2019 Marathon 04 Canning River Race Main

Sunday, February 10, 2019 08:22 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Mount Pleasant, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 47
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, February 10, 2019 11:49 (GMT+8)
Organized by: Marathon WA
Race website: http://www.paddlewa.asn.au/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1305Maya/David Elston/Worthy55+/MixK2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K455F/M 1:06:10.2--100%15.96%15.05%12.7
2308Nicky/Mark Taylor/Lawson55+/MixOS2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K457F/M 1:06:11.9+0:01.7+0.04%99.96%15.93%15.01%12.7
3201Brett McDonald45+/K1 - AKC 1.1 Div 150M 1:07:27.1+1:16.9+1.94%98.10%14.34%13.40%12.5
4307Nathan/Terry Jamieson/Bolland35+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K435M 1:08:20.0+2:09.8+3.27%96.83%13.22%12.27%12.3
5204Mark Alderson45+/K1 - AKC 1.1 Div 146M 1:08:22.4+2:12.2+3.33%96.78%13.17%12.22%12.3
6202Darryl Long55+/K1 - AKC 1.1 Div 157M 1:08:41.5+2:31.3+3.81%96.33%12.76%11.81%12.2
7207Christopher GreedU23/K1 - AKC 1.2 Div 221M 1:09:38.6+3:28.4+5.25%95.01%11.55%10.59%12.1
8205Spencer King35+/K1 - IOP 1.1 Div 144M 1:09:45.7+3:35.5+5.43%94.85%11.40%10.44%12.0
9203John Hilton55+/K1 - AKC 1.1 Div 158M 1:09:59.4+3:49.2+5.77%94.54%11.11%10.14%12.0
10302Hugh/Mark Trivett/Sedgwick55+/OS2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K455M 1:10:41.1+4:30.9+6.82%93.61%10.23%9.25%11.9
11218Warren Southwell55+/OS1 - AKC 1.2 Div 262M 1:11:17.7+5:07.5+7.75%92.81%9.46%8.47%11.8
12206Sung Tae Kim35+/K1 - CRCC 1.1 Div 141M 1:11:53.0+5:42.8+8.63%92.05%8.71%7.71%11.7
13303John/Michael Breed/Leahy45+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K454M 1:13:04.1+6:53.9+10.43%90.56%7.20%6.19%11.5
14210Joe Dowse45+/K1 - AKC 1.2 Div 251M 1:14:39.4+8:29.2+12.83%88.63%5.19%4.15%11.3
15117Chris Watson55+/OS1 - AKC 1.3 Div 358M 1:14:48.3+8:38.1+13.05%88.46%5.00%3.96%11.2
16215Peter Liddle55+/MS - AKC 1.2 Div 260M 1:15:04.0+8:53.8+13.45%88.15%4.67%3.62%11.2
17212Matthew Jones45+/OS1 - AKC 1.2 Div 247M 1:15:06.7+8:56.5+13.51%88.10%4.61%3.57%11.2
18217Simon O'Sullivan45+/OS1 - CRCC 1.2 Div 247M 1:15:14.9+9:04.7+13.72%87.94%4.43%3.39%11.2
19216Ron Clarke65+/OS1 - AKC 1.2 Div 268M 1:15:24.2+9:14.0+13.95%87.75%4.24%3.19%11.1
20119David Macaulay55+/OS1 - CRCC 1.3 Div 357M 1:15:44.0+9:33.8+14.45%87.37%3.82%2.77%11.1
21209Francis Nolan55+/K1 - AKC 1.2 Div 255M 1:17:10.2+11:00.0+16.62%85.75%1.99%0.92%10.9
22214Noah BoldyU16/K1 - CRCC 1.2 Div 215M 1:17:41.3+11:31.1+17.41%85.17%1.34%0.26%10.8
23309Patrick/Stephen Tullock/Coffey65+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K465M 1:17:53.4+11:43.2+17.71%84.95%1.08%0.00%10.8
24211John Di Nucci65+/K1 - AKC 1.2 Div 268M 1:18:04.6+11:54.4+17.99%84.75%0.84%-0.24%10.8
25101Angelina Good-GerneU16/LK1 - CLBC 1.4 Div 416F 1:18:32.1+12:21.9+18.69%84.26%0.26%-0.83%10.7
26126Steven Stasiuk35+/K1 - AKC 1.3 Div 342M 1:18:58.9+12:48.7+19.36%83.78%-0.31%-1.40%10.6
27125Shania SmeeU18/LK1 - BPC 1.3 Div 318F 1:19:23.9+13:13.7+19.99%83.34%-0.84%-1.94%10.6
28124Rob Jarrett45+/OS1 - AKC 1.3 Div 354M 1:20:53.9+14:43.7+22.26%81.79%-2.74%-3.86%10.4
29118Daniel Smee45+/OS1 - BPC 1.3 Div 352M 1:21:43.4+15:33.2+23.51%80.97%-3.79%-4.92%10.3
30121Jane Liddle55+/LOS1 - AKC 1.3 Div 358F 1:21:48.8+15:38.6+23.64%80.88%-3.90%-5.04%10.3
31120Jan Van Maanen65+/OS1 - AKC 1.3 Div 372M 1:22:27.6+16:17.4+24.62%80.24%-4.72%-5.87%10.2
32122Malcolm Henning45+/OS1 - MOC 1.3 Div 351M 1:23:27.4+17:17.2+26.12%79.29%-5.99%-7.15%10.1
33116Wendy Burdett55+/LK1 - AKC 1.4 Div 455F 1:24:02.0+17:51.8+27.00%78.74%-6.72%-7.89%10.0
34107Jane PankhurstU23/LK1 - AKC 1.4 Div 421F 1:24:17.1+18:06.9+27.38%78.51%-7.04%-8.21%10.0
35123Peter MARTIN65+/K1 - AKC 1.3 Div 366M 1:24:20.8+18:10.6+27.47%78.45%-7.12%-8.29%10.0
36109Judy DARBYSHIRE65+/LK1 - AKC 1.4 Div 465F 1:26:05.7+19:55.5+30.11%76.86%-9.34%-10.53%9.8
37112Mike Holder55+/OS1 - Event 1.4 Div 459M 1:26:16.9+20:06.7+30.39%76.69%-9.58%-10.77%9.7
38114Robin Jacob55+/OS1 - Event 1.4 Div 464M 1:26:20.2+20:10.0+30.48%76.64%-9.65%-10.84%9.7
39105Clare PankhurstU18/LK1 - AKC 1.4 Div 418F 1:26:59.2+20:49.0+31.46%76.07%-10.47%-11.68%9.7
40115Ross Burdett55+/OS1 - AKC 1.4 Div 460M 1:27:44.3+21:34.1+32.60%75.42%-11.43%-12.64%9.6
41301Cynthia/Stephen Coward/Coward45+/MixK2 - CRCC 2. All Doubles K2 K3 K452F/M 1:29:40.5+23:30.3+35.52%73.79%-13.89%-15.13%9.4
42108Joe Wilson65+/K1 - CRCC 1.4 Div 477M 1:29:45.2+23:35.0+35.64%73.72%-13.99%-15.23%9.4
43111Louis Botes55+/K1 - CRCC 1.4 Div 463M 1:30:42.0+24:31.8+37.07%72.95%-15.19%-16.45%9.3
44106Eve Mcnicol55+/LOS1 - CRCC 1.4 Div 461F 1:33:53.6+27:43.4+41.90%70.47%-19.24%-20.55%8.9
45113Ray E Smith65+/OS1 - AKC 1.4 Div 479M 1:47:31.8+41:21.6+62.51%61.54%-36.56%-38.05%7.8
-208David BurdettU23/K1 - AKC 1.2 Div 219M DNF------
-213Morgan BoldyU16/K1 - CRCC 1.2 Div 215M DNF------
  • 1.1 Div 1
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1201Brett McDonald45+/K1 - AKC 1.1 Div 150M 1:07:27.1--100%2.75%2.56%12.5
2204Mark Alderson45+/K1 - AKC 1.1 Div 146M 1:08:22.4+0:55.3+1.37%98.65%1.42%1.23%12.3
3202Darryl Long55+/K1 - AKC 1.1 Div 157M 1:08:41.5+1:14.4+1.84%98.19%0.96%0.77%12.2
4205Spencer King35+/K1 - IOP 1.1 Div 144M 1:09:45.7+2:18.6+3.42%96.69%-0.58%-0.77%12.0
5203John Hilton55+/K1 - AKC 1.1 Div 158M 1:09:59.4+2:32.3+3.76%96.37%-0.91%-1.10%12.0
6206Sung Tae Kim35+/K1 - CRCC 1.1 Div 141M 1:11:53.0+4:25.9+6.57%93.83%-3.64%-3.84%11.7
  • 1.2 Div 2
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1207Christopher GreedU23/K1 - AKC 1.2 Div 221M 1:09:38.6--100%7.06%7.36%12.1
2218Warren Southwell55+/OS1 - AKC 1.2 Div 262M 1:11:17.7+1:39.1+2.37%97.68%4.86%5.17%11.8
3210Joe Dowse45+/K1 - AKC 1.2 Div 251M 1:14:39.4+5:00.8+7.20%93.28%0.37%0.70%11.3
4215Peter Liddle55+/MS - AKC 1.2 Div 260M 1:15:04.0+5:25.4+7.79%92.78%-0.17%0.15%11.2
5212Matthew Jones45+/OS1 - AKC 1.2 Div 247M 1:15:06.7+5:28.1+7.85%92.72%-0.23%0.09%11.2
6217Simon O'Sullivan45+/OS1 - CRCC 1.2 Div 247M 1:15:14.9+5:36.3+8.05%92.55%-0.42%-0.09%11.2
7216Ron Clarke65+/OS1 - AKC 1.2 Div 268M 1:15:24.2+5:45.6+8.27%92.36%-0.62%-0.30%11.1
8209Francis Nolan55+/K1 - AKC 1.2 Div 255M 1:17:10.2+7:31.6+10.81%90.25%-2.98%-2.65%10.9
9214Noah BoldyU16/K1 - CRCC 1.2 Div 215M 1:17:41.3+8:02.7+11.55%89.64%-3.67%-3.34%10.8
10211John Di Nucci65+/K1 - AKC 1.2 Div 268M 1:18:04.6+8:26.0+12.11%89.20%-4.19%-3.85%10.8
-208David BurdettU23/K1 - AKC 1.2 Div 219M DNF------
-213Morgan BoldyU16/K1 - CRCC 1.2 Div 215M DNF------
  • 1.3 Div 3
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1117Chris Watson55+/OS1 - AKC 1.3 Div 358M 1:14:48.3--100%6.91%8.00%11.2
2119David Macaulay55+/OS1 - CRCC 1.3 Div 357M 1:15:44.0+0:55.7+1.24%98.77%5.76%6.86%11.1
3126Steven Stasiuk35+/K1 - AKC 1.3 Div 342M 1:18:58.9+4:10.6+5.58%94.71%1.72%2.86%10.6
4125Shania SmeeU18/LK1 - BPC 1.3 Div 318F 1:19:23.9+4:35.6+6.14%94.21%1.20%2.35%10.6
5124Rob Jarrett45+/OS1 - AKC 1.3 Div 354M 1:20:53.9+6:05.6+8.15%92.47%-0.67%0.51%10.4
6118Daniel Smee45+/OS1 - BPC 1.3 Div 352M 1:21:43.4+6:55.1+9.25%91.53%-1.69%-0.51%10.3
7121Jane Liddle55+/LOS1 - AKC 1.3 Div 358F 1:21:48.8+7:00.5+9.37%91.43%-1.81%-0.62%10.3
8120Jan Van Maanen65+/OS1 - AKC 1.3 Div 372M 1:22:27.6+7:39.3+10.23%90.72%-2.61%-1.41%10.2
9122Malcolm Henning45+/OS1 - MOC 1.3 Div 351M 1:23:27.4+8:39.1+11.57%89.63%-3.85%-2.64%10.1
10123Peter MARTIN65+/K1 - AKC 1.3 Div 366M 1:24:20.8+9:32.5+12.76%88.69%-4.96%-3.73%10.0
  • 1.4 Div 4
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1101Angelina Good-GerneU16/LK1 - CLBC 1.4 Div 416F 1:18:32.1--100%11.27%9.38%10.7
2116Wendy Burdett55+/LK1 - AKC 1.4 Div 455F 1:24:02.0+5:29.9+7.00%93.46%5.06%3.03%10.0
3107Jane PankhurstU23/LK1 - AKC 1.4 Div 421F 1:24:17.1+5:45.0+7.32%93.18%4.78%2.74%10.0
4109Judy DARBYSHIRE65+/LK1 - AKC 1.4 Div 465F 1:26:05.7+7:33.6+9.63%91.22%2.73%0.65%9.8
5112Mike Holder55+/OS1 - Event 1.4 Div 459M 1:26:16.9+7:44.8+9.86%91.02%2.52%0.44%9.7
6114Robin Jacob55+/OS1 - Event 1.4 Div 464M 1:26:20.2+7:48.1+9.93%90.96%2.46%0.38%9.7
7105Clare PankhurstU18/LK1 - AKC 1.4 Div 418F 1:26:59.2+8:27.1+10.76%90.28%1.73%-0.38%9.7
8115Ross Burdett55+/OS1 - AKC 1.4 Div 460M 1:27:44.3+9:12.2+11.72%89.51%0.88%-1.24%9.6
9108Joe Wilson65+/K1 - CRCC 1.4 Div 477M 1:29:45.2+11:13.1+14.28%87.50%-1.40%-3.57%9.4
10111Louis Botes55+/K1 - CRCC 1.4 Div 463M 1:30:42.0+12:09.9+15.49%86.59%-2.47%-4.66%9.3
11106Eve Mcnicol55+/LOS1 - CRCC 1.4 Div 461F 1:33:53.6+15:21.5+19.56%83.64%-6.08%-8.34%8.9
12113Ray E Smith65+/OS1 - AKC 1.4 Div 479M 1:47:31.8+28:59.7+36.92%73.04%-21.48%-24.08%7.8
  • 2. All Doubles K2 K3 K4
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1305Maya/David Elston/Worthy55+/MixK2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K455F/M 1:06:10.2--100%9.54%6.39%12.7
2308Nicky/Mark Taylor/Lawson55+/MixOS2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K457F/M 1:06:11.9+0:01.7+0.04%99.96%9.50%6.35%12.7
3307Nathan/Terry Jamieson/Bolland35+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K435M 1:08:20.0+2:09.8+3.27%96.83%6.58%3.33%12.3
4302Hugh/Mark Trivett/Sedgwick55+/OS2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K455M 1:10:41.1+4:30.9+6.82%93.61%3.36%0.00%11.9
5303John/Michael Breed/Leahy45+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K454M 1:13:04.1+6:53.9+10.43%90.56%0.11%-3.37%11.5
6309Patrick/Stephen Tullock/Coffey65+/K2 - AKC 2. All Doubles K2 K3 K465M 1:17:53.4+11:43.2+17.71%84.95%-6.49%-10.19%10.8
7301Cynthia/Stephen Coward/Coward45+/MixK2 - CRCC 2. All Doubles K2 K3 K452F/M 1:29:40.5+23:30.3+35.52%73.79%-22.60%-26.87%9.4