Race 3 SQ Zone Outrigger AusShort course

Saturday, September 16, 2017 08:09 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling - outrigger
Location: Kingscliff, Australia
Start type: Mass start
Racers: 59
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.7
Updated: Tuesday, September 19, 2017 20:01 (GMT+10)
Organized by: AOCRA South Queensland Zone
Race website: http://www.aocra.com.au/sqzone/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12659Cooper BlakeMooloolaba OCC 19UB OC1 42:51.0--100%19.34%17.19%
22024C.Mood (F)/S.Paine (F)Outrigger Australia OW OC2 43:27.5+0:36.5+1.42%98.60%18.20%16.02%
32Denise CooperNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc SMW O/SKI 43:39.4+0:48.4+1.88%98.15%17.83%15.64%
43206J.Rainsford (M)/K.Watson (F)Outrigger Australia SMMx OC2 43:44.4+0:53.4+2.08%97.97%17.67%15.47%
53Noel MurphyNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc GMM O/SKI 44:43.1+1:52.1+4.36%95.82%15.83%13.58%
62329P.Jakicevich (M)/N.Sirl (M)Polynesian Va`a-alo Outrigger Canoe Club MM OC2 44:52.8+2:01.8+4.74%95.48%15.52%13.27%
72385T.Eketone (M)/H.Kingi (M)Mooloolaba OCC 16UB OC2 44:56.6+2:05.6+4.89%95.34%15.40%13.15%
81624Leigh PaineGold Coast OCC MM OC1 45:03.0+2:12.0+5.13%95.12%15.20%12.94%
92973Armand EketoneScarborough Outrigger Canoe Club MM OC1 45:17.4+2:26.4+5.69%94.61%14.75%12.48%
103227K.Webb (M)/K.Williams (F)Mooloolaba OCC OMx OC2 45:32.8+2:41.8+6.29%94.08%14.27%11.98%
111891Anthony MckeeBrisbane OCC OM OC1 45:50.0+2:59.0+6.96%93.49%13.73%11.43%
122206M.Brady (M)/A.Bortman (F)Bayside OCC MMx OC2 46:02.1+3:11.1+7.43%93.08%13.35%11.04%
131714N.Murphy (F)/R.Saultry (F)Brisbane OCC MW OC2 46:13.9+3:22.9+7.89%92.69%12.98%10.66%
141452C.Morris (M)/L.Canto (M)Outrigger Caloundra 16UB OC2 46:15.8+3:24.8+7.97%92.62%12.92%10.60%
1511Frank KirekaBrisbane OCC OM V1 46:29.6+3:38.6+8.50%92.16%12.49%10.15%
162634Harrison CooperBayside OCC 19UB OC1 46:36.6+3:45.6+8.77%91.93%12.27%9.93%
171966P.Klutentreter (M)/B.Banks (F)Gold Coast OCC MMx OC2 46:41.3+3:50.3+8.96%91.78%12.12%9.78%
181615B.Woodforde (M)/W.Weeks (F)Scarborough Outrigger Canoe Club SMMx OC2 46:46.7+3:55.7+9.17%91.60%11.95%9.60%
193292M.Mokaraka (M)/G.Chadwick (M)Scarborough Outrigger Canoe Club MM OC2 47:15.3+4:24.3+10.28%90.68%11.05%8.68%
202111William LonieTweed Coast OCC GMM V1 47:34.7+4:43.7+11.03%90.06%10.44%8.06%
212302Paul LangleyBrisbane OCC GMM V1 49:53.3+7:02.3+16.43%85.89%6.10%3.59%
222806B.Martin (M)/L.Martin (F)Panamuna OCC SMMx OC2 49:53.9+7:02.9+16.45%85.87%6.08%3.57%
23963F.Watkins (F)/G.Christenson (M)Tweed Coast OCC MMx OC2 50:16.4+7:25.4+17.32%85.23%5.37%2.85%
242999Christian MiskeljinBayside OCC MM OC1 50:28.9+7:37.9+17.81%84.88%4.98%2.45%
251823Jamie SimmondsPanamuna OCC MM OC1 50:37.3+7:46.3+18.14%84.65%4.72%2.18%
262403T.Adams (F)/A.Rasmussen (M)Mooloolaba OCC OMx OC2 50:55.9+8:04.9+18.86%84.13%4.13%1.58%
273184Robert EdmondsOutrigger Australia PMM OC1 51:10.2+8:19.2+19.42%83.74%3.68%1.12%
281488John VincentCoffs Coast OCC PMM OC1 51:18.6+8:27.6+19.74%83.51%3.42%0.85%
291366Andrew CarsonNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc MM OC1 51:41.4+8:50.4+20.63%82.90%2.71%0.11%
302210L.Lauritzen (F)/L.Mohi (F)Panamuna OCC SMW OC2 51:48.3+8:57.3+20.90%82.71%2.49%-0.11%
31772M.Brown (M)/G.Lockyer (F)Tweed Coast OCC SMMx OC2 51:56.5+9:05.5+21.22%82.50%2.23%-0.38%
322313Suede Watson-FeiloBayside OCC 19UB V1 51:59.1+9:08.1+21.32%82.43%2.15%-0.46%
332103Matthew MaherOutrigger Australia 19UB V1 52:00.1+9:09.1+21.36%82.40%2.12%-0.49%
343313Loch LedfordOutrigger Australia PMM OC1 52:46.0+9:55.0+23.14%81.21%0.68%-1.97%
353183P.Brown (M)/R.Innes (F)Bribie Island Mahalo Outrigger Canoe Clu SMMx OC2 53:07.9+10:16.9+23.99%80.65%-0.01%-2.67%
362500Pip KayNoosa OCC GMW OC1 53:44.4+10:53.4+25.41%79.74%-1.15%-3.85%
371884Deborah CormackNoosa OCC MW OC1 53:47.1+10:56.1+25.52%79.67%-1.24%-3.94%
383097Jenny RasmussenMooloolaba OCC SMW V1 54:50.9+11:59.9+28.00%78.12%-3.24%-5.99%
39430Ben BlackmanMooloolaba OCC GMM OC1 55:30.9+12:39.9+29.56%77.19%-4.49%-7.28%
401012Amanda-Jane MarksRedcliffe OCC MW OC1 56:12.6+13:21.6+31.18%76.23%-5.80%-8.62%
411269Albert Peter HoekwaterSurfers Paradise OCC GMM OC1 56:17.7+13:26.7+31.38%76.12%-5.96%-8.79%
422211John WattsSurfers Paradise OCC GMM OC1 56:36.2+13:45.2+32.10%75.70%-6.54%-9.38%
43673Vicki HardingScarborough Outrigger Canoe Club SMW OC1 57:30.1+14:39.1+34.19%74.52%-8.23%-11.12%
442779J.Duffield (F)/P.Prescott (F)Brisbane OCC GMW OC2 57:57.9+15:06.9+35.27%73.92%-9.11%-12.02%
453245K.Paine (F)/S.Rixon (F)Gold Coast OCC 16UG OC2 58:36.5+15:45.5+36.78%73.11%-10.32%-13.26%
463089Kerri-Anne HodgeRedcliffe OCC SMW V1 59:48.3+16:57.3+39.57%71.65%-12.57%-15.57%
473032Angeline AtinaRedcliffe OCC MW OC1 1:00:02.4+17:11.4+40.12%71.37%-13.01%-16.02%
481135Lindy O'BRIENNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc MW OC1 1:00:05.0+17:14.0+40.22%71.32%-13.09%-16.11%
493140Lisa BrownGold Coast OCC MW V1 1:02:05.2+19:14.2+44.89%69.02%-16.86%-19.98%
50689Bradley HardingScarborough Outrigger Canoe Club SMM OC1 1:02:07.6+19:16.6+44.99%68.97%-16.94%-20.06%
513314John HuntPanamuna OCC SMM V1 1:03:12.5+20:21.5+47.51%67.79%-18.98%-22.15%
522554Glenn PyneGold Coast OCC GMM V1 1:03:40.6+20:49.6+48.60%67.29%-19.86%-23.05%
53180Peter MckenzieBurrum District OCC PMM OC1 1:04:03.3+21:12.3+49.49%66.90%-20.57%-23.78%
542256Judy WoodRedcliffe OCC MW OC1 1:04:11.9+21:20.9+49.82%66.75%-20.84%-24.06%
55555Lazarus ConstantinouBayside OCC OM OC1 1:04:30.1+21:39.1+50.53%66.43%-21.41%-24.65%
562714Susan DoelRedcliffe OCC SMW OC1 1:07:13.0+24:22.0+56.87%63.75%-26.52%-29.89%
572586Trudy OsborneRedcliffe OCC MW V1 1:14:44.9+31:53.9+74.44%57.33%-40.70%-44.45%
583151Lawrence TaniwhaRedcliffe OCC SMM V1 1:14:46.4+31:55.4+74.50%57.31%-40.74%-44.50%
-2764B.Prizeman (F)/L.Loney (F)Pacifica Ocean Paddling Outrigger Canoe SMW OC2 DNF-----
  • 16UB OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12385T.Eketone (M)/H.Kingi (M)Mooloolaba OCC 16UB OC2 44:56.6--100%1.45%1.45%
21452C.Morris (M)/L.Canto (M)Outrigger Caloundra 16UB OC2 46:15.8+1:19.2+2.94%97.15%-1.45%-1.45%
  • 16UG OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13245K.Paine (F)/S.Rixon (F)Gold Coast OCC 16UG OC2 58:36.5--100%0.00%0.00%
  • 19UB OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12659Cooper BlakeMooloolaba OCC 19UB OC1 42:51.0--100%4.20%4.20%
22634Harrison CooperBayside OCC 19UB OC1 46:36.6+3:45.6+8.77%91.93%-4.20%-4.20%
  • 19UB V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12313Suede Watson-FeiloBayside OCC 19UB V1 51:59.1--100%0.02%0.02%
22103Matthew MaherOutrigger Australia 19UB V1 52:00.1+0:01.0+0.03%99.97%-0.02%-0.02%
  • GMM O/SKI
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13Noel MurphyNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc GMM O/SKI 44:43.1--100%0.00%0.00%
  • GMM OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1430Ben BlackmanMooloolaba OCC GMM OC1 55:30.9--100%1.11%1.39%
21269Albert Peter HoekwaterSurfers Paradise OCC GMM OC1 56:17.7+0:46.8+1.41%98.61%-0.28%0.00%
32211John WattsSurfers Paradise OCC GMM OC1 56:36.2+1:05.3+1.96%98.08%-0.83%-0.55%
  • GMM V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12111William LonieTweed Coast OCC GMM V1 47:34.7--100%11.42%4.63%
22302Paul LangleyBrisbane OCC GMM V1 49:53.3+2:18.6+4.86%95.37%7.12%0.00%
32554Glenn PyneGold Coast OCC GMM V1 1:03:40.6+16:05.9+33.84%74.72%-18.55%-27.64%
  • GMW OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12500Pip KayNoosa OCC GMW OC1 53:44.4--100%0.00%0.00%
  • GMW OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12779J.Duffield (F)/P.Prescott (F)Brisbane OCC GMW OC2 57:57.9--100%0.00%0.00%
  • MM OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
11624Leigh PaineGold Coast OCC MM OC1 45:03.0--100%7.36%10.76%
22973Armand EketoneScarborough Outrigger Canoe Club MM OC1 45:17.4+0:14.4+0.53%99.47%6.86%10.28%
32999Christian MiskeljinBayside OCC MM OC1 50:28.9+5:25.9+12.06%89.24%-3.81%0.00%
41823Jamie SimmondsPanamuna OCC MM OC1 50:37.3+5:34.3+12.37%88.99%-4.10%-0.28%
51366Andrew CarsonNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc MM OC1 51:41.4+6:38.4+14.74%87.15%-6.30%-2.39%
  • MM OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12329P.Jakicevich (M)/N.Sirl (M)Polynesian Va`a-alo Outrigger Canoe Club MM OC2 44:52.8--100%2.58%2.58%
23292M.Mokaraka (M)/G.Chadwick (M)Scarborough Outrigger Canoe Club MM OC2 47:15.3+2:22.5+5.29%94.97%-2.58%-2.58%
  • MMx OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12206M.Brady (M)/A.Bortman (F)Bayside OCC MMx OC2 46:02.1--100%3.42%1.40%
21966P.Klutentreter (M)/B.Banks (F)Gold Coast OCC MMx OC2 46:41.3+0:39.2+1.42%98.60%2.05%0.00%
3963F.Watkins (F)/G.Christenson (M)Tweed Coast OCC MMx OC2 50:16.4+4:14.3+9.21%91.57%-5.47%-7.68%
  • MW OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
11884Deborah CormackNoosa OCC MW OC1 53:47.1--100%8.63%10.42%
21012Amanda-Jane MarksRedcliffe OCC MW OC1 56:12.6+2:25.5+4.51%95.69%4.51%6.38%
33032Angeline AtinaRedcliffe OCC MW OC1 1:00:02.4+6:15.3+11.63%89.58%-2.00%0.00%
41135Lindy O'BRIENNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc MW OC1 1:00:05.0+6:17.9+11.71%89.52%-2.07%-0.07%
52256Judy WoodRedcliffe OCC MW OC1 1:04:11.9+10:24.8+19.36%83.78%-9.06%-6.93%
  • MW OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
11714N.Murphy (F)/R.Saultry (F)Brisbane OCC MW OC2 46:13.9--100%0.00%0.00%
  • MW V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13140Lisa BrownGold Coast OCC MW V1 1:02:05.2--100%9.25%9.25%
22586Trudy OsborneRedcliffe OCC MW V1 1:14:44.9+12:39.7+20.39%83.06%-9.25%-9.25%
  • OM OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
11891Anthony MckeeBrisbane OCC OM OC1 45:50.0--100%16.92%16.92%
2555Lazarus ConstantinouBayside OCC OM OC1 1:04:30.1+18:40.1+40.73%71.06%-16.92%-16.92%
  • OM V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
111Frank KirekaBrisbane OCC OM V1 46:29.6--100%0.00%0.00%
  • OMx OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13227K.Webb (M)/K.Williams (F)Mooloolaba OCC OMx OC2 45:32.8--100%5.58%5.58%
22403T.Adams (F)/A.Rasmussen (M)Mooloolaba OCC OMx OC2 50:55.9+5:23.1+11.82%89.43%-5.58%-5.58%
  • OW OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12024C.Mood (F)/S.Paine (F)Outrigger Australia OW OC2 43:27.5--100%0.00%0.00%
  • PMM OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13184Robert EdmondsOutrigger Australia PMM OC1 51:10.2--100%6.67%1.67%
21488John VincentCoffs Coast OCC PMM OC1 51:18.6+0:08.4+0.27%99.73%6.41%1.40%
33313Loch LedfordOutrigger Australia PMM OC1 52:46.0+1:35.8+3.12%96.97%3.76%-1.40%
4180Peter MckenzieBurrum District OCC PMM OC1 1:04:03.3+12:53.1+25.18%79.88%-16.83%-23.09%
  • SMM OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1689Bradley HardingScarborough Outrigger Canoe Club SMM OC1 1:02:07.6--100%0.00%0.00%
  • SMM V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13314John HuntPanamuna OCC SMM V1 1:03:12.5--100%8.38%8.38%
23151Lawrence TaniwhaRedcliffe OCC SMM V1 1:14:46.4+11:33.9+18.30%84.53%-8.38%-8.38%
  • SMMx OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13206J.Rainsford (M)/K.Watson (F)Outrigger Australia SMMx OC2 43:44.4--100%10.91%12.34%
21615B.Woodforde (M)/W.Weeks (F)Scarborough Outrigger Canoe Club SMMx OC2 46:46.7+3:02.3+6.95%93.50%4.72%6.25%
32806B.Martin (M)/L.Martin (F)Panamuna OCC SMMx OC2 49:53.9+6:09.5+14.08%87.66%-1.63%0.00%
4772M.Brown (M)/G.Lockyer (F)Tweed Coast OCC SMMx OC2 51:56.5+8:12.1+18.75%84.21%-5.79%-4.09%
53183P.Brown (M)/R.Innes (F)Bribie Island Mahalo Outrigger Canoe Clu SMMx OC2 53:07.9+9:23.5+21.47%82.32%-8.22%-6.48%
  • SMW O/SKI
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12Denise CooperNorthern Rivers Outrigger Canoe Club Inc SMW O/SKI 43:39.4--100%0.00%0.00%
  • SMW OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1673Vicki HardingScarborough Outrigger Canoe Club SMW OC1 57:30.1--100%7.79%7.79%
22714Susan DoelRedcliffe OCC SMW OC1 1:07:13.0+9:42.9+16.90%85.55%-7.79%-7.79%
  • SMW OC2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
12210L.Lauritzen (F)/L.Mohi (F)Panamuna OCC SMW OC2 51:48.3--100%0.00%0.00%
-2764B.Prizeman (F)/L.Loney (F)Pacifica Ocean Paddling Outrigger Canoe SMW OC2 DNF-----
  • SMW V1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13097Jenny RasmussenMooloolaba OCC SMW V1 54:50.9--100%4.32%4.32%
23089Kerri-Anne HodgeRedcliffe OCC SMW V1 59:48.3+4:57.4+9.04%91.71%-4.32%-4.32%