Pittwater Challenge Re-run

Saturday, August 15, 2020 08:14 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Bayview, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 114
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.3
Updated: Sunday, August 16, 2020 15:33 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW Harbour Series
Race website: www.paddlensw.org.au
Race notes
Final Results with Time Corrections applied where necessary.

Email admin@paddlensw.org.au if any queries
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1220Jackson CollinsAllwave Racing Team Ski 19+M 1:00:17.0--100%18.16%15.64%
2326Oscar JonesSalty Paddlers Ski 19+M 1:01:28.6+1:11.6+1.98%98.06%16.54%13.97%
3175Brett GreenwoodBrett Greenwood Ski 50+M 1:01:44.0+1:27.0+2.41%97.65%16.19%13.61%
  • Long Course Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1309Jo Brigden-JonesSNBKC Ski 19+F 1:06:10.0--100%18.60%19.20%
2195Georgia SinclairAvoca Ski 19+F 1:06:39.7+0:29.7+0.75%99.26%17.99%18.60%
3323Montannah MurrayCronulla Sutherland Ski 19+F 1:09:34.0+3:24.0+5.14%95.11%14.42%15.05%
  • Long Course Female - Ski < 18
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1332Sascha TaurinsSNBKC Ski < 18F 1:11:43.0--100%13.92%12.42%
2315Madeleine WallaceNorth Curl Curl SLSC Ski < 18F 1:21:25.1+9:42.1+13.53%88.08%2.28%0.58%
3145Amelia WegenaarNorth Curl Curl Ski < 18F 1:21:53.5+10:10.5+14.19%87.58%1.71%0.00%
  • Long Course Female - Ski 19+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1309Jo Brigden-JonesSNBKC Ski 19+F 1:06:10.0--100%10.29%9.65%
2195Georgia SinclairAvoca Ski 19+F 1:06:39.7+0:29.7+0.75%99.26%9.62%8.98%
3323Montannah MurrayCronulla Sutherland Ski 19+F 1:09:34.0+3:24.0+5.14%95.11%5.68%5.01%
  • Long Course Female - Ski 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1330Rachel MosenPacific Dragons Ski 50+F 1:29:23.6--100%0.14%0.14%
2310Julia OngCronulla Sutherland Ski 50+F 1:29:38.8+0:15.2+0.28%99.72%-0.14%-0.14%
  • Long Course Female - Ski 60+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1331Rozanne GreenShark Island Ski 60+F 1:29:47.8--100%0.00%0.00%
  • Long Course Female - Ski Double 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1338Anjie Lees/Kerrie MurphyLane Cove Ski Double 40+F 1:31:20.4--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1220Jackson CollinsAllwave Racing Team Ski 19+M 1:00:17.0--100%15.96%14.86%
2326Oscar JonesSalty Paddlers Ski 19+M 1:01:28.6+1:11.6+1.98%98.06%14.29%13.17%
3175Brett GreenwoodBrett Greenwood Ski 50+M 1:01:44.0+1:27.0+2.41%97.65%13.94%12.81%
  • Long Course Male - OC1 All Ages
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1196Giovanni CerconeAOCRA OC1 All AgesM 1:19:57.3--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - Ski < 18
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1173Bailey CluesSNBKC Ski < 18M 1:03:56.6--100%15.47%12.68%
2241Jarrah SheppardSNBKC Ski < 18M 1:06:23.1+2:26.5+3.82%96.32%12.24%9.34%
3214Isaac CrewsNorth Curl Curl Ski < 18M 1:10:46.6+6:50.0+10.69%90.35%6.44%3.35%
  • Long Course Male - Ski 19+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1220Jackson CollinsAllwave Racing Team Ski 19+M 1:00:17.0--100%3.28%3.75%
2326Oscar JonesSalty Paddlers Ski 19+M 1:01:28.6+1:11.6+1.98%98.06%1.36%1.85%
3236Jake MichaelNSWIS Ski 19+M 1:02:36.6+2:19.6+3.86%96.28%-0.46%0.04%
  • Long Course Male - Ski 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1180Cade BarnesIllawarra Ski 40+M 1:02:20.3--100%12.65%12.76%
2334Stewart O'ReganLane Cove Ski 40+M 1:03:27.4+1:07.1+1.79%98.24%11.08%11.20%
3172Andrew WilkinsonBrisbane Waters Ski 40+M 1:05:23.4+3:03.1+4.90%95.33%8.37%8.49%
  • Long Course Male - Ski 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1175Brett GreenwoodBrett Greenwood Ski 50+M 1:01:44.0--100%14.84%12.92%
2321Michael VenisShelly Beach SLSC Ski 50+M 1:04:02.6+2:18.6+3.74%96.39%11.66%9.66%
3184Dan WarrenWindsor Ski 50+M 1:04:05.3+2:21.3+3.81%96.33%11.60%9.59%
  • Long Course Male - Ski 60+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1177Bruce MollerShark Island Ski 60+M 1:08:03.1--100%9.55%7.00%
2311Julian ShelbourneIpaddle Ski 60+M 1:10:30.6+2:27.5+3.61%96.51%6.29%3.64%
3188David YoungLane Cove Ski 60+M 1:10:38.8+2:35.7+3.81%96.33%6.11%3.46%
  • Long Course Male - Ski Double 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1339David Heathcote/Andrew SneddonBalmoral Ski Double 40+M 1:06:32.7--100%0.01%0.01%
2342Jason Benn/Dave BennHunter Valley Ski Double 40+M 1:06:33.8+0:01.1+0.03%99.97%-0.01%-0.01%
  • Long Course Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1341Jacque Grimes/Peter GrimesManly Warringah Mixed Ski Double (All ages)F/M 1:06:42.6--100%4.93%4.97%
2343Paula Tocquer/Bruce DaileyManly Warringah Mixed Ski Double (All ages)F/M 1:10:02.6+3:20.0+5.00%95.24%0.18%0.22%
3344Pauline Findlay/David LittleManly Warringah Mixed Ski Double (All ages)F/M 1:10:21.1+3:38.5+5.46%94.82%-0.26%-0.22%
  • Long Course Female/Male - Mixed Ski Double (All ages)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1341Jacque Grimes/Peter GrimesManly Warringah Mixed Ski Double (All ages)F/M 1:06:42.6--100%4.93%4.97%
2343Paula Tocquer/Bruce DaileyManly Warringah Mixed Ski Double (All ages)F/M 1:10:02.6+3:20.0+5.00%95.24%0.18%0.22%
3344Pauline Findlay/David LittleManly Warringah Mixed Ski Double (All ages)F/M 1:10:21.1+3:38.5+5.46%94.82%-0.26%-0.22%
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1359Riaan BredellSutherland Shire Ski 50+M 51:01.0--100%23.77%24.29%
2349Charlie Heaton-ArmstrongManly Warringah Ski < 18M 53:58.0+2:57.0+5.78%94.53%19.37%19.91%
3373Lee-Anne Andersen/Nigel CarsonSydney Uni Mixed Ski Double (All ages)F/M 54:37.8+3:36.8+7.08%93.39%18.38%18.92%
  • Short Course Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1355Nicole ReeveCanoe Academy Ski 40+F 56:55.2--100%16.31%17.31%
2371Kerry DavenportPacific Dragons Ski 50+F 58:54.6+1:59.4+3.50%96.62%13.38%14.42%
3362Sharyn WhittonPittwater Outriggers Ski 50+F 1:02:21.2+5:26.0+9.55%91.29%8.32%9.42%
  • Short Course Female - OC1 All Ages
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1377Zillah DuntonAOCRA OC1 All AgesF 1:11:20.5--100%0.00%0.00%
  • Short Course Female - Ski 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1355Nicole ReeveCanoe Academy Ski 40+F 56:55.2--100%0.00%0.00%
  • Short Course Female - Ski 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1371Kerry DavenportPacific Dragons Ski 50+F 58:54.6--100%4.84%5.52%
2362Sharyn WhittonPittwater Outriggers Ski 50+F 1:02:21.2+3:26.6+5.85%94.48%-0.72%0.00%
3348CHARLIE CHANShark Island Ski 50+F 1:04:27.4+5:32.8+9.42%91.39%-4.12%-3.37%
  • Short Course Female - Ski 60+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1346Ann Lloyd-GreenManly Warringah Ski 60+F 1:07:22.8--100%1.90%2.11%
2368Dallas NewmanCronulla Sutherland Ski 60+F 1:08:50.1+1:27.3+2.16%97.89%-0.22%0.00%
3375Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland Ski 60+F 1:09:50.3+2:27.5+3.65%96.48%-1.68%-1.46%
  • Short Course Female - SUP All Ages
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11601Isabel BragaSPSC SUP All AgesF 1:15:39.8--100%0.48%0.66%
21602Traci DostalekSPSC SUP All AgesF 1:16:09.8+0:30.0+0.66%99.34%-0.18%0.00%
31603Amy BlakemoreSPSC SUP All AgesF 1:16:15.6+0:35.8+0.79%99.22%-0.30%-0.13%
  • Short Course Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1359Riaan BredellSutherland Shire Ski 50+M 51:01.0--100%24.16%24.40%
2349Charlie Heaton-ArmstrongManly Warringah Ski < 18M 53:58.0+2:57.0+5.78%94.53%19.77%20.03%
3366Chris MatthewsCronulla Sutherland Ski 50+M 55:47.4+4:46.4+9.36%91.44%17.06%17.33%
  • Short Course Male - OC1 All Ages
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1363Steve ProudPurple Storm OCC OC1 All AgesM 1:09:19.1--100%5.28%5.28%
2365Warren HargreavesAOCRA OC1 All AgesM 1:17:02.5+7:43.4+11.14%89.98%-5.28%-5.28%
  • Short Course Male - Ski < 18
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1349Charlie Heaton-ArmstrongManly Warringah Ski < 18M 53:58.0--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - Ski 19+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1370Guy BrownHunters Hill Paddling Club Ski 19+M 1:01:48.5--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - Ski 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1364Toby ArmstrongManly Warringah Ski 40+M 56:43.4--100%9.45%9.37%
2347Ashley HigginsonPittwater Outrigger Racing Club Ski 40+M 57:28.0+0:44.6+1.31%98.71%8.27%8.18%
3361Roland HammondHunters Hill Paddle Club Ski 40+M 1:07:42.6+10:59.2+19.37%83.77%-8.08%-8.18%
  • Short Course Male - Ski 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1359Riaan BredellSutherland Shire Ski 50+M 51:01.0--100%9.44%10.47%
2366Chris MatthewsCronulla Sutherland Ski 50+M 55:47.4+4:46.4+9.36%91.44%0.96%2.09%
3372Kevin LeeManly Warringah Ski 50+M 58:10.2+7:09.2+14.02%87.70%-3.26%-2.09%
  • Short Course Male - SUP All Ages
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11510Lee JohnsonSurfing NSW SUP All AgesM 1:04:38.4--100%9.10%7.29%
21519Dave KissaneSPSC SUP All AgesM 1:04:42.8+0:04.4+0.11%99.89%8.99%7.18%
31514Mike HayesJPP & SUP 5.0 SUP All AgesM 1:04:56.7+0:18.3+0.47%99.53%8.67%6.85%
  • Short Course Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1373Lee-Anne Andersen/Nigel CarsonSydney Uni Mixed Ski Double (All ages)F/M 54:37.8--100%2.25%2.25%
2369Gonda Kellermann/Charl KellermannSUDU Dragons Mixed Ski Double (All ages)F/M 57:08.6+2:30.8+4.60%95.60%-2.25%-2.25%
  • Short Course Female/Male - Mixed Ski Double (All ages)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1373Lee-Anne Andersen/Nigel CarsonSydney Uni Mixed Ski Double (All ages)F/M 54:37.8--100%2.25%2.25%
2369Gonda Kellermann/Charl KellermannSUDU Dragons Mixed Ski Double (All ages)F/M 57:08.6+2:30.8+4.60%95.60%-2.25%-2.25%