2021 Race 2 - Windsor (State Championships)

Saturday, March 6, 2021 09:47 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Freemans Reach, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 134
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.7
Updated: Sunday, March 7, 2021 12:06 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au
Race notes
Interim Results
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • ICF U14 Men K1 (5km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11003Jai CrossettSutherland Shire 13M 33:09.3--100%1.18%1.18%50
21004Bailey CamptonSutherland Shire 13M 33:56.9+0:47.6+2.39%97.66%-1.18%-1.18%49
  • ICF U16 Men K1 (15km - 1 Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1613Lachlan StokesSutherland Shire 15M 1:23:08.0--100%0.00%0.00%50
  • ICF U23 Men K1 (25km - Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1214Kolya CookBurley Griffin 22M 2:14:04.2--100%0.00%0.00%50
  • ICF Open Men K1 (25km - Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1213Brett GreenwoodLane Cove 56M 1:57:06.1--100%3.68%1.19%50
2211James PralijaLane Cove 31M 1:57:06.8+0:00.7+0.01%99.99%3.67%1.18%49
3208James HarringtonLane Cove 25M 1:57:07.8+0:01.7+0.02%99.98%3.65%1.17%48
4209Michael HanemaayerBurley Griffin 27M 1:59:53.8+2:47.7+2.39%97.67%1.38%-1.17%47
5212Kieran BabichLane Cove 32M 1:59:55.4+2:49.3+2.41%97.65%1.36%-1.19%46
6210Jesse RobertsonBurley Griffin 30M 2:18:15.8+21:09.7+18.07%84.69%-13.73%-16.66%45
  • ICF Open Women K1 (25km - Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1202Catherine AtkinsonManly Warringah 27F 2:09:10.3--100%4.21%4.45%50
2200Matilda StevensonBurley Griffin 24F 2:12:15.8+3:05.5+2.39%97.66%1.92%2.16%49
3205Laura LeeWindsor 41F 2:13:39.3+4:29.0+3.47%96.65%0.89%1.13%48
4207Daniela TorreLane Cove 52F 2:15:11.2+6:00.9+4.66%95.55%-0.25%0.00%47
5201Montannah MurrayCronulla Sutherland 24F 2:15:11.6+6:01.3+4.66%95.55%-0.26%0.00%46
6203Naomi JohnsonLane Cove 31F 2:17:51.0+8:40.7+6.72%93.70%-2.23%-1.97%45
7204Larissa CleverlyBurley Griffin 32F 2:20:37.2+11:26.9+8.86%91.86%-4.28%-4.02%44
  • Non-Championship 5km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11009Ian WrenfordLane Cove 58M 33:55.4--100%4.81%5.59%50
21008Rebecca SnapeBurley Griffin 53F 35:56.0+2:00.6+5.93%94.41%-0.83%0.00%49
31007Lachie WrenfordLane Cove 26M 37:03.6+3:08.2+9.25%91.54%-3.99%-3.14%48
  • Non-Championship 10km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1917Matthew SheatherCronulla Sutherland 51M 52:00.9--100%20.67%20.45%50
2905Judy Greenidge Jil ParkerWindsor 65F 59:11.3+7:10.4+13.79%87.88%9.73%9.48%49
3911Len HedgesBrisbane Waters 63M 59:45.2+7:44.3+14.88%87.05%8.86%8.62%48
4908Stephen SuppleManly Warringah 54M 59:50.3+7:49.4+15.04%86.93%8.73%8.49%47
5903Sue And Ian McguinnessSutherland Shire 60F/M 1:02:10.7+10:09.8+19.54%83.65%5.16%4.91%46
6900Rodney FlemingOther 57M 1:02:32.3+10:31.4+20.23%83.17%4.62%4.36%45
7907Susan PowellBurley Griffin 53F 1:03:55.7+11:54.8+22.90%81.36%2.50%2.24%44
8904Dianne And Warren MasonOther 67F/M 1:04:49.6+12:48.7+24.63%80.24%1.13%0.86%43
9909Paul BurgesLane Cove 57M 1:05:57.2+13:56.3+26.80%78.87%-0.59%-0.86%42
10910Graeme BaconOther 57M 1:06:57.6+14:56.7+28.73%77.68%-2.13%-2.40%41
11906Greg ColtonBurley Griffin 43M 1:08:05.7+16:04.8+30.91%76.39%-3.86%-4.14%40
12902Barry LowePenrith 76M 1:08:26.6+16:25.7+31.58%76.00%-4.39%-4.67%39
13916Franz LauensteinCronulla Sutherland 65M 1:09:22.4+17:21.5+33.37%74.98%-5.81%-6.09%38
14915Bruce GrahamWagga Bidgee 67M 1:13:27.8+21:26.9+41.23%70.80%-12.05%-12.35%37
15901Andy LynnWindsor 61M 1:15:59.5+23:58.6+46.10%68.45%-15.90%-16.21%36
16914Peter TeichmannBurley Griffin 67M 1:16:29.1+24:28.2+47.04%68.01%-16.66%-16.97%35
  • Non-Championship 15km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1708Greg Hillier Sue SmithHunter Valley 55F/M 1:22:57.5--100%8.06%8.80%50
2712Jeff CollinsLane Cove 58M 1:23:43.0+0:45.5+0.91%99.09%7.22%7.96%49
3714Caroline MarschnerLane Cove 36F 1:29:58.2+7:00.7+8.45%92.21%0.29%1.09%48
4709Gonda And Charl KellermannOther 54F/M 1:31:56.8+8:59.3+10.83%90.22%-1.90%-1.09%47
5713Mike SchanzerManly Warringah 59M 1:32:45.9+9:48.4+11.82%89.43%-2.80%-1.99%46
6711David HammondLane Cove 55M 1:40:03.3+17:05.8+20.61%82.91%-10.88%-10.00%45
  • Non-Championship 20km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1418Stephen Monger Karen SchofieldBrisbane Waters 62F/M 1:48:33.0--100%15.99%15.04%50
2422Rob CookCentral Coast 67M 2:06:28.1+17:55.1+16.51%85.83%2.12%1.01%49
3419Ayan MukherjeeWindsor 47M 2:07:45.6+19:12.6+17.70%84.96%1.12%0.00%48
4421David VeiversLane Cove 55M 2:19:16.3+30:43.3+28.30%77.94%-7.79%-9.01%47
5420Paul SmithBurley Griffin 49M 2:24:00.4+35:27.4+32.66%75.38%-11.45%-12.72%46
-417David Abela Scott MacwilliamBurley Griffin 78M DNF-----45
  • Non-ICF Open Men (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1400Benjamin ThompsonPenrith 37M 1:48:20.1--100%4.17%4.17%50
2401Martin MuhlmannPenrith 51M 1:57:45.9+9:25.8+8.70%91.99%-4.17%-4.17%49
  • Non-ICF Open Women (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1515Esther WheelerPacific Dragons 41F 2:21:41.1--100%0.00%0.00%50
  • SUP - 20km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1101Mike HayesOther 58M 2:18:05.2--100%3.10%3.10%50
2100Marshall KaneOther 17M 2:26:54.6+8:49.4+6.39%93.99%-3.10%-3.10%49
  • ICF U23 Women K1 (20km - Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1206Emily O'RourkeBurley Griffin 20F 1:59:35.1--100%0.00%0.00%50
  • ICF 35-44 Men K1 (20km - Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1301Craig ElliottBurley Griffin 42M 1:42:21.8--100%0.04%0.04%50
2318Petr BalcarekManly Warringah 43M 1:42:27.2+0:05.4+0.09%99.91%-0.04%-0.04%49
-300Daniel HillySutherland Shire 39M DNF-----48
  • Non-ICF 35-44 Men (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1403Murray DellBrisbane Waters 41M 1:48:06.7--100%3.17%3.17%50
2402Rodrigo MatamalaLane Cove 38M 1:55:11.6+7:04.9+6.55%93.85%-3.17%-3.17%49
  • ICF 45-49 Men K1 (20km - Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1303Dmytro MedvedyevLane Cove 45M 1:39:09.6--100%5.90%5.96%50
2304Peter HughesWindsor 46M 1:44:20.7+5:11.1+5.23%95.03%0.98%1.05%49
3305Scott TyersWindsor 47M 1:46:33.1+7:23.5+7.45%93.06%-1.11%-1.05%48
4306Gareth StokesSutherland Shire 47M 1:51:28.1+12:18.5+12.41%88.96%-5.78%-5.71%47
  • Non-ICF 45-49 Men (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1406Trevor NicholsLane Cove 48M 1:40:19.8--100%9.05%10.82%50
2404Bradley TuckermanWindsor 46M 1:52:30.3+12:10.5+12.13%89.18%-1.98%0.00%49
3405Kris FosterPenrith 46M 1:58:06.7+17:46.9+17.72%84.95%-7.07%-4.98%48
  • Non-ICF 45-54 Women (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1517Karen HadjinicolaLane Cove 52F 2:03:36.3--100%4.70%4.70%50
2516Merry SugiartoLane Cove 52F 2:15:47.7+12:11.4+9.86%91.02%-4.70%-4.70%49
  • ICF 50-54 Men K1 (20km - Portage) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1313Darren LeeCronulla Sutherland 57M 1:39:11.1--100%8.12%9.41%50
2311Jason WarePenrith 51M 1:39:30.8+0:19.7+0.33%99.67%7.82%9.11%49
3307Andrew ParkinsonBurley Griffin 49M 1:49:15.3+10:04.2+10.15%90.78%-1.21%0.22%48
4310Craig MacfarlaneManly Warringah 51M 1:49:29.6+10:18.5+10.39%90.59%-1.43%0.00%47
5312Mick CarrollCentral Coast 55M 1:51:20.0+12:08.9+12.25%89.09%-3.13%-1.68%46
6308Richard YatesLane Cove 49M 1:53:20.4+14:09.3+14.27%87.51%-4.99%-3.51%45
7309Dominic HidesBurley Griffin 49M 1:53:31.7+14:20.6+14.46%87.37%-5.17%-3.69%44
  • Non-ICF 50-54 Men (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1414Todd BorelandOther 53M 1:40:15.3--100%13.47%12.63%50
2412Stephen ShelleyWindsor 52M 1:46:42.9+6:27.6+6.44%93.95%7.89%7.00%49
3410Don JohnstoneLane Cove 51M 1:48:22.0+8:06.7+8.09%92.51%6.47%5.56%48
4411John DenyerSutherland Shire 52M 1:48:30.6+8:15.3+8.23%92.39%6.35%5.44%47
5408Matthew LowePenrith 50M 1:54:44.8+14:29.5+14.45%87.37%0.96%0.00%46
6415Chris DickmanLane Cove 53M 1:55:16.5+15:01.2+14.98%86.97%0.51%-0.46%45
7407David LowePenrith 49M 2:01:39.8+21:24.5+21.35%82.40%-5.01%-6.03%44
8413David DibdinSutherland Shire 52M 2:02:41.5+22:26.2+22.38%81.71%-5.90%-6.92%43
9416Paul GrundyPenrith 53M 2:24:31.8+44:16.5+44.16%69.37%-24.74%-25.96%42
  • ICF 55-64 Men K1 (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1317David YoungLane Cove 60M 1:48:09.4--100%4.62%2.00%50
2314Laurie FitzpatrickWagga Bidgee 60M 1:49:13.6+1:04.2+0.99%99.02%3.68%1.03%49
3315Richard BarnesSydney Uni 60M 1:51:29.8+3:20.4+3.09%97.00%1.68%-1.03%48
4316Wade RowstonLane Cove 60M 2:04:43.2+16:33.8+15.31%86.72%-9.98%-13.01%47
  • ICF 55-64 Women K1 (15km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1600Fiona RaeLane Cove 55F 1:24:17.0--100%5.93%2.64%50
2602Pauline FindlayManly Warringah 60F 1:26:34.3+2:17.3+2.72%97.36%3.38%0.00%49
3601Allison BilbowLane Cove 58F 1:37:56.3+13:39.3+16.20%86.06%-9.31%-13.13%48
  • Non-ICF 55-59 Men (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1504Michael McKeoghCronulla Sutherland 55M 1:42:24.9--100%10.35%12.65%50
2502Peter ManleyLane Cove 55M 1:44:06.8+1:41.9+1.66%98.37%8.86%11.20%49
3508Peter FitzgeraldLane Cove 58M 1:46:45.9+4:21.0+4.25%95.93%6.54%8.94%48
4501Stewart GemmellManly Warringah 55M 1:57:02.3+14:37.4+14.28%87.51%-2.45%0.18%47
5505Craig SalkeldLane Cove 56M 1:57:27.5+15:02.6+14.69%87.19%-2.82%-0.18%46
6506Richard FoxBurley Griffin 56M 1:59:28.1+17:03.2+16.65%85.73%-4.58%-1.89%45
7500Darren WilliamsLane Cove 54M 2:02:20.2+19:55.3+19.45%83.72%-7.09%-4.34%44
8503Stephen RoutleyOther 55M 2:04:18.6+21:53.7+21.38%82.39%-8.82%-6.02%43
  • Non-ICF 55-64 Women (15km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1614Robyn BingleSutherland Shire 59F 1:39:54.5--100%0.00%0.00%50
  • Non-ICF 60-64 Men (20km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1514Mark MoroSutherland Shire 62M 1:53:53.7--100%4.08%1.94%50
2511David RaymondWindsor 61M 1:53:56.2+0:02.5+0.04%99.96%4.05%1.90%49
3509John DuffyLane Cove 59M 1:56:08.6+2:14.9+1.97%98.06%2.19%0.00%48
4512Jeff BuchanSutherland Shire 62M 1:59:04.3+5:10.6+4.55%95.65%-0.28%-2.52%47
5513Peter GarnettManly Warringah 62M 2:10:39.9+16:46.2+14.72%87.17%-10.04%-12.50%46
-510David LittleManly Warringah 59M DNF-----45
  • ICF 65-69 Men K1 (15km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1607Simon LewisLane Cove 65M 1:23:22.4--100%10.26%8.39%50
2611Scott HarrisManly Warringah 68M 1:27:17.9+3:55.5+4.71%95.50%6.03%4.07%49
3609Warwick NicholsHunter Valley 66M 1:29:28.2+6:05.8+7.31%93.19%3.69%1.69%48
4612Jeff HosnellLane Cove 69M 1:29:56.3+6:33.9+7.87%92.70%3.19%1.17%47
5605Bernie CraggsHunter Valley 65M 1:32:04.2+8:41.8+10.43%90.55%0.90%-1.17%46
6608John PrestonBurley Griffin 66M 1:32:22.7+9:00.3+10.80%90.25%0.56%-1.51%45
7606Robert Llewellyn-JonesLane Cove 65M 1:36:08.8+12:46.4+15.32%86.71%-3.49%-5.65%44
8610Duncan JohnstoneLane Cove 67M 1:52:32.6+29:10.2+34.99%74.08%-21.14%-23.67%43
  • ICF 65-69 Women K1 (10km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1808Marg CookCentral Coast 64F 1:04:07.4--100%0.00%0.00%50
  • Non-ICF 65-69 Men (15km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1702Gary HancockCronulla Sutherland 65M 1:21:40.1--100%8.42%10.08%50
2705Craig DoddBrisbane Waters 66M 1:28:19.0+6:38.9+8.14%92.47%0.96%2.75%49
3700Les HowardWindsor 65M 1:30:49.1+9:09.0+11.20%89.92%-1.84%0.00%48
4701Lee WrightLane Cove 65M 1:32:27.3+10:47.2+13.21%88.33%-3.68%-1.80%47
5704Greg ThompsonPenrith 65M 1:32:37.1+10:57.0+13.41%88.18%-3.86%-1.98%46
  • Non-ICF 65-69 Women (10km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1807Sue HuehnPenrith 65F 1:07:27.9--100%4.72%4.72%50
2806Margaret DoddBrisbane Waters 64F 1:14:09.0+6:41.1+9.91%90.98%-4.72%-4.72%49
  • ICF 70-74 Men K1 (10km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1802Robert HardyManly Warringah 73M 1:00:43.7--100%6.51%7.96%50
2801Geoffery HorsnellManly Warringah 71M 1:05:58.9+5:15.2+8.65%92.04%-1.58%0.00%49
3800Derek SimmondsLane Cove 71M 1:08:09.7+7:26.0+12.24%89.09%-4.93%-3.30%48
  • ICF 70-74 Women K1 (10km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1809Ann Lloyd-GreenManly Warringah 71F 1:04:42.0--100%0.00%0.00%50
  • Non-ICF 70-74 Men (10km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1803Albert CobbBrisbane Waters 70M 1:01:09.8--100%0.12%0.08%50
2804Geoffrey DawesBrisbane Waters 71M 1:01:12.9+0:03.1+0.08%99.92%0.03%0.00%49
3805Graham CoffeyPenrith 73M 1:01:19.7+0:09.9+0.27%99.73%-0.15%-0.19%48
  • ICF 75-79 Men C1 (5km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11000Allan NewhouseBurley Griffin 74M 35:57.9--100%0.00%0.00%50
  • ICF 75-79 Men K1 (5km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11001Gerry FosterBurley Griffin 75M 33:06.1--100%0.00%0.00%50
  • Non-ICF 75-79 Men (5km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11005Phillip GeddesLane Cove 75M 30:32.0--100%0.00%0.00%50
  • ICF 80-84 Men K1 (5km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11002Kevin NettleCronulla Sutherland 80M 34:43.9--100%0.00%0.00%50
  • Non-ICF 80-84 Men (5km) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11006John GreatheadLane Cove 82M 35:40.7--100%0.00%0.00%50