Pittwater Challenge Re-run

Saturday, August 15, 2020 08:14 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Bayview, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 114
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.3
Updated: Sunday, August 16, 2020 15:33 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW Harbour Series
Race website: www.paddlensw.org.au
Race notes
Final Results with Time Corrections applied where necessary.

Email admin@paddlensw.org.au if any queries
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Long Course Winner Winning time Total racers
 Overall Jackson Collins 1:00:17.0 71
 Female Jo Brigden-Jones 1:06:10.0 15
 Ski < 18 Sascha Taurins 1:11:43.0 5
 Ski 19+ Jo Brigden-Jones 1:06:10.0 6
 Ski 50+ Rachel Mosen 1:29:23.6 2
 Ski 60+ Rozanne Green 1:29:47.8 1
 Ski Double 40+ Anjie Lees/Kerrie Murphy 1:31:20.4 1
 Male Jackson Collins 1:00:17.0 52
 OC1 All Ages Giovanni Cercone 1:19:57.3 1
 Ski < 18 Bailey Clues 1:03:56.6 6
 Ski 19+ Jackson Collins 1:00:17.0 6
 Ski 40+ Cade Barnes 1:02:20.3 11
 Ski 50+ Brett Greenwood 1:01:44.0 19
 Ski 60+ Bruce Moller 1:08:03.1 7
 Ski Double 40+ David Heathcote/Andrew Sneddon 1:06:32.7 2
 Female/Male Jacque Grimes/Peter Grimes 1:06:42.6 4
 Mixed Ski Double (All ages) Jacque Grimes/Peter Grimes 1:06:42.6 4
 Short Course Winner Winning time Total racers
 Overall Riaan Bredell 51:01.0 43
 Female Nicole Reeve 56:55.2 11
 OC1 All Ages Zillah Dunton 1:11:20.5 1
 Ski 40+ Nicole Reeve 56:55.2 1
 Ski 50+ Kerry Davenport 58:54.6 3
 Ski 60+ Ann Lloyd-Green 1:07:22.8 3
 SUP All Ages Isabel Braga 1:15:39.8 3
 Male Riaan Bredell 51:01.0 30
 OC1 All Ages Steve Proud 1:09:19.1 2
 Ski < 18 Charlie Heaton-Armstrong 53:58.0 1
 Ski 19+ Guy Brown 1:01:48.5 1
 Ski 40+ Toby Armstrong 56:43.4 4
 Ski 50+ Riaan Bredell 51:01.0 4
 SUP All Ages Lee Johnson 1:04:38.4 18
 Female/Male Lee-Anne Andersen/Nigel Carson 54:37.8 2
 Mixed Ski Double (All ages) Lee-Anne Andersen/Nigel Carson 54:37.8 2