Sound Rowers: Lake Samish 2019

Saturday, September 21, 2019 10:05 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Bellingham, WA, United States
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 130
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, September 22, 2019 7:25 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Regular Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
185College Club SeattleSeattle - Unknown 8+F 40:55.0--100%33.23%28.86%
299David DeschenesBellingham - Phoenix 1X Flatwater 1x Flatwater41M 44:24.0+3:29.0+8.51%92.15%27.54%22.80%
383Whatcom Rowing Jr 8+ #2Bellingham - Bellingham 8+M 45:59.1+5:04.1+12.39%88.98%24.95%20.05%
47Shake N' BakeBellingham - NELO Vanquish III K2F/M 46:09.0+5:14.0+12.79%88.66%24.68%19.76%
525Rob Iuliano & Peter HirtleLake Forest Park - Pocock 2- 2x FlatwaterM 46:10.3+5:15.3+12.84%88.62%24.65%19.72%
666College Club Seattle 4XSeattle - 4X 4xF 46:25.5+5:30.5+13.46%88.13%24.24%19.28%
7147Greg Barton HPK59M 46:32.5+5:37.5+13.75%87.91%24.05%19.08%
867Paul Clement / Kevin OlneyBellingham - Fenn Elite SS HPK-2M 46:41.2+5:46.2+14.10%87.64%23.81%18.83%
958Whatcom RowingBelllingham - Empacher K30 2x Flatwater72F/M 46:48.5+5:53.5+14.40%87.41%23.61%18.62%
10114Lake Stevens Rowing ClubLake Stevens - Pocock Racing 4X 4xF/M 47:01.6+6:06.6+14.93%87.01%23.25%18.24%
11153Ashby BodineKirkland - Kirkland K116M 47:37.3+6:42.3+16.39%85.92%22.28%17.20%
128Jamie KleinDeming - Think - Uno HPK47M 47:40.1+6:45.1+16.50%85.84%22.21%17.12%
1370Whatcom Rowing 4XBellingham - Bellingham 4xF 48:22.0+7:27.0+18.21%84.60%21.07%15.91%
1497Ecker/WermusBellingham - Fenn Elite Double Hpk2 HPK-2F/M 48:25.5+7:30.5+18.35%84.49%20.97%15.81%
15136Mason And Evan 2x Flatwater21M 48:31.6+7:36.6+18.60%84.32%20.81%15.63%
1638Greg RedmanKelowna - Kelowna HPK46M 48:33.6+7:38.6+18.68%84.26%20.75%15.57%
17202Nicholas CryderBellingham - Epic V14 HPK42M 49:40.7+8:45.7+21.41%82.36%18.93%13.63%
1860Whatcom Rowing Jr 8+ #1Bellingham - Bellingham 8+F 50:00.5+9:05.5+22.22%81.82%18.39%13.05%
1927Aaron Small K117M 50:11.6+9:16.6+22.67%81.52%18.09%12.73%
20126Randy MeyersonSeattle - Sykes 1X 1x OW-II49M 50:20.3+9:25.3+23.03%81.28%17.85%12.48%
2164North Cascades 3Lake Stevens - LJ4X 4xF 50:24.1+9:29.1+23.18%81.18%17.75%12.37%
22186Whatcom Rowing Jr 8+ #3Bellingham - Bellingham 8+F/M 50:38.9+9:43.9+23.78%80.79%17.34%11.94%
2312Fisher/JuranovicsPort Coquitlam - Nelo Vanquish K2 K2M 50:40.9+9:45.9+23.87%80.73%17.29%11.88%
24164Ronhaar/Holmgren 2x Flatwater31F 51:44.7+10:49.7+26.46%79.07%15.55%10.03%
2574Island Rowing AssociationFreeland, WA - Pocock C4 Quad 4xM 51:57.5+11:02.5+26.99%78.75%15.21%9.66%
2651Whatcom Rowing Mixed 8+Bellingham - Pocock 8x+F/M 52:10.0+11:15.0+27.49%78.43%14.87%9.30%
2736Tamlyn BöhmRepublic Of Kelowna - K1 K134F 52:15.7+11:20.7+27.73%78.29%14.71%9.14%
28145Peter MarcusBham - Juli S 1 X HPK59M 52:17.8+11:22.8+27.81%78.24%14.65%9.08%
29125Bob PutnamDeep Cove - Epic V14GT HPK59M 52:19.8+11:24.8+27.89%78.19%14.60%9.02%
30109Abby Scoggins/ Ethan OdegaardNelo K2 K214F/M 52:25.3+11:30.3+28.12%78.05%14.45%8.86%
31173Lipp/LeeBellingham - Gemini OC2 OC-2M 52:29.6+11:34.6+28.29%77.95%14.33%8.73%
323Chauncey BevinGig Harbor - Think Uno HPK17M 53:06.5+12:11.5+29.80%77.04%13.33%7.66%
336Dave RuseKelowna - Epic Surfski HPK56M 53:21.0+12:26.0+30.39%76.69%12.93%7.24%
3453Tamar And Shawn ClarkeBellingham - Fenn XT Double HPK-249M 53:37.6+12:42.6+31.06%76.30%12.48%6.76%
3511Marc WhitlockBellingham - Fenn Elite S HPK66M 53:38.5+12:43.5+31.10%76.28%12.46%6.74%
3662Arnie LiatiSnoqualmie - Snoqualmie HPK50M 53:39.1+12:44.1+31.12%76.26%12.44%6.72%
3752Rybczyk/WrightBellingham - V8 Double HPK-2M 54:08.8+13:13.8+32.33%75.57%11.63%5.86%
38123Rod SternagelWoodinville - Fluidesign Single 1x Flatwater62M 54:38.1+13:43.1+33.53%74.89%10.84%5.01%
391David John AllenKelowna Republic. - Epic V10 HPK47M 54:47.7+13:52.7+33.92%74.67%10.58%4.73%
4020Liam Jennings K116M 55:02.6+14:07.6+34.53%74.34%10.17%4.30%
41105Dean BumsteadBellingham - Fenn Elite S HPK66M 55:06.3+14:11.3+34.68%74.25%10.07%4.19%
4254John GeorgeSurrey B.C. - Fenn Millenium HPK54M 55:08.9+14:13.9+34.78%74.19%10.00%4.12%
4349Barb CalvertWoodinville - Sykes 2x Flatwater59F 55:10.1+14:15.1+34.83%74.17%9.97%4.08%
44144Paul Hansen HPK55M 55:22.2+14:27.2+35.32%73.90%9.64%3.73%
45141Paul Crivell HPKM 55:25.6+14:30.6+35.46%73.82%9.55%3.63%
46175North CascadesLake Stevens - LJ 2X 2x FlatwaterF 55:30.2+14:35.2+35.65%73.72%9.42%3.50%
47184North Cascades 4Lake Stevens - Pocock 4X 4xF 55:45.9+14:50.9+36.29%73.37%8.99%3.05%
4896Mia Clarke Ellie ScogginsBellingham - Fenn S HPK-213F 55:47.4+14:52.4+36.35%73.34%8.95%3.00%
4982Whatcom Rowing 2XBellingham - Wintech 2x FlatwaterF/M 55:50.8+14:55.8+36.49%73.27%8.86%2.90%
5014Teresa Dobson And Silke GrumplingerVancouver, BC - Double Surfski HPK-2F 55:52.1+14:57.1+36.54%73.24%8.82%2.87%
5198Mark MacLachlanBend, OR - Think EVO HPK46M 56:04.1+15:09.1+37.03%72.98%8.50%2.52%
52112Kim Cantrell HPK54M 56:21.8+15:26.8+37.75%72.59%8.02%2.01%
53198Brian PageVancouver - Stellar SEL HPK52M 56:39.8+15:44.8+38.48%72.21%7.53%1.48%
54118Whatcom Rowing 4+Bellingham - Pocock 4+F 57:14.6+16:19.6+39.90%71.48%6.58%0.48%
5521Andrew BielPort Townsend - Think Evo II HPK54M 57:22.2+16:27.2+40.21%71.32%6.37%0.25%
5648Larry BussingerBellingham - Surfski - HPK HPK70M 57:24.2+16:29.2+40.29%71.28%6.32%0.20%
5734Dan MoseleyBellingham - Ares Pro OC-143M 57:25.9+16:30.9+40.36%71.24%6.27%0.15%
58176Debari And HooperBellingham - Tempest OC-2 OC-2F/M 57:29.6+16:34.6+40.51%71.17%6.17%0.04%
59148Joseph Rodriguez V-131M 57:31.0+16:36.0+40.57%71.14%6.13%0.00%
6089North Cascades 2Lake Stevens - Vespoli 2X 2x FlatwaterF 57:42.4+16:47.4+41.03%70.90%5.82%-0.33%
61106BBOP-MimiBellingham - Unlimited OC6 OC-6F/M 57:44.2+16:49.2+41.11%70.87%5.78%-0.38%
62130The GerstlzBellingham - Gemini OC-2F/M 58:04.3+17:09.3+41.93%70.46%5.23%-0.96%
6341JaxhammerBellingham - Tiger OC2 OC-2F/M 58:05.3+17:10.3+41.97%70.44%5.20%-0.99%
64111Team AwesomeThe Ham - Unsure OC-2F 58:35.9+17:40.9+43.21%69.83%4.37%-1.88%
6584Kevin McBro HPK40M 58:49.4+17:54.4+43.76%69.56%4.00%-2.27%
6635Rainer StrakaSurrey, Canada - King/Kingfisher 1x OW-III58M 58:53.4+17:58.4+43.93%69.48%3.89%-2.39%
6726Erica QuamBellingham - Epic V10 Sport HPK45F 59:05.1+18:10.1+44.40%69.25%3.57%-2.73%
6893Patricia (Perry) KohanekOlympia - 1990 Pockock 1X 1x Flatwater56F 59:09.9+18:14.9+44.60%69.16%3.44%-2.87%
69110Zach McGiverin K114M 59:29.1+18:34.1+45.38%68.78%2.92%-3.42%
7030Denise WeeksBellingham - Nelo 550 HPK54F 59:32.7+18:37.7+45.53%68.72%2.82%-3.53%
71172Trista BilmerVancouver - Epic V10L HPK42F 59:37.4+18:42.4+45.72%68.63%2.70%-3.66%
72117Lance "Tiger Man" RomoBellingham - ARES Deathbeam OC-149M 59:43.7+18:48.7+45.98%68.50%2.53%-3.85%
73152Dan Mayhew HPK62M 59:47.9+18:52.9+46.15%68.42%2.41%-3.97%
74196Linas AntanaviciusNorth Vancouver - Mass 24 1x OW-III47M 1:00:18.7+19:23.7+47.40%67.84%1.57%-4.86%
7594Chris Johnston/Callie JacksonStanwood - Seashell 24 2x OWF/M 1:00:44.5+19:49.5+48.45%67.36%0.87%-5.61%
76200ChingsKelowna - Epic V8 Double FSK-2F/M 1:01:21.8+20:26.8+49.97%66.68%-0.14%-6.69%
7713Sandy RedmanKelowna - Kelowna HPK46F 1:01:41.2+20:46.2+50.76%66.33%-0.67%-7.25%
78149Peter PrinosKirkland - Vega HPK52M 1:01:44.0+20:49.0+50.88%66.28%-0.75%-7.33%
79101Tom Halsted HPK62M 1:02:09.6+21:14.6+51.92%65.82%-1.44%-8.07%
80199Charlie BrownBellingham - Bellingham HPK68M 1:02:12.3+21:17.3+52.03%65.78%-1.52%-8.15%
8180BBOP RecBellingham - OC-6 OC-6F/M 1:02:27.2+21:32.2+52.64%65.52%-1.92%-8.58%
82213Rocky Coleman HPKM 1:02:53.9+21:58.9+53.72%65.05%-2.65%-9.36%
83433Bob McBeathEverson - Everson HPK75M 1:03:37.0+22:42.0+55.48%64.32%-3.82%-10.61%
845Sally And Hilary GreenwoodThink Duo HPK-215F 1:03:40.1+22:45.1+55.60%64.27%-3.90%-10.70%
85171Silas McHalsie single war canoe5M 1:04:03.5+23:08.5+56.56%63.87%-4.54%-11.37%
8624Paul ReavleyBellingham - Puakea Kahe Kai OC-167M 1:05:16.6+24:21.6+59.54%62.68%-6.53%-13.49%
8759Jeff SallawayFerndale - Ferndale OC-156M 1:05:35.1+24:40.1+60.29%62.39%-7.03%-14.03%
88165Team KJBellingham - Gemini OC-2F 1:05:41.3+24:46.3+60.54%62.29%-7.20%-14.21%
89151Dave Jennngs HPKM 1:06:06.2+25:11.2+61.56%61.90%-7.88%-14.93%
90170Zach And Destiny single war canoeF/M 1:06:08.7+25:13.7+61.66%61.86%-7.95%-15.00%
9123Roger LambBellingham - Epic V10 HPK72M 1:06:52.1+25:57.1+63.43%61.19%-9.13%-16.26%
92119Hugh OwenEast Wenatchee - Epic V10L HPK63M 1:07:16.1+26:21.1+64.40%60.83%-9.78%-16.95%
9316Neil PlumeAnacortes - Ehukai OC-157M 1:07:48.9+26:53.9+65.74%60.34%-10.67%-17.90%
94113Amber ZippererBellingham - Huki S1-R HPK40F 1:08:23.5+27:28.5+67.15%59.83%-11.61%-18.91%
95174Paili Airth K114F 1:08:47.8+27:52.8+68.14%59.47%-12.27%-19.61%
9687O'connorsKelowna - Epic V8 Double FSK-253F/M 1:08:56.7+28:01.7+68.50%59.35%-12.52%-19.87%
9772Erica Mao/ Mara Brogan K213F 1:10:33.4+29:38.4+72.44%57.99%-15.15%-22.67%
9861Isla O'ConnorKelowna - Think - Jet HPK13F 1:12:01.0+31:06.0+76.01%56.82%-17.53%-25.21%
9940Callum Sutton-MacmillanKelowna, BC - Think Jet HPK12M 1:12:07.3+31:12.3+76.26%56.73%-17.70%-25.39%
10018Ava HalperinKelowna, BC - Sykes HPK14F 1:12:36.7+31:41.7+77.46%56.35%-18.50%-26.24%
101212Jim Erickson HPKM 1:13:03.5+32:08.5+78.55%56.01%-19.23%-27.02%
10288Kerry GustafsonBellingham - Think Ace HPK44F 1:14:38.4+33:43.4+82.42%54.82%-21.81%-29.77%
103120V. "Sandy" GilliardBellingham - Think "Zen" FSK72F 1:14:44.3+33:49.3+82.66%54.75%-21.97%-29.94%
10446Michael LampiBellevue - Lampi V8-64D Pedalboat62M 1:17:01.0+36:06.0+88.23%53.13%-25.69%-33.90%
105209Liz Erickson HPKF 1:18:00.0+37:05.0+90.63%52.46%-27.29%-35.61%
106146Lauren Brandkamp HPK27F 1:23:01.4+42:06.4+102.91%49.28%-35.49%-44.35%
10719Bee Dietz HPK82F 1:23:53.1+42:58.1+105.01%48.78%-36.90%-45.84%
10815Lauren GrayKelowna, BC. Canada - Think Jet HPK14F 1:24:23.2+43:28.2+106.24%48.49%-37.72%-46.72%
109129Torill OwenEast Wenatchee - Epic 18X Sport FSK64F 1:24:47.7+43:52.7+107.24%48.25%-38.38%-47.43%
11017Shane BakerPort Orchard - Kamanu Aukahi V-171M 1:27:10.5+46:15.5+113.05%46.94%-42.27%-51.56%
111162Michael RiordanEastsound, WA - Epic 18X Sport FSK72M 1:27:53.0+46:58.0+114.79%46.56%-43.42%-52.80%
11247Tyler PetersonBurien - 404 SUP42M 1:29:16.4+48:21.4+118.18%45.83%-45.69%-55.21%
113137Michael "Lightning" LittleBellingham - Huki V1X Flame Thrower OC-142M 1:32:15.0+51:20.0+125.46%44.35%-50.55%-60.39%
114214Lady OARS - TEAM #2Anacortes, WA - Wooden WHERRY 4x+F/M 1:33:36.9+52:41.9+128.79%43.71%-52.78%-62.76%
115195Lady OARSAnacortes, WA - Wooden Gig 4x+F 1:41:22.9+1:00:27.9+147.78%40.36%-65.45%-76.26%
116140Vadim KinSeattle, WA - ParaCanoe K156M 1:58:37.2+1:17:42.2+189.91%34.49%-93.58%-106.24%
117183Richard WongVancouver, BC - NRS Escape 12'6" Isup SUP36M 1:59:37.2+1:18:42.2+192.35%34.21%-95.22%-107.97%
  • Regular Course Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
185College Club SeattleSeattle - Unknown 8+F 40:55.0--100%35.99%31.28%
266College Club Seattle 4XSeattle - 4X 4xF 46:25.5+5:30.5+13.46%88.13%27.38%22.03%
370Whatcom Rowing 4XBellingham - Bellingham 4xF 48:22.0+7:27.0+18.21%84.60%24.34%18.77%
460Whatcom Rowing Jr 8+ #1Bellingham - Bellingham 8+F 50:00.5+9:05.5+22.22%81.82%21.77%16.02%
564North Cascades 3Lake Stevens - LJ4X 4xF 50:24.1+9:29.1+23.18%81.18%21.16%15.36%
6164Ronhaar/Holmgren 2x Flatwater31F 51:44.7+10:49.7+26.46%79.07%19.06%13.10%
736Tamlyn BöhmRepublic Of Kelowna - K1 K134F 52:15.7+11:20.7+27.73%78.29%18.25%12.23%
849Barb CalvertWoodinville - Sykes 2x Flatwater59F 55:10.1+14:15.1+34.83%74.17%13.70%7.35%
9175North CascadesLake Stevens - LJ 2X 2x FlatwaterF 55:30.2+14:35.2+35.65%73.72%13.18%6.79%
10184North Cascades 4Lake Stevens - Pocock 4X 4xF 55:45.9+14:50.9+36.29%73.37%12.77%6.35%
1196Mia Clarke Ellie ScogginsBellingham - Fenn S HPK-213F 55:47.4+14:52.4+36.35%73.34%12.73%6.31%
1214Teresa Dobson And Silke GrumplingerVancouver, BC - Double Surfski HPK-2F 55:52.1+14:57.1+36.54%73.24%12.61%6.17%
13118Whatcom Rowing 4+Bellingham - Pocock 4+F 57:14.6+16:19.6+39.90%71.48%10.46%3.87%
1489North Cascades 2Lake Stevens - Vespoli 2X 2x FlatwaterF 57:42.4+16:47.4+41.03%70.90%9.73%3.09%
15111Team AwesomeThe Ham - Unsure OC-2F 58:35.9+17:40.9+43.21%69.83%8.34%1.59%
1626Erica QuamBellingham - Epic V10 Sport HPK45F 59:05.1+18:10.1+44.40%69.25%7.57%0.77%
1793Patricia (Perry) KohanekOlympia - 1990 Pockock 1X 1x Flatwater56F 59:09.9+18:14.9+44.60%69.16%7.45%0.64%
1830Denise WeeksBellingham - Nelo 550 HPK54F 59:32.7+18:37.7+45.53%68.72%6.86%0.00%
19172Trista BilmerVancouver - Epic V10L HPK42F 59:37.4+18:42.4+45.72%68.63%6.73%-0.13%
2013Sandy RedmanKelowna - Kelowna HPK46F 1:01:41.2+20:46.2+50.76%66.33%3.50%-3.60%
215Sally And Hilary GreenwoodThink Duo HPK-215F 1:03:40.1+22:45.1+55.60%64.27%0.40%-6.92%
22165Team KJBellingham - Gemini OC-2F 1:05:41.3+24:46.3+60.54%62.29%-2.75%-10.32%
23113Amber ZippererBellingham - Huki S1-R HPK40F 1:08:23.5+27:28.5+67.15%59.83%-6.98%-14.86%
24174Paili Airth K114F 1:08:47.8+27:52.8+68.14%59.47%-7.62%-15.54%
2572Erica Mao/ Mara Brogan K213F 1:10:33.4+29:38.4+72.44%57.99%-10.37%-18.49%
2661Isla O'ConnorKelowna - Think - Jet HPK13F 1:12:01.0+31:06.0+76.01%56.82%-12.65%-20.94%
2718Ava HalperinKelowna, BC - Sykes HPK14F 1:12:36.7+31:41.7+77.46%56.35%-13.58%-21.94%
2888Kerry GustafsonBellingham - Think Ace HPK44F 1:14:38.4+33:43.4+82.42%54.82%-16.76%-25.35%
29120V. "Sandy" GilliardBellingham - Think "Zen" FSK72F 1:14:44.3+33:49.3+82.66%54.75%-16.91%-25.52%
30209Liz Erickson HPKF 1:18:00.0+37:05.0+90.63%52.46%-22.01%-30.99%
31146Lauren Brandkamp HPK27F 1:23:01.4+42:06.4+102.91%49.28%-29.87%-39.43%
3219Bee Dietz HPK82F 1:23:53.1+42:58.1+105.01%48.78%-31.22%-40.88%
3315Lauren GrayKelowna, BC. Canada - Think Jet HPK14F 1:24:23.2+43:28.2+106.24%48.49%-32.00%-41.72%
34129Torill OwenEast Wenatchee - Epic 18X Sport FSK64F 1:24:47.7+43:52.7+107.24%48.25%-32.64%-42.40%
35195Lady OARSAnacortes, WA - Wooden Gig 4x+F 1:41:22.9+1:00:27.9+147.78%40.36%-58.59%-70.26%
  • Regular Course Female - 1x Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
193Patricia (Perry) KohanekOlympia - 1990 Pockock 1X 1x Flatwater56F 59:09.9--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female - 2x Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1164Ronhaar/Holmgren 2x Flatwater31F 51:44.7--100%5.97%6.49%
249Barb CalvertWoodinville - Sykes 2x Flatwater59F 55:10.1+3:25.4+6.62%93.79%-0.25%0.30%
3175North CascadesLake Stevens - LJ 2X 2x FlatwaterF 55:30.2+3:45.5+7.26%93.23%-0.86%-0.30%
489North Cascades 2Lake Stevens - Vespoli 2X 2x FlatwaterF 57:42.4+5:57.7+11.52%89.67%-4.86%-4.28%
  • Regular Course Female - 4+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1118Whatcom Rowing 4+Bellingham - Pocock 4+F 57:14.6--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female - 4x
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
166College Club Seattle 4XSeattle - 4X 4xF 46:25.5--100%7.59%5.99%
270Whatcom Rowing 4XBellingham - Bellingham 4xF 48:22.0+1:56.5+4.18%95.99%3.73%2.06%
364North Cascades 3Lake Stevens - LJ4X 4xF 50:24.1+3:58.6+8.57%92.11%-0.32%-2.06%
4184North Cascades 4Lake Stevens - Pocock 4X 4xF 55:45.9+9:20.4+20.12%83.25%-11.00%-12.92%
  • Regular Course Female - 4x+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1195Lady OARSAnacortes, WA - Wooden Gig 4x+F 1:41:22.9--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female - 8+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
185College Club SeattleSeattle - Unknown 8+F 40:55.0--100%10.00%10.00%
260Whatcom Rowing Jr 8+ #1Bellingham - Bellingham 8+F 50:00.5+9:05.5+22.22%81.82%-10.00%-10.00%
  • Regular Course Female - FSK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1120V. "Sandy" GilliardBellingham - Think "Zen" FSK72F 1:14:44.3--100%6.30%6.30%
2129Torill OwenEast Wenatchee - Epic 18X Sport FSK64F 1:24:47.7+10:03.4+13.46%88.14%-6.30%-6.30%
  • Regular Course Female - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
126Erica QuamBellingham - Epic V10 Sport HPK45F 59:05.1--100%17.26%18.29%
230Denise WeeksBellingham - Nelo 550 HPK54F 59:32.7+0:27.6+0.78%99.23%16.61%17.66%
3172Trista BilmerVancouver - Epic V10L HPK42F 59:37.4+0:32.3+0.91%99.10%16.50%17.55%
413Sandy RedmanKelowna - Kelowna HPK46F 1:01:41.2+2:36.1+4.40%95.78%13.61%14.70%
5113Amber ZippererBellingham - Huki S1-R HPK40F 1:08:23.5+9:18.4+15.75%86.39%4.22%5.42%
661Isla O'ConnorKelowna - Think - Jet HPK13F 1:12:01.0+12:55.9+21.89%82.04%-0.85%0.41%
718Ava HalperinKelowna, BC - Sykes HPK14F 1:12:36.7+13:31.6+22.89%81.37%-1.69%-0.41%
888Kerry GustafsonBellingham - Think Ace HPK44F 1:14:38.4+15:33.3+26.33%79.16%-4.53%-3.22%
9209Liz Erickson HPKF 1:18:00.0+18:54.9+32.01%75.75%-9.23%-7.86%
10146Lauren Brandkamp HPK27F 1:23:01.4+23:56.3+40.52%71.17%-16.27%-14.81%
1119Bee Dietz HPK82F 1:23:53.1+24:48.0+41.97%70.44%-17.47%-16.00%
1215Lauren GrayKelowna, BC. Canada - Think Jet HPK14F 1:24:23.2+25:18.1+42.82%70.02%-18.18%-16.69%
  • Regular Course Female - HPK-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
196Mia Clarke Ellie ScogginsBellingham - Fenn S HPK-213F 55:47.4--100%4.54%0.14%
214Teresa Dobson And Silke GrumplingerVancouver, BC - Double Surfski HPK-2F 55:52.1+0:04.7+0.14%99.86%4.40%0.00%
35Sally And Hilary GreenwoodThink Duo HPK-215F 1:03:40.1+7:52.7+14.12%87.63%-8.94%-13.96%
  • Regular Course Female - K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
136Tamlyn BöhmRepublic Of Kelowna - K1 K134F 52:15.7--100%13.66%13.66%
2174Paili Airth K114F 1:08:47.8+16:32.1+31.64%75.97%-13.66%-13.66%
  • Regular Course Female - K2
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
172Erica Mao/ Mara BroganK213F 1:10:33.4--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female - OC-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1111Team AwesomeThe Ham - Unsure OC-2F 58:35.9--100%5.70%5.70%
2165Team KJBellingham - Gemini OC-2F 1:05:41.3+7:05.4+12.10%89.21%-5.70%-5.70%
  • Regular Course Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
199David DeschenesBellingham - Phoenix 1X Flatwater 1x Flatwater41M 44:24.0--100%26.91%21.43%
283Whatcom Rowing Jr 8+ #2Bellingham - Bellingham 8+M 45:59.1+1:35.1+3.57%96.55%24.30%18.63%
325Rob Iuliano & Peter HirtleLake Forest Park - Pocock 2- 2x FlatwaterM 46:10.3+1:46.3+3.99%96.16%23.99%18.30%
4147Greg Barton HPK59M 46:32.5+2:08.5+4.82%95.40%23.38%17.64%
567Paul Clement / Kevin OlneyBellingham - Fenn Elite SS HPK-2M 46:41.2+2:17.2+5.15%95.10%23.14%17.39%
6153Ashby BodineKirkland - Kirkland K116M 47:37.3+3:13.3+7.26%93.23%21.60%15.73%
78Jamie KleinDeming - Think - Uno HPK47M 47:40.1+3:16.1+7.36%93.14%21.53%15.65%
8136Mason And Evan 2x Flatwater21M 48:31.6+4:07.6+9.29%91.50%20.11%14.13%
938Greg RedmanKelowna - Kelowna HPK46M 48:33.6+4:09.6+9.37%91.43%20.06%14.07%
10202Nicholas CryderBellingham - Epic V14 HPK42M 49:40.7+5:16.7+11.89%89.37%18.22%12.09%
1127Aaron Small K117M 50:11.6+5:47.6+13.05%88.46%17.37%11.18%
12126Randy MeyersonSeattle - Sykes 1X 1x OW-II49M 50:20.3+5:56.3+13.37%88.20%17.13%10.93%
1312Fisher/JuranovicsPort Coquitlam - Nelo Vanquish K2 K2M 50:40.9+6:16.9+14.15%87.61%16.57%10.32%
1474Island Rowing AssociationFreeland, WA - Pocock C4 Quad 4xM 51:57.5+7:33.5+17.02%85.45%14.46%8.06%
15145Peter MarcusBham - Juli S 1 X HPK59M 52:17.8+7:53.8+17.79%84.90%13.91%7.46%
16125Bob PutnamDeep Cove - Epic V14GT HPK59M 52:19.8+7:55.8+17.86%84.85%13.85%7.40%
17173Lipp/LeeBellingham - Gemini OC2 OC-2M 52:29.6+8:05.6+18.23%84.58%13.58%7.11%
183Chauncey BevinGig Harbor - Think Uno HPK17M 53:06.5+8:42.5+19.61%83.60%12.57%6.03%
196Dave RuseKelowna - Epic Surfski HPK56M 53:21.0+8:57.0+20.16%83.22%12.17%5.60%
2053Tamar And Shawn ClarkeBellingham - Fenn XT Double HPK-249M 53:37.6+9:13.6+20.78%82.79%11.72%5.11%
2111Marc WhitlockBellingham - Fenn Elite S HPK66M 53:38.5+9:14.5+20.81%82.77%11.69%5.08%
2262Arnie LiatiSnoqualmie - Snoqualmie HPK50M 53:39.1+9:15.1+20.84%82.76%11.68%5.06%
2352Rybczyk/WrightBellingham - V8 Double HPK-2M 54:08.8+9:44.8+21.95%82.00%10.86%4.19%
24123Rod SternagelWoodinville - Fluidesign Single 1x Flatwater62M 54:38.1+10:14.1+23.05%81.27%10.06%3.32%
251David John AllenKelowna Republic. - Epic V10 HPK47M 54:47.7+10:23.7+23.41%81.03%9.79%3.04%
2620Liam Jennings K116M 55:02.6+10:38.6+23.97%80.66%9.39%2.60%
27105Dean BumsteadBellingham - Fenn Elite S HPK66M 55:06.3+10:42.3+24.11%80.57%9.28%2.49%
2854John GeorgeSurrey B.C. - Fenn Millenium HPK54M 55:08.9+10:44.9+24.21%80.51%9.21%2.42%
29144Paul Hansen HPK55M 55:22.2+10:58.2+24.71%80.19%8.85%2.02%
30141Paul Crivell HPKM 55:25.6+11:01.6+24.83%80.11%8.75%1.92%
3198Mark MacLachlanBend, OR - Think EVO HPK46M 56:04.1+11:40.1+26.28%79.19%7.70%0.79%
32112Kim Cantrell HPK54M 56:21.8+11:57.8+26.94%78.77%7.21%0.27%
33198Brian PageVancouver - Stellar SEL HPK52M 56:39.8+12:15.8+27.62%78.36%6.72%-0.27%
3421Andrew BielPort Townsend - Think Evo II HPK54M 57:22.2+12:58.2+29.21%77.39%5.56%-1.52%
3548Larry BussingerBellingham - Surfski - HPK HPK70M 57:24.2+13:00.2+29.29%77.35%5.50%-1.57%
3634Dan MoseleyBellingham - Ares Pro OC-143M 57:25.9+13:01.9+29.35%77.31%5.45%-1.62%
37148Joseph Rodriguez V-131M 57:31.0+13:07.0+29.54%77.20%5.31%-1.78%
3884Kevin McBro HPK40M 58:49.4+14:25.4+32.48%75.48%3.16%-4.09%
3935Rainer StrakaSurrey, Canada - King/Kingfisher 1x OW-III58M 58:53.4+14:29.4+32.64%75.39%3.05%-4.21%
40110Zach McGiverin K114M 59:29.1+15:05.1+33.98%74.64%2.07%-5.26%
41117Lance "Tiger Man" RomoBellingham - ARES Deathbeam OC-149M 59:43.7+15:19.7+34.52%74.34%1.67%-5.69%
42152Dan Mayhew HPK62M 59:47.9+15:23.9+34.68%74.25%1.56%-5.81%
43196Linas AntanaviciusNorth Vancouver - Mass 24 1x OW-III47M 1:00:18.7+15:54.7+35.84%73.62%0.71%-6.72%
44149Peter PrinosKirkland - Vega HPK52M 1:01:44.0+17:20.0+39.04%71.92%-1.63%-9.24%
45101Tom Halsted HPK62M 1:02:09.6+17:45.6+40.00%71.43%-2.33%-9.99%
46199Charlie BrownBellingham - Bellingham HPK68M 1:02:12.3+17:48.3+40.10%71.38%-2.40%-10.07%
47213Rocky Coleman HPKM 1:02:53.9+18:29.9+41.66%70.59%-3.55%-11.30%
48433Bob McBeathEverson - Everson HPK75M 1:03:37.0+19:13.0+43.28%69.79%-4.73%-12.57%
49171Silas McHalsie single war canoe5M 1:04:03.5+19:39.5+44.28%69.31%-5.46%-13.35%
5024Paul ReavleyBellingham - Puakea Kahe Kai OC-167M 1:05:16.6+20:52.6+47.02%68.02%-7.46%-15.51%
5159Jeff SallawayFerndale - Ferndale OC-156M 1:05:35.1+21:11.1+47.71%67.70%-7.97%-16.05%
52151Dave Jennngs HPKM 1:06:06.2+21:42.2+48.88%67.17%-8.82%-16.97%
5323Roger LambBellingham - Epic V10 HPK72M 1:06:52.1+22:28.1+50.60%66.40%-10.08%-18.32%
54119Hugh OwenEast Wenatchee - Epic V10L HPK63M 1:07:16.1+22:52.1+51.51%66.00%-10.74%-19.03%
5516Neil PlumeAnacortes - Ehukai OC-157M 1:07:48.9+23:24.9+52.74%65.47%-11.64%-20.00%
5640Callum Sutton-MacmillanKelowna, BC - Think Jet HPK12M 1:12:07.3+27:43.3+62.44%61.56%-18.73%-27.62%
57212Jim Erickson HPKM 1:13:03.5+28:39.5+64.55%60.77%-20.27%-29.28%
5846Michael LampiBellevue - Lampi V8-64D Pedalboat62M 1:17:01.0+32:37.0+73.46%57.65%-26.79%-36.28%
5917Shane BakerPort Orchard - Kamanu Aukahi V-171M 1:27:10.5+42:46.5+96.34%50.93%-43.51%-54.26%
60162Michael RiordanEastsound, WA - Epic 18X Sport FSK72M 1:27:53.0+43:29.0+97.94%50.52%-44.68%-55.51%
6147Tyler PetersonBurien - 404 SUP42M 1:29:16.4+44:52.4+101.07%49.73%-46.97%-57.97%
62137Michael "Lightning" LittleBellingham - Huki V1X Flame Thrower OC-142M 1:32:15.0+47:51.0+107.77%48.13%-51.87%-63.24%
63140Vadim KinSeattle, WA - ParaCanoe K156M 1:58:37.2+1:14:13.2+167.16%37.43%-95.28%-109.90%
64183Richard WongVancouver, BC - NRS Escape 12'6" Isup SUP36M 1:59:37.2+1:15:13.2+169.41%37.12%-96.92%-111.67%
  • Regular Course Male - 1x Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
199David DeschenesBellingham - Phoenix 1X Flatwater 1x Flatwater41M 44:24.0--100%10.33%10.33%
2123Rod SternagelWoodinville - Fluidesign Single 1x Flatwater62M 54:38.1+10:14.1+23.05%81.27%-10.33%-10.33%
  • Regular Course Male - 1x OW-II
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1126Randy MeyersonSeattle - Sykes 1X 1x OW-II49M 50:20.3--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - 1x OW-III
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
135Rainer StrakaSurrey, Canada - King/Kingfisher 1x OW-III58M 58:53.4--100%1.19%1.19%
2196Linas AntanaviciusNorth Vancouver - Mass 24 1x OW-III47M 1:00:18.7+1:25.3+2.41%97.64%-1.19%-1.19%
  • Regular Course Male - 2x Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
125Rob Iuliano & Peter HirtleLake Forest Park - Pocock 2- 2x FlatwaterM 46:10.3--100%2.49%2.49%
2136Mason And Evan 2x Flatwater21M 48:31.6+2:21.3+5.10%95.15%-2.49%-2.49%
  • Regular Course Male - 4x
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
174Island Rowing AssociationFreeland, WA - Pocock C4 Quad 4xM 51:57.5--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - 8+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
183Whatcom Rowing Jr 8+ #2Bellingham - Bellingham 8+M 45:59.1--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - FSK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1162Michael RiordanEastsound, WA - Epic 18X Sport FSK72M 1:27:53.0--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1147Greg Barton HPK59M 46:32.5--100%19.37%17.21%
28Jamie KleinDeming - Think - Uno HPK47M 47:40.1+1:07.6+2.42%97.64%17.42%15.20%
338Greg RedmanKelowna - Kelowna HPK46M 48:33.6+2:01.1+4.34%95.84%15.88%13.62%
4202Nicholas CryderBellingham - Epic V14 HPK42M 49:40.7+3:08.2+6.74%93.69%13.94%11.63%
5145Peter MarcusBham - Juli S 1 X HPK59M 52:17.8+5:45.3+12.37%89.00%9.40%6.97%
6125Bob PutnamDeep Cove - Epic V14GT HPK59M 52:19.8+5:47.3+12.44%88.94%9.35%6.91%
73Chauncey BevinGig Harbor - Think Uno HPK17M 53:06.5+6:34.0+14.11%87.64%8.00%5.53%
86Dave RuseKelowna - Epic Surfski HPK56M 53:21.0+6:48.5+14.63%87.24%7.58%5.10%
911Marc WhitlockBellingham - Fenn Elite S HPK66M 53:38.5+7:06.0+15.26%86.76%7.07%4.58%
1062Arnie LiatiSnoqualmie - Snoqualmie HPK50M 53:39.1+7:06.6+15.28%86.75%7.06%4.56%
111David John AllenKelowna Republic. - Epic V10 HPK47M 54:47.7+8:15.2+17.73%84.94%5.08%2.53%
12105Dean BumsteadBellingham - Fenn Elite S HPK66M 55:06.3+8:33.8+18.40%84.46%4.54%1.98%
1354John GeorgeSurrey B.C. - Fenn Millenium HPK54M 55:08.9+8:36.4+18.49%84.39%4.46%1.90%
14144Paul Hansen HPK55M 55:22.2+8:49.7+18.97%84.06%4.08%1.50%
15141Paul Crivell HPKM 55:25.6+8:53.1+19.09%83.97%3.98%1.40%
1698Mark MacLachlanBend, OR - Think EVO HPK46M 56:04.1+9:31.6+20.47%83.01%2.87%0.26%
17112Kim Cantrell HPK54M 56:21.8+9:49.3+21.10%82.57%2.36%-0.26%
18198Brian PageVancouver - Stellar SEL HPK52M 56:39.8+10:07.3+21.75%82.14%1.84%-0.80%
1921Andrew BielPort Townsend - Think Evo II HPK54M 57:22.2+10:49.7+23.27%81.13%0.61%-2.05%
2048Larry BussingerBellingham - Surfski - HPK HPK70M 57:24.2+10:51.7+23.34%81.08%0.56%-2.11%
2184Kevin McBro HPK40M 58:49.4+12:16.9+26.39%79.12%-1.90%-4.64%
22152Dan Mayhew HPK62M 59:47.9+13:15.4+28.48%77.83%-3.59%-6.37%
23149Peter PrinosKirkland - Vega HPK52M 1:01:44.0+15:11.5+32.64%75.39%-6.94%-9.81%
24101Tom Halsted HPK62M 1:02:09.6+15:37.1+33.56%74.87%-7.68%-10.57%
25199Charlie BrownBellingham - Bellingham HPK68M 1:02:12.3+15:39.8+33.65%74.82%-7.76%-10.65%
26213Rocky Coleman HPKM 1:02:53.9+16:21.4+35.14%74.00%-8.96%-11.89%
27433Bob McBeathEverson - Everson HPK75M 1:03:37.0+17:04.5+36.69%73.16%-10.21%-13.17%
28151Dave Jennngs HPKM 1:06:06.2+19:33.7+42.03%70.41%-14.51%-17.59%
2923Roger LambBellingham - Epic V10 HPK72M 1:06:52.1+20:19.6+43.67%69.60%-15.84%-18.95%
30119Hugh OwenEast Wenatchee - Epic V10L HPK63M 1:07:16.1+20:43.6+44.53%69.19%-16.53%-19.66%
3140Callum Sutton-MacmillanKelowna, BC - Think Jet HPK12M 1:12:07.3+25:34.8+54.96%64.53%-24.94%-28.29%
32212Jim Erickson HPKM 1:13:03.5+26:31.0+56.97%63.70%-26.56%-29.96%
  • Regular Course Male - HPK-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
167Paul Clement / Kevin OlneyBellingham - Fenn Elite SS HPK-2M 46:41.2--100%9.32%12.94%
253Tamar And Shawn ClarkeBellingham - Fenn XT Double HPK-249M 53:37.6+6:56.4+14.87%87.06%-4.16%0.00%
352Rybczyk/WrightBellingham - V8 Double HPK-2M 54:08.8+7:27.6+15.98%86.22%-5.17%-0.97%
  • Regular Course Male - K1
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1153Ashby BodineKirkland - Kirkland K116M 47:37.3--100%28.06%13.48%
227Aaron Small K117M 50:11.6+2:34.3+5.40%94.88%24.17%8.81%
320Liam Jennings K116M 55:02.6+7:25.3+15.58%86.52%16.84%0.00%
4110Zach McGiverin K114M 59:29.1+11:51.8+24.91%80.06%10.13%-8.07%
5140Vadim KinSeattle, WA - ParaCanoe K156M 1:58:37.2+1:10:59.9+149.09%40.15%-79.20%-115.50%
  • Regular Course Male - K2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
112Fisher/JuranovicsPort Coquitlam - Nelo Vanquish K2 K2M 50:40.9--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - OC-1
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
134Dan MoseleyBellingham - Ares Pro OC-143M 57:25.9--100%15.56%12.23%
2117Lance "Tiger Man" RomoBellingham - ARES Deathbeam OC-149M 59:43.7+2:17.8+4.00%96.15%12.18%8.72%
324Paul ReavleyBellingham - Puakea Kahe Kai OC-167M 1:05:16.6+7:50.7+13.66%87.98%4.03%0.24%
459Jeff SallawayFerndale - Ferndale OC-156M 1:05:35.1+8:09.2+14.20%87.57%3.57%-0.24%
516Neil PlumeAnacortes - Ehukai OC-157M 1:07:48.9+10:23.0+18.08%84.69%0.29%-3.64%
6137Michael "Lightning" LittleBellingham - Huki V1X Flame Thrower OC-142M 1:32:15.0+34:49.1+60.63%62.26%-35.63%-40.99%
  • Regular Course Male - OC-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1173Lipp/LeeBellingham - Gemini OC2 OC-2M 52:29.6--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - Pedalboat
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
146Michael LampiBellevue - Lampi V8-64D Pedalboat62M 1:17:01.0--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - single war canoe
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1171Silas McHalsiesingle war canoe5M 1:04:03.5--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Male - SUP
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
147Tyler PetersonBurien - 404 SUP42M 1:29:16.4--100%14.53%14.53%
2183Richard WongVancouver, BC - NRS Escape 12'6" Isup SUP36M 1:59:37.2+30:20.8+33.99%74.63%-14.53%-14.53%
  • Regular Course Male - V-1
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1148Joseph Rodriguez V-131M 57:31.0--100%20.50%20.50%
217Shane BakerPort Orchard - Kamanu Aukahi V-171M 1:27:10.5+29:39.5+51.56%65.98%-20.50%-20.50%
  • Regular Course Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
17Shake N' BakeBellingham - NELO Vanquish III K2F/M 46:09.0--100%20.44%19.90%
258Whatcom RowingBelllingham - Empacher K30 2x Flatwater72F/M 46:48.5+0:39.5+1.43%98.59%19.31%18.76%
3114Lake Stevens Rowing ClubLake Stevens - Pocock Racing 4X 4xF/M 47:01.6+0:52.6+1.90%98.14%18.93%18.38%
497Ecker/WermusBellingham - Fenn Elite Double Hpk2 HPK-2F/M 48:25.5+2:16.5+4.93%95.30%16.52%15.95%
5186Whatcom Rowing Jr 8+ #3Bellingham - Bellingham 8+F/M 50:38.9+4:29.9+9.75%91.12%12.69%12.09%
651Whatcom Rowing Mixed 8+Bellingham - Pocock 8x+F/M 52:10.0+6:01.0+13.04%88.47%10.07%9.46%
7109Abby Scoggins/ Ethan OdegaardNelo K2 K214F/M 52:25.3+6:16.3+13.59%88.04%9.63%9.01%
882Whatcom Rowing 2XBellingham - Wintech 2x FlatwaterF/M 55:50.8+9:41.8+21.01%82.64%3.73%3.07%
9176Debari And HooperBellingham - Tempest OC-2 OC-2F/M 57:29.6+11:20.6+24.58%80.27%0.89%0.21%
10106BBOP-MimiBellingham - Unlimited OC6 OC-6F/M 57:44.2+11:35.2+25.11%79.93%0.47%-0.21%
11130The GerstlzBellingham - Gemini OC-2F/M 58:04.3+11:55.3+25.83%79.47%-0.11%-0.79%
1241JaxhammerBellingham - Tiger OC2 OC-2F/M 58:05.3+11:56.3+25.87%79.45%-0.14%-0.82%
1394Chris Johnston/Callie JacksonStanwood - Seashell 24 2x OWF/M 1:00:44.5+14:35.5+31.62%75.98%-4.71%-5.43%
14200ChingsKelowna - Epic V8 Double FSK-2F/M 1:01:21.8+15:12.8+32.96%75.21%-5.78%-6.51%
1580BBOP RecBellingham - OC-6 OC-6F/M 1:02:27.2+16:18.2+35.33%73.90%-7.66%-8.40%
16170Zach And Destiny single war canoeF/M 1:06:08.7+19:59.7+43.33%69.77%-14.03%-14.81%
1787O'connorsKelowna - Epic V8 Double FSK-253F/M 1:08:56.7+22:47.7+49.39%66.94%-18.85%-19.67%
18214Lady OARS - TEAM #2Anacortes, WA - Wooden WHERRY 4x+F/M 1:33:36.9+47:27.9+102.85%49.30%-61.38%-62.48%
  • Regular Course Female/Male - 2x Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
158Whatcom RowingBelllingham - Empacher K30 2x Flatwater72F/M 46:48.5--100%8.80%8.80%
282Whatcom Rowing 2XBellingham - Wintech 2x FlatwaterF/M 55:50.8+9:02.3+19.31%83.82%-8.80%-8.80%
  • Regular Course Female/Male - 2x OW
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
194Chris Johnston/Callie JacksonStanwood - Seashell 24 2x OWF/M 1:00:44.5--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female/Male - 4x
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1114Lake Stevens Rowing ClubLake Stevens - Pocock Racing 4X 4xF/M 47:01.6--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female/Male - 4x+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1214Lady OARS - TEAM #2Anacortes, WA - Wooden WHERRY 4x+F/M 1:33:36.9--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female/Male - 8+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1186Whatcom Rowing Jr 8+ #3Bellingham - Bellingham 8+F/M 50:38.9--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female/Male - 8x+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
151Whatcom Rowing Mixed 8+Bellingham - Pocock 8x+F/M 52:10.0--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female/Male - FSK-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1200ChingsKelowna - Epic V8 Double FSK-2F/M 1:01:21.8--100%5.82%5.82%
287O'connorsKelowna - Epic V8 Double FSK-253F/M 1:08:56.7+7:34.9+12.36%89.00%-5.82%-5.82%
  • Regular Course Female/Male - HPK-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
197Ecker/WermusBellingham - Fenn Elite Double Hpk2 HPK-2F/M 48:25.5--100%0.00%0.00%
  • Regular Course Female/Male - K2
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
17Shake N' BakeBellingham - NELO Vanquish III K2F/M 46:09.0--100%6.36%6.36%
2109Abby Scoggins/ Ethan OdegaardNelo K2 K214F/M 52:25.3+6:16.3+13.59%88.04%-6.36%-6.36%
  • Regular Course Female/Male - OC-2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1176Debari And HooperBellingham - Tempest OC-2 OC-2F/M 57:29.6--100%0.68%1.00%
2130The GerstlzBellingham - Gemini OC-2F/M 58:04.3+0:34.7+1.01%99.00%-0.32%0.00%
341JaxhammerBellingham - Tiger OC2 OC-2F/M 58:05.3+0:35.7+1.03%98.98%-0.35%-0.03%
  • Regular Course Female/Male - OC-6
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1106BBOP-MimiBellingham - Unlimited OC6 OC-6F/M 57:44.2--100%3.92%3.92%
280BBOP RecBellingham - OC-6 OC-6F/M 1:02:27.2+4:43.0+8.17%92.45%-3.92%-3.92%
  • Regular Course Female/Male - single war canoe
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1170Zach And Destinysingle war canoeF/M 1:06:08.7--100%0.00%0.00%
  • Kids Race (13 and under)) - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1128Owen Jennings K113M 23:29.1--100%29.62%17.15%
2131Einar Ogle K114M 24:31.1+1:02.0+4.40%95.79%26.53%13.51%
343Cedar Champol K113M 24:36.5+1:07.4+4.78%95.44%26.26%13.19%
4122Nora Tsong K112F 25:07.2+1:38.1+6.96%93.49%24.73%11.38%
545Coleton McCoy K113M 25:36.6+2:07.5+9.05%91.70%23.26%9.65%
6115Matthew Littel K112M 26:11.0+2:41.9+11.49%89.69%21.54%7.63%
7132Soren Ogle K111M 28:20.8+4:51.7+20.70%82.85%15.06%0.00%
829Evan / DeclanKape 2 K213M 28:39.1+5:10.0+22.00%81.97%14.14%-1.08%
937Pebbles Lauryn Greta Dane K412F/M 28:50.6+5:21.5+22.82%81.42%13.57%-1.75%
1042Andrew Zak Sage Iona K412F/M 29:00.3+5:31.2+23.50%80.97%13.08%-2.32%
1133Nate Young K112M 29:28.2+5:59.1+25.48%79.69%11.69%-3.96%
1228Martin JuranovicsPort Coquitlam - Nelo HPK11M 59:48.2+36:19.1+154.64%39.27%-79.21%-110.97%
1363Kai RedmanKelowna - Kelowna HPK10M 1:20:10.7+56:41.6+241.40%29.29%-140.26%-182.85%
  • Kids Race (13 and under)) Female - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1122Nora TsongK112F 25:07.2--100%0.00%0.00%
  • Kids Race (13 and under)) Female - K1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1122Nora TsongK112F 25:07.2--100%0.00%0.00%
  • Kids Race (13 and under)) Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1128Owen Jennings K113M 23:29.1--100%33.06%13.86%
2131Einar Ogle K114M 24:31.1+1:02.0+4.40%95.79%30.12%10.07%
343Cedar Champol K113M 24:36.5+1:07.4+4.78%95.44%29.86%9.74%
445Coleton McCoy K113M 25:36.6+2:07.5+9.05%91.70%27.01%6.07%
5115Matthew Littel K112M 26:11.0+2:41.9+11.49%89.69%25.37%3.97%
6132Soren Ogle K111M 28:20.8+4:51.7+20.70%82.85%19.21%-3.97%
729Evan / DeclanKape 2 K213M 28:39.1+5:10.0+22.00%81.97%18.34%-5.09%
833Nate Young K112M 29:28.2+5:59.1+25.48%79.69%16.01%-8.09%
928Martin JuranovicsPort Coquitlam - Nelo HPK11M 59:48.2+36:19.1+154.64%39.27%-70.45%-119.34%
1063Kai RedmanKelowna - Kelowna HPK10M 1:20:10.7+56:41.6+241.40%29.29%-128.52%-194.07%
  • Kids Race (13 and under)) Male - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
128Martin JuranovicsPort Coquitlam - Nelo HPK11M 59:48.2--100%14.56%14.56%
263Kai RedmanKelowna - Kelowna HPK10M 1:20:10.7+20:22.5+34.07%74.59%-14.56%-14.56%
  • Kids Race (13 and under)) Male - K1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1128Owen JenningsK113M 23:29.1--100%9.78%8.30%
2131Einar OgleK114M 24:31.1+1:02.0+4.40%95.79%5.81%4.26%
343Cedar ChampolK113M 24:36.5+1:07.4+4.78%95.44%5.47%3.91%
445Coleton McCoyK113M 25:36.6+2:07.5+9.05%91.70%1.62%0.00%
5115Matthew LittelK112M 26:11.0+2:41.9+11.49%89.69%-0.58%-2.24%
6132Soren OgleK111M 28:20.8+4:51.7+20.70%82.85%-8.89%-10.69%
733Nate YoungK112M 29:28.2+5:59.1+25.48%79.69%-13.21%-15.07%
  • Kids Race (13 and under)) Male - K2
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
129Evan / DeclanKape 2 K213M 28:39.1--100%0.00%0.00%
  • Kids Race (13 and under)) Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
137Pebbles Lauryn Greta DaneK412F/M 28:50.6--100%0.28%0.28%
242Andrew Zak Sage IonaK412F/M 29:00.3+0:09.7+0.56%99.44%-0.28%-0.28%
  • Kids Race (13 and under)) Female/Male - K4
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
137Pebbles Lauryn Greta DaneK412F/M 28:50.6--100%0.28%0.28%
242Andrew Zak Sage IonaK412F/M 29:00.3+0:09.7+0.56%99.44%-0.28%-0.28%