2019 The OX Marathon and Sprint

Sunday, June 16, 2019 7:48 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Dwight, ON, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 47
Laps: 4
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Thursday, June 20, 2019 4:58 PM (GMT-4)
Organized by: River X Racing Inc
Race website: http://muskokariverx.com/the-ox

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 10km Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Female Tara Harpur 1:09:54.5 7  Race review  Lap times
 10km - C1 Jen Nicholson 1:27:35.3 1  Race review  Lap times
 10km - C2 Rec Nathalie Mantha, Sasha Richards 1:27:43.8 1  Race review  Lap times
 10km - C2 Stock Jennifer Macmillan, Megan Stephenson 1:10:46.8 1  Race review  Lap times
 10km - K1 High Perf Tara Harpur 1:09:54.5 1  Race review  Lap times
 10km - K1 Touring Megan Sheppard 1:36:25.6 1  Race review  Lap times
 10km - SUP Karine Morin 1:42:31.4 2  Race review  Lap times
 Male Michael Walmsley 1:10:08.9 5  Race review  Lap times
 10km - C1 Tom Forbes 1:25:38.6 1  Race review  Lap times
 10km - C2 Rec Jacob Heinz, Noah Webster 1:19:43.5 2  Race review  Lap times
 10km - K1 Fast Michael Walmsley 1:10:08.9 2  Race review  Lap times
 Female/Male Jean Jennings, Michael Jennings 1:41:49.5 1  Race review  Lap times
 10km - C2 Rec Jean Jennings, Michael Jennings 1:41:49.5 1  Race review  Lap times
 30km Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Female Danielle Holdsworth 2:20:18.9 1  Race review  Lap times
 30km - Tri-Paddle Danielle Holdsworth 2:20:18.9 1  Race review  Lap times
 Male Jakob Van Dorp 3:10:55.5 2  Race review  Lap times
 30km - Tri-Paddle Jakob Van Dorp 3:10:55.5 2  Race review  Lap times
 40km Winner Winning time Total racers Progress view Lap times
 Female Rory Bohm 3:47:39.0 4  Race review  Lap times
 40km - C2 Marathon Christine Archer, Erin Ussery 5:26:00.3 1  Race review  Lap times
 40km - K1 Fast Tessa Jennison 6:03:12.6 1  Race review  Lap times
 40km - K1 High Perf Rory Bohm 3:47:39.0 2  Race review  Lap times
 Male Roburt Tranter 3:07:33.5 21  Race review  Lap times
 40km - C1 Arthur Walker-Jones 4:27:47.8 3  Race review  Lap times
 40km - C2 Rec Johnathon Ayles, Neal McCain 5:18:08.8 1  Race review  Lap times
 40km - C2 Stock John Eastmure, Steve Jones 4:29:59.0 3  Race review  Lap times
 40km - C4 Mike, Mike, Tom and Robert 4:01:56.0 1  Race review  Lap times
 40km - K1 Fast Robert Ross 4:06:24.3 4  Race review  Lap times
 40km - K1 High Perf Roburt Tranter 3:07:33.5 5  Race review  Lap times
 40km - K1 Touring Dorian Malloy 4:47:13.6 2  Race review  Lap times
 40km - SUP Mike Crouzat 5:19:19.7 2  Race review  Lap times
 Female/Male Michelle Laprade, Ryan Stepka 3:51:41.6 6  Race review  Lap times
 40km - C2 Marathon Michelle Laprade, Ryan Stepka 3:51:41.6 2  Race review  Lap times
 40km - C2 Rec Joshua Keefe, Katie Keefe 5:30:47.7 1  Race review  Lap times
 40km - C2 Stock Jennifer Courville, Sebastian Courville 4:20:06.1 3  Race review  Lap times