TNR - April 12 - Lone Rock

Tuesday, April 12, 2016 7:00 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 63
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.2
Updated: Tuesday, April 12, 2016 8:30 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1449Wes Hammer HPKM 25:59.8--100%25.99%24.41%13.2
2835Bruce Mc Taggart HPKM 26:27.5+0:27.7+1.78%98.26%24.67%23.07%13.0
3617Ty Gee HPKM 26:30.3+0:30.5+1.96%98.08%24.54%22.93%12.9
4666Warren Bruce HPKM 27:10.2+1:10.4+4.51%95.68%22.65%21.00%12.6
58Chris Dobrovolny HPKM 27:17.6+1:17.8+4.99%95.25%22.29%20.64%12.6
614Jeff Raymond HPKM 27:30.0+1:30.2+5.78%94.53%21.71%20.04%12.5
71Bob Putnam HPKM 27:31.5+1:31.7+5.88%94.45%21.63%19.97%12.5
819Greg Hope/Rod HopeHTC HPDKM 27:31.9+1:32.1+5.90%94.42%21.62%19.95%12.5
977John George HPKM 28:15.2+2:15.4+8.68%92.01%19.56%17.85%12.1
10456Russ Stothers HPKM 28:25.5+2:25.7+9.34%91.46%19.07%17.35%12.1
11670Sean Hulscher HPKM 28:27.3+2:27.5+9.46%91.36%18.99%17.26%12.1
1223Rene Chong HPKM 28:54.3+2:54.5+11.19%89.94%17.71%15.95%11.9
13495David Kvick HPKM 28:58.6+2:58.8+11.46%89.72%17.50%15.75%11.8
1459Scott Wanless HPKM 29:18.5+3:18.7+12.74%88.70%16.56%14.78%11.7
1572Stephen Lambie/Ian Walker HPDKM 29:36.4+3:36.6+13.89%87.81%15.71%13.91%11.6
1637Martin Rother HPKM 29:41.7+3:41.9+14.23%87.55%15.46%13.66%11.6
1724Gary Cassulis HPKM 30:25.3+4:25.5+17.02%85.45%13.39%11.54%11.3
1829Jodi Boates HPKF 30:40.8+4:41.0+18.02%84.73%12.65%10.79%11.2
1913Katja Rademacher HPKF 30:46.0+4:46.2+18.35%84.50%12.41%10.54%11.2
2043Boat Number 43 HPK 30:52.0+4:52.2+18.73%84.22%12.12%10.25%11.1
2140Bernd Groll PKM 31:02.5+5:02.7+19.41%83.75%11.62%9.74%11.1
22703Neil Muncey HPK 31:18.9+5:19.1+20.46%83.02%10.84%8.95%11.0
236Cynthia Wonham HPKF 31:19.8+5:20.0+20.52%82.98%10.80%8.90%11.0
24525Linas Antanavicius PKM 31:39.2+5:39.4+21.76%82.13%9.88%7.96%10.8
25104Corky ArmstrongHTC HPKM 31:48.8+5:49.0+22.37%81.72%9.43%7.50%10.8
2688Marshall House HPKM 33:20.1+7:20.3+28.23%77.99%5.09%3.07%10.3
27800Rozanne Pilbeam PK 33:31.2+7:31.4+28.94%77.56%4.57%2.53%10.2
2839Jamie Sterling HPK 34:03.4+8:03.6+31.00%76.33%3.04%0.97%10.1
2925Mike Darbyshire SUP 14'M 34:18.1+8:18.3+31.95%75.79%2.34%0.26%10.0
30434Adam Cole SUP 14'M 34:28.9+8:29.1+32.64%75.39%1.83%-0.26%10.0
31411Wes Novix PKM 35:20.6+9:20.8+35.95%73.55%-0.62%-2.77%9.7
32899Dwayne Lotnick SUP 14'M 35:22.6+9:22.8+36.08%73.49%-0.72%-2.86%9.7
33854Ross O'Donnell SUP 14'M 35:40.8+9:41.0+37.25%72.86%-1.58%-3.75%9.6
3469Ben Fast/ Carole St. Arnaud HPDK 35:42.7+9:42.9+37.37%72.80%-1.67%-3.84%9.6
35102Dan Bisalputra PKM 36:04.0+10:04.2+38.74%72.08%-2.68%-4.87%9.5
3633Kelvin Humenny SUP 14'M 36:16.7+10:16.9+39.55%71.66%-3.29%-5.49%9.5
37284Dave Morris PKM 36:20.6+10:20.8+39.80%71.53%-3.47%-5.67%9.4
38401Joel Perkins Prone UnlimitedM 36:35.2+10:35.4+40.74%71.06%-4.16%-6.38%9.4
39897Ryan Morford SUP 14'M 36:53.6+10:53.8+41.92%70.46%-5.04%-7.27%9.3
40396Paul Fraser SUP 14'M 37:42.2+11:42.4+45.03%68.95%-7.34%-9.63%9.1
414Tim Quarles SUP 14'M 38:48.8+12:49.0+49.30%66.98%-10.50%-12.86%8.8
42608Alison Wood SUP 14'F 39:08.7+13:08.9+50.58%66.41%-11.45%-13.82%8.8
4317John Joyce PKM 39:24.1+13:24.3+51.56%65.98%-12.18%-14.57%8.7
4441Lisa Macleay PKF 40:02.4+14:02.6+54.02%64.93%-14.00%-16.42%8.6
45959Tonis Tutti SUP Unlimited 40:44.3+14:44.5+56.71%63.81%-15.98%-18.45%8.4
46551Warren Stanhope SUP 14' 40:56.5+14:56.7+57.49%63.50%-16.56%-19.05%8.4
471000Harry Saini SUP 14'M 41:32.2+15:32.4+59.78%62.59%-18.26%-20.78%8.3
4826John Little SUP 14'M 42:01.8+16:02.0+61.67%61.85%-19.66%-22.21%8.2
49609Scott Burton ProneM 42:09.2+16:09.4+62.15%61.67%-20.01%-22.57%8.1
50612Fred Feuermann Prone UnlimitedM 42:09.3+16:09.5+62.16%61.67%-20.02%-22.57%8.1
51951Judy Findlay SK 44:10.7+18:10.9+69.94%58.84%-25.78%-28.46%7.8
52797Kyler Garza SUP 12'6"M 45:22.4+19:22.6+74.54%57.30%-29.18%-31.93%7.6
53787Liz Tatchen SUP 12'6" 45:54.9+19:55.1+76.62%56.62%-30.72%-33.51%7.5
54798Duncan Campbell SKM 46:16.8+20:17.0+78.02%56.17%-31.76%-34.57%7.4
55891Ron Garza SUP 12'6"M 46:41.1+20:41.3+79.58%55.69%-32.92%-35.75%7.4
56799Stuart Boyce SUP 12'6" 47:01.8+21:02.0+80.91%55.28%-33.90%-36.75%7.3
57796Estelle Matheson SUP 14' 47:21.0+21:21.2+82.14%54.90%-34.81%-37.68%7.2
5875Sandee Doxtdator SKF 48:14.7+22:14.9+85.58%53.88%-37.36%-40.28%7.1
-300Paul HansenHTC HPKM DNF------
  • Long - HPDK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
119Greg Hope/Rod HopeHTC HPDKM 27:31.9--100%11.04%7.01%12.5
272Stephen Lambie/Ian Walker HPDKM 29:36.4+2:04.5+7.54%92.99%4.34%0.00%11.6
369Ben Fast/ Carole St. Arnaud HPDK 35:42.7+8:10.8+29.71%77.09%-15.39%-20.62%9.6
  • Long - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1449Wes Hammer HPKM 25:59.8--100%11.43%10.28%13.2
2835Bruce Mc Taggart HPKM 26:27.5+0:27.7+1.78%98.26%9.85%8.69%13.0
3617Ty Gee HPKM 26:30.3+0:30.5+1.96%98.08%9.69%8.53%12.9
4666Warren Bruce HPKM 27:10.2+1:10.4+4.51%95.68%7.43%6.23%12.6
58Chris Dobrovolny HPKM 27:17.6+1:17.8+4.99%95.25%7.01%5.81%12.6
614Jeff Raymond HPKM 27:30.0+1:30.2+5.78%94.53%6.30%5.10%12.5
71Bob Putnam HPKM 27:31.5+1:31.7+5.88%94.45%6.22%5.01%12.5
877John George HPKM 28:15.2+2:15.4+8.68%92.01%3.74%2.50%12.1
9456Russ Stothers HPKM 28:25.5+2:25.7+9.34%91.46%3.15%1.90%12.1
10670Sean Hulscher HPKM 28:27.3+2:27.5+9.46%91.36%3.05%1.80%12.1
1123Rene Chong HPKM 28:54.3+2:54.5+11.19%89.94%1.52%0.25%11.9
12495David Kvick HPKM 28:58.6+2:58.8+11.46%89.72%1.27%0.00%11.8
1359Scott Wanless HPKM 29:18.5+3:18.7+12.74%88.70%0.14%-1.14%11.7
1437Martin Rother HPKM 29:41.7+3:41.9+14.23%87.55%-1.18%-2.48%11.6
1524Gary Cassulis HPKM 30:25.3+4:25.5+17.02%85.45%-3.65%-4.99%11.3
1629Jodi Boates HPKF 30:40.8+4:41.0+18.02%84.73%-4.53%-5.88%11.2
1713Katja Rademacher HPKF 30:46.0+4:46.2+18.35%84.50%-4.83%-6.18%11.2
1843Boat Number 43 HPK 30:52.0+4:52.2+18.73%84.22%-5.17%-6.52%11.1
19703Neil Muncey HPK 31:18.9+5:19.1+20.46%83.02%-6.69%-8.07%11.0
206Cynthia Wonham HPKF 31:19.8+5:20.0+20.52%82.98%-6.75%-8.12%11.0
21104Corky ArmstrongHTC HPKM 31:48.8+5:49.0+22.37%81.72%-8.39%-9.79%10.8
2288Marshall House HPKM 33:20.1+7:20.3+28.23%77.99%-13.58%-15.04%10.3
2339Jamie Sterling HPK 34:03.4+8:03.6+31.00%76.33%-16.04%-17.53%10.1
-300Paul HansenHTC HPKM DNF------
  • Long - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
140Bernd GrollPKM 31:02.5--100%12.38%13.06%11.1
2525Linas AntanaviciusPKM 31:39.2+0:36.7+1.97%98.07%10.65%11.35%10.8
3800Rozanne PilbeamPK 33:31.2+2:28.7+7.98%92.61%5.38%6.12%10.2
4411Wes NovixPKM 35:20.6+4:18.1+13.86%87.83%0.23%1.01%9.7
5102Dan BisalputraPKM 36:04.0+5:01.5+16.19%86.07%-1.81%-1.01%9.5
6284Dave MorrisPKM 36:20.6+5:18.1+17.08%85.41%-2.59%-1.79%9.4
717John JoycePKM 39:24.1+8:21.6+26.93%78.78%-11.22%-10.35%8.7
841Lisa MacleayPKF 40:02.4+8:59.9+28.99%77.53%-13.02%-12.14%8.6
  • Long - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1609Scott BurtonProneM 42:09.2--100%0.00%0.00%8.1
  • Long - Prone Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsProne UnlimitedM 36:35.2--100%7.07%7.07%9.4
2612Fred FeuermannProne UnlimitedM 42:09.3+5:34.1+15.22%86.79%-7.07%-7.07%8.1
  • Long - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1951Judy FindlaySK 44:10.7--100%4.45%4.54%7.8
2798Duncan CampbellSKM 46:16.8+2:06.1+4.76%95.46%-0.10%0.00%7.4
375Sandee DoxtdatorSKF 48:14.7+4:04.0+9.21%91.57%-4.35%-4.25%7.1
  • Long - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1797Kyler GarzaSUP 12'6"M 45:22.4--100%1.90%2.00%7.6
2787Liz TatchenSUP 12'6" 45:54.9+0:32.5+1.19%98.82%0.73%0.83%7.5
3891Ron GarzaSUP 12'6"M 46:41.1+1:18.7+2.89%97.19%-0.94%-0.83%7.4
4799Stuart BoyceSUP 12'6" 47:01.8+1:39.4+3.65%96.48%-1.68%-1.58%7.3
  • Long - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
125Mike DarbyshireSUP 14'M 34:18.1--100%10.91%9.02%10.0
2434Adam ColeSUP 14'M 34:28.9+0:10.8+0.52%99.48%10.44%8.54%10.0
3899Dwayne LotnickSUP 14'M 35:22.6+1:04.5+3.13%96.96%8.12%6.17%9.7
4854Ross O'DonnellSUP 14'M 35:40.8+1:22.7+4.02%96.14%7.33%5.37%9.6
533Kelvin HumennySUP 14'M 36:16.7+1:58.6+5.76%94.55%5.78%3.78%9.5
6897Ryan MorfordSUP 14'M 36:53.6+2:35.5+7.56%92.98%4.18%2.15%9.3
7396Paul FraserSUP 14'M 37:42.2+3:24.1+9.92%90.98%2.08%0.00%9.1
84Tim QuarlesSUP 14'M 38:48.8+4:30.7+13.15%88.38%-0.81%-2.94%8.8
9608Alison WoodSUP 14'F 39:08.7+4:50.6+14.12%87.63%-1.67%-3.82%8.8
10551Warren StanhopeSUP 14' 40:56.5+6:38.4+19.36%83.78%-6.34%-8.59%8.4
111000Harry SainiSUP 14'M 41:32.2+7:14.1+21.09%82.58%-7.88%-10.17%8.3
1226John LittleSUP 14'M 42:01.8+7:43.7+22.53%81.61%-9.16%-11.48%8.2
13796Estelle MathesonSUP 14' 47:21.0+13:02.9+38.04%72.44%-22.98%-25.59%7.2
  • Long - SUP Unlimited
Place Bib Racer name Category Finish time
1959Tonis TuttiSUP Unlimited 40:44.3--100%0.00%0.00%8.4
  • Rec - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
181Ollie HumennyDART SUP Surf 12'2"M 20:42.8--100%0.00%0.00%5.8
  • Rec - SUP Surf 12'2"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
181Ollie HumennyDART SUP Surf 12'2"M 20:42.8--100%0.00%0.00%5.8
  • Short - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
131Nancy DixonSKF 37:48.6--100%1.56%0.02%6.3
2343Kahlyn AdiePKF 37:49.0+0:00.4+0.02%99.98%1.54%0.00%6.3
3147Julia / LilianaDSKF 39:35.8+1:47.2+4.73%95.49%-3.10%-4.71%6.1
  • Short - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1147Julia / LilianaDSKF 39:35.8--100%0.00%0.00%6.1
  • Short - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1343Kahlyn AdiePKF 37:49.0--100%0.00%0.00%6.3
  • Short - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
131Nancy DixonSKF 37:48.6--100%0.00%0.00%6.3