2019 Marathon Series - Race 2 (Woronora)

Saturday, March 23, 2019 10:45 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Kingston, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 143
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Monday, March 25, 2019 22:11 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Distance Age Gender Finish time
11302Harry CashBrisbane Waters Div 13 5km14M 33:00.1--100%63.54%66.70%50
21308Barry MarshallBurley Griffin Div 13 5km70M 33:01.1+0:01.0+0.05%99.95%63.52%66.68%49
31305Brian GraberManly Warringah Div 13 5km84M 33:48.1+0:48.0+2.42%97.63%62.65%65.89%48
41301Albert LaurendetSutherland Shire Div 13 5km87M 34:20.8+1:20.7+4.08%96.08%62.05%65.34%47
51309John GreatheadLane Cove Div 13 5km81M 34:26.8+1:26.7+4.38%95.81%61.94%65.24%46
61303Pam WithnallLane Cove Div 13 5km62F 34:40.6+1:40.5+5.08%95.17%61.69%65.01%45
71300Dianne LanganSutherland Shire Div 13 5km58F 35:54.1+2:54.0+8.79%91.92%60.33%63.77%44
81306Roger Le LievreLane Cove Div 13 5km54M 37:44.6+4:44.5+14.37%87.44%58.30%61.91%43
91307Hayley DunbarNorthern Beaches Div 13 5km10F 40:12.8+7:12.7+21.85%82.07%55.57%59.42%42
101310Nikki BurrowSutherland Shire Div 13 5km45F 40:22.3+7:22.2+22.33%81.74%55.40%59.26%41
11911Gary RakeBurley Griffin Div 9 10km Under 1:0047M 50:32.6+17:32.5+53.15%65.29%44.16%49.00%40
12908Matt and Liberty BlundellLane Cove Div 9 10km Under 1:0048M 51:44.2+18:44.1+56.77%63.79%42.84%47.79%39
13902Greg HawkerBrisbane Waters Div 9 10km Under 1:0052M 53:12.9+20:12.8+61.25%62.02%41.21%46.30%38
14909Stephanie Rake & Liz MuldoonBurley Griffin Div 9 10km Under 1:0047F 53:15.2+20:15.1+61.37%61.97%41.16%46.26%37
15916Guy RobinsonManly Warringah Div 9 10km Under 1:0014M 53:30.2+20:30.1+62.12%61.68%40.89%46.01%36
16914James HaighOther Div 9 10km Under 1:0025M 55:52.4+22:52.3+69.30%59.07%38.27%43.62%35
17907Judy Greenidge and Jil ParkerWindsor Div 9 10km Under 1:0064F 55:55.0+22:54.9+69.44%59.02%38.22%43.57%34
181015Danielle McMahonOther Div 10 Ranking23F 57:42.8+24:42.7+74.88%57.18%36.24%41.76%33
191019Gary ForrestSutherland Shire Canoe Club Div 10 Ranking51M 58:33.3+25:33.2+77.43%56.36%35.31%40.91%32
20906Janet Small and Bruce SherlockSutherland Shire Div 9 10km Under 1:0060F 58:38.1+25:38.0+77.67%56.28%35.22%40.83%31
211014David Abela and Scott MacWilliamBurley Griffin Div 10 10km 1:00-1:0477M 59:04.9+26:04.8+79.03%55.86%34.72%40.38%30
221000Graeme IsonBurley Griffin Div 10 10km 1:00-1:0468M 59:10.8+26:10.7+79.32%55.76%34.61%40.28%29
231006Paul Van KoesveldLane Cove Div 10 10km 1:00-1:0471M 59:37.4+26:37.3+80.67%55.35%34.13%39.83%28
241013Robert BruceBurley Griffin Div 10 10km 1:00-1:0478M 59:45.1+26:45.0+81.06%55.23%33.98%39.70%27
251010Ross BingleSutherland Shire Div 10 10km 1:00-1:0462M 1:00:13.3+27:13.2+82.48%54.80%33.46%39.23%26
261001Peter HarrisLane Cove Div 10 10km 1:00-1:0472M 1:00:18.7+27:18.6+82.75%54.72%33.36%39.14%25
271016Franz LauensteinCronulla Sutherland Div 10 10km 1:00-1:0464M 1:01:18.2+28:18.1+85.76%53.83%32.27%38.14%24
281002Julia OngCronulla Sutherland Div 10 10km 1:00-1:0454F 1:01:34.9+28:34.8+86.60%53.59%31.96%37.86%23
291009Warren LopezWindsor Div 10 10km 1:00-1:0466M 1:01:57.4+28:57.3+87.74%53.27%31.55%37.48%22
301005Owen WaltonCentral Coast Div 10 10km 1:00-1:0473M 1:02:38.8+29:38.7+89.83%52.68%30.78%36.78%21
311017John MollardSutherland Shire Div 10 10km 1:00-1:0467M 1:02:41.5+29:41.4+89.97%52.64%30.74%36.74%20
32913Jim BowmanPenrith Div 9 10km Under 1:0071M 1:02:50.8+29:50.7+90.43%52.51%30.56%36.58%19
331008Lachlan StokesSutherland Shire Div 10 10km 1:00-1:0414M 1:03:19.5+30:19.4+91.88%52.11%30.04%36.10%-
341011Peter GarnettWindsor Div 10 10km 1:00-1:0461M 1:03:55.3+30:55.2+93.69%51.63%29.38%35.50%18
351102Rafferty SheatherCronulla Sutherland Div 11 10km 1:04-1:0816M 1:03:56.5+30:56.4+93.75%51.61%29.35%35.48%17
361104Ian WrenfordLane Cove Div 11 10km 1:04-1:0856M 1:05:11.8+32:11.7+97.56%50.62%27.97%34.21%-
371105Carl VandergraafSutherland Shire Div 11 10km 1:04-1:0815M 1:05:14.0+32:13.9+97.67%50.59%27.93%34.17%-
381108Sue HuehnPenrith Div 11 10km 1:04-1:0864F 1:05:28.8+32:28.7+98.41%50.40%27.65%33.92%16
391106Elisabeth Woodhart O'farrellSutherland Shire Div 11 10km 1:04-1:0865F 1:05:37.1+32:37.0+98.83%50.29%27.50%33.78%-
401203Ben O'FarrellSutherland Shire Div 12 Ranking23M 1:06:22.6+33:22.5+101.13%49.72%26.66%33.02%-
411103Hannah ShrivesPaddle NSW Div 11 10km 1:04-1:0818F 1:06:28.2+33:28.1+101.41%49.65%26.56%32.92%15
421107Jennifer Tjoe and Kim NaveraSutherland Shire Div 11 10km 1:04-1:0826F 1:08:16.3+35:16.2+106.87%48.34%24.57%31.11%-
431201Allan NewhouseBurley Griffin Div 12 10km Over 1:0873M 1:09:17.6+36:17.5+109.97%47.63%23.44%30.08%-
44912Guy FiddesNewy Div 9 10km Under 1:0046M 1:09:56.8+36:56.7+111.95%47.18%22.72%29.42%14
451100Kevin NettleCronulla Sutherland Div 11 10km 1:04-1:0879M 1:10:33.4+37:33.3+113.80%46.77%22.05%28.80%13
461018Carlito VeseleyAvoca Div 10 RankingM 1:11:35.1+38:35.0+116.91%46.10%20.91%27.76%12
471012Andrew LynnWindsor Div 10 10km 1:00-1:0459M 1:12:24.3+39:24.2+119.40%45.58%20.00%26.93%11
481205George De VosSutherland Shire Canoe Club Div 12 Ranking63M 1:12:52.6+39:52.5+120.83%45.28%19.48%26.46%10
49814Joy and Richard RobinsonManly Warringah Div 8 15km51F 1:14:45.6+41:45.5+126.53%44.14%17.40%24.56%9
501202Brant BurrowSutherland Shire Div 12 Ranking16M 1:15:32.0+42:31.9+128.88%43.69%16.55%23.78%-
511204Jenny WaghornSutherland Shire Div 12 Ranking58F 1:17:00.8+44:00.7+133.36%42.85%14.91%22.28%-
52805Ziko VeselyNorthern Beaches Div 8 15km14M 1:19:46.0+46:45.9+141.70%41.37%11.87%19.51%8
53818Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters Div 8 15km70M 1:19:47.9+46:47.8+141.80%41.36%11.83%19.47%7
54813Sue Smith and Greg HillierHunter Valley Div 8 15km54F 1:22:05.0+49:04.9+148.72%40.21%9.31%17.17%6
55802Warwick NicholsHunter Valley Div 8 15km65M 1:22:07.7+49:07.6+148.86%40.18%9.26%17.12%5
56800Leslie HowardWindsor Div 8 15km63M 1:25:48.3+52:48.2+160.00%38.46%5.20%13.41%4
57806Tim McNamaraLane Cove Div 8 15km72M 1:26:51.6+53:51.5+163.20%37.99%4.03%12.35%-
58815Rob Wilson and Russell LuttonBurley Griffin Div 8 15km56M 1:27:18.7+54:18.6+164.57%37.80%3.53%11.89%-
59804Patricia AshtonBurley Griffin Div 8 15km59F 1:30:28.5+57:28.4+174.15%36.48%0.04%8.70%-
60810Jack JessenBurley Griffin Div 8 15km58M 1:31:57.6+58:57.5+178.65%35.89%-1.60%7.20%-
61106Brett GreenwoodManly Warringah Div 1 20km Under 1:4055M 1:32:42.2+59:42.1+180.91%35.60%-2.42%6.45%3
62104James HarringtonManly Warringah Div 1 20km Under 1:4023M 1:32:47.0+59:46.9+181.15%35.57%-2.51%6.37%2
63103Casey HaynesCoaching Evolution Div 1 20km Under 1:4024M 1:32:51.3+59:51.2+181.36%35.54%-2.59%6.30%1
64111Lachlan BakewellHunter Valley Div 1 20km Under 1:4025M 1:34:22.7+1:01:22.6+185.98%34.97%-4.27%4.76%0
65100Joseph BurtonManly Warringah Div 1 20km Under 1:4018M 1:34:23.5+1:01:23.4+186.02%34.96%-4.29%4.75%-1
66123Darren LeeCronulla Sutherland Div 1 20km Under 1:4055M 1:34:59.7+1:01:59.6+187.85%34.74%-4.96%4.14%-2
67819Philip Bellamy and Graham MattsManly Warringah Div 8 15km81M 1:35:53.1+1:02:53.0+190.55%34.42%-5.94%3.24%-
68129Andrew BirkettBurley Griffin Div 1 20km Under 1:40M 1:36:24.1+1:03:24.0+192.11%34.23%-6.51%2.72%-
69125Nicci and Mario VeselyOther Div 1 20km Under 1:4050M 1:39:05.8+1:06:05.7+200.28%33.30%-9.49%0.00%-3
70105Andrew WilkinsonBrisbane Waters Div 1 20km Under 1:4041M 1:39:10.8+1:06:10.7+200.53%33.27%-9.58%-0.08%-4
71205Kieran BabichLane Cove Div 2 20km 1:40-1:4531M 1:39:51.6+1:06:51.5+202.59%33.05%-10.33%-0.77%-
72102Dmytro MedvedyevManly Warringah Div 1 20km Under 1:4043M 1:39:58.7+1:06:58.6+202.95%33.01%-10.46%-0.89%-
73107James PralijaManly Warringah Div 1 20km Under 1:4030M 1:40:57.4+1:07:57.3+205.91%32.69%-11.54%-1.88%-
74124Liam DohntBurley Griffin Div 1 20km Under 1:4018M 1:41:47.9+1:08:47.8+208.46%32.42%-12.47%-2.73%-
75117Peter ManleyLane Cove Div 1 20km Under 1:4054M 1:42:50.5+1:09:50.4+211.63%32.09%-13.62%-3.78%-
76200Ian HofstetterLane Cove Div 2 20km 1:40-1:4557M 1:43:26.5+1:10:26.4+213.44%31.90%-14.29%-4.38%-
77204John LeeCronulla Sutherland Div 2 20km 1:40-1:4555M 1:43:27.3+1:10:27.2+213.48%31.90%-14.30%-4.40%-5
78207Peter HughesWindsor Div 2 20km 1:40-1:4545M 1:44:17.7+1:11:17.6+216.03%31.64%-15.23%-5.25%-6
79206David Little and Pauline FindlayManly Warringah Div 2 20km 1:40-1:4558F 1:44:40.5+1:11:40.4+217.18%31.53%-15.65%-5.63%-
80203John BurkettManly Warringah Div 2 Ranking50M 1:45:09.0+1:12:08.9+218.62%31.39%-16.18%-6.11%-
81807Tony D'andretiLane Cove Div 8 15km40M 1:45:32.7+1:12:32.6+219.82%31.27%-16.61%-6.51%-
82320Scott Harris and Terry ReillyManly Warringah Div 3 20km 1:45-1:5069M 1:45:48.3+1:12:48.2+220.61%31.19%-16.90%-6.77%-
83303David WalkerIllawarra Div 3 20km 1:45-1:5055M 1:45:54.4+1:12:54.3+220.91%31.16%-17.01%-6.87%-7
84317Michael MuellerLane Cove Div 3 Ranking44M 1:45:56.3+1:12:56.2+221.01%31.15%-17.05%-6.90%-
85314Cameron TunbridgeCentral Coast Div 3 20km 1:45-1:5053M 1:46:08.5+1:13:08.4+221.63%31.09%-17.27%-7.11%-8
86313Stephen ShelleyWindsor Div 3 20km 1:45-1:5051M 1:46:52.8+1:13:52.7+223.86%30.88%-18.09%-7.85%-
87308Gareth StokesSutherland Shire Div 3 20km 1:45-1:5046M 1:47:08.0+1:14:07.9+224.63%30.80%-18.37%-8.11%-
88301Naomi JohnsonLane Cove Div 3 20km 1:45-1:5030F 1:47:09.1+1:14:09.0+224.69%30.80%-18.39%-8.13%-
89302Emily O'RourkeBurley Griffin Div 3 20km 1:45-1:5018F 1:47:14.0+1:14:13.9+224.93%30.78%-18.48%-8.21%-
90300Mick CarrollCentral Coast Div 3 20km 1:45-1:5054M 1:48:23.8+1:15:23.7+228.46%30.45%-19.76%-9.38%-9
91318Greg Morris and Warwick SherwoodLane Cove Div 3 20km 1:45-1:5059M 1:48:41.9+1:15:41.8+229.37%30.36%-20.10%-9.69%-
92322Stephen MorrowBrisbane Waters Div 3 20km 1:45-1:5049M 1:48:45.2+1:15:45.1+229.54%30.35%-20.16%-9.74%-10
93903Peter FahertySutherland Shire Div 9 10km Under 1:0035M 1:48:57.6+1:15:57.5+230.17%30.29%-20.38%-9.95%-
94311Daniela Angela TorreManly Warringah Div 3 20km 1:45-1:5051F 1:49:01.6+1:16:01.5+230.37%30.27%-20.46%-10.02%-
95323Matt WindonManly Warringah Div 3 20km 1:45-1:5050M 1:49:37.3+1:16:37.2+232.17%30.11%-21.12%-10.62%-
96413Michael LiebermanManly Warringah Div 4 20km 1:50-1:5557M 1:49:43.0+1:16:42.9+232.46%30.08%-21.22%-10.72%-
97400Don JohnstoneLane Cove Div 4 20km 1:50-1:5550M 1:49:55.5+1:16:55.4+233.09%30.02%-21.45%-10.93%-
98312David YoungLane Cove Div 3 20km 1:45-1:5059M 1:50:00.8+1:17:00.7+233.36%30.00%-21.55%-11.02%-
99201Andrew ParkinsonBurley Griffin Div 2 20km 1:40-1:4548M 1:50:07.1+1:17:07.0+233.68%29.97%-21.66%-11.12%-
100306Matt SheatherCronulla Sutherland Div 3 20km 1:45-1:5050M 1:50:46.1+1:17:46.0+235.64%29.79%-22.38%-11.78%-
101319Deb Buchan and Jeff BuchanSutherland Shire Div 3 20km 1:45-1:5062F 1:50:48.3+1:17:48.2+235.76%29.78%-22.42%-11.82%-
102401Stephen BrettBrisbane Waters Div 4 20km 1:50-1:5563M 1:51:11.3+1:18:11.2+236.92%29.68%-22.85%-12.20%-11
103406Neil CrabbWindsor Div 4 20km 1:50-1:5560M 1:51:12.3+1:18:12.2+236.97%29.68%-22.87%-12.22%-
104304Dominic HidesBurley Griffin Div 3 20km 1:45-1:5048M 1:51:37.1+1:18:37.0+238.22%29.57%-23.32%-12.64%-
105509Mark MoroSutherland Shire Div 5 20km 1:55-2:0061M 1:51:58.8+1:18:58.7+239.32%29.47%-23.72%-13.00%-
106507Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther Div 5 Ranking47F 1:52:16.0+1:19:15.9+240.18%29.40%-24.04%-13.29%-12
107410Marg and Rob CookCentral Coast Div 4 20km 1:50-1:5563F 1:52:21.1+1:19:21.0+240.44%29.37%-24.13%-13.38%-13
108402John DenyerSutherland Shire Div 4 20km 1:50-1:5551M 1:53:46.6+1:20:46.5+244.76%29.01%-25.71%-14.81%-
109412Russell Walker and Rob HardyManly Warringah Div 4 Ranking71M 1:54:13.0+1:21:12.9+246.09%28.89%-26.19%-15.26%-
110503Tom SimmatLane Cove Div 5 20km 1:55-2:0071M 1:54:24.9+1:21:24.8+246.69%28.84%-26.41%-15.46%-
111407Geoff BaggettManly Warringah Div 4 20km 1:50-1:5570M 1:54:37.7+1:21:37.6+247.34%28.79%-26.65%-15.67%-
112506Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin Div 5 20km 1:55-2:0040F 1:55:48.5+1:22:48.4+250.92%28.50%-27.95%-16.86%-
113403Wade RowstonLane Cove Div 4 20km 1:50-1:5559M 1:56:43.9+1:23:43.8+253.71%28.27%-28.97%-17.80%-
114404JEFF HOSNELLLane Cove Div 4 20km 1:50-1:5567M 1:57:51.5+1:24:51.4+257.13%28.00%-30.22%-18.93%-
115606Ian DaveyNewy Div 6 20km 2:00-2:1052M 1:58:29.1+1:25:29.0+259.03%27.85%-30.91%-19.57%-14
116415Justin RyanLane Cove Div 4 Ranking53M 1:58:47.5+1:25:47.4+259.96%27.78%-31.25%-19.87%-
117504Ruby ArdrenManly Warringah Div 5 20km 1:55-2:0044F 1:58:50.0+1:25:49.9+260.08%27.77%-31.29%-19.92%-
118508Andrew GiardiniSutherland Shire Div 5 20km 1:55-2:0053M 1:59:56.6+1:26:56.5+263.45%27.51%-32.52%-21.04%-
119607Louise VandergraafSutherland Shire Div 6 20km 2:00-2:1053F 2:00:19.5+1:27:19.4+264.60%27.43%-32.94%-21.42%-
120612Brodie CambourneMakai Div 6 20km 2:00-2:1045F 2:00:25.8+1:27:25.7+264.92%27.40%-33.06%-21.53%-15
121510Bernie CraggsHunter Valley Div 5 20km 1:55-2:0064M 2:01:08.9+1:28:08.8+267.10%27.24%-33.85%-22.25%-16
122409Ian CooperWindsor Div 4 20km 1:50-1:5566M 2:02:02.9+1:29:02.8+269.82%27.04%-34.85%-23.16%-
123505Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland Div 5 20km 1:55-2:0061F 2:02:51.0+1:29:50.9+272.25%26.86%-35.73%-23.97%-
124605Greg ThompsonPenrith Div 6 20km 2:00-2:1064M 2:06:21.3+1:33:21.2+282.87%26.12%-39.60%-27.51%-17
125703Richard TupperPenrith Div 7 20km Over 2:1055M 2:06:57.3+1:33:57.2+284.69%25.99%-40.27%-28.11%-18
126608John PrestonBurley Griffin Div 6 20km 2:00-2:1065M 2:07:44.8+1:34:44.7+287.09%25.83%-41.14%-28.91%-
127610Alanna EwinLane Cove Div 6 20km 2:00-2:1053F 2:08:06.3+1:35:06.2+288.18%25.76%-41.54%-29.27%-
128613Kate and Steve DawsonSutherland Shire Div 6 20km 2:00-2:1046F 2:09:01.4+1:36:01.3+290.96%25.58%-42.55%-30.20%-
129604Jeremy CookBurley Griffin Div 6 20km 2:00-2:1057M 2:12:01.9+1:39:01.8+300.08%25.00%-45.88%-33.24%-
130701Bernie EdsteinNewy Div 7 20km Over 2:1051M 2:12:27.9+1:39:27.8+301.39%24.91%-46.35%-33.67%-19
131614Allan KeithPenrith Div 6 20km 2:00-2:1056M 2:14:01.5+1:41:01.4+306.12%24.62%-48.08%-35.25%-20
132702Rachel MosenPacific Dragons Div 7 20km Over 2:1053F 2:14:02.4+1:41:02.3+306.16%24.62%-48.09%-35.26%-21
133705Adrian Di CesareSutherland Shire Div 7 Ranking40M 2:15:31.7+1:42:31.6+310.67%24.35%-49.74%-36.76%-
134609Maxwell LyonsCentral Coast Div 6 20km 2:00-2:1070M 2:16:29.8+1:43:29.7+313.61%24.18%-50.81%-37.74%-22
135615Drew StewartMakai Div 6 20km 2:00-2:1055M 2:18:26.3+1:45:26.2+319.49%23.84%-52.95%-39.70%-23
136706Helen and David TongwayBurley Griffin Div 7 20km Over 2:1069F 2:20:28.4+1:47:28.3+325.66%23.49%-55.20%-41.75%-
137700Heidi DuncanCentral Coast Div 7 20km Over 2:1036F 2:33:57.2+2:00:57.1+366.50%21.44%-70.10%-55.36%-24
-305Laura LeeWindsor Div 3 20km 1:45-1:5040F DNF------25
-417Montannah MurrayManly Warringah Div 4 Ranking23F DNF------25
-601Ayan MukherjeeWindsor Div 6 20km 2:00-2:1046M DNF------25
-603Ken CollinsSutherland Shire Div 6 20km 2:00-2:1042M DNF------25
-816Michael DunbarNorthern Beaches Div 8 15km13M DNF------25
-1020Coralie BurnsSalty Paddlers Div 10 10km 1:00-1:0427F DNF------25