TNR - April 9th - Lone Rock

Tuesday, April 9, 2013 7:03 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By category
Distance: 5.3 Km
Racers: 67
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.5
Updated: Tuesday, May 7, 2013 9:27 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Canoe & Kayak Centre
Race website: http://www.tuesdaynightracing.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1340Gareth Tudor'Jones HPKM 25:42.5--100%32.89%29.57%12.419:06:01.6
269Ben Fast/John George2FAST HPDKM 25:44.6+0:02.1+0.14%99.86%32.80%29.48%12.419:06:01.6
3115Shane Martin HPKM 25:47.8+0:05.3+0.34%99.66%32.66%29.33%12.319:06:01.6
4449Wes Hammer HPKM 25:57.6+0:15.1+0.98%99.03%32.24%28.88%12.219:06:01.6
511Dion Maxwell HPKM 26:44.8+1:02.3+4.04%96.12%30.18%26.73%11.919:06:01.6
6389Bruce Mc Taggart HPKM 27:08.4+1:25.9+5.57%94.72%29.16%25.65%11.719:06:01.6
7170Warren Bruce HPKM 27:30.4+1:47.9+7.00%93.46%28.20%24.65%11.619:06:01.6
855Mike Fitzmaurice HPKM 27:33.2+1:50.7+7.18%93.30%28.08%24.52%11.519:06:01.6
98Chris Dobrovolny HPKM 27:35.4+1:52.9+7.32%93.18%27.98%24.42%11.519:06:01.6
10100Jim Nosella HPKM 28:16.1+2:33.6+9.96%90.94%26.21%22.56%11.219:06:01.6
1188Marshall House/Garry Cassulis HPDKM 28:19.5+2:37.0+10.18%90.76%26.06%22.41%11.219:06:01.6
12350Brian Page/Trista Bilmer HPDKM 28:42.5+3:00.0+11.67%89.55%25.06%21.36%11.119:06:01.6
1366Daryl RemmlerHTC HPKM 28:53.4+3:10.9+12.38%88.99%24.59%20.86%11.019:06:01.6
143Paul HansenHTC HPKM 29:06.6+3:24.1+13.23%88.31%24.01%20.26%10.919:06:01.6
1544Reid Carter/Jordan Carter HPDKM 29:12.9+3:30.4+13.64%88.00%23.74%19.97%10.919:06:01.6
16197Cam Fitzmaurice HPKM 30:31.5+4:49.0+18.74%84.22%20.32%16.38%10.419:06:01.6
17494Linda Warren HPKF 30:31.8+4:49.3+18.76%84.21%20.31%16.37%10.419:06:01.6
18338Dusan Kafka HPKM 31:02.8+5:20.3+20.76%82.81%18.96%14.95%10.219:06:01.6
197Micky Mcdonald HPKM 31:07.8+5:25.3+21.09%82.58%18.74%14.72%10.219:06:01.6
20118Martin Rother FSKM 31:34.4+5:51.9+22.81%81.42%17.58%13.51%10.119:06:01.6
21104Corky ArmstrongHTC HPKM 31:37.5+5:55.0+23.01%81.29%17.45%13.37%10.119:06:01.6
22292Sam Goheen HPKM 31:58.8+6:16.3+24.40%80.39%16.52%12.39%9.919:06:01.6
23450Bruno Bagneres HPKM 32:16.1+6:33.6+25.52%79.67%15.77%11.60%9.919:06:01.6
2429Jodi Boates HPKF 32:24.4+6:41.9+26.06%79.33%15.41%11.22%9.819:06:01.6
25339Jessel Aquing HPKM 32:51.2+7:08.7+27.79%78.25%14.24%10.00%9.719:06:01.6
26412Rod HopeHTC HPKM 33:56.3+8:13.8+32.01%75.75%11.41%7.03%9.419:06:01.6
2772Stephen Lambie HPKM 34:26.5+8:44.0+33.97%74.64%10.10%5.65%9.219:06:01.6
28301Linas Antanavicius SKM 34:39.7+8:57.2+34.83%74.17%9.52%5.05%9.219:06:01.6
29334Andrew Horembala HPKM 35:45.0+10:02.5+39.06%71.91%6.68%2.07%8.919:06:01.6
30444Curtis Brock HPKM 35:51.2+10:08.7+39.46%71.70%6.41%1.78%8.919:06:01.6
3112Bram Rutherford HPKM 36:00.7+10:18.2+40.08%71.39%6.00%1.35%8.819:06:01.6
3210Seth Putnam Rea HPKM 36:01.2+10:18.7+40.11%71.37%5.98%1.33%8.819:06:01.6
3336Lina Augaitis SUP 14'F 36:59.3+11:16.8+43.88%69.50%3.45%-1.33%8.619:03:03.6
34440Tom Hoskin HPKM 37:07.4+11:24.9+44.40%69.25%3.10%-1.70%8.619:06:01.6
35332Ron Elbe SKM 37:17.6+11:35.1+45.06%68.94%2.65%-2.16%8.519:06:01.6
3625Mike Darbyshire SUP 14'M 37:19.0+11:36.5+45.15%68.89%2.59%-2.23%8.519:03:03.5
3715Corey Lotnick SUP 14'M 38:10.7+12:28.2+48.51%67.34%0.34%-4.59%8.319:03:03.6
38434Adam Cole SUP 14'M 38:24.4+12:41.9+49.39%66.94%-0.25%-5.21%8.319:03:03.6
39395Dwayne Lotnick SUP 12'6"M 38:34.0+12:51.5+50.02%66.66%-0.67%-5.65%8.219:03:03.6
40327Jay Inouye HPKM 38:37.3+12:54.8+50.23%66.56%-0.81%-5.80%8.219:06:01.6
4161Clay Ronaghan HPKM 40:01.8+14:19.3+55.71%64.22%-4.49%-9.66%7.919:06:01.6
42392Ali Birtwell SUP 14'M 42:14.0+16:31.5+64.28%60.87%-10.24%-15.69%7.519:03:03.6
434Tim Quarles SUP 12'6"M 42:44.0+17:01.5+66.22%60.16%-11.55%-17.06%7.419:03:03.6
44329Cory Fitzpatrick HPKM 43:27.9+17:45.4+69.07%59.15%-13.46%-19.07%7.319:06:01.6
45390Tracey Leacock SKF 44:53.8+19:11.3+74.64%57.26%-17.19%-22.99%7.119:06:01.6
461Bob Putnam SUP 14'M 45:39.5+19:57.0+77.60%56.31%-19.18%-25.08%7.019:03:03.6
47396Paul Fraser SUP 14'M 45:55.2+20:12.7+78.62%55.99%-19.86%-25.79%6.919:03:03.6
48321Mala Rupnarain/Sharon Mah DSKF 45:57.2+20:14.7+78.75%55.94%-19.95%-25.89%6.919:06:01.6
49421Scott Robertson SUP 14'M 46:39.6+20:57.1+81.50%55.10%-21.80%-27.82%6.819:03:03.6
50397Craig Langford SUP 12'6"M 47:27.0+21:44.5+84.57%54.18%-23.86%-29.99%6.719:03:03.6
51352Jen Lawson SUP 14'F 49:25.1+23:42.6+92.23%52.02%-29.00%-35.38%6.419:03:03.6
52131Andrew King SKM 49:37.5+23:55.0+93.03%51.81%-29.54%-35.94%6.419:06:01.6
5375Sandee Doxtdator SKF 49:40.6+23:58.1+93.23%51.75%-29.67%-36.08%6.419:06:01.6
54351Lara Lambiotte SKF 49:52.6+24:10.1+94.01%51.54%-30.19%-36.63%6.419:06:01.6
55394Sharon Chow SKF 50:19.7+24:37.2+95.77%51.08%-31.37%-37.87%6.319:06:01.6
5667Gary Coulter FSKM 50:38.3+24:55.8+96.97%50.77%-32.18%-38.72%6.319:06:01.6
57408Brigit Wong SKF 51:40.5+25:58.0+101.00%49.75%-34.89%-41.56%6.219:06:01.6
58410Lawry Clarke SKM 51:41.2+25:58.7+101.05%49.74%-34.92%-41.59%6.219:06:01.6
59360Kathy Henry SUP UnlimitedF 52:06.0+26:23.5+102.66%49.34%-36.00%-42.72%6.119:06:01.6
60369Guillaume St Louis SUP 14'M 52:21.1+26:38.6+103.64%49.11%-36.65%-43.41%6.119:03:03.6
61454Glenn Woodruff SUP 12'6"M 54:17.7+28:35.2+111.20%47.35%-41.73%-48.74%5.919:03:03.6
62365Kevin Brunner S CanoeM 55:06.0+29:23.5+114.33%46.66%-43.83%-50.94%5.819:03:03.6
63357Eric Winkelaar SUP 12'6"M 55:35.5+29:53.0+116.24%46.24%-45.11%-52.29%5.719:03:03.6
64398Shirley Kleijn SUP 12'6"F 57:06.0+31:23.5+122.11%45.02%-49.05%-56.42%5.619:03:03.6
-33Kelvin Humenny SUP Surf 12'2"M DNF------19:03:03.6
-281Kim Lotnick SUP 14'F DNF------19:03:03.6
-335Walter Brzezik HPKM DNF------19:06:01.6