City Lights 2020

Sunday, March 1, 2020 17:30 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling - kayak
Location: Shelley, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 26
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Monday, March 2, 2020 13:10 (GMT+8)
Organized by: AKC Ascot Kayak Club
Race website: http://ascot.canoe.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1605Brett McDonald/ Dave BerglundOS2 45+M 2:14:51--100%18.30%15.82%
2609Ben Carrick/ Andy HeartcliffeOS2 OpenM 2:14:59+0:08+0.10%99.90%18.22%15.73%
3611Rob Jenkinson/ Kent JenkinsonOS2 OpenM 2:16:10+1:19+0.98%99.03%17.50%14.99%
4604Brad Stewart/ Glen Stewart/ Mike DrokK3 OpenM 2:21:41+6:50+5.07%95.18%14.16%11.55%
5311B. Lewis/ N. Taylor/ L. Smith/ G. CivilRelayF/M 2:29:52+15:01+11.14%89.98%9.20%6.44%
6309W. Burdett/ S.Cobley/ L.Walkemeyer/ P.GiRelayF/M 2:32:44+17:53+13.26%88.29%7.46%4.65%
7607Francis Nolan/ Trevor LongwoodOS2 45+M 2:33:05+18:14+13.52%88.09%7.25%4.43%
8608Warren Southwell/ Bruce McWhirterOS2 45+M 2:33:31+18:40+13.84%87.84%6.99%4.16%
9610Grant Pepper/ Joel TateOS2 OpenM 2:33:56+19:05+14.15%87.60%6.74%3.90%
10310Charmaine Turnbull/ Steven StasiukMixed teamF/M 2:38:20+23:29+17.41%85.17%4.07%1.15%
11602Ric Yeates/ Aya OkanoMixed teamF/M 2:38:25+23:34+17.48%85.12%4.02%1.10%
12314Simon O'Sullivan/ Terry BollandOS2 45+M 2:40:11+25:20+18.79%84.18%2.95%0.00%
13305A. Crouch/R. Smith/ J. Liddle/ P. LiddleRelayF/M 2:41:23+26:32+19.68%83.56%2.22%-0.75%
14308J. Richards/ S. Lacklison/ M. Sedgwick/ RelayM 2:48:38+33:47+25.05%79.97%-2.17%-5.28%
15304Ron Clarke/ Muz LathamOS1 45+M 2:51:34+36:43+27.23%78.60%-3.95%-7.11%
16303Tim Cornish/ Brian HunterOS1 45+M 2:52:08+37:17+27.65%78.34%-4.29%-7.46%
17601David Macaulay/ Kristian MaliphantOS1 45+M 2:53:51+39:00+28.92%77.57%-5.33%-8.53%
18312Allan Ribbons/Lawrence GreedK2 45+M 3:04:23+49:32+36.73%73.14%-11.71%-15.11%
19306D. Klompmaker/ M. Pizzuto/ A. Morebey/ MRelayF/M 3:04:36+49:45+36.89%73.05%-11.84%-15.24%
20603John Hilton/Darryl LongK2 45+M 3:05:52+51:01+37.83%72.55%-12.61%-16.03%
21315John Nash/Wayne ClarsonK2 45+M 3:18:47+1:03:56+47.41%67.84%-20.44%-24.10%
2264John Breed/ Helen BreedMixed teamF/M 3:22:44+1:07:53+50.34%66.52%-22.83%-26.56%
2365Daniel Smith/ Ray E SmithOS2 45+M 3:24:30+1:09:39+51.65%65.94%-23.90%-27.67%
-63Doug Hodson/ Robin JacobOS1 45+M DNF-----
-66K. Martin/ N. Emmett/ R. Burdett/ S. BedRelayF/M DNF-----
-67Ronald Lachenicht /Rod HaleK2 45+M DNF-----