2019 Marathon Series - Race 3 (Tacoma)

Sunday, March 31, 2019 10:45 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Kingston, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 132
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Tuesday, April 2, 2019 21:38 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Div 1 20km Under 1:40 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1104Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:33:26.0--100%3.28%3.08%50
2107Casey HaynesCoaching Evolution 24M 1:33:26.9+0:00.9+0.02%99.98%3.27%3.07%49
3105Michael HanemaayerBurley Griffin 26M 1:33:28.8+0:02.8+0.05%99.95%3.24%3.04%48
  • Div 1 20km Under 1:40 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1104Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:33:26.0--100%3.28%3.08%50
2107Casey HaynesCoaching Evolution 24M 1:33:26.9+0:00.9+0.02%99.98%3.27%3.07%49
3105Michael HanemaayerBurley Griffin 26M 1:33:28.8+0:02.8+0.05%99.95%3.24%3.04%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1202Peter HughesWindsor 45M 1:42:49.9--100%1.52%1.56%50
2200John BurkettManly Warringah 50M 1:44:27.1+1:37.2+1.58%98.45%-0.03%0.01%49
3201Ian HofstetterLane Cove 57M 1:44:27.9+1:38.0+1.59%98.44%-0.05%-0.01%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1204David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:45:55.4--100%0.00%0.00%50
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1202Peter HughesWindsor 45M 1:42:49.9--100%1.04%1.55%50
2200John BurkettManly Warringah 50M 1:44:27.1+1:37.2+1.58%98.45%-0.52%0.00%49
3201Ian HofstetterLane Cove 57M 1:44:27.9+1:38.0+1.59%98.44%-0.53%-0.01%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1311Matt WindonManly Warringah 50M 1:44:01.6--100%3.75%3.38%50
2312David YoungLane Cove 59M 1:45:42.9+1:41.3+1.62%98.40%2.19%1.81%49
3315Jason WarePenrith M 1:46:01.7+2:00.1+1.92%98.11%1.90%1.52%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1302Naomi JohnsonLane Cove 30F 1:48:26.9--100%0.96%0.77%50
2303Laura LeeWindsor 40F 1:48:27.9+0:01.0+0.02%99.98%0.95%0.75%49
3309Daniela Angela TorreManly Warringah 51F 1:50:06.4+1:39.5+1.53%98.49%-0.55%-0.75%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1311Matt WindonManly Warringah 50M 1:44:01.6--100%3.19%2.38%50
2312David YoungLane Cove 59M 1:45:42.9+1:41.3+1.62%98.40%1.62%0.80%49
3315Jason WarePenrith M 1:46:01.7+2:00.1+1.92%98.11%1.33%0.50%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1404Don JohnstoneLane Cove 50M 1:49:06.7--100%2.76%3.16%50
2413Michael LiebermanManly Warringah 57M 1:49:08.5+0:01.8+0.03%99.97%2.73%3.13%49
3412Karen Schofield and Stephen MongerBrisbane Waters 61F 1:49:10.5+0:03.8+0.06%99.94%2.70%3.10%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1412Karen Schofield and Stephen MongerBrisbane Waters 61F 1:49:10.5--100%2.07%2.42%50
2409Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther 47F 1:51:05.4+1:54.9+1.75%98.28%0.35%0.71%49
3408Patricia Ashton and Robert CollinsBurley Griffin 59F 1:52:40.4+3:29.9+3.20%96.90%-1.07%-0.71%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1404Don JohnstoneLane Cove 50M 1:49:06.7--100%3.12%3.34%50
2413Michael LiebermanManly Warringah 57M 1:49:08.5+0:01.8+0.03%99.97%3.10%3.31%49
3415Russell Walker and Rob HardyManly Warringah 71M 1:50:25.6+1:18.9+1.21%98.81%1.95%2.18%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1509Ian DaveyNewy 52M 1:58:08.4--100%2.58%2.65%50
2510Andrew GiardiniSutherland Shire 53M 1:58:18.0+0:09.6+0.14%99.86%2.45%2.51%49
3508Bernie CraggsHunter Valley 64M 2:00:50.8+2:42.4+2.29%97.76%0.35%0.42%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1506Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 63F 2:03:47.5--100%0.11%0.11%50
2505Sally VerheulHunter Valley 52F 2:04:03.4+0:15.9+0.21%99.79%-0.11%-0.11%49
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1509Ian DaveyNewy 52M 1:58:08.4--100%1.73%2.24%50
2510Andrew GiardiniSutherland Shire 53M 1:58:18.0+0:09.6+0.14%99.86%1.59%2.11%49
3508Bernie CraggsHunter Valley 64M 2:00:50.8+2:42.4+2.29%97.76%-0.53%0.00%48
  • Div 5 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1511Ian CooperWindsor 66M 1:58:24.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 5 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1511Ian CooperWindsor 66M 1:58:24.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 6 20km 2:00-2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1610Sue and Ian McguinnessSutherland Shire 59F 2:01:00.2--100%6.24%5.29%50
2607John PrestonBurley Griffin 65M 2:01:15.1+0:14.9+0.21%99.80%6.05%5.10%49
3608Greg ThompsonPenrith 64M 2:05:02.0+4:01.8+3.33%96.78%3.12%2.14%48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1610Sue and Ian McguinnessSutherland Shire 59F 2:01:00.2--100%8.68%9.47%50
2603Alanna EwinLane Cove 53F 2:06:17.1+5:16.9+4.36%95.82%4.70%5.52%49
3609Gina WeekesHunter Valley 62F 2:13:40.1+12:39.9+10.47%90.53%-0.87%0.00%48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1607John PrestonBurley Griffin 65M 2:01:15.1--100%4.22%5.03%50
2608Greg ThompsonPenrith 64M 2:05:02.0+3:46.9+3.12%96.98%1.23%2.07%49
3604Geoff ForwardPenrith 68M 2:07:39.1+6:24.0+5.28%94.99%-0.84%0.02%48
  • Div 7 20km Over 2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1705Elizabeth Van ReeceNewy 56F 2:12:15.3--100%3.20%2.00%50
2701Bernie EdsteinNewy 51M 2:12:18.2+0:02.9+0.04%99.96%3.17%1.96%49
3703Maxwell LyonsCentral Coast 70M 2:17:36.3+5:21.0+4.05%96.11%-0.71%-1.96%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1705Elizabeth Van ReeceNewy 56F 2:12:15.3--100%4.38%4.38%50
2700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:24:21.8+12:06.5+9.16%91.61%-4.38%-4.38%49
  • Div 7 20km Over 2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1701Bernie EdsteinNewy 51M 2:12:18.2--100%1.96%1.96%50
2703Maxwell LyonsCentral Coast 70M 2:17:36.3+5:18.1+4.01%96.15%-1.96%-1.96%49
  • Div 8 15km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1815Warwick Nichols and Stephen WadeHunter Valley 65M 1:17:31.4--100%11.11%12.81%50
2817Ziko VeselyNorthern Beaches 13M 1:17:33.5+0:02.1+0.05%99.95%11.07%12.77%49
3810Gary RakeBurley Griffin 47M 1:17:37.3+0:05.9+0.13%99.87%10.99%12.70%48
  • Div 8 15km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1814Sue Smith and Greg HillierHunter Valley 54F 1:23:46.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 8 15km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1815Warwick Nichols and Stephen WadeHunter Valley 65M 1:17:31.4--100%11.38%13.51%50
2817Ziko VeselyNorthern Beaches 13M 1:17:33.5+0:02.1+0.05%99.95%11.34%13.47%49
3810Gary RakeBurley Griffin 47M 1:17:37.3+0:05.9+0.13%99.87%11.26%13.40%48
  • Div 9 10km Under 1:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1916Adam GrayBrisbane Waters 49M 52:02.7--100%11.61%8.16%50
2918Matt SheatherCronulla Sutherland 50M 54:04.1+2:01.4+3.89%96.26%8.17%4.59%49
3908Guy RobinsonManly Warringah 14M 54:06.5+2:03.8+3.96%96.19%8.11%4.52%48
  • Div 9 10km Under 1:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1912Stephanie Rake & Liz MuldoonBurley Griffin 47F 54:11.4--100%2.24%2.24%50
2917Judy Greenidge and Jil ParkerWindsor 64F 56:40.2+2:28.8+4.58%95.62%-2.24%-2.24%49
  • Div 9 10km Under 1:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1916Adam GrayBrisbane Waters 49M 52:02.7--100%12.75%10.74%50
2918Matt SheatherCronulla Sutherland 50M 54:04.1+2:01.4+3.89%96.26%9.35%7.27%49
3908Guy RobinsonManly Warringah 14M 54:06.5+2:03.8+3.96%96.19%9.29%7.20%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11016Graeme IsonBurley Griffin 68M 1:00:27.2--100%4.74%3.16%50
21011Paul Van KoesveldLane Cove 71M 1:00:41.8+0:14.6+0.40%99.60%4.35%2.77%49
31002Peter DorsmanCronulla Sutherland 48M 1:00:59.1+0:31.9+0.88%99.13%3.90%2.31%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11014Julia OngCronulla Sutherland F 1:02:25.6--100%1.81%0.35%50
21017Annie Lloyd-GreenManly Warringah 70F 1:02:38.8+0:13.2+0.35%99.65%1.47%0.00%49
31001Annabella DorsmanCronulla Sutherland 16F 1:05:40.0+3:14.4+5.19%95.07%-3.28%-4.82%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11016Graeme IsonBurley Griffin 68M 1:00:27.2--100%4.69%2.82%50
21011Paul Van KoesveldLane Cove 71M 1:00:41.8+0:14.6+0.40%99.60%4.31%2.43%49
31002Peter DorsmanCronulla Sutherland 48M 1:00:59.1+0:31.9+0.88%99.13%3.85%1.96%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11105Jennifer Tjoe and Kim NaveraSutherland Shire 26F 1:02:27.0--100%4.70%5.39%50
21100Graeme BaconPacific Dragons 56M 1:04:46.4+2:19.4+3.72%96.41%1.15%1.87%49
31109Rafferty SheatherCronulla Sutherland 16M 1:05:58.7+3:31.7+5.65%94.65%-0.69%0.05%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11105Jennifer Tjoe and Kim NaveraSutherland Shire 26F 1:02:27.0--100%4.34%6.32%50
21108Sue HuehnPenrith 64F 1:06:39.7+4:12.7+6.74%93.68%-2.11%0.00%49
31106Elisabeth Woodhart O'farrellSutherland Shire 65F 1:06:44.0+4:17.0+6.86%93.58%-2.22%-0.11%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11100Graeme BaconPacific Dragons 56M 1:04:46.4--100%1.43%1.85%50
21109Rafferty SheatherCronulla Sutherland 16M 1:05:58.7+1:12.3+1.86%98.17%-0.41%0.02%49
31102Barry LowePenrith 75M 1:06:00.5+1:14.1+1.91%98.13%-0.45%-0.02%48
  • Div 12 10km Over 1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11202Peter FahertySutherland Shire 35M 1:01:07.5--100%15.85%15.80%50
21201Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:09:10.5+8:03.0+13.17%88.36%4.76%4.71%49
31205Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:10:32.5+9:25.0+15.41%86.65%2.88%2.83%48
  • Div 12 10km Over 1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11201Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:09:10.5--100%6.51%6.51%50
21209Cheryl BretagNewy 62F 1:18:48.2+9:37.7+13.92%87.78%-6.51%-6.51%49
  • Div 12 10km Over 1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11202Peter FahertySutherland Shire 35M 1:01:07.5--100%15.05%15.80%50
21205Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:10:32.5+9:25.0+15.41%86.65%1.97%2.83%49
31203Michael KeeganNewy 74M 1:14:39.0+13:31.5+22.13%81.88%-3.74%-2.83%48
  • Div 12 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11208Ian TriplettBrisbane Waters 71M 1:03:52.9--100%5.25%7.58%50
21218Jacob Chetcuti and Anjie LeesLane Cove 47F 1:09:07.4+5:14.5+8.21%92.42%-2.53%0.00%49
31207Shari GoodmanOther 27F 1:09:15.3+5:22.4+8.41%92.24%-2.72%-0.19%48
  • Div 12 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11218Jacob Chetcuti and Anjie LeesLane Cove 47F 1:09:07.4--100%0.10%0.10%50
21207Shari GoodmanOther 27F 1:09:15.3+0:07.9+0.19%99.81%-0.10%-0.10%49
  • Div 12 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11208Ian TriplettBrisbane Waters 71M 1:03:52.9--100%0.00%0.00%50
  • Div 13 5km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11300Harry CashBrisbane Waters 14M 35:24.3--100%4.37%0.37%50
21302John GreatheadLane Cove 81M 35:27.9+0:03.6+0.17%99.83%4.21%0.20%49
31307Albert LaurendetSutherland Shire 87M 35:32.2+0:07.9+0.37%99.63%4.02%0.00%48
  • Div 13 5km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11303Dianne LanganSutherland Shire 58F 38:16.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 13 5km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11300Harry CashBrisbane Waters 14M 35:24.3--100%3.55%0.27%50
21302John GreatheadLane Cove 81M 35:27.9+0:03.6+0.17%99.83%3.39%0.10%49
31307Albert LaurendetSutherland Shire 87M 35:32.2+0:07.9+0.37%99.63%3.20%-0.10%48