Sound Rowers: Mercer Island 2018

Saturday, October 6, 2018 5:41 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 30
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Saturday, October 6, 2018 7:32 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
11Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X 1x Flatwater66M 53:25.0--100%31.83%24.26%
22KC Dietz/Kelly Johnson 2x OWF 53:34.0+0:09.0+0.28%99.72%31.64%24.05%
33Aaron Small HPKM 53:44.0+0:19.0+0.59%99.41%31.43%23.81%
44Peter Marcus HPKM 55:20.0+1:55.0+3.59%96.54%29.38%21.54%
55Jo Markham 1x OW-IIIF 59:29.0+6:04.0+11.36%89.80%24.09%15.66%
66Peter TurcanSeattle - Allwave HPK60M 1:00:39.0+7:14.0+13.54%88.07%22.60%14.00%
77Steve Small HPKM 1:00:44.0+7:19.0+13.70%87.95%22.49%13.88%
88Rocky ColemanClinton - Gen 1 Stellar SR HPK59M 1:03:50.0+10:25.0+19.50%83.68%18.54%9.49%
99Greg MaresSt. Helens OR - ARE Tahiti V1 V-134M 1:04:00.0+10:35.0+19.81%83.46%18.32%9.25%
1010Bill Jaquette 1x OW-IIIM 1:05:34.0+12:09.0+22.75%81.47%16.32%7.03%
1111Patrick HwangWallingford - Fai3x V-144M 1:06:33.0+13:08.0+24.59%80.27%15.07%5.64%
1212Seattle Flying Dragons Blazing PaddlesSeattle - BUK Dragon BoatF/M 1:06:45.0+13:20.0+24.96%80.02%14.81%5.35%
1313Peter PrinosKirkland - Epic Surfski HPK51M 1:06:54.0+13:29.0+25.24%79.85%14.62%5.14%
1414Alex DennyUniversity Place - Angus Scull 1x OW-III33M 1:08:31.0+15:06.0+28.27%77.96%12.56%2.85%
1515Doug ThomasVancouver BC - Osprey OC1 OC-151M 1:09:09.0+15:44.0+29.45%77.25%11.75%1.95%
1616John Heater 1x OW-IM 1:11:54.0+18:29.0+34.60%74.29%8.24%-1.95%
1717Julie Van Dooren OC-1F 1:14:04.0+20:39.0+38.66%72.12%5.48%-5.02%
1818Sake Dragon BoatF/M 1:15:41.0+22:16.0+41.68%70.58%3.41%-7.31%
1919Christian OliverSeattle - ONE Edge 2.0 14'X23.5" SUP38M 1:16:14.0+22:49.0+42.71%70.07%2.71%-8.09%
2020Arne DennyOak Harbor - Maas 24 1x OW-III66M 1:19:54.0+26:29.0+49.58%66.85%-1.97%-13.29%
2121Tom CartmillSeattle - Epic 16 SK67M 1:22:22.0+28:57.0+54.20%64.85%-5.12%-16.79%
2222Adam TischlerSeattle - Flying Fish SUP43M 1:26:11.0+32:46.0+61.34%61.98%-9.99%-22.20%
2323Evan Vernon SUPM 1:27:50.0+34:25.0+64.43%60.82%-12.09%-24.54%
2424Holly Rasmussen SUPF 1:40:43.0+47:18.0+88.55%53.04%-28.53%-42.81%
2525Jessi WassonIssaquah - 14’ Blue Shed Sharing Paddle Board SUP34F 1:45:04.0+51:39.0+96.69%50.84%-34.09%-48.98%
2626Janis JewellBucoda - Maas Carbon Aero Classic 1x OW-I64F 1:50:52.0+57:27.0+107.55%48.18%-41.49%-57.20%
2727Steve WellsTacoma - Maas Winged Aero 1x OW-II74M 1:51:05.0+57:40.0+107.96%48.09%-41.76%-57.51%
2828Autumn PeeleDes Moines - C4 Waterman 14’ SUP SUP57F 1:58:00.0+1:04:35.0+120.90%45.27%-50.59%-67.32%
2929Juan LopezBurien - SUP SUP41M 1:58:38.0+1:05:13.0+122.09%45.03%-51.40%-68.21%
3030Vicki GezonSeattle - 12.6 Stand On Liquid SUP SUP67F 2:04:01.0+1:10:36.0+132.17%43.07%-58.27%-75.85%