300Paul HansenHTC HPKM 54:34.9+4:25.2+8.81%91.90%1.87%0.73%11.5
9100Jim Nosella HPKM 54:36.5+4:26.8+8.86%91.86%1.82%0.68%11.5
10895Rod HopeHTC HPKM 54:56.0+4:46.3+9.51%91.31%1.24%0.09%11.4
11456Russ Stothers HPKM 54:59.0+4:49.3+9.61%91.23%1.15%0.00%11.4
12670Sean Hulscher HPKM 55:01.4+4:51.7+9.69%91.16%1.08%-0.07%11.4
1323Rene Chong HPKM 55:24.8+5:15.1+10.47%90.52%0.38%-0.78%11.3
1439Jodi Boates HPKF 56:37.7+6:28.0+12.89%88.58%-1.81%-2.99%11.1
15936Mark Whorrall HPK 57:22.9+7:13.2+14.39%87.42%-3.16%-4.36%10.9
16104Corky ArmstrongHTC HPKM 57:32.0+7:22.3+14.70%87.19%-3.43%-4.64%10.9
1713Katja Rademacher HPKF 57:35.2+7:25.5+14.80%87.11%-3.53%-4.73%10.9
186Cynthia Wonham HPKF 59:18.9+9:09.2+18.25%84.57%-6.64%-7.88%10.6
19642Linda Warren HPKF 59:19.5+9:09.8+18.27%84.55%-6.66%-7.90%10.6
2061Clay Ronaghan HPKM 1:01:09.0+10:59.3+21.91%82.03%-9.94%-11.22%10.2
21102Dan Bisalputra HPKM 1:08:31.9+18:22.2+36.62%73.19%-23.21%-24.64%9.1
  • Long course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
140Bernd GrollPKM 57:37.4--100%9.88%10.13%10.9
2525Linas AntanaviciusPKM 59:31.2+1:53.8+3.29%96.81%6.91%7.17%10.5
3334Andrew HorembalaPKM 1:01:13.7+3:36.3+6.26%94.11%4.24%4.51%10.2
4627Iona FisherPKF 1:07:00.7+9:23.3+16.29%85.99%-4.81%-4.51%9.3
517John JoycePKM 1:08:36.0+10:58.6+19.05%84.00%-7.29%-6.99%9.1
6101Philippa WallPKF 1:09:39.0+12:01.6+20.87%82.73%-8.93%-8.62%9.0
  • Long course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1469Jamie StirlingSKM 1:06:46.9--100%0.00%0.00%9.4
  • Long course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1434Adam ColeSUP 14'M 1:07:39.9--100%0.00%0.00%9.3
  • Rec Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
129Jason LexaSUP 12'6" 36:04.0--100%11.78%11.78%5.5
228Jen LawsonProneF 45:42.1+9:38.1+26.71%78.92%-11.78%-11.78%4.3
  • Rec Course - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
128Jen LawsonProneF 45:42.1--100%0.00%0.00%4.3
  • Rec Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Finish time
129Jason LexaSUP 12'6" 36:04.0--100%0.00%0.00%5.5
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11Bob Putnam/Vanessa Iverson HPDKM 33:51.7--100%25.72%25.48%11.5
247Eric Broberg HPKM 34:32.7+0:41.0+2.02%98.02%24.22%23.97%11.3
3444Curtis Brock HPKM 36:40.1+2:48.4+8.29%92.35%19.56%19.30%10.6
425Mike Darbyshire SUP 14'M 38:11.7+4:20.0+12.80%88.65%16.22%15.94%10.2
5460Jason Bennett SUP 14'M 38:20.2+4:28.5+13.22%88.33%15.90%15.63%10.2
633Kelvin Humenny SUP 14'M 39:24.0+5:32.3+16.36%85.94%13.57%13.29%9.9
7899Dwayne Lotnick SUP 14'M 39:45.2+5:53.5+17.40%85.18%12.80%12.51%9.8
8303Gary Coulter PKM 42:37.8+8:46.1+25.89%79.43%6.49%6.18%9.1
9222Dave Jainu ProneM 42:47.3+8:55.6+26.36%79.14%6.14%5.83%9.1
10613Evan Gerbrecht SUP 14'M 43:31.5+9:39.8+28.54%77.80%4.52%4.21%9.0
11898Brad Roark SUP 12'6"M 44:33.8+10:42.1+31.60%75.99%2.25%1.93%8.8
12578Barry Clemiss SUP 14'M 44:49.4+10:57.7+32.37%75.54%1.68%1.35%8.7
13608Alison Wood SUP 14'F 44:52.6+11:00.9+32.53%75.45%1.56%1.24%8.7
144Tim Quarles SUP 12'6"M 45:07.1+11:15.4+33.24%75.05%1.03%0.70%8.6
1526John Little SUP 14'M 45:15.5+11:23.8+33.66%74.82%0.72%0.40%8.6
16890Harry Saini SUP 14'M 45:17.0+11:25.3+33.73%74.78%0.67%0.34%8.6
17894Mike Edwards SUP 14'M 45:26.3+11:34.6+34.19%74.52%0.33%0.00%8.6
18401Joel Perkins Prone PaddleM 45:47.5+11:55.8+35.23%73.95%-0.45%-0.78%8.5
1974Robert Herman/lucas Herman DSK 46:05.3+12:13.6+36.11%73.47%-1.10%-1.43%8.5
2041Lisa Macleay PKF 47:06.8+13:15.1+39.13%71.87%-3.35%-3.69%8.3
21343Kahlyn Adie PKF 47:09.8+13:18.1+39.28%71.80%-3.46%-3.80%8.3
2220Paul Torriero SUP 12'6"M 47:13.1+13:21.4+39.44%71.71%-3.58%-3.92%8.3
2350Chris Forguson SUP 12'6"M 47:53.9+14:02.2+41.45%70.69%-5.07%-5.41%8.1
24939Christina Herman SUP 12'6"F 48:58.8+15:07.1+44.65%69.13%-7.44%-7.79%8.0
25929Yue Cheng SUP Surf 12'2" 49:06.2+15:14.5+45.01%68.96%-7.71%-8.07%7.9
26933Adam Godkin SUP Surf 12'2" 49:51.6+15:59.9+47.25%67.91%-9.37%-9.73%7.8
2775Sandee Doxtdator SKF 50:21.4+16:29.7+48.71%67.24%-10.46%-10.82%7.7
28443Suzanne Taylor SUP 12'6"F 50:49.9+16:58.2+50.12%66.62%-11.50%-11.87%7.7
29834Duncan Campbell SKM 51:52.9+18:01.2+53.22%65.27%-13.81%-14.18%7.5
30147Stephan / Julia / Liliana HPDKF 51:59.4+18:07.7+53.54%65.13%-14.04%-14.42%7.5
3144Kathleen McCormick SUP 12'6" 53:24.0+19:32.3+57.70%63.41%-17.14%-17.52%7.3
32889Robin CraigDART SUP 12'6"F 55:47.5+21:55.8+64.76%60.69%-22.38%-22.79%7.0
3380Isy HumennyDART SUP 12'6"F 55:50.8+21:59.1+64.93%60.63%-22.50%-22.91%7.0
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Finish time
174Robert Herman/lucas HermanDSK 46:05.3--100%0.00%0.00%8.5
  • Short Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
11Bob Putnam/Vanessa IversonHPDKM 33:51.7--100%21.12%21.12%11.5
2147Stephan / Julia / LilianaHPDKF 51:59.4+18:07.7+53.54%65.13%-21.12%-21.12%7.5
  • Short Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
147Eric BrobergHPKM 34:32.7--100%2.98%2.98%11.3
2444Curtis BrockHPKM 36:40.1+2:07.4+6.15%94.21%-2.98%-2.98%10.6
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1303Gary CoulterPKM 42:37.8--100%6.59%9.52%9.1
241Lisa MacleayPKF 47:06.8+4:29.0+10.52%90.48%-3.24%0.00%8.3
3343Kahlyn AdiePKF 47:09.8+4:32.0+10.63%90.39%-3.35%-0.11%8.3
  • Short Course - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1222Dave JainuProneM 42:47.3--100%0.00%0.00%9.1
  • Short Course - Prone Paddle
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsProne PaddleM 45:47.5--100%0.00%0.00%8.5
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 50:21.4--100%1.49%1.49%7.7
2834Duncan CampbellSKM 51:52.9+1:31.5+3.03%97.06%-1.49%-1.49%7.5
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1898Brad Roark SUP 12'6"M 44:33.8--100%10.80%9.02%8.8
24Tim Quarles SUP 12'6"M 45:07.1+0:33.3+1.25%98.77%9.69%7.88%8.6
320Paul Torriero SUP 12'6"M 47:13.1+2:39.3+5.96%94.38%5.49%3.60%8.3
450Chris Forguson SUP 12'6"M 47:53.9+3:20.1+7.48%93.04%4.13%2.21%8.1
5939Christina Herman SUP 12'6"F 48:58.8+4:25.0+9.91%90.98%1.96%0.00%8.0
6443Suzanne Taylor SUP 12'6"F 50:49.9+6:16.1+14.07%87.67%-1.74%-3.78%7.7
744Kathleen McCormick SUP 12'6" 53:24.0+8:50.2+19.83%83.45%-6.88%-9.02%7.3
8889Robin CraigDART SUP 12'6"F 55:47.5+11:13.7+25.20%79.87%-11.67%-13.91%7.0
980Isy HumennyDART SUP 12'6"F 55:50.8+11:17.0+25.32%79.80%-11.78%-14.02%7.0
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
125Mike DarbyshireSUP 14'M 38:11.7--100%10.11%13.54%10.2
2460Jason BennettSUP 14'M 38:20.2+0:08.5+0.37%99.63%9.77%13.21%10.2
333Kelvin HumennySUP 14'M 39:24.0+1:12.3+3.15%96.94%7.27%10.81%9.9
4899Dwayne LotnickSUP 14'M 39:45.2+1:33.5+4.08%96.08%6.44%10.01%9.8
5613Evan GerbrechtSUP 14'M 43:31.5+5:19.8+13.95%87.75%-2.44%1.47%9.0
6578Barry ClemissSUP 14'M 44:49.4+6:37.7+17.35%85.21%-5.49%-1.47%8.7
7608Alison WoodSUP 14'F 44:52.6+6:40.9+17.49%85.11%-5.62%-1.59%8.7
826John LittleSUP 14'M 45:15.5+7:03.8+18.49%84.39%-6.52%-2.45%8.6
9890Harry SainiSUP 14'M 45:17.0+7:05.3+18.56%84.35%-6.58%-2.51%8.6
10894Mike EdwardsSUP 14'M 45:26.3+7:14.6+18.96%84.06%-6.94%-2.86%8.6
  • Short Course - SUP Surf 12'2"
Place Bib Racer name Category Finish time
1929Yue ChengSUP Surf 12'2" 49:06.2--100%0.76%0.76%7.9
2933Adam GodkinSUP Surf 12'2" 49:51.6+0:45.4+1.54%98.48%-0.76%-0.76%7.8