2018 Massive Murray Paddle Day 4

Thursday, November 22, 2018 07:00 (GMT+11) - Start list

Race info
Sport: Paddling
Location: Echuca, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 75
Updated: Friday, December 7, 2018 08:34 (GMT+11)
Organized by: Sydney Harbour Kayaks
Race website: www.massivemurraypaddle.org.au
Race notes
Final results. Time adjustment for boats (4 & 116), (33, 51 & 128) and 85 for assisting capsized paddlers. Correction to start time for boats 33, 89 and 137. Time results for some Part Distance paddlers are not correct (if paddlers did not advise checkpoint personnel at the time they withdrew). Pace results for Part Distance paddlers are not correct (all pace results are based on the full GPS distance of 58.9 km).
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Gender Start time Handicap
32 Nick Poltock Nick Poltock - UC1 O V70 (Wenonah UC1)  Full distance UC1 M 0:00 0.6849
41 38 D / Rampling Andrew Boyle - TK1 O Open (Compcraft TK1)  Full distance TK1 M 0:00 0.9193
98 River Runners / Weston Vikki Weston - RKM1 W Open (Elliot 480)  Full distance RKM1 F 0:00 0.8610
112 Colin Baker Colin Baker - ORS1 O V60 (Stellar SR)  Full distance ORS1 M 0:00 0.8215
138 Chompa Karlie Verbeek / Ashely Bell - TC2 X Open (Barker TC2)  Full distance TC2 F/M 0:00 0.8192
149 Call to the Wild A Moss / G Moss / K Owen / S Owen - RKL2 X V50 (M730)  Full distance RKL2 F/M 0:00 0.8927
73 River Runners / Keating Bridget Keating - RKM1 W Open (M532)  Full distance RKM1 F 0:00 0.8406
31 Just Paddlers - #3 Daniel Hendrie - RKL1 O V60 (M580)  Full distance RKL1 M 0:00 0.7931
13 Endless Possibilities Glen Bonnici / Cheryl Sinclair - RKL2 X V40 (M730)  Full distance RKL2 Wave 1 F/M 7:00:04 0.8641
18 Hopping Mad - Fi & Lou Fiona Boyer / Louise Greenwood - TK2 W Open (TK2 Spider)  Full distance TK2 Wave 1 F 7:00:04 0.8715
29 Bond / Williams Tony Bond / Susan Williams - UC2 X V50 (V1 Pro Canoe)  Full distance UC2 Wave 1 F/M 7:00:04 0.7607
33 Canoe Medley Jack Wilson - TC1 O Open (TR17/Hosi/Carr/Disco/Rat)  Full distance TC1 Wave 1 M 7:00:04 0.8274
37 Team Maximum Payne Tony Payne - TC1 O V60 (River Rat)  Full distance TC1 Wave 1 M 7:00:04 0.7045
42 LANE - Matthew Lane Matthew Lane - TC1 O Open (River Rat TC1 )  Full distance TC1 Wave 1 M 7:00:04 0.8203
66 Inspired By Leny - #1 Jason Adams - RKM1 O Open (Plastic REC 5m)  Full distance RKM1 Wave 1 M 7:00:04 0.9345
71 Mermad Cathy Miller - RKL1 W V50 (M583)  Full distance RKL1 Wave 1 F 7:00:04 0.7097
75 Two Barnes and Six Ducks Richard Barnes / Linden Barnes - RKL2 X V40 (M730)  Full distance RKL2 Wave 1 F/M 7:00:04 0.8532
77 Dumb and Dumber David Worrad / Tom Irvine - RKL2 O V50 (M730)  Full distance RKL2 Wave 1 M 7:00:04 0.8568
78 PPP Paddlers - Hammo Tim Hamlin - RKL1 O V50 (Mirage 580)  Full distance RKL1 Wave 1 M 7:00:04 0.8506
85 Scouts Canoe Team 2018 -1 Alex Brunacci - UC1 O V50 (Wenonah canoe)  Full distance UC1 Wave 1 M 7:00:04 0.7720
96 River Runners / Tan Peishan Tan - RKM1 W Open (M582)  Full distance RKM1 Wave 1 F 7:00:04 0.8363
99 River Runners / Lewin Danielle Lewin - RKM1 W Open (Elliot 480)  Full distance RKM1 Wave 1 F 7:00:04 0.8270
102 Mto Wa Mbu Project David Moroney - RKM1 O V50 (M532)  Full distance RKM1 Wave 1 M 7:00:04 0.7920
104 Northwest Paddleboards Allistair Swinsco / Alison Rennie - SUP2 X V40 (Double SUP)  Full distance SUP2 Wave 1 F/M 7:00:04 0.7458
114 Team Tongway Helen Tongway / Bob Collins - RKL2 X V60 (M730)  Full distance RKL2 Wave 1 F/M 7:00:04 0.7463
126 PPP Paddlers - Jacko Shaune Jackson - ORS1 O V40 (Fenn Swordfish)  Full distance ORS1 Wave 1 M 7:00:04 0.9098
127 PPP Paddlers - Freddy Jon Frederico - ORS1 O V50 (Horizon Surf Ski)  Full distance ORS1 Wave 1 M 7:00:04 0.8854
128 Team Sea Sherpa Eoin Corroon / Steve Fava - RKL2 O Open (Stealth Tourer 17)  Full distance RKL2 Wave 1 M 7:00:04 0.9519
139 Just Paddlers - #2 Elizabeth Van Reece - RKM1 W V50 (Sea Eagle)  Full distance RKM1 Wave 1 F 7:00:04 0.7329
145 Sally Solo K1 Rebel Sally Miller - K1 W V50 (Rebel 46)  Full distance K1 Wave 1 F 7:00:04 0.7659
148 38 D / Borschmann Darren Borschmann - ORS1 O V40 (Fenn Swordfish)  Full distance ORS1 Wave 1 M 7:00:04 0.9408
153 DolphinJo Joanne Davis - ORS1 W V50 (Think Surf Ski)  Full distance ORS1 Wave 1 F 7:00:04 0.7533
169 PPP Paddlers - Quinny Peter Quinlan - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 Wave 1 M 7:00:04 0.8282
171 HQ 1 BDE Michael Panasewycz - RKM1 O V40 (M530)  Full distance RKM1 Wave 1 M 7:00:04 0.8599
2 AuSable Finishers Nicole Rice-Owens / Rod Clark - UC2 X V40 (American UC2)  Full distance UC2 Wave 2 F/M 7:29:59 0.8141
4 Krazzy Kelly and Mad Mick Kelly Honess / Michael Dinkgreve - UC2 X Open (American UC2)  Full distance UC2 Wave 2 F/M 7:29:59 0.8249
8 Uncle Cary Cary Sandell - TK1 O V50 (TK1)  Full distance TK1 Wave 2 M 7:29:59 0.8260
9 38 D Super Limanator Brian Lim - SS1 O Open (Spec Ski)  Full distance SS1 Wave 2 M 7:29:59 0.9207
10 THE B TEAM Martin Buissink / Bradley Buissink - TK2 O Open (TK2)  Full distance TK2 Wave 2 M 7:29:59 0.8622
36 Coops Neil Cooper - RKL1 O V50 (Slade Craft SLR)  Full distance RKL1 Wave 2 M 7:29:59 0.8326
46 Mad Hungarians and Y Knots (Andrea) Andrea Szkibik - K1 W V50 (Rebel 46)  Full distance K1 Wave 2 F 7:29:59 0.7783
54 Fangtastic Kim Mazaraki - ORS1 O V40 (Finn Endorfinn)  Full distance ORS1 Wave 2 M 7:29:59 0.9303
59 Gregory Lloyd Greg Lloyd - RKL1 O V40 (M582)  Full distance RKL1 Wave 2 M 7:29:59 0.8552
63 LANE - Keith & Shelley - Fire & Ice Keith Lane / Shelley Lane - RKL2 X V50 (M730)  Full distance RKL2 Wave 2 F/M 7:29:59 0.8320
64 LANE - Jason & Jessica Jason Farley / Jessica Lane - RKL2 X Open (M730)  Full distance RKL2 Wave 2 F/M 7:29:59 0.9217
68 Mozza's MMP Maurie Carlyon - ORS1 O V50 (Fenn Swordfish)  Full distance ORS1 Wave 2 M 7:29:59 0.9048
69 Larry Brendan Long - SS1 O V40 (DD3 Spec Ski)  Full distance SS1 Wave 2 M 7:29:59 0.8663
81 Michael Dellapina Michael Dellapina - RKL1 O V50 (M580)  Full distance RKL1 Wave 2 M 7:29:59 0.8415
84 Jason Eats Jason Eats - ORS1 O Open (Surf Ski)  Full distance ORS1 Wave 2 M 7:29:59 0.9803
91 The Early Risers Greg Hillier / Sue Smith - RKL2 X V50 (Solaris Macquarie LR2)  Full distance RKL2 Wave 2 F/M 7:29:59 0.8442
101 RPM SA Andrew Stoodley - ORS1 O V50 (Epic V10 Sport)  Full distance ORS1 Wave 2 M 7:29:59 0.8808
105 CarbonTRACK Christopher Benson - RKM1 O V40 (M582)  Full distance RKM1 Wave 2 M 7:29:59 0.8743
116 Tom Simmat Tom Simmat - RKL1 O V70 (Horizon Tourer)  Full distance RKL1 Wave 2 M 7:29:59 0.7552
121 Wooden Eye / Drew Drew Stewart - ORS1 O V50 (Epic V10 Sport)  Full distance ORS1 Wave 2 M 7:29:59 0.8854
124 Wooden Eye / Bernie Bernie Edstein - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 Wave 2 M 7:29:59 0.8506
146 Baker Barrie Baker - RKL1 O V60 (M582)  Full distance RKL1 Wave 2 M 7:29:59 0.7731
150 Swan Hill Men's Health Greg Roberts - RKM1 O V50 (M532)  Full distance RKM1 Wave 2 M 7:29:59 0.8506
165 38 D / Stewart Paul Stewart - ORS1 O V40 (THINK Uno)  Full distance ORS1 Wave 2 M 7:29:59 0.9947
28 Karen and Tim Karen Turner / Tim Fitzgerald - RKL2 X V50 (M730)  Full distance RKL2 Wave 3 F/M 7:59:59 0.8128
44 Wooden Eye / Brodie Brodie Cambourne - ORS1 W V40 (Fenn Surf Ski )  Full distance ORS1 Wave 3 F 7:59:59 0.8454
47 38 D / Izard Richard Izard - ORS1 O V40 (Fenn Swordfish)  Full distance ORS1 Wave 3 M 7:59:59 0.9512
82 38 D / Sullivan Owen Sullivan - ORS1 O V40 (Fenn Swordfish)  Full distance ORS1 Wave 3 M 7:59:59 0.9408
89 Cos I’m 50 Diane Bloom - K1 W V50 (K1)  Full distance K1 Wave 3 F 7:59:59 0.8089
93 38 D / Simondson Gary Simondson - SS1 O V50 (Charger Surf Ski)  Full distance SS1 Wave 3 M 7:59:59 0.8249
117 MargnRob Marg Cook / Rob Cook - RKL2 X V60 (Sladecraft SLR2)  Full distance RKL2 Wave 3 F/M 7:59:59 0.7832
133 Where's Indy? Kim Navera - ORS1 O Open (Stellar Ski)  Full distance ORS1 Wave 3 M 7:59:59 0.9883
134 CanDrew Candice Charles / Andrew Cox - K2 X V40 (K2)  Full distance K2 Wave 3 F/M 7:59:59 0.8982
135 Tathra Old Boys John Sheedy / Peter George - SS2 O V50 (Spec Ski Double)  Full distance SS2 Wave 3 M 7:59:59 0.8795
163 No time for ice cream Caoimhin Ardren / Ruby Ardren - RKL2 X V40 (Sladecraft SLR2)  Full distance RKL2 Wave 3 F/M 7:59:59 0.8807
38 Sean Murphy Sean Murphy - ORS1 O V50 (Epic V10L)  Full distance ORS1 Wave 4 M 8:30:00 0.9048
56 Footscray & INCC MXV60 S Nicol/A Walker/N White/D Bennett - K4 X V60 (K4)  Full distance K4 Wave 4 F/M 8:30:00 0.8924
57 Footscray Singos Lisa Singleton / Andrew Singleton - RKL2 X V50 (Sladecraft SLR2)  Full distance RKL2 Wave 4 F/M 8:30:00 0.8439
61 Hobbits Peter Faherty / Gareth Stokes - UNR2 O Open (Sladecraft Supersonic)  Full distance UNR2 Wave 4 M 8:30:00 1.0144
76 Patterson Lakes Canoe Club Gareth Dickson - ORS1 O V40 (Nelo Surf Ski)  Full distance ORS1 Wave 4 M 8:30:00 0.9199
111 Dawson's Kate Dawson / Steve Dawson - RKL2 X V40 (Sladecraft SLR2 )  Full distance RKL2 Wave 4 F/M 8:30:00 0.8744