Race 1 - One way to Wagga Beach

Saturday, February 20, 2021 10:30 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: East Wagga Wagga, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 100
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.5
Updated: Monday, February 22, 2021 20:16 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au
Race notes
What a great way to return to Marathon racing, and to start the 2021 Series !

Well done Wagga Bidgee Canoe Club for providing a unique race, offering some interesting challenges, and all with a wonderful emphasis on paddler safety.

Can’t wait to see this race again next year.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Division 1 - 20km (<1:40) Winner Winning time Total racers
 Overall Brett Greenwood 1:34:53.6 7
 Male Brett Greenwood 1:34:53.6 6
 Female/Male Tony Hystek And Alanna Ewin 1:47:50.6 1
 Division 2 - 20km (1:40-1:45) Winner Winning time Total racers
 Overall Jason Ware 1:41:05.4 8
 Female Catherine Atkinson 1:41:06.4 3
 Male Jason Ware 1:41:05.4 5
 Division 2 - 20km Ranking Winner Winning time Total racers
 Overall Matilda Stevenson 1:43:44.3 5
 Female Matilda Stevenson 1:43:44.3 1
 Male Peter Fitzgerald 1:47:02.8 4
 Division 3 - 20km (1:45-1:50) Winner Winning time Total racers
 Overall Scott Tyers 1:45:48.1 10
 Female Daniela Torre 1:45:49.7 3
 Male Scott Tyers 1:45:48.1 7
 Division 3 - 20km Ranking Winner Winning time Total racers
 Overall Tim Doyle 1:45:43.9 2
 Male Tim Doyle 1:45:43.9 2
 Division 4 - 20km (1:50-1:55) Winner Winning time Total racers
 Overall Lee-Anne Anderson And Nigel Carson 1:49:52.6 9
 Male David Lowe 1:51:32.3 8
 Female/Male Lee-Anne Anderson And Nigel Carson 1:49:52.6 1
 Division 5 - 20km (1:55-2:00) Winner Winning time Total racers
 Overall Danielle Winslow And Bob Collins 2:00:04.9 4
 Male Bernie Craggs 2:02:25.9 3
 Female/Male Danielle Winslow And Bob Collins 2:00:04.9 1
 Division 5 - 20km Ranking Winner Winning time Total racers
 Overall Sue Smith And Greg Hillier 1:52:06.1 5
 Male Matthew Lowe 1:54:58.1 4
 Female/Male Sue Smith And Greg Hillier 1:52:06.1 1
 Division 6 - 20km (2:00-2:10) Winner Winning time Total racers
 Overall DAVID DIBDIN 1:57:14.2 5
 Female Karen Hadjinicola 2:00:44.0 1
 Male DAVID DIBDIN 1:57:14.2 3
 Female/Male Linden Barnes And Richard Barnes 2:10:20.0 1
 Division 6 - 20km Ranking Winner Winning time Total racers
 Overall Paul Smith 2:13:28.6 1
 Male Paul Smith 2:13:28.6 1
 Division 7 - (2:10-2:30) Winner Winning time Total racers
 Overall Robyn Bingle 2:05:22.3 2
 Female Robyn Bingle 2:05:22.3 2
 Division 8 - 15km Winner Winning time Total racers
 Overall Albert Cobb And Geoffrey Dawes 1:12:19.3 14
 Female Jacqui Keogh 1:17:04.1 3
 Male Albert Cobb And Geoffrey Dawes 1:12:19.3 11
 Division 10 - 10km (0:55-1:00) Winner Winning time Total racers
 Overall Tom Layton 1:16:48.6 3
 Female Judy Greenidge And Jil Parker 1:17:05.8 1
 Male Tom Layton 1:16:48.6 2
 Division 10 - 10km Ranking Winner Winning time Total racers
 Overall Jacob Flanagan 1:14:44.7 2
 Female Susan Powell 1:18:55.6 1
 Male Jacob Flanagan 1:14:44.7 1
 Division 11 - 10km (1:00-1:05) Winner Winning time Total racers
 Overall Tammy Ven Dange 1:21:51.6 2
 Female Tammy Ven Dange 1:21:51.6 1
 Female/Male Dianne And Warren Mason 1:22:47.3 1
 Division 11 - 10km Ranking Winner Winning time Total racers
 Overall Frank O'Rourke 1:21:53.4 1
 Male Frank O'Rourke 1:21:53.4 1
 Division 12 - 10km (1:05-1:10) Winner Winning time Total racers
 Overall Paul Burges 1:22:21.4 4
 Female Sue Huehn 1:22:24.0 1
 Male Paul Burges 1:22:21.4 3
 Division 12 - 10km Ranking Winner Winning time Total racers
 Overall Gerry Foster 1:21:56.6 9
 Female Sandra Doyle 1:22:39.1 6
 Male Gerry Foster 1:21:56.6 3
 Division 13 - 5km Winner Winning time Total racers
 Overall Peter Teichmann 37:12.2 7
 Female Rebecca Snape 40:41.6 4
 Male Peter Teichmann 37:12.2 3