TNR - June 2 - Surprise Course

Tuesday, June 2, 2015 7:04 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 64
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.7
Updated: Thursday, June 4, 2015 1:46 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Rec Course - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1942Owen WrightSUP 12'6" 40:49.1--100%1.74%1.74%4.9
2937Mark ReisdorfSUP 12'6" 42:15.9+1:26.8+3.54%96.58%-1.74%-1.74%4.7
  • Rec Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Finish time
1942Owen WrightSUP 12'6" 40:49.1--100%1.74%1.74%4.9
2937Mark ReisdorfSUP 12'6" 42:15.9+1:26.8+3.54%96.58%-1.74%-1.74%4.7
  • Short Course 6.2 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1303Gary Coulter PKM 41:00.6--100%19.20%18.85%9.4
2613Evan Gerbrecht SUP 14'M 42:47.4+1:46.8+4.34%95.84%15.70%15.33%9.0
331Nancy Dixon PKF 47:22.6+6:22.0+15.52%86.56%6.66%6.25%8.1
4343Kahlyn Adie PKF 47:24.5+6:23.9+15.60%86.50%6.60%6.19%8.1
5805Adam GerbrechtDART SUP 12'6"M 48:24.6+7:24.0+18.04%84.71%4.62%4.21%7.9
6945Marcus Dunn SUP 12'6" 48:30.9+7:30.3+18.30%84.53%4.42%4.00%7.9
741Lisa Macleay PKF 48:58.3+7:57.7+19.41%83.74%3.52%3.10%7.8
850Chris Forguson SUP 12'6"M 50:20.9+9:20.3+22.77%81.45%0.81%0.37%7.6
975Sandee Doxtdator SKF 50:43.5+9:42.9+23.69%80.85%0.06%-0.37%7.6
1044Kathleen McCormick SUP 12'6" 51:01.1+10:00.5+24.40%80.38%-0.51%-0.95%7.5
11834Duncan Campbell SKM 51:50.5+10:49.9+26.41%79.11%-2.14%-2.58%7.4
12947John Gabura SUP 14'60 52:58.3+11:57.7+29.17%77.42%-4.36%-4.82%7.2
13889Robin CraigDART SUP 12'6"F 55:49.2+14:48.6+36.11%73.47%-9.97%-10.45%6.9
1480Isy HumennyDART SUP 12'6"F 55:50.4+14:49.8+36.16%73.44%-10.01%-10.49%6.9
15941Linda Wong SUP Surf 12'2" 56:25.4+15:24.8+37.58%72.68%-11.16%-11.65%6.8
16443Suzanne Taylor SUP 12'6"F 1:02:38.6+21:38.0+52.75%65.47%-23.42%-23.96%6.1
  • Short Course 6.2 km - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1303Gary CoulterPKM 41:00.6--100%11.22%13.47%9.4
231Nancy DixonPKF 47:22.6+6:22.0+15.52%86.56%-2.57%0.03%8.1
3343Kahlyn AdiePKF 47:24.5+6:23.9+15.60%86.50%-2.63%-0.03%8.1
441Lisa MacleayPKF 48:58.3+7:57.7+19.41%83.74%-6.02%-3.33%7.8
  • Short Course 6.2 km - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 50:43.5--100%1.09%1.09%7.6
2834Duncan CampbellSKM 51:50.5+1:07.0+2.20%97.85%-1.09%-1.09%7.4
  • Short Course 6.2 km - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1805Adam GerbrechtDART SUP 12'6"M 48:24.6--100%9.05%5.11%7.9
2945Marcus Dunn SUP 12'6" 48:30.9+0:06.3+0.22%99.78%8.85%4.91%7.9
350Chris Forguson SUP 12'6"M 50:20.9+1:56.3+4.00%96.15%5.41%1.31%7.6
444Kathleen McCormick SUP 12'6" 51:01.1+2:36.5+5.39%94.89%4.15%0.00%7.5
5889Robin CraigDART SUP 12'6"F 55:49.2+7:24.6+15.31%86.73%-4.87%-9.41%6.9
680Isy HumennyDART SUP 12'6"F 55:50.4+7:25.8+15.35%86.69%-4.91%-9.45%6.9
7443Suzanne Taylor SUP 12'6"F 1:02:38.6+14:14.0+29.40%77.28%-17.69%-22.79%6.1
  • Short Course 6.2 km - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1613Evan GerbrechtSUP 14'M 42:47.4--100%10.63%10.63%9.0
2947John GaburaSUP 14'60 52:58.3+10:10.9+23.79%80.78%-10.63%-10.63%7.2
  • Short Course 6.2 km - SUP Surf 12'2"
Place Bib Racer name Category Finish time
1941Linda WongSUP Surf 12'2" 56:25.4--100%0.00%0.00%6.8
  • Long course 8.6km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1449Wes Hammer HPKM 39:07.7--100%17.56%14.41%12.4
2115Shane Martin HPKM 39:23.7+0:16.0+0.68%99.32%17.00%13.82%12.3
38Chris Dobrovolny HPKM 39:37.2+0:29.5+1.26%98.76%16.52%13.33%12.3
4666Warren Bruce HPKM 39:38.8+0:31.1+1.32%98.69%16.47%13.27%12.3
537Martin Rother HPKM 40:57.6+1:49.9+4.68%95.53%13.70%10.40%11.9
61Bob Putnam HPKM 41:06.9+1:59.2+5.08%95.17%13.37%10.06%11.8
714Jeff Raymond HPKM 42:03.4+2:55.7+7.48%93.04%11.39%8.00%11.6
8300Paul HansenHTC HPKM 42:12.5+3:04.8+7.87%92.70%11.07%7.67%11.5
9895Rod HopeHTC HPKM 42:28.0+3:20.3+8.53%92.14%10.52%7.11%11.4
1023Rene Chong HPKM 42:28.3+3:20.6+8.54%92.13%10.51%7.09%11.4
11670Sean Hulscher HPKM 43:13.9+4:06.2+10.49%90.51%8.91%5.43%11.2
1239Jodi Boates HPKF 43:22.6+4:14.9+10.86%90.21%8.61%5.12%11.2
13456Russ Stothers HPKM 43:27.7+4:20.0+11.07%90.03%8.43%4.93%11.2
1488Marshall House/Stacey Wyatt HPDKF/M 43:58.7+4:51.0+12.40%88.97%7.34%3.80%11.1
15104Corky ArmstrongHTC HPKM 44:09.4+5:01.7+12.85%88.61%6.96%3.41%11.0
1647Eric Broberg HPKM 44:34.8+5:27.1+13.93%87.77%6.07%2.48%10.9
17930SP Smith HPKF 44:36.2+5:28.5+13.99%87.73%6.02%2.43%10.9
183Rob Jones HPKM 44:37.7+5:30.0+14.06%87.68%5.97%2.38%10.9
1913Katja Rademacher HPKF 44:43.4+5:35.7+14.30%87.49%5.77%2.17%10.9
20631Jim Smith HPKM 44:45.3+5:37.6+14.38%87.43%5.70%2.10%10.9
216Cynthia Wonham HPKF 44:47.6+5:39.9+14.48%87.35%5.62%2.02%10.8
22495David Kvick HPKM 45:06.5+5:58.8+15.28%86.74%4.96%1.33%10.8
23946Mike Billy HPK 45:28.6+6:20.9+16.22%86.04%4.18%0.52%10.7
2424Gary Cassulis HPKM 45:57.2+6:49.5+17.44%85.15%3.18%-0.52%10.6
25595Brian Page HPK 46:00.0+6:52.3+17.56%85.06%3.08%-0.62%10.6
26943Ricki Baxter HPK 46:02.7+6:55.0+17.68%84.98%2.98%-0.72%10.6
2761Clay Ronaghan HPKM 46:27.1+7:19.4+18.72%84.23%2.13%-1.61%10.5
28935Mike Billy Jr Duggout 47:44.2+8:36.5+22.00%81.97%-0.58%-4.42%10.2
29837John Irvine HPKM 47:51.3+8:43.6+22.30%81.76%-0.83%-4.68%10.2
30700Tom Hoskin HPKM 48:32.2+9:24.5+24.04%80.62%-2.27%-6.17%10.0
31642Linda Warren HPKF 48:44.1+9:36.4+24.55%80.29%-2.68%-6.61%10.0
3225Mike Darbyshire SUP 14'M 50:15.0+11:07.3+28.42%77.87%-5.88%-9.92%9.7
3333Kelvin Humenny SUP 14'M 50:47.7+11:40.0+29.82%77.03%-7.02%-11.11%9.6
3430Trista Bilmer HPKF 50:54.8+11:47.1+30.12%76.85%-7.27%-11.37%9.5
35467Ben Wright SUP 14'M 51:51.9+12:44.2+32.55%75.44%-9.28%-13.45%9.4
36627Iona Fisher PKF 52:27.4+13:19.7+34.06%74.59%-10.52%-14.75%9.3
37614Ali Birtwell SUP 14'M 52:39.8+13:32.1+34.59%74.30%-10.96%-15.20%9.2
38102Dan Bisalputra HPKM 52:43.3+13:35.6+34.74%74.22%-11.08%-15.33%9.2
39612Fred Feuermann SUP 14'M 53:46.4+14:38.7+37.43%72.77%-13.30%-17.63%9.0
4017John Joyce PKM 54:20.1+15:12.4+38.86%72.01%-14.48%-18.86%8.9
41396Paul Fraser SUP 14'M 55:11.6+16:03.9+41.06%70.89%-16.29%-20.73%8.8
42898Brad Roark SUP 12'6"M 58:12.3+19:04.6+48.75%67.23%-22.64%-27.32%8.3
43894Mike Edwards SUP 14'M 58:22.8+19:15.1+49.20%67.02%-23.00%-27.70%8.3
444Tim Quarles SUP 12'6"M 58:47.0+19:39.3+50.23%66.56%-23.85%-28.59%8.3
45401Joel Perkins Prone PaddleM 59:37.2+20:29.5+52.37%65.63%-25.62%-30.42%8.2
46460Jason Bennett SUP UnlimitedM 1:00:01.2+20:53.5+53.39%65.19%-26.46%-31.29%8.1
  • Long course 8.6km - Duggout
Place Bib Racer name Category Finish time
1935Mike Billy JrDuggout 47:44.2--100%0.00%0.00%10.2
  • Long course 8.6km - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
188Marshall House/Stacey WyattHPDKF/M 43:58.7--100%0.00%0.00%11.1
  • Long course 8.6km - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1449Wes Hammer HPKM 39:07.7--100%11.79%12.27%12.4
2115Shane Martin HPKM 39:23.7+0:16.0+0.68%99.32%11.19%11.68%12.3
38Chris Dobrovolny HPKM 39:37.2+0:29.5+1.26%98.76%10.69%11.17%12.3
4666Warren Bruce HPKM 39:38.8+0:31.1+1.32%98.69%10.63%11.11%12.3
537Martin Rother HPKM 40:57.6+1:49.9+4.68%95.53%7.67%8.17%11.9
61Bob Putnam HPKM 41:06.9+1:59.2+5.08%95.17%7.32%7.82%11.8
714Jeff Raymond HPKM 42:03.4+2:55.7+7.48%93.04%5.19%5.71%11.6
8300Paul HansenHTC HPKM 42:12.5+3:04.8+7.87%92.70%4.85%5.37%11.5
9895Rod HopeHTC HPKM 42:28.0+3:20.3+8.53%92.14%4.27%4.79%11.4
1023Rene Chong HPKM 42:28.3+3:20.6+8.54%92.13%4.26%4.78%11.4
11670Sean Hulscher HPKM 43:13.9+4:06.2+10.49%90.51%2.54%3.08%11.2
1239Jodi Boates HPKF 43:22.6+4:14.9+10.86%90.21%2.22%2.75%11.2
13456Russ Stothers HPKM 43:27.7+4:20.0+11.07%90.03%2.03%2.56%11.2
14104Corky ArmstrongHTC HPKM 44:09.4+5:01.7+12.85%88.61%0.46%1.00%11.0
1547Eric Broberg HPKM 44:34.8+5:27.1+13.93%87.77%-0.49%0.05%10.9
16930SP Smith HPKF 44:36.2+5:28.5+13.99%87.73%-0.55%0.00%10.9
173Rob Jones HPKM 44:37.7+5:30.0+14.06%87.68%-0.60%-0.06%10.9
1813Katja Rademacher HPKF 44:43.4+5:35.7+14.30%87.49%-0.82%-0.27%10.9
19631Jim Smith HPKM 44:45.3+5:37.6+14.38%87.43%-0.89%-0.34%10.9
206Cynthia Wonham HPKF 44:47.6+5:39.9+14.48%87.35%-0.98%-0.43%10.8
21495David Kvick HPKM 45:06.5+5:58.8+15.28%86.74%-1.69%-1.13%10.8
22946Mike Billy HPK 45:28.6+6:20.9+16.22%86.04%-2.52%-1.96%10.7
2324Gary Cassulis HPKM 45:57.2+6:49.5+17.44%85.15%-3.59%-3.03%10.6
24595Brian Page HPK 46:00.0+6:52.3+17.56%85.06%-3.70%-3.13%10.6
25943Ricki Baxter HPK 46:02.7+6:55.0+17.68%84.98%-3.80%-3.23%10.6
2661Clay Ronaghan HPKM 46:27.1+7:19.4+18.72%84.23%-4.71%-4.14%10.5
27837John Irvine HPKM 47:51.3+8:43.6+22.30%81.76%-7.88%-7.29%10.2
28700Tom Hoskin HPKM 48:32.2+9:24.5+24.04%80.62%-9.41%-8.82%10.0
29642Linda Warren HPKF 48:44.1+9:36.4+24.55%80.29%-9.86%-9.26%10.0
3030Trista Bilmer HPKF 50:54.8+11:47.1+30.12%76.85%-14.77%-14.15%9.5
31102Dan Bisalputra HPKM 52:43.3+13:35.6+34.74%74.22%-18.85%-18.20%9.2
  • Long course 8.6km - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1627Iona FisherPKF 52:27.4--100%1.76%1.76%9.3
217John JoycePKM 54:20.1+1:52.7+3.58%96.54%-1.76%-1.76%8.9
  • Long course 8.6km - Prone Paddle
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsProne PaddleM 59:37.2--100%0.00%0.00%8.2
  • Long course 8.6km - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1898Brad RoarkSUP 12'6"M 58:12.3--100%0.49%0.49%8.3
24Tim QuarlesSUP 12'6"M 58:47.0+0:34.7+0.99%99.02%-0.49%-0.49%8.3
  • Long course 8.6km - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
125Mike DarbyshireSUP 14'M 50:15.0--100%5.68%4.58%9.7
233Kelvin HumennySUP 14'M 50:47.7+0:32.7+1.08%98.93%4.65%3.55%9.6
3467Ben WrightSUP 14'M 51:51.9+1:36.9+3.21%96.89%2.65%1.52%9.4
4614Ali BirtwellSUP 14'M 52:39.8+2:24.8+4.80%95.42%1.15%0.00%9.2
5612Fred FeuermannSUP 14'M 53:46.4+3:31.4+7.01%93.45%-0.94%-2.11%9.0
6396Paul FraserSUP 14'M 55:11.6+4:56.6+9.84%91.04%-3.60%-4.80%8.8
7894Mike EdwardsSUP 14'M 58:22.8+8:07.8+16.18%86.07%-9.58%-10.86%8.3
  • Long course 8.6km - SUP Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason BennettSUP UnlimitedM 1:00:01.2--100%0.00%0.00%8.1