2019 The OX Marathon and Sprint

Sunday, June 16, 2019 7:48 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Dwight, ON, Canada
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 47
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Tuesday, July 23, 2019 10:03 AM (GMT-4)
Organized by: River X Racing Inc
Race website: http://muskokariverx.com/the-ox

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 10km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135Tara HarpurWillie Fast Paddlers 10km - K1 High PerfF 1:09:54.5--100%20.76%20.31%
240Jennifer Macmillan, Megan StephensonMuskoka X Women 10km - C2 StockF 1:10:46.8+0:52.3+1.25%98.77%19.77%19.32%
315Jen NicholsonWhattheheck 10km - C1F 1:27:35.3+17:40.8+25.29%79.81%0.72%0.16%
428Nathalie Mantha, Sasha RichardsUnicorn Dash 10km - C2 RecF 1:27:43.8+17:49.3+25.49%79.69%0.56%0.00%
520Megan SheppardThe Sheppards 10km - K1 TouringF 1:36:25.6+26:31.1+37.93%72.50%-9.30%-9.91%
63Karine MorinMighty Mermaid 10km - SUPF 1:42:31.4+32:36.9+46.65%68.19%-16.21%-16.86%
72MJ ProulxMighty Mermaid 10km - SUPF 1:42:35.4+32:40.9+46.75%68.14%-16.29%-16.94%
  • 10km Female - 10km - C1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Jen NicholsonWhattheheck 10km - C1F 1:27:35.3--100%0.00%0.00%
  • 10km Female - 10km - C2 Rec
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
128Nathalie Mantha, Sasha RichardsUnicorn Dash 10km - C2 RecF 1:27:43.8--100%0.00%0.00%
  • 10km Female - 10km - C2 Stock
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
140Jennifer Macmillan, Megan StephensonMuskoka X Women 10km - C2 StockF 1:10:46.8--100%0.00%0.00%
  • 10km Female - 10km - K1 High Perf
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
135Tara HarpurWillie Fast Paddlers 10km - K1 High PerfF 1:09:54.5--100%0.00%0.00%
  • 10km Female - 10km - K1 Touring
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
120Megan SheppardThe Sheppards 10km - K1 TouringF 1:36:25.6--100%0.00%0.00%
  • 10km Female - 10km - SUP
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
13Karine MorinMighty Mermaid 10km - SUPF 1:42:31.4--100%0.03%0.03%
22MJ ProulxMighty Mermaid 10km - SUPF 1:42:35.4+0:04.0+0.07%99.94%-0.03%-0.03%
  • 10km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
121Michael WalmsleyTwo Blades 10km - K1 FastM 1:10:08.9--100%11.23%12.01%
237Tom DolanjskiTom 10km - K1 FastM 1:12:45.8+2:36.9+3.73%96.41%7.92%8.73%
345Jacob Heinz, Noah WebsterNoah & Jacob 10km - C2 RecM 1:19:43.5+9:34.6+13.65%87.99%-0.89%0.00%
41Tom ForbesGraceMeGuide 10km - C1M 1:25:38.6+15:29.7+22.09%81.91%-8.38%-7.42%
532Lucas Cullen, Aidan RiddellBushwhackers 10km - C2 RecM 1:26:49.0+16:40.1+23.76%80.80%-9.87%-8.90%
  • 10km Male - 10km - C1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11Tom ForbesGraceMeGuide 10km - C1M 1:25:38.6--100%0.00%0.00%
  • 10km Male - 10km - C2 Rec
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
145Jacob Heinz, Noah WebsterNoah & Jacob 10km - C2 RecM 1:19:43.5--100%4.26%4.26%
232Lucas Cullen, Aidan RiddellBushwhackers 10km - C2 RecM 1:26:49.0+7:05.5+8.90%91.83%-4.26%-4.26%
  • 10km Male - 10km - K1 Fast
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
121Michael WalmsleyTwo Blades 10km - K1 FastM 1:10:08.9--100%1.83%1.83%
237Tom DolanjskiTom 10km - K1 FastM 1:12:45.8+2:36.9+3.73%96.41%-1.83%-1.83%
  • 10km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
139Jean Jennings, Michael JenningsDouble J's 10km - C2 RecF/M 1:41:49.5--100%0.00%0.00%
  • 10km Female/Male - 10km - C2 Rec
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
139Jean Jennings, Michael JenningsDouble J's 10km - C2 RecF/M 1:41:49.5--100%0.00%0.00%
  • 30km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15Danielle HoldsworthMenace 30km - Tri-PaddleF 2:20:18.9--100%0.00%0.00%
  • 30km Female - 30km - Tri-Paddle
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15Danielle HoldsworthMenace 30km - Tri-PaddleF 2:20:18.9--100%0.00%0.00%
  • 30km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
136Jakob Van DorpWillie Fast Paddlers 30km - Tri-PaddleM 3:10:55.5--100%6.48%6.48%
233Chris HelyarHelyar 30km - Tri-PaddleM 3:37:22.2+26:26.7+13.85%87.83%-6.48%-6.48%
  • 30km Male - 30km - Tri-Paddle
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
136Jakob Van DorpWillie Fast Paddlers 30km - Tri-PaddleM 3:10:55.5--100%6.48%6.48%
233Chris HelyarHelyar 30km - Tri-PaddleM 3:37:22.2+26:26.7+13.85%87.83%-6.48%-6.48%
  • 40km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
127Rory BohmRory 40km - K1 High PerfF 3:47:39.0--100%20.61%18.14%
224Christina Sutcliffe40km - K1 High PerfF 3:50:09.6+2:30.6+1.10%98.91%19.74%17.23%
312Christine Archer, Erin UsseryChristErin 40km - C2 MarathonF 5:26:00.3+1:38:21.3+43.20%69.83%-13.69%-17.23%
446Tessa JennisonMermaid Ninja 40km - K1 FastF 6:03:12.6+2:15:33.6+59.55%62.68%-26.66%-30.61%
  • 40km Female - 40km - C2 Marathon
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
112Christine Archer, Erin UsseryChristErin 40km - C2 MarathonF 5:26:00.3--100%0.00%0.00%
  • 40km Female - 40km - K1 Fast
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
146Tessa JennisonMermaid Ninja 40km - K1 FastF 6:03:12.6--100%0.00%0.00%
  • 40km Female - 40km - K1 High Perf
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
127Rory BohmRory 40km - K1 High PerfF 3:47:39.0--100%0.55%0.55%
224Christina Sutcliffe40km - K1 High PerfF 3:50:09.6+2:30.6+1.10%98.91%-0.55%-0.55%
  • 40km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
114Vadim LawrenceLawrence 40km - K1 High PerfM 3:37:29.5--100%20.17%16.91%
226Darryl BohmDarryl 40km - K1 High PerfM 3:51:46.1+14:16.6+6.56%93.84%14.93%11.46%
338Shawn UrbanCreekfreak 40km - K1 High PerfM 3:52:17.6+14:48.1+6.81%93.63%14.73%11.26%
44Mike, Mike, Tom and RobertStrokes of Genius plus 2 40km - C4M 4:01:56.0+24:26.5+11.24%89.90%11.20%7.57%
531Robert RossNail-by-Nail 40km - K1 FastM 4:06:24.3+28:54.8+13.29%88.27%9.56%5.87%
618Andrei ZoubakineAndrei Zoubakine 40km - K1 High PerfM 4:08:47.5+31:18.0+14.39%87.42%8.68%4.95%
723Dav Nemethy-FeketeKayak Sport Canada 40km - K1 FastM 4:09:25.2+31:55.7+14.68%87.20%8.45%4.71%
848Roburt TranterRace Roster Tranterminator 40km - K1 High PerfM 4:14:14.9+36:45.4+16.90%85.54%6.68%2.87%
99Trevor Quinton@MustokaFlippin 40km - K1 FastM 4:15:23.6+37:54.1+17.43%85.16%6.26%2.43%
1019Rick ClancyMeanderthal 40km - K1 FastM 4:15:43.1+38:13.6+17.58%85.05%6.14%2.31%
1141Arthur Walker-JonesArt 40km - C1M 4:27:47.8+50:18.3+23.13%81.22%1.70%-2.31%
127John Eastmure, Steve JonesRavel edge 40km - C2 StockM 4:29:59.0+52:29.5+24.14%80.56%0.90%-3.14%
136Marc Creamer, Michael CreamerCreamer 40km - C2 StockM 4:40:12.5+1:02:43.0+28.84%77.62%-2.85%-7.05%
1411Oliver Macillan1 Brick or 2 40km - C1M 4:43:46.2+1:06:16.7+30.47%76.64%-4.16%-8.41%
1525Dorian MalloyCyprus 40km - K1 TouringM 4:47:13.6+1:09:44.1+32.06%75.72%-5.43%-9.73%
1613Jamie-leigh Chapman, Justin YatkowskiYakaChap 40km - C2 StockM 4:47:26.6+1:09:57.1+32.16%75.66%-5.51%-9.81%
1730Johnathon Ayles, Neal McCainBentshaft Loons 40km - C2 RecM 5:18:08.8+1:40:39.3+46.28%68.36%-16.78%-21.54%
1829Mike CrouzatRiveryeti 40km - SUPM 5:19:19.7+1:41:50.2+46.82%68.11%-17.21%-21.99%
1922Tom SteadFred 40km - C1M 5:37:11.6+1:59:42.1+55.04%64.50%-23.77%-28.82%
2043Tony HuynhPho King Guy 40km - K1 TouringM 6:04:10.5+2:26:41.0+67.44%59.72%-33.67%-39.13%
-47Adam RederPuddin 40km - SUPM DNF-----
  • 40km Male - 40km - C1
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
141Arthur Walker-JonesArt 40km - C1M 4:27:47.8--100%9.61%5.63%
211Oliver Macillan1 Brick or 2 40km - C1M 4:43:46.2+15:58.4+5.96%94.37%4.21%0.00%
322Tom SteadFred 40km - C1M 5:37:11.6+1:09:23.8+25.91%79.42%-13.82%-18.83%
  • 40km Male - 40km - C2 Rec
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
130Johnathon Ayles, Neal McCainBentshaft Loons 40km - C2 RecM 5:18:08.8--100%0.00%0.00%
  • 40km Male - 40km - C2 Stock
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
17John Eastmure, Steve JonesRavel edge 40km - C2 StockM 4:29:59.0--100%3.31%3.65%
26Marc Creamer, Michael CreamerCreamer 40km - C2 StockM 4:40:12.5+10:13.5+3.79%96.35%-0.36%0.00%
313Jamie-leigh Chapman, Justin YatkowskiYakaChap 40km - C2 StockM 4:47:26.6+17:27.6+6.47%93.93%-2.95%-2.58%
  • 40km Male - 40km - C4
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
14Mike, Mike, Tom and RobertStrokes of Genius plus 2 40km - C4M 4:01:56.0--100%0.00%0.00%
  • 40km Male - 40km - K1 Fast
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
131Robert RossNail-by-Nail 40km - K1 FastM 4:06:24.3--100%2.12%2.38%
223Dav Nemethy-FeketeKayak Sport Canada 40km - K1 FastM 4:09:25.2+3:00.9+1.22%98.79%0.92%1.18%
39Trevor Quinton@MustokaFlippin 40km - K1 FastM 4:15:23.6+8:59.3+3.65%96.48%-1.45%-1.18%
419Rick ClancyMeanderthal 40km - K1 FastM 4:15:43.1+9:18.8+3.78%96.36%-1.58%-1.31%
  • 40km Male - 40km - K1 High Perf
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
114Vadim LawrenceLawrence 40km - K1 High PerfM 3:37:29.5--100%8.20%6.37%
226Darryl BohmDarryl 40km - K1 High PerfM 3:51:46.1+14:16.6+6.56%93.84%2.17%0.23%
338Shawn UrbanCreekfreak 40km - K1 High PerfM 3:52:17.6+14:48.1+6.81%93.63%1.95%0.00%
418Andrei ZoubakineAndrei Zoubakine 40km - K1 High PerfM 4:08:47.5+31:18.0+14.39%87.42%-5.01%-7.10%
548Roburt TranterRace Roster Tranterminator 40km - K1 High PerfM 4:14:14.9+36:45.4+16.90%85.54%-7.31%-9.45%
  • 40km Male - 40km - K1 Touring
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
125Dorian MalloyCyprus 40km - K1 TouringM 4:47:13.6--100%11.81%11.81%
243Tony HuynhPho King Guy 40km - K1 TouringM 6:04:10.5+1:16:56.9+26.79%78.87%-11.81%-11.81%
  • 40km Male - 40km - SUP
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
129Mike CrouzatRiveryeti 40km - SUPM 5:19:19.7--100%0.00%0.00%
-47Adam RederPuddin 40km - SUPM DNF-----
  • 40km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
110Michelle Laprade, Ryan StepkaPaddling Yogis! 40km - C2 MarathonF/M 3:51:41.6--100%21.98%27.66%
217Jennifer Courville, Sebastian CourvilleGolden Lake Crew 40km - C2 StockF/M 4:20:06.1+28:24.5+12.26%89.08%12.42%18.79%
334Radu Crisan, Roxana CrisanGust De Aventura 40km - C2 StockF/M 5:20:17.3+1:28:35.7+38.24%72.34%-7.85%0.00%
444Joshua Keefe, Katie KeefeMeep Morp Seep 40km - C2 RecF/M 5:30:47.7+1:39:06.1+42.77%70.04%-11.39%-3.28%
542Lauren Kennedy, Phil Van-LanePod for the Throne 2020 40km - C2 StockF/M 5:41:59.2+1:50:17.6+47.60%67.75%-15.16%-6.77%
-49Chris PraterChris Prater And Kids 40km - C2 MarathonF/M DNF-----
  • 40km Female/Male - 40km - C2 Marathon
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
110Michelle Laprade, Ryan StepkaPaddling Yogis! 40km - C2 MarathonF/M 3:51:41.6--100%0.00%0.00%
-49Chris PraterChris Prater And Kids 40km - C2 MarathonF/M DNF-----
  • 40km Female/Male - 40km - C2 Rec
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
144Joshua Keefe, Katie KeefeMeep Morp Seep 40km - C2 RecF/M 5:30:47.7--100%0.00%0.00%
  • 40km Female/Male - 40km - C2 Stock
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
117Jennifer Courville, Sebastian CourvilleGolden Lake Crew 40km - C2 StockF/M 4:20:06.1--100%15.40%18.79%
234Radu Crisan, Roxana CrisanGust De Aventura 40km - C2 StockF/M 5:20:17.3+1:00:11.2+23.14%81.21%-4.17%0.00%
342Lauren Kennedy, Phil Van-LanePod for the Throne 2020 40km - C2 StockF/M 5:41:59.2+1:21:53.1+31.48%76.06%-11.23%-6.77%