TNR - May 23 - Roche Point Return

Tuesday, May 23, 2017 7:03 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 57
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6
Updated: Wednesday, June 14, 2017 8:43 AM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
116Ty Gee /Ruby Gee HPDKM 23:04.5--100%53.90%55.59%20.819:03:36.5
2170Estelle Matheson OC1 28:51.9+5:47.4+25.09%79.94%42.34%44.45%16.619:03:36.5
3245Joel Jeangrand DSKM 29:15.4+6:10.9+26.79%78.87%41.56%43.69%16.419:03:36.5
4101Philippa Wall PKF 29:34.8+6:30.3+28.19%78.01%40.91%43.07%16.219:03:36.5
541Lisa Macleay PKF 36:39.0+13:34.5+58.83%62.96%26.79%29.46%13.119:03:36.5
676David Roddan SUP 14' 38:10.6+15:06.1+65.45%60.44%23.74%26.53%12.619:04:32.1
7100Wes Hammer HPKM 41:49.0+18:44.5+81.22%55.18%16.47%19.52%11.519:03:36.5
8115Shane Martin HPKM 42:17.6+19:13.1+83.29%54.56%15.51%18.60%11.319:03:36.5
9456Russ Stothers HPKM 44:26.0+21:21.5+92.56%51.93%11.24%14.49%10.819:03:36.5
1049Matt Kelly HPKM 44:47.3+21:42.8+94.10%51.52%10.53%13.80%10.719:03:36.5
11970Tyson Lehmann HPKM 44:52.9+21:48.4+94.50%51.41%10.34%13.62%10.719:03:36.5
1270Sean Hulscher HPKM 45:53.2+22:48.7+98.86%50.29%8.34%11.69%10.519:03:36.5
1359Scott Wanless HPKM 46:06.7+23:02.2+99.83%50.04%7.89%11.26%10.419:03:36.5
1465David Kvick HPKM 46:35.4+23:30.9+101.91%49.53%6.93%10.33%10.319:03:36.5
15172Silke Gumplinger / Peter Gumplinger HPDKF/M 46:43.4+23:38.9+102.48%49.39%6.66%10.08%10.319:03:36.5
16979Mike Fitzmaurice HPKM 46:50.5+23:46.0+103.00%49.26%6.43%9.85%10.219:03:36.5
17300Paul HansenHTC HPKM 46:54.8+23:50.3+103.31%49.19%6.28%9.71%10.219:03:36.5
1845Rod HopeHTC HPKM 46:55.4+23:50.9+103.35%49.18%6.26%9.69%10.219:03:36.5
1936Brian Page HPK 47:14.8+24:10.3+104.75%48.84%5.62%9.07%10.219:03:36.5
20450Bruno Bagneres HPKM 48:58.0+25:53.5+112.21%47.12%2.18%5.76%9.819:03:36.5
2137Martin Rother SKM 49:36.5+26:32.0+114.99%46.51%0.90%4.53%9.719:03:36.5
2224Gary Cassulis HPKM 51:38.3+28:33.8+123.78%44.69%-3.15%0.62%9.319:03:36.5
2380Peter Hanzely PKM 51:57.6+28:53.1+125.18%44.41%-3.80%0.00%9.219:03:36.5
2430Trista Bilmer HPKF 52:05.5+29:01.0+125.75%44.30%-4.06%-0.25%9.219:03:36.5
25181Yoel Guttmann HPKM 52:47.7+29:43.2+128.80%43.71%-5.46%-1.61%9.119:03:36.5
26166Andrew Horembala HPK 54:13.0+31:08.5+134.96%42.56%-8.30%-4.34%8.919:03:36.5
27460Jason Bennett SUP 14'M 54:23.7+31:19.2+135.73%42.42%-8.66%-4.69%8.819:04:32.1
2872Stephen Lambie HPKM 54:59.5+31:55.0+138.32%41.96%-9.85%-5.83%8.719:03:36.5
2950Dave Morris HPKM 55:05.5+32:01.0+138.75%41.88%-10.05%-6.03%8.719:03:36.5
30233Jonathan Sy OC1M 56:05.1+33:00.6+143.06%41.14%-12.04%-7.94%8.619:03:36.5
31367Arman Mazhari PK 56:18.4+33:13.9+144.02%40.98%-12.48%-8.37%8.519:03:36.5
3261Clay Ronaghan HPKM 56:36.0+33:31.5+145.29%40.77%-13.07%-8.93%8.519:03:36.5
3333Kelvin Humenny SUP 14'M 56:37.0+33:32.5+145.36%40.76%-13.10%-8.96%8.519:04:32.1
34102Dan Bisalputra PKM 56:37.6+33:33.1+145.40%40.75%-13.12%-8.98%8.519:03:36.5
35467Ben Wright SUP 14'M 57:12.5+34:08.0+147.92%40.34%-14.28%-10.10%8.419:04:32.1
369Evan Gerbrecht SUP 14'M 57:24.0+34:19.5+148.75%40.20%-14.66%-10.47%8.419:04:32.1
37615Greg Gjerdalen SUP 14'M 59:18.6+36:14.1+157.03%38.91%-18.48%-14.15%8.119:04:32.1
387Warren Stanhope SUP 14'M 1:00:40.7+37:36.2+162.96%38.03%-21.21%-16.78%7.919:04:32.1
3915Adam GerbrechtDART SUP 12'6"M 1:00:41.6+37:37.1+163.03%38.02%-21.24%-16.81%7.919:04:32.1
40323James Watson SK 1:00:51.9+37:47.4+163.77%37.91%-21.59%-17.14%7.919:03:36.5
4163Steve Esselaar SUP 14' 1:01:02.4+37:57.9+164.53%37.80%-21.94%-17.47%7.919:04:32.1
42608Alison Wood SUP 14'F 1:01:20.0+38:15.5+165.80%37.62%-22.52%-18.04%7.819:04:32.1
434Tim Quarles SUP 14'M 1:01:33.0+38:28.5+166.74%37.49%-22.95%-18.46%7.819:04:32.1
4484Peter Allen SUP 14'M 1:02:45.4+39:40.9+171.97%36.77%-25.36%-20.78%7.619:04:32.1
45165Dorian Harries SUP 12'6" 1:04:47.8+41:43.3+180.81%35.61%-29.44%-24.70%7.419:04:32.1
-173Andrew Hubbard HPKM DNF------19:03:36.5
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1245Joel JeangrandDSKM 29:15.4--100%0.00%0.00%16.419:03:36.5
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
116Ty Gee /Ruby GeeHPDKM 23:04.5--100%33.88%33.88%20.819:03:36.5
2172Silke Gumplinger / Peter GumplingerHPDKF/M 46:43.4+23:38.9+102.48%49.39%-33.88%-33.88%10.319:03:36.5
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 41:49.0--100%13.88%10.87%11.519:03:36.5
2115Shane Martin HPKM 42:17.6+0:28.6+1.14%98.87%12.90%9.86%11.319:03:36.5
3456Russ Stothers HPKM 44:26.0+2:37.0+6.26%94.11%8.49%5.30%10.819:03:36.5
449Matt Kelly HPKM 44:47.3+2:58.3+7.11%93.37%7.76%4.54%10.719:03:36.5
5970Tyson Lehmann HPKM 44:52.9+3:03.9+7.33%93.17%7.57%4.34%10.719:03:36.5
670Sean Hulscher HPKM 45:53.2+4:04.2+9.73%91.13%5.50%2.20%10.519:03:36.5
759Scott Wanless HPKM 46:06.7+4:17.7+10.27%90.69%5.03%1.72%10.419:03:36.5
865David Kvick HPKM 46:35.4+4:46.4+11.41%89.75%4.05%0.70%10.319:03:36.5
9979Mike Fitzmaurice HPKM 46:50.5+5:01.5+12.02%89.27%3.53%0.16%10.219:03:36.5
10300Paul HansenHTC HPKM 46:54.8+5:05.8+12.19%89.14%3.38%0.01%10.219:03:36.5
1145Rod HopeHTC HPKM 46:55.4+5:06.4+12.21%89.12%3.36%-0.01%10.219:03:36.5
1236Brian Page HPK 47:14.8+5:25.8+12.99%88.51%2.70%-0.70%10.219:03:36.5
13450Bruno Bagneres HPKM 48:58.0+7:09.0+17.10%85.40%-0.85%-4.37%9.819:03:36.5
1424Gary Cassulis HPKM 51:38.3+9:49.3+23.49%80.98%-6.35%-10.06%9.319:03:36.5
1530Trista Bilmer HPKF 52:05.5+10:16.5+24.57%80.28%-7.28%-11.03%9.219:03:36.5
16181Yoel Guttmann HPKM 52:47.7+10:58.7+26.25%79.21%-8.73%-12.53%9.119:03:36.5
17166Andrew Horembala HPK 54:13.0+12:24.0+29.65%77.13%-11.66%-15.56%8.919:03:36.5
1872Stephen Lambie HPKM 54:59.5+13:10.5+31.51%76.04%-13.25%-17.21%8.719:03:36.5
1950Dave Morris HPKM 55:05.5+13:16.5+31.75%75.90%-13.46%-17.42%8.719:03:36.5
2061Clay Ronaghan HPKM 56:36.0+14:47.0+35.35%73.88%-16.57%-20.64%8.519:03:36.5
-173Andrew Hubbard HPKM DNF------19:03:36.5
  • Long Course - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1170Estelle MathesonOC1 28:51.9--100%32.04%32.04%16.619:03:36.5
2233Jonathan SyOC1M 56:05.1+27:13.2+94.30%51.47%-32.04%-32.04%8.619:03:36.5
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1101Philippa WallPKF 29:34.8--100%36.01%43.07%16.219:03:36.5
241Lisa MacleayPKF 36:39.0+7:04.2+23.90%80.71%20.71%29.46%13.119:03:36.5
380Peter HanzelyPKM 51:57.6+22:22.8+75.66%56.93%-12.41%0.00%9.219:03:36.5
4367Arman MazhariPK 56:18.4+26:43.6+90.35%52.53%-21.81%-8.37%8.519:03:36.5
5102Dan BisalputraPKM 56:37.6+27:02.8+91.44%52.24%-22.50%-8.98%8.519:03:36.5
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
137Martin RotherSKM 49:36.5--100%10.19%10.19%9.719:03:36.5
2323James WatsonSK 1:00:51.9+11:15.4+22.69%81.51%-10.19%-10.19%7.919:03:36.5
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Adam GerbrechtDART SUP 12'6"M 1:00:41.6--100%3.27%3.27%7.919:04:32.1
2165Dorian Harries SUP 12'6" 1:04:47.8+4:06.2+6.76%93.67%-3.27%-3.27%7.419:04:32.1
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
176David RoddanSUP 14' 38:10.6--100%33.39%35.63%12.619:04:32.1
2460Jason BennettSUP 14'M 54:23.7+16:13.1+42.48%70.18%5.09%8.29%8.819:04:32.1
333Kelvin HumennySUP 14'M 56:37.0+18:26.4+48.30%67.43%1.22%4.54%8.519:04:32.1
4467Ben WrightSUP 14'M 57:12.5+19:01.9+49.85%66.73%0.19%3.54%8.419:04:32.1
59Evan GerbrechtSUP 14'M 57:24.0+19:13.4+50.35%66.51%-0.15%3.22%8.419:04:32.1
6615Greg GjerdalenSUP 14'M 59:18.6+21:08.0+55.36%64.37%-3.48%0.00%8.119:04:32.1
77Warren StanhopeSUP 14'M 1:00:40.7+22:30.1+58.94%62.92%-5.87%-2.31%7.919:04:32.1
863Steve EsselaarSUP 14' 1:01:02.4+22:51.8+59.89%62.54%-6.50%-2.92%7.919:04:32.1
9608Alison WoodSUP 14'F 1:01:20.0+23:09.4+60.66%62.24%-7.01%-3.41%7.819:04:32.1
104Tim QuarlesSUP 14'M 1:01:33.0+23:22.4+61.22%62.03%-7.39%-3.78%7.819:04:32.1
1184Peter AllenSUP 14'M 1:02:45.4+24:34.8+64.38%60.83%-9.49%-5.81%7.619:04:32.1
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1761Joe WrightSUP 12'6" 23:55.6--100%30.16%25.17%10.019:04:32.1
210Rozanne PilbeamHPK 27:18.3+3:22.7+14.12%87.63%20.30%14.60%8.819:03:36.5
3642Linda Warren/AlexPKF 28:22.7+4:27.1+18.61%84.31%17.17%11.24%8.519:03:36.5
483Tania HulscherHPKM 29:01.8+5:06.2+21.33%82.42%15.27%9.21%8.319:03:36.5
5147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 30:11.7+6:16.1+26.20%79.24%11.87%5.56%7.919:03:36.5
6771Greg KabatoffSUP 14' 33:45.1+9:49.5+41.06%70.89%1.49%-5.56%7.119:04:32.1
7164Mary Jane Mehlenbacher / Michele RomanoDSK 37:30.8+13:35.2+56.78%63.78%-9.49%-17.33%6.419:03:36.5
875Sandee DoxtdatorSKF 41:47.2+17:51.6+74.64%57.26%-21.97%-30.69%5.719:03:36.5
9247Andrew CelmainisSUP Surf 12'2"M 44:53.4+20:57.8+87.61%53.30%-31.03%-40.40%5.319:04:32.1
10400Mark NodwellSUP 12'6"M 45:49.7+21:54.1+91.54%52.21%-33.76%-43.33%5.219:04:32.1
-169Sabrina BoechlerSUP 12'6"M DNF------19:04:32.1
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 30:11.7--100%10.81%10.81%7.919:03:36.5
2164Mary Jane Mehlenbacher / Michele RomanoDSK 37:30.8+7:19.1+24.24%80.49%-10.81%-10.81%6.419:03:36.5
  • Short Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
110Rozanne PilbeamHPK 27:18.3--100%3.06%3.06%8.819:03:36.5
283Tania HulscherHPKM 29:01.8+1:43.5+6.32%94.06%-3.06%-3.06%8.319:03:36.5
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1642Linda Warren/AlexPKF 28:22.7--100%0.00%0.00%8.519:03:36.5
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 41:47.2--100%0.00%0.00%5.719:03:36.5
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1761Joe WrightSUP 12'6" 23:55.6--100%31.40%31.40%10.019:04:32.1
2400Mark NodwellSUP 12'6"M 45:49.7+21:54.1+91.54%52.21%-31.40%-31.40%5.219:04:32.1
-169Sabrina BoechlerSUP 12'6"M DNF------19:04:32.1
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Finish time
1771Greg KabatoffSUP 14' 33:45.1--100%0.00%0.00%7.119:04:32.1
  • Short Course - SUP Surf 12'2"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1247Andrew CelmainisSUP Surf 12'2"M 44:53.4--100%0.00%0.00%5.319:04:32.1