Neptunalia Winter Challenge 2019

Sunday, January 13, 2019 9:14 AM (GMT-5) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Palm Bay, FL, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 117
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9.1
Updated: Monday, January 14, 2019 4:46 PM (GMT-5)
Organized by: Paddling Paradise
Race website: www.paddlingparadise.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Surfski/OC 5 Mile Winner Winning time Total racers
 Overall William Webster 1:02:37.2 6
 18-49 OC1 male William Webster 1:02:37.2 2
 50-59 surski male J.D Smith 1:16:31.4 1
 60+ OC1 male Greg Kvaska 1:10:26.3 1
 under 18 OC1 male Teagan Smyth 1:22:38.2 1
 Under 20 Surf SKI Female Sharon Grause 1:24:56.2 1
 Surfski/OC 10 Mile Winner Winning time Total racers
 Overall Nate Humberston 1:12:39.9 38
 18-49 OC1 female Dionne Reed 1:45:37.8 2
 18-49 OC1 male Max Schafer 1:35:54.2 4
 18-49 Surski female Lisa Malick 1:33:32.0 1
 18-49 Surski male Nate Humberston 1:12:39.9 5
 50-59 OC1 female Vicki Cummings 1:45:10.4 2
 50-59 OC1 Male Mark Athanacio 1:31:45.3 3
 50-59 surski male Joe Hester 1:30:43.4 4
 60+ OC1 female Dawn Shay 2:11:56.6 1
 60+ OC1 male Rand Perkins 1:32:12.7 4
 60+ surfski male Yves Cartier 1:35:24.1 3
 OC2 Female Kim Caruso 1:39:26.8 1
 OC2 Male David Rush 1:27:37.1 4
 OC2 Mixed Scott Miller 1:28:00.0 1
 OC6 Tammy Berkowitz 1:44:00.4 1
 Under 20 Surf SKI Male Bob Waters 1:26:39.9 2
 Manatee Madness – 5 Mile Winner Winning time Total racers
 Overall Tim Warner 1:04:28.6 73
 60 + 14 Male David Dean 1:13:12.6 6
 60+ 12'6 Female Gail Kotowski 2:03:41.2 1
 SUP 12'6 Female 18-49 Mini Crash 1:18:00.4 4
 SUP 12'6 Female 50+ Cindy Gibson 1:18:05.4 7
 SUP 12'6 Male 18-49 Joey Huempfnee 1:08:09.4 3
 SUP 12'6 Male 50+ Jim Birney 1:24:10.5 2
 SUP 14 Male 18-49 Tim Warner 1:04:28.6 27
 SUP 14 Male 50+ David Slemp 1:09:51.0 11
 SUP 14 Male Under 17 Dylan Geiger 1:09:49.7 1
 SUP Female 14 18-49 Maddie Miller 1:10:51.2 7
 SUP Female 14 50+ Sue Sattler 1:23:46.1 2
 SUP SURF Male 18-49 Gerad Calaman 1:45:36.4 2