2018 Spring Thaw XC

Saturday, May 19, 2018 10:05 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Ashland, OR, United States
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 132
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9.1
Chip timing: RFID - LLRP
Updated: Wednesday, May 23, 2018 9:10 AM (GMT-7)
Organized by: RVRG
Race website: http://ashlandspringthaw.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Long Course Elite Winner Winning time Total racers
 Overall Elias Lawson 1:38:45.4 47
 Female Kaydee Raths 2:00:49.0 8
 Elite Women Kaydee Raths 2:00:49.0 2
 Expert Women (Cat 1) Heike McNeil 2:08:25.4 6
 Male Elias Lawson 1:38:45.4 39
 Elite Men Alex McGuinnis 1:39:10.6 9
 Expert (Cat 1) Men 19-44 Elias Lawson 1:38:45.4 13
 Expert (Cat 1) Men 45+ David Cloninger 1:46:35.7 9
 Expert Junior Men Asher Neitsch 1:55:24.7 3
 Hard Tail Open Eric Buck 2:17:00.7 1
 Single Speed Men Steven Mills 1:45:30.8 4
 Long Course Sport Winner Winning time Total racers
 Overall Joseph Keto 1:46:35.5 57
 Female Alison Andrews 2:13:06.6 8
 Sport (Cat 2) Women 19-39 Whiney Hooker 2:23:25.4 2
 Sport (Cat 2) Women 40-49 Alison Andrews 2:13:06.6 3
 Sport (Cat 2) Women 50+ Stacey Romney 2:14:58.9 3
 Male Joseph Keto 1:46:35.5 49
 Clydesdale (men 200+ lbs) Colter Chancellor 2:14:04.7 4
 Novice (Cat 3) Men 19-39 Jean Philippe Jestin 2:09:55.5 1
 Sport (Cat 2) Men 19-39 Joseph Keto 1:46:35.5 11
 Sport (Cat 2) Men 40-49 Aric Rist 1:48:57.8 18
 Sport (Cat 2) Men 50-59 Brian Bertolini 1:55:22.7 13
 Sport (Cat 2) Men 60+ Tom Webb 2:09:09.6 2
 Short Course Winner Winning time Total racers
 Overall Ian Brown 34:56.0 28
 Female Sascha Knight 53:29.6 5
 Junior Women 10-13 Sierra Samhammer 1:03:29.7 2
 Junior Women 14-18 Sascha Knight 53:29.6 2
 Novice (Cat 3) Women 40+ Lynn Yelland 1:18:48.3 1
 Male Ian Brown 34:56.0 23
 Junior Men 10-13 Ian Brown 34:56.0 6
 Junior Men 14-18 Braden Pennington 37:46.1 6
 Novice (Cat 3) Men 19-39 Rafal Grzegorczyk 45:23.0 6
 Novice (Cat 3) Men 40+ Karl Piller 51:08.0 5