TNR - Kintec Great Kayak Swap

Tuesday, July 25, 2017 7:08 PM (GMT-7) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 62
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.7
Updated: Tuesday, July 25, 2017 9:02 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Just Paddle - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1126Katja And Jeff HPDKF/M 32:02.1--100%28.02%30.61%
2480Rob Hansen HPKM 32:03.0+0:00.9+0.05%99.95%27.99%30.58%
3115Shane Martin HPKF 32:23.9+0:21.8+1.13%98.88%27.20%29.82%
416Ty Gee HPKM 32:37.3+0:35.2+1.83%98.20%26.70%29.34%
5911Martin Rother HPKM 33:27.5+1:25.4+4.44%95.75%24.82%27.53%
6300Paul HansenHTC HPKM 36:03.5+4:01.4+12.56%88.84%18.98%21.89%
742Neil Muncey HPK 38:13.9+6:11.8+19.34%83.79%14.10%17.19%
8172Jerry Higginson/ Silke Gumplinger HPDKF/M 40:08.4+8:06.3+25.30%79.81%9.81%13.05%
9102Dan Bisalputra PKM 43:31.9+11:29.8+35.89%73.59%2.19%5.71%
10323James Watson PKM 45:19.6+13:17.5+41.49%70.68%-1.84%1.82%
11479Mike Mattinson HPK 47:00.3+14:58.2+46.73%68.15%-5.61%-1.82%
12432Chris Fibich Single CanoeM 48:06.6+16:04.5+50.18%66.59%-8.10%-4.21%
13165Dorian Harries SUP 14'M 49:25.1+17:23.0+54.26%64.82%-11.04%-7.05%
14771Greg Kabatoff SUP 14'M 50:44.6+18:42.5+58.40%63.13%-14.01%-9.92%
1517John Joyce PKM 51:16.5+19:14.4+60.06%62.48%-15.21%-11.07%
1641Lisa Macleay PKF 51:26.5+19:24.4+60.58%62.27%-15.58%-11.43%
1724Gary Cassulis Prone 12'6''M 53:33.7+21:31.6+67.20%59.81%-20.35%-16.02%
18147Liliana / Stephan DSKF 55:00.6+22:58.5+71.72%58.23%-23.60%-19.16%
19489Jules Stirling PK 56:55.8+24:53.7+77.71%56.27%-27.92%-23.32%
2098Duncan Campbell SKM 1:00:46.4+28:44.3+89.71%52.71%-36.55%-31.64%
  • Just Paddle - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Liliana / StephanDSKF 55:00.6--100%0.00%0.00%
  • Just Paddle - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1126Katja And JeffHPDKF/M 32:02.1--100%11.23%11.23%
2172Jerry Higginson/ Silke GumplingerHPDKF/M 40:08.4+8:06.3+25.30%79.81%-11.23%-11.23%
  • Just Paddle - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1480Rob Hansen HPKM 32:03.0--100%10.91%4.21%
2115Shane Martin HPKF 32:23.9+0:20.9+1.09%98.92%9.94%3.17%
316Ty Gee HPKM 32:37.3+0:34.3+1.78%98.25%9.32%2.50%
4911Martin Rother HPKM 33:27.5+1:24.5+4.39%95.79%6.99%0.00%
5300Paul HansenHTC HPKM 36:03.5+4:00.5+12.51%88.88%-0.23%-7.77%
642Neil Muncey HPK 38:13.9+6:10.9+19.29%83.83%-6.27%-14.27%
7479Mike Mattinson HPK 47:00.3+14:57.3+46.66%68.18%-30.66%-40.49%
  • Just Paddle - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1102Dan BisalputraPKM 43:31.9--100%12.41%15.10%
2323James WatsonPKM 45:19.6+1:47.7+4.12%96.04%8.80%11.60%
317John JoycePKM 51:16.5+7:44.6+17.79%84.90%-3.17%0.00%
441Lisa MacleayPKF 51:26.5+7:54.6+18.17%84.62%-3.50%-0.33%
5489Jules StirlingPK 56:55.8+13:23.9+30.78%76.47%-14.54%-11.03%
  • Just Paddle - Prone 12'6''
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
124Gary CassulisProne 12'6''M 53:33.7--100%0.00%0.00%
  • Just Paddle - Single Canoe
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1432Chris FibichSingle CanoeM 48:06.6--100%0.00%0.00%
  • Just Paddle - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
198Duncan CampbellSKM 1:00:46.4--100%0.00%0.00%
  • Just Paddle - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1165Dorian HarriesSUP 14'M 49:25.1--100%1.32%1.32%
2771Greg KabatoffSUP 14'M 50:44.6+1:19.5+2.68%97.39%-1.32%-1.32%
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1642Linda Warren/Alex Martin PKF 34:30.6--100%34.57%36.33%
275Sandee Doxtdator SKF 43:49.8+9:19.2+27.01%78.74%16.89%19.14%
3292Sam Goheen DSKM 45:35.2+11:04.6+32.10%75.70%13.56%15.90%
418Isy HumennyDART SUP 12'6""F 46:32.2+12:01.6+34.85%74.16%11.76%14.14%
5170Estelle Matheson SUP 14' 48:22.9+13:52.3+40.20%71.33%8.26%10.74%
6437Kim Mattinson SUP 12'6""F 51:27.2+16:56.6+49.10%67.07%2.44%5.07%
799Ron Garza SUP 12'6""M 56:57.1+22:26.5+65.03%60.60%-7.99%-5.07%
821Olly Humenny SUP 12'6""M 57:46.0+23:15.4+67.39%59.74%-9.53%-6.58%
9110Malia Garza SUP 12'6"" 58:21.2+23:50.6+69.09%59.14%-10.64%-7.66%
10269Caleb Podmore SUP 14' 1:00:14.2+25:43.6+74.55%57.29%-14.21%-11.13%
1127Fin Stanhope SUP Surf 12'2""M 1:04:37.7+30:07.1+87.27%53.40%-22.54%-19.23%
127Warren Stanhope SUP 14'M 1:04:38.9+30:08.3+87.33%53.38%-22.58%-19.27%
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1292Sam GoheenDSKM 45:35.2--100%0.00%0.00%
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1642Linda Warren/Alex MartinPKF 34:30.6--100%0.00%0.00%
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 43:49.8--100%0.00%0.00%
  • Short Course - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
118Isy HumennyDART SUP 12'6""F 46:32.2--100%14.16%18.29%
2437Kim Mattinson SUP 12'6""F 51:27.2+4:55.0+10.57%90.44%5.09%9.65%
399Ron Garza SUP 12'6""M 56:57.1+10:24.9+22.38%81.71%-5.05%0.00%
421Olly Humenny SUP 12'6""M 57:46.0+11:13.8+24.13%80.56%-6.56%-1.43%
5110Malia Garza SUP 12'6"" 58:21.2+11:49.0+25.39%79.75%-7.64%-2.46%
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1170Estelle MathesonSUP 14' 48:22.9--100%16.23%19.68%
2269Caleb PodmoreSUP 14' 1:00:14.2+11:51.3+24.50%80.32%-4.30%0.00%
37Warren StanhopeSUP 14'M 1:04:38.9+16:16.0+33.62%74.84%-11.93%-7.32%
  • Short Course - SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
127Fin StanhopeSUP Surf 12'2""M 1:04:37.7--100%0.00%0.00%
  • Solo + swim - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
11Bob PutnamHPKM 38:20.1--100%19.96%20.49%
236Brian PageHPK 41:11.3+2:51.2+7.44%93.07%14.00%14.58%
3233Jonathan SyHPKM 44:23.7+6:03.6+15.81%86.35%7.30%7.93%
453Eric BrobergHPKM 44:56.7+6:36.6+17.24%85.29%6.16%6.79%
530Trista BilmerHPKF 45:01.9+6:41.8+17.47%85.13%5.98%6.61%
650Dave MorrisHPKM 48:13.0+9:52.9+25.78%79.51%-0.68%0.00%
790Tom HoskinHPKM 48:23.2+10:03.1+26.22%79.23%-1.03%-0.35%
872Stephen LambieHPKM 48:41.7+10:21.6+27.02%78.72%-1.67%-0.99%
9488Joey HamiltonSK 51:20.5+13:00.4+33.93%74.67%-7.20%-6.48%
10477John LawlessSK 56:41.3+18:21.2+47.88%67.62%-18.36%-17.57%
11343Kahlyn AdieHPKF 59:36.2+21:16.1+55.48%64.32%-24.45%-23.62%
  • Solo + swim - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
11Bob PutnamHPKM 38:20.1--100%17.62%14.87%
236Brian PageHPK 41:11.3+2:51.2+7.44%93.07%11.49%8.53%
3233Jonathan SyHPKM 44:23.7+6:03.6+15.81%86.35%4.59%1.41%
453Eric BrobergHPKM 44:56.7+6:36.6+17.24%85.29%3.41%0.19%
530Trista BilmerHPKF 45:01.9+6:41.8+17.47%85.13%3.23%0.00%
650Dave MorrisHPKM 48:13.0+9:52.9+25.78%79.51%-3.62%-7.07%
790Tom HoskinHPKM 48:23.2+10:03.1+26.22%79.23%-3.98%-7.45%
872Stephen LambieHPKM 48:41.7+10:21.6+27.02%78.72%-4.65%-8.14%
9343Kahlyn AdieHPKF 59:36.2+21:16.1+55.48%64.32%-28.09%-32.36%
  • Solo + swim - SK
Place Bib Racer name Category Finish time
1488Joey HamiltonSK 51:20.5--100%4.95%4.95%
2477John LawlessSK 56:41.3+5:20.8+10.41%90.57%-4.95%-4.95%
  • Swap - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1450Bruno Bagneres, Jamie Sterling HPKM 55:01.4--100%25.02%26.26%
259Scott Wanless, Rene Chong HPKM 55:28.3+0:26.9+0.81%99.19%24.41%25.66%
3173Andrew Hubbard, Marshall/Stacey HPKM 59:00.0+3:58.6+7.23%93.26%19.60%20.93%
4460Jason Bennett, Tim Quarlles SUP 14'M 1:00:41.3+5:39.9+10.30%90.67%17.30%18.67%
5487Trevor Castagna, Imre Mihalik HPK 1:01:19.6+6:18.2+11.46%89.72%16.43%17.81%
62Mike Darbyshire, Kelvin Humenny SUP 14'M 1:01:50.4+6:49.0+12.39%88.98%15.73%17.12%
7303Nima Mostaghimi, Carmen SUP 14' 1:07:03.7+12:02.3+21.88%82.05%8.62%10.13%
8707Shannon Samler, Mui Sy, Danny, Liz DSK 1:11:16.5+16:15.1+29.54%77.20%2.88%4.48%
912Laurisse Noel, Elizabeth Hanson SUP 12'6"" 1:14:24.7+19:23.3+35.24%73.94%-1.40%0.27%
1084Peter Allen, Amy Harris SUP 14'M 1:14:37.0+19:35.6+35.61%73.74%-1.68%0.00%
1115Adam Gerbrecht,Kyler GarzaDART SUP 12'6""M 1:15:54.0+20:52.6+37.94%72.49%-3.43%-1.72%
12304Marley Beckett, Evan Gerbrecht SUP 12'6""F 1:17:55.8+22:54.4+41.63%70.61%-6.19%-4.44%
136Cynthia Wonham, Clara HPKF 1:18:55.6+23:54.2+43.44%69.71%-7.55%-5.78%
1446Julie Mayor, Michelle O'neil SUP 12'6""F 1:20:08.3+25:06.9+45.64%68.66%-9.20%-7.40%
1525Don Kennett, Lee Kennett SUP 12'6"" 1:21:05.3+26:03.9+47.37%67.86%-10.50%-8.67%
16483Loree, Emma, Kathy, Lisa DSK 1:21:16.9+26:15.5+47.72%67.69%-10.76%-8.93%
17486Angela Duso, Tom Green SUP 12'6"" 1:31:22.1+36:20.7+66.05%60.22%-24.51%-22.45%
18485Daniel Ciarniello, Njideka Obioha SK 1:32:51.4+37:50.0+68.76%59.26%-26.53%-24.44%
19478Kristin Ohm-pedersen, Jan Pinon SK 1:34:06.6+39:05.2+71.04%58.47%-28.24%-26.12%
  • Swap - DSK
Place Bib Racer name Category Finish time
1707Shannon Samler, Mui Sy, Danny, LizDSK 1:11:16.5--100%6.56%6.56%
2483Loree, Emma, Kathy, LisaDSK 1:21:16.9+10:00.4+14.04%87.69%-6.56%-6.56%
  • Swap - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1450Bruno Bagneres, Jamie SterlingHPKM 55:01.4--100%11.18%6.74%
259Scott Wanless, Rene ChongHPKM 55:28.3+0:26.9+0.81%99.19%10.46%5.98%
3173Andrew Hubbard, Marshall/StaceyHPKM 59:00.0+3:58.6+7.23%93.26%4.76%0.00%
4487Trevor Castagna, Imre MihalikHPK 1:01:19.6+6:18.2+11.46%89.72%1.01%-3.94%
56Cynthia Wonham, ClaraHPKF 1:18:55.6+23:54.2+43.44%69.71%-27.40%-33.77%
  • Swap - SK
Place Bib Racer name Category Finish time
1485Daniel Ciarniello, Njideka ObiohaSK 1:32:51.4--100%0.67%0.67%
2478Kristin Ohm-pedersen, Jan PinonSK 1:34:06.6+1:15.2+1.35%98.67%-0.67%-0.67%
  • Swap - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
112Laurisse Noel, Elizabeth Hanson SUP 12'6"" 1:14:24.7--100%7.15%5.85%
215Adam Gerbrecht,Kyler GarzaDART SUP 12'6""M 1:15:54.0+1:29.3+2.00%98.04%5.29%3.97%
3304Marley Beckett, Evan Gerbrecht SUP 12'6""F 1:17:55.8+3:31.1+4.73%95.49%2.76%1.40%
446Julie Mayor, Michelle O'neil SUP 12'6""F 1:20:08.3+5:43.6+7.70%92.85%0.00%-1.40%
525Don Kennett, Lee Kennett SUP 12'6"" 1:21:05.3+6:40.6+8.97%91.77%-1.18%-2.60%
6486Angela Duso, Tom Green SUP 12'6"" 1:31:22.1+16:57.4+22.79%81.44%-14.01%-15.61%
  • Swap - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason Bennett, Tim QuarllesSUP 14'M 1:00:41.3--100%8.12%5.84%
22Mike Darbyshire, Kelvin HumennySUP 14'M 1:01:50.4+1:09.1+1.90%98.14%6.38%4.05%
3303Nima Mostaghimi, CarmenSUP 14' 1:07:03.7+6:22.4+10.50%90.50%-1.53%-4.05%
484Peter Allen, Amy HarrisSUP 14'M 1:14:37.0+13:55.7+22.95%81.33%-12.97%-15.77%