2015 Race of the Methow -- Saturday

Saturday, January 17, 2015 9:00 AM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Skiing - cross-country
Location: Twisp, WA, United States
Start type: Interval start
Racers: 158
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.7
Updated: Thursday, February 11, 2016 7:00 AM (GMT-8)
Organized by: Methow Valley Nordic Ski Education Foundation
Race website: http://www.methowvalleynordic.com
Race notes
Final Results, Race of the Methow, Saturday Classic Sprints Qualifying Time Trial
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 900 m Female U14 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
179Novie MccabeWinthrop - Methow Valley Female U14 (12-13)13F 3:01.0--100%8.13%6.12%
278Gretta ScholzWinthrop, WA - MVNT Female U14 (12-13)13F 3:04.4+0:03.4+1.88%98.16%6.41%4.36%
376Liv DowningBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 3:08.1+0:07.1+3.92%96.23%4.53%2.44%
483Fiona MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 3:09.5+0:08.5+4.70%95.51%3.82%1.71%
580Stella HydeBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 3:12.8+0:11.8+6.52%93.88%2.14%0.00%
684Annie MccolganBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 3:14.7+0:13.7+7.57%92.96%1.18%-0.99%
785Isabel MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 3:17.7+0:16.7+9.23%91.55%-0.34%-2.54%
882Stella JohnsonLeavenworth, WA - LWSC Female U14 (12-13)12F 3:38.8+0:37.8+20.88%82.72%-11.05%-13.49%
981Josephine ColeMazama - Methow Valley Nordic Team Female U14 (12-13)12F 3:46.2+0:45.2+24.97%80.02%-14.81%-17.32%
  • 900 m Female U14 - Female U14 (12-13)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
179Novie MccabeWinthrop - Methow Valley Female U14 (12-13)13F 3:01.0--100%8.13%6.12%
278Gretta ScholzWinthrop, WA - MVNT Female U14 (12-13)13F 3:04.4+0:03.4+1.88%98.16%6.41%4.36%
376Liv DowningBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 3:08.1+0:07.1+3.92%96.23%4.53%2.44%
483Fiona MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 3:09.5+0:08.5+4.70%95.51%3.82%1.71%
580Stella HydeBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 3:12.8+0:11.8+6.52%93.88%2.14%0.00%
684Annie MccolganBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 3:14.7+0:13.7+7.57%92.96%1.18%-0.99%
785Isabel MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 3:17.7+0:16.7+9.23%91.55%-0.34%-2.54%
882Stella JohnsonLeavenworth, WA - LWSC Female U14 (12-13)12F 3:38.8+0:37.8+20.88%82.72%-11.05%-13.49%
981Josephine ColeMazama - Methow Valley Nordic Team Female U14 (12-13)12F 3:46.2+0:45.2+24.97%80.02%-14.81%-17.32%
  • 900 m Male U14 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
153Peter AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)13M 2:37.7--100%21.71%16.76%
272Emerson WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)13M 2:45.3+0:07.6+4.82%95.40%17.94%12.75%
352Cooper JacksonAuburn - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 2:52.3+0:14.6+9.26%91.53%14.46%9.05%
465Walker HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 2:56.4+0:18.7+11.86%89.40%12.43%6.89%
570Ian DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 2:57.5+0:19.8+12.56%88.85%11.88%6.31%
671Stephen TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U14 (12-13)13M 2:57.6+0:19.9+12.62%88.80%11.83%6.25%
774Patrick KorusSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 2:57.7+0:20.0+12.68%88.75%11.78%6.20%
763Brooks SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 2:57.7+0:20.0+12.68%88.75%11.78%6.20%
962Cooper KleinSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 3:02.0+0:24.3+15.41%86.65%9.65%3.93%
1064Sameer PowersSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)12M 3:02.7+0:25.0+15.85%86.32%9.30%3.56%
1167Travis GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 3:04.3+0:26.6+16.87%85.57%8.50%2.72%
1266Blair VoorheesSeattle, WA - Momentum NW Male U14 (12-13)13M 3:06.2+0:28.5+18.07%84.69%7.56%1.72%
1375Will LangeBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)13M 3:07.9+0:30.2+19.15%83.93%6.72%0.82%
1450Myles DavisWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 3:11.0+0:33.3+21.12%82.57%5.18%-0.82%
1573Isak LarsonEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)13M 3:15.5+0:37.8+23.97%80.66%2.94%-3.19%
1657Michael MottWinthrop, WA - MVNT Male U14 (12-13)13M 3:17.0+0:39.3+24.92%80.05%2.20%-3.99%
1754Bjorn RossowSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 3:22.5+0:44.8+28.41%77.88%-0.53%-6.89%
1855Reed KellerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 3:24.3+0:46.6+29.55%77.19%-1.42%-7.84%
1960Will AndersonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 3:31.2+0:53.5+33.93%74.67%-4.85%-11.48%
2069Anton MicekBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)12M 3:37.0+0:59.3+37.60%72.67%-7.73%-14.54%
2158Max HanscomSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 3:41.3+1:03.6+40.33%71.26%-9.86%-16.81%
2261Caleb WulfmanPeshastin - Leavenworth Winter Sports Club Male U14 (12-13)12M 4:00.0+1:22.3+52.19%65.71%-19.15%-26.68%
2359Max RogersSeatte, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 4:07.7+1:30.0+57.07%63.67%-22.97%-30.75%
2456Evan NessenSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 4:10.9+1:33.2+59.10%62.85%-24.56%-32.44%
2551Rowan SimpsonSeattle, WA - Momentum Male U14 (12-13)12M 4:27.8+1:50.1+69.82%58.89%-32.95%-41.36%
2686Gavin ScovilleEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)12M 4:45.7+2:08.0+81.17%55.20%-41.84%-50.80%
  • 900 m Male U14 - Male U14 (12-13)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
153Peter AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)13M 2:37.7--100%21.71%16.76%
272Emerson WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)13M 2:45.3+0:07.6+4.82%95.40%17.94%12.75%
352Cooper JacksonAuburn - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 2:52.3+0:14.6+9.26%91.53%14.46%9.05%
465Walker HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 2:56.4+0:18.7+11.86%89.40%12.43%6.89%
570Ian DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 2:57.5+0:19.8+12.56%88.85%11.88%6.31%
671Stephen TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U14 (12-13)13M 2:57.6+0:19.9+12.62%88.80%11.83%6.25%
774Patrick KorusSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 2:57.7+0:20.0+12.68%88.75%11.78%6.20%
763Brooks SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 2:57.7+0:20.0+12.68%88.75%11.78%6.20%
962Cooper KleinSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 3:02.0+0:24.3+15.41%86.65%9.65%3.93%
1064Sameer PowersSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)12M 3:02.7+0:25.0+15.85%86.32%9.30%3.56%
1167Travis GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 3:04.3+0:26.6+16.87%85.57%8.50%2.72%
1266Blair VoorheesSeattle, WA - Momentum NW Male U14 (12-13)13M 3:06.2+0:28.5+18.07%84.69%7.56%1.72%
1375Will LangeBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)13M 3:07.9+0:30.2+19.15%83.93%6.72%0.82%
1450Myles DavisWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 3:11.0+0:33.3+21.12%82.57%5.18%-0.82%
1573Isak LarsonEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)13M 3:15.5+0:37.8+23.97%80.66%2.94%-3.19%
1657Michael MottWinthrop, WA - MVNT Male U14 (12-13)13M 3:17.0+0:39.3+24.92%80.05%2.20%-3.99%
1754Bjorn RossowSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 3:22.5+0:44.8+28.41%77.88%-0.53%-6.89%
1855Reed KellerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 3:24.3+0:46.6+29.55%77.19%-1.42%-7.84%
1960Will AndersonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 3:31.2+0:53.5+33.93%74.67%-4.85%-11.48%
2069Anton MicekBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)12M 3:37.0+0:59.3+37.60%72.67%-7.73%-14.54%
2158Max HanscomSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 3:41.3+1:03.6+40.33%71.26%-9.86%-16.81%
2261Caleb WulfmanPeshastin - Leavenworth Winter Sports Club Male U14 (12-13)12M 4:00.0+1:22.3+52.19%65.71%-19.15%-26.68%
2359Max RogersSeatte, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 4:07.7+1:30.0+57.07%63.67%-22.97%-30.75%
2456Evan NessenSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 4:10.9+1:33.2+59.10%62.85%-24.56%-32.44%
2551Rowan SimpsonSeattle, WA - Momentum Male U14 (12-13)12M 4:27.8+1:50.1+69.82%58.89%-32.95%-41.36%
2686Gavin ScovilleEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)12M 4:45.7+2:08.0+81.17%55.20%-41.84%-50.80%
  • 900 m U10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
18Dashe MccabeWinthrop, WA - Methow Valley Female U10 (8-9)8F 3:44.5--100%21.59%23.00%
27Stella ScholzWinthrop - MVNT Female U10 (8-9)9F 3:55.4+0:10.9+4.86%95.37%17.79%19.26%
33Zola BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)8F 4:17.4+0:32.9+14.65%87.22%10.10%11.71%
41Leki AlbrightWinthrop - Methow Valley Nordic Female U10 (8-9)8F 4:27.5+0:43.0+19.15%83.93%6.57%8.25%
54Margaret EifertWenatchee - LWSC Female U10 (8-9)9F 4:43.1+0:58.6+26.10%79.30%1.13%2.90%
610Madison SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)9F 4:48.8+1:04.3+28.64%77.74%-0.86%0.94%
714Avery CatlinTwisp, WA - MVNT Female U10 (8-9)9F 4:54.3+1:09.8+31.09%76.28%-2.79%-0.94%
86Thomasin SchkrohowskyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U10 (8-9)9F 4:59.8+1:15.3+33.54%74.88%-4.71%-2.83%
92Delaney JacksonAuburn, WA - Momentum Northwest Female U10 (8-9)9F 5:05.1+1:20.6+35.90%73.58%-6.56%-4.65%
105Eliza TvetenLeavenworth, WA - LWSC Female U10 (8-9)8F 5:20.9+1:36.4+42.94%69.96%-12.08%-10.07%
119Henry MicekBend, OR - MBSEF Male U10 (8-9)9M 5:24.7+1:40.2+44.63%69.14%-13.40%-11.37%
1213Owen SwansonSpokane, WA - Spokane Nordic Male U10 (8-9)9M 5:34.4+1:49.9+48.95%67.14%-16.79%-14.70%
  • 900 m U10 - Female U10 (8-9)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
18Dashe MccabeWinthrop, WA - Methow Valley Female U10 (8-9)8F 3:44.5--100%19.15%21.49%
27Stella ScholzWinthrop - MVNT Female U10 (8-9)9F 3:55.4+0:10.9+4.86%95.37%15.23%17.68%
33Zola BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)8F 4:17.4+0:32.9+14.65%87.22%7.30%9.98%
41Leki AlbrightWinthrop - Methow Valley Nordic Female U10 (8-9)8F 4:27.5+0:43.0+19.15%83.93%3.67%6.45%
54Margaret EifertWenatchee - LWSC Female U10 (8-9)9F 4:43.1+0:58.6+26.10%79.30%-1.95%1.00%
610Madison SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)9F 4:48.8+1:04.3+28.64%77.74%-4.00%-1.00%
714Avery CatlinTwisp, WA - MVNT Female U10 (8-9)9F 4:54.3+1:09.8+31.09%76.28%-5.99%-2.92%
86Thomasin SchkrohowskyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U10 (8-9)9F 4:59.8+1:15.3+33.54%74.88%-7.97%-4.84%
92Delaney JacksonAuburn, WA - Momentum Northwest Female U10 (8-9)9F 5:05.1+1:20.6+35.90%73.58%-9.87%-6.70%
105Eliza TvetenLeavenworth, WA - LWSC Female U10 (8-9)8F 5:20.9+1:36.4+42.94%69.96%-15.56%-12.22%
  • 900 m U10 - Male U10 (8-9)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
19Henry MicekBend, OR - MBSEF Male U10 (8-9)9M 5:24.7--100%1.47%1.47%
213Owen SwansonSpokane, WA - Spokane Nordic Male U10 (8-9)9M 5:34.4+0:09.7+2.99%97.10%-1.47%-1.47%
  • 900 m U12 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
144Aidan WhitelawBend, OR - MBSEF Male U12 (10-11)11M 3:08.4--100%15.61%15.52%
234Lindsay WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 3:12.0+0:03.6+1.91%98.13%13.99%13.90%
331Zane StromeWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U12 (10-11)11M 3:14.8+0:06.4+3.40%96.71%12.74%12.65%
424Liv AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)11F 3:19.4+0:11.0+5.84%94.48%10.68%10.58%
539Zane BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 3:25.8+0:17.4+9.24%91.55%7.81%7.71%
628Lena NelsonWinthrop, WA - Mvnordic Team Female U12 (10-11)11F 3:26.1+0:17.7+9.39%91.41%7.68%7.58%
745Aidan CatlinTwisp, WA - MVNT Male U12 (10-11)11M 3:29.9+0:21.5+11.41%89.76%5.97%5.87%
840Keeley BrooksWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 3:32.3+0:23.9+12.69%88.74%4.90%4.80%
938Rory SwobodaLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U12 (10-11)11F 3:35.3+0:26.9+14.28%87.51%3.56%3.45%
1026Mariah LucyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 3:41.2+0:32.8+17.41%85.17%0.91%0.81%
1133Linnea SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 3:43.0+0:34.6+18.37%84.48%0.11%0.00%
1236John DeforestSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 3:43.8+0:35.4+18.79%84.18%-0.25%-0.36%
1327Jordan GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)10F 3:44.7+0:36.3+19.27%83.85%-0.65%-0.76%
1432Isaac TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U12 (10-11)11M 3:46.8+0:38.4+20.38%83.07%-1.60%-1.70%
1543Ben SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)10M 3:50.5+0:42.1+22.35%81.74%-3.25%-3.36%
1635Chase SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 3:59.4+0:51.0+27.07%78.70%-7.24%-7.35%
1737Amelia BondiMazama, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 3:59.5+0:51.1+27.12%78.66%-7.28%-7.40%
1842Gabe VelazquezWenatchee, WA - LWSC Male U12 (10-11)11M 4:07.8+0:59.4+31.53%76.03%-11.00%-11.12%
1929Ian EifertWenatchee, WA - LWSC Male U12 (10-11)10M 4:18.0+1:09.6+36.94%73.02%-15.57%-15.70%
2023Betsy SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 4:21.4+1:13.0+38.75%72.07%-17.09%-17.22%
2122Alex TareskiCheney, WA - Spokane Nordic Transition Team Male U12 (10-11)10M 4:27.9+1:19.5+42.20%70.32%-20.01%-20.13%
  • 900 m U12 - Female U12 (10-11)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
134Lindsay WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 3:12.0--100%12.52%12.03%
224Liv AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)11F 3:19.4+0:07.4+3.85%96.29%9.15%8.64%
328Lena NelsonWinthrop, WA - Mvnordic Team Female U12 (10-11)11F 3:26.1+0:14.1+7.34%93.16%6.10%5.57%
440Keeley BrooksWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 3:32.3+0:20.3+10.57%90.44%3.28%2.73%
538Rory SwobodaLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U12 (10-11)11F 3:35.3+0:23.3+12.14%89.18%1.91%1.35%
626Mariah LucyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 3:41.2+0:29.2+15.21%86.80%-0.78%-1.35%
733Linnea SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 3:43.0+0:31.0+16.15%86.10%-1.60%-2.18%
827Jordan GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)10F 3:44.7+0:32.7+17.03%85.45%-2.37%-2.96%
937Amelia BondiMazama, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 3:59.5+0:47.5+24.74%80.17%-9.12%-9.74%
1023Betsy SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 4:21.4+1:09.4+36.15%73.45%-19.09%-19.77%
  • 900 m U12 - Male U12 (10-11)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
144Aidan WhitelawBend, OR - MBSEF Male U12 (10-11)11M 3:08.4--100%16.87%16.93%
231Zane StromeWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U12 (10-11)11M 3:14.8+0:06.4+3.40%96.71%14.05%14.11%
339Zane BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 3:25.8+0:17.4+9.24%91.55%9.20%9.26%
445Aidan CatlinTwisp, WA - MVNT Male U12 (10-11)11M 3:29.9+0:21.5+11.41%89.76%7.39%7.45%
536John DeforestSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 3:43.8+0:35.4+18.79%84.18%1.26%1.32%
632Isaac TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U12 (10-11)11M 3:46.8+0:38.4+20.38%83.07%-0.07%0.00%
743Ben SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)10M 3:50.5+0:42.1+22.35%81.74%-1.70%-1.63%
835Chase SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 3:59.4+0:51.0+27.07%78.70%-5.63%-5.56%
942Gabe VelazquezWenatchee, WA - LWSC Male U12 (10-11)11M 4:07.8+0:59.4+31.53%76.03%-9.33%-9.26%
1029Ian EifertWenatchee, WA - LWSC Male U12 (10-11)10M 4:18.0+1:09.6+36.94%73.02%-13.83%-13.76%
1122Alex TareskiCheney, WA - Spokane Nordic Transition Team Male U12 (10-11)10M 4:27.9+1:19.5+42.20%70.32%-18.20%-18.12%
  • 1.3 km Female Adult - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1207Gretha EifertWenatchee, WA - LWSC Female 20-2922F 4:54.4--100%3.11%3.11%
2208Lisa SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female 40-4942F 5:13.3+0:18.9+6.42%93.97%-3.11%-3.11%
  • 1.3 km Female Adult - Female 20-29
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1207Gretha EifertWenatchee, WA - LWSC Female 20-2922F 4:54.4--100%0.00%0.00%
  • 1.3 km Female Adult - Female 40-49
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1208Lisa SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female 40-4942F 5:13.3--100%0.00%0.00%
  • 1.3 km Female U16 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1121Lydia YoukeyLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)15F 3:42.0--100%27.91%19.70%
2122Taya DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U16 (14-15)15F 3:56.6+0:14.6+6.58%93.83%23.17%14.41%
3123Alex HeislerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 4:00.0+0:18.0+8.11%92.50%22.07%13.19%
4128Danielle MottWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)15F 4:02.4+0:20.4+9.19%91.58%21.29%12.32%
5124Kieran RingelLeavenworth, WA - LWSC Female U16 (14-15)15F 4:04.9+0:22.9+10.32%90.65%20.48%11.41%
6125Lauren PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 4:07.6+0:25.6+11.53%89.66%19.60%10.44%
7129Hadassah LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)14F 4:10.8+0:28.8+12.97%88.52%18.56%9.28%
8127Uhuru HashimotoEllensburg, WA - Ellensburg Female U16 (14-15)15F 4:11.8+0:29.8+13.42%88.17%18.24%8.92%
9143Rebecca ChristensenBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 4:12.9+0:30.9+13.92%87.78%17.88%8.52%
10139Sadie Ann GormanBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)15F 4:15.8+0:33.8+15.23%86.79%16.94%7.47%
11134Gemma MunkBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 4:24.3+0:42.3+19.05%84.00%14.18%4.40%
12133Olivia ColtonBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 4:36.1+0:54.1+24.37%80.41%10.35%0.13%
13136Brenna Wapstra ScottBellevue, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)15F 4:36.8+0:54.8+24.68%80.20%10.12%-0.13%
14140Catherine BrennerSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 4:43.7+1:01.7+27.79%78.25%7.88%-2.62%
15126Valerie FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Female U16 (14-15)15F 4:44.6+1:02.6+28.20%78.00%7.58%-2.95%
16146Grace RalstonSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 4:45.0+1:03.0+28.38%77.89%7.46%-3.09%
17145Erin MeekSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 5:40.1+1:58.1+53.20%65.27%-10.44%-23.02%
18131Lucy MontgomeryKenmore, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 5:40.6+1:58.6+53.42%65.18%-10.60%-23.20%
19130Emerson KanningSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)15F 5:48.7+2:06.7+57.07%63.67%-13.23%-26.13%
20141Molly MccammonSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 5:56.8+2:14.8+60.72%62.22%-15.86%-29.06%
21138Icel SukovatyWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)14F 6:17.5+2:35.5+70.05%58.81%-22.58%-36.55%
22135Emmy RogersSeattle, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)14F 6:44.4+3:02.4+82.16%54.90%-31.32%-46.28%
23144Zoe HardwickSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 8:05.6+4:23.6+118.74%45.72%-57.68%-75.66%
24137Sonia RhodesSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 10:22.0+6:40.0+180.18%35.69%-101.98%-125.00%
  • 1.3 km Female U16 - Female U16 (14-15)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1121Lydia YoukeyLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)15F 3:42.0--100%27.91%19.70%
2122Taya DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U16 (14-15)15F 3:56.6+0:14.6+6.58%93.83%23.17%14.41%
3123Alex HeislerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 4:00.0+0:18.0+8.11%92.50%22.07%13.19%
4128Danielle MottWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)15F 4:02.4+0:20.4+9.19%91.58%21.29%12.32%
5124Kieran RingelLeavenworth, WA - LWSC Female U16 (14-15)15F 4:04.9+0:22.9+10.32%90.65%20.48%11.41%
6125Lauren PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 4:07.6+0:25.6+11.53%89.66%19.60%10.44%
7129Hadassah LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)14F 4:10.8+0:28.8+12.97%88.52%18.56%9.28%
8127Uhuru HashimotoEllensburg, WA - Ellensburg Female U16 (14-15)15F 4:11.8+0:29.8+13.42%88.17%18.24%8.92%
9143Rebecca ChristensenBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 4:12.9+0:30.9+13.92%87.78%17.88%8.52%
10139Sadie Ann GormanBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)15F 4:15.8+0:33.8+15.23%86.79%16.94%7.47%
11134Gemma MunkBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 4:24.3+0:42.3+19.05%84.00%14.18%4.40%
12133Olivia ColtonBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 4:36.1+0:54.1+24.37%80.41%10.35%0.13%
13136Brenna Wapstra ScottBellevue, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)15F 4:36.8+0:54.8+24.68%80.20%10.12%-0.13%
14140Catherine BrennerSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 4:43.7+1:01.7+27.79%78.25%7.88%-2.62%
15126Valerie FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Female U16 (14-15)15F 4:44.6+1:02.6+28.20%78.00%7.58%-2.95%
16146Grace RalstonSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 4:45.0+1:03.0+28.38%77.89%7.46%-3.09%
17145Erin MeekSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 5:40.1+1:58.1+53.20%65.27%-10.44%-23.02%
18131Lucy MontgomeryKenmore, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 5:40.6+1:58.6+53.42%65.18%-10.60%-23.20%
19130Emerson KanningSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)15F 5:48.7+2:06.7+57.07%63.67%-13.23%-26.13%
20141Molly MccammonSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 5:56.8+2:14.8+60.72%62.22%-15.86%-29.06%
21138Icel SukovatyWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)14F 6:17.5+2:35.5+70.05%58.81%-22.58%-36.55%
22135Emmy RogersSeattle, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)14F 6:44.4+3:02.4+82.16%54.90%-31.32%-46.28%
23144Zoe HardwickSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 8:05.6+4:23.6+118.74%45.72%-57.68%-75.66%
24137Sonia RhodesSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 10:22.0+6:40.0+180.18%35.69%-101.98%-125.00%
  • 1.3 km Female U18 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1179Maya SeckingerWinthrop, WA - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 3:38.6--100%15.17%6.34%
2175Julia BurnhamCashmere, WA - LWSC Female U18 (16-17)17F 3:45.1+0:06.5+2.97%97.11%12.64%3.56%
3178Ivy Spiegel-OstromLeavenworth, WA - Leavenworth Nordic Female U18 (16-17)16F 3:48.4+0:09.8+4.48%95.71%11.36%2.14%
4177Grace FordSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 3:49.3+0:10.7+4.89%95.33%11.01%1.76%
5176Claire WaichlerWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 3:49.5+0:10.9+4.99%95.25%10.94%1.67%
6181Olivia MoehlBend, OR - MBSEF Female U18 (16-17)17F 3:52.7+0:14.1+6.45%93.94%9.70%0.30%
7180Ella HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 3:54.1+0:15.5+7.09%93.38%9.15%-0.30%
8185Siena Brody-HeineBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)17F 4:28.1+0:49.5+22.64%81.54%-4.04%-14.87%
9183Kate HawkinsSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 4:39.6+1:01.0+27.90%78.18%-8.51%-19.79%
10182Eleanor WeisblatSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)16F 4:44.4+1:05.8+30.10%76.86%-10.37%-21.85%
11186Ashley BruceBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 4:51.5+1:12.9+33.35%74.99%-13.12%-24.89%
12184Claire FahlmanSeattle, WA - The Bush School Female U18 (16-17)17F 6:10.9+2:32.3+69.67%58.94%-43.94%-58.91%
  • 1.3 km Female U18 - Female U18 (16-17)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1179Maya SeckingerWinthrop, WA - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 3:38.6--100%15.17%6.34%
2175Julia BurnhamCashmere, WA - LWSC Female U18 (16-17)17F 3:45.1+0:06.5+2.97%97.11%12.64%3.56%
3178Ivy Spiegel-OstromLeavenworth, WA - Leavenworth Nordic Female U18 (16-17)16F 3:48.4+0:09.8+4.48%95.71%11.36%2.14%
4177Grace FordSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 3:49.3+0:10.7+4.89%95.33%11.01%1.76%
5176Claire WaichlerWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 3:49.5+0:10.9+4.99%95.25%10.94%1.67%
6181Olivia MoehlBend, OR - MBSEF Female U18 (16-17)17F 3:52.7+0:14.1+6.45%93.94%9.70%0.30%
7180Ella HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 3:54.1+0:15.5+7.09%93.38%9.15%-0.30%
8185Siena Brody-HeineBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)17F 4:28.1+0:49.5+22.64%81.54%-4.04%-14.87%
9183Kate HawkinsSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 4:39.6+1:01.0+27.90%78.18%-8.51%-19.79%
10182Eleanor WeisblatSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)16F 4:44.4+1:05.8+30.10%76.86%-10.37%-21.85%
11186Ashley BruceBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 4:51.5+1:12.9+33.35%74.99%-13.12%-24.89%
12184Claire FahlmanSeattle, WA - The Bush School Female U18 (16-17)17F 6:10.9+2:32.3+69.67%58.94%-43.94%-58.91%
  • 1.3 km Female U20 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1187Elise PutnamWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U20 (18-19)18F 3:51.6--100%4.00%4.00%
2188Helen CuttingBend, OR - MBSEF/OSU Female U20 (18-19)18F 4:10.9+0:19.3+8.33%92.31%-4.00%-4.00%
  • 1.3 km Female U20 - Female U20 (18-19)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1187Elise PutnamWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U20 (18-19)18F 3:51.6--100%4.00%4.00%
2188Helen CuttingBend, OR - MBSEF/OSU Female U20 (18-19)18F 4:10.9+0:19.3+8.33%92.31%-4.00%-4.00%
  • 1.3 km Male Adult - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1202Aaron ScottSpokane, WA - Spokane Nordic Male 40-4947M 3:48.7--100%15.60%14.89%
2200Brandon TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male 40-4944M 4:28.1+0:39.4+17.23%85.30%1.06%0.22%
2201Eric WulfmanPeshastin, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male 40-4948M 4:28.1+0:39.4+17.23%85.30%1.06%0.22%
4203Tim BurnhamCashmere, WA - LWSC Male 50-5955M 4:29.3+0:40.6+17.75%84.92%0.62%-0.22%
5204Brad LaeschSeattle/Mazama, WA - Methowvalleynordic Male 50-5953M 4:32.0+0:43.3+18.93%84.08%-0.38%-1.23%
6205Stephen ThompsonSeattle, WA - Dartmouth Outing Club Male 50-5958M 5:19.6+1:30.9+39.75%71.56%-17.95%-18.94%
  • 1.3 km Male Adult - Male 40-49
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1202Aaron ScottSpokane, WA - Spokane Nordic Male 40-4947M 3:48.7--100%10.30%14.70%
2200Brandon TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male 40-4944M 4:28.1+0:39.4+17.23%85.30%-5.15%0.00%
2201Eric WulfmanPeshastin, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male 40-4948M 4:28.1+0:39.4+17.23%85.30%-5.15%0.00%
  • 1.3 km Male Adult - Male 50-59
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1203Tim BurnhamCashmere, WA - LWSC Male 50-5955M 4:29.3--100%6.16%0.99%
2204Brad LaeschSeattle/Mazama, WA - Methowvalleynordic Male 50-5953M 4:32.0+0:02.7+1.00%99.01%5.22%0.00%
3205Stephen ThompsonSeattle, WA - Dartmouth Outing Club Male 50-5958M 5:19.6+0:50.3+18.68%84.26%-11.37%-17.50%
  • 1.3 km Male U16 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1100Sam BiskupBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 3:12.9--100%24.68%18.74%
2102Moses LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 3:24.1+0:11.2+5.81%94.51%20.30%14.03%
3111Eli NielsenMazama, WA - Methow Valley Nordic Male U16 (14-15)15M 3:26.5+0:13.6+7.05%93.41%19.37%13.02%
4107Damon IraggiBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 3:36.1+0:23.2+12.03%89.26%15.62%8.97%
5119Sam SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 3:44.0+0:31.1+16.12%86.12%12.53%5.64%
6104Kimbert RobinsonEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 3:48.5+0:35.6+18.46%84.42%10.78%3.75%
7103Jesse WileyHood River, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 3:51.1+0:38.2+19.80%83.47%9.76%2.65%
8105Liam VoorheesBellevue, WA - Momentum NW Male U16 (14-15)15M 3:51.3+0:38.4+19.91%83.40%9.68%2.57%
9101Jack MccolganBend, OR - MBSEF Male U16 (14-15)14M 3:55.2+0:42.3+21.93%82.02%8.16%0.93%
10114Gabe WulfmanPeshastin - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 3:57.4+0:44.5+23.07%81.26%7.30%0.00%
11115Trevor AllisonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)14M 3:59.6+0:46.7+24.21%80.51%6.44%-0.93%
12109Elin SchlichtingEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)15M 4:08.5+0:55.6+28.82%77.63%2.97%-4.68%
13113Cole FullerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 4:11.5+0:58.6+30.38%76.70%1.79%-5.94%
14108Timothy WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 4:11.9+0:59.0+30.59%76.58%1.64%-6.11%
15118Lucas JobeWenatchee, WA - Leavenworth Ski Team Male U16 (14-15)14M 4:33.4+1:20.5+41.73%70.56%-6.76%-15.16%
16120Wyatt Freda-CowiePortland, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 4:38.4+1:25.5+44.32%69.29%-8.71%-17.27%
17117David TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U16 (14-15)15M 4:43.4+1:30.5+46.92%68.07%-10.66%-19.38%
18110Evan SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Male U16 (14-15)14M 5:01.0+1:48.1+56.04%64.09%-17.53%-26.79%
19106Ethan WidlanskySeattle WA - The Bush School Male U16 (14-15)15M 8:51.0+5:38.1+175.27%36.33%-107.35%-123.67%
  • 1.3 km Male U16 - Male U16 (14-15)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1100Sam BiskupBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 3:12.9--100%24.68%18.74%
2102Moses LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 3:24.1+0:11.2+5.81%94.51%20.30%14.03%
3111Eli NielsenMazama, WA - Methow Valley Nordic Male U16 (14-15)15M 3:26.5+0:13.6+7.05%93.41%19.37%13.02%
4107Damon IraggiBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 3:36.1+0:23.2+12.03%89.26%15.62%8.97%
5119Sam SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 3:44.0+0:31.1+16.12%86.12%12.53%5.64%
6104Kimbert RobinsonEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 3:48.5+0:35.6+18.46%84.42%10.78%3.75%
7103Jesse WileyHood River, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 3:51.1+0:38.2+19.80%83.47%9.76%2.65%
8105Liam VoorheesBellevue, WA - Momentum NW Male U16 (14-15)15M 3:51.3+0:38.4+19.91%83.40%9.68%2.57%
9101Jack MccolganBend, OR - MBSEF Male U16 (14-15)14M 3:55.2+0:42.3+21.93%82.02%8.16%0.93%
10114Gabe WulfmanPeshastin - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 3:57.4+0:44.5+23.07%81.26%7.30%0.00%
11115Trevor AllisonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)14M 3:59.6+0:46.7+24.21%80.51%6.44%-0.93%
12109Elin SchlichtingEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)15M 4:08.5+0:55.6+28.82%77.63%2.97%-4.68%
13113Cole FullerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 4:11.5+0:58.6+30.38%76.70%1.79%-5.94%
14108Timothy WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 4:11.9+0:59.0+30.59%76.58%1.64%-6.11%
15118Lucas JobeWenatchee, WA - Leavenworth Ski Team Male U16 (14-15)14M 4:33.4+1:20.5+41.73%70.56%-6.76%-15.16%
16120Wyatt Freda-CowiePortland, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 4:38.4+1:25.5+44.32%69.29%-8.71%-17.27%
17117David TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U16 (14-15)15M 4:43.4+1:30.5+46.92%68.07%-10.66%-19.38%
18110Evan SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Male U16 (14-15)14M 5:01.0+1:48.1+56.04%64.09%-17.53%-26.79%
19106Ethan WidlanskySeattle WA - The Bush School Male U16 (14-15)15M 8:51.0+5:38.1+175.27%36.33%-107.35%-123.67%
  • 1.3 km Male U18 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1154Zeb MillslagleBend, OR - MBSEF Male U18 (16-17)17M 3:12.5--100%16.18%11.29%
2151Nathan WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U18 (16-17)17M 3:16.2+0:03.7+1.92%98.11%14.57%9.59%
3155Andrew PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 3:17.8+0:05.3+2.75%97.32%13.87%8.85%
4152Ian MccarthySpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 3:18.1+0:05.6+2.91%97.17%13.74%8.71%
5156Daniel KorusSpokane, WA - Spokane Male U18 (16-17)17M 3:18.9+0:06.4+3.32%96.78%13.39%8.34%
6150Brett FordSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 3:24.0+0:11.5+5.97%94.36%11.17%5.99%
7153Tom SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)16M 3:26.8+0:14.3+7.43%93.09%9.95%4.70%
8159Joel PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 3:30.9+0:18.4+9.56%91.28%8.17%2.81%
9158Daniel FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 3:31.1+0:18.6+9.66%91.19%8.08%2.72%
10163Leif BergstromHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 3:37.0+0:24.5+12.73%88.71%5.51%0.00%
11168Nils EngbersenHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)18M 3:47.7+0:35.2+18.29%84.54%0.85%-4.93%
12169Daniel TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U18 (16-17)17M 3:48.5+0:36.0+18.70%84.25%0.50%-5.30%
13161Mathew Finney-JordetBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)17M 3:56.5+0:44.0+22.86%81.40%-2.98%-8.99%
14160Ethan AckermanPortland, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 4:05.1+0:52.6+27.32%78.54%-6.73%-12.95%
15162Liam SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 4:11.7+0:59.2+30.75%76.48%-9.60%-15.99%
16166Justin TaylorSnohomish, WA - Momentum Northwest Male U18 (16-17)16M 4:13.9+1:01.4+31.90%75.82%-10.56%-17.00%
17164Geza SukovatyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U18 (16-17)17M 4:30.7+1:18.2+40.62%71.11%-17.87%-24.75%
18165Hunter HughesSeattle, WA - Bush School Male U18 (16-17)17M 4:52.9+1:40.4+52.16%65.72%-27.54%-34.98%
19167Edward PiperShoreline, WA - The Bush School Male U18 (16-17)16M 5:23.1+2:10.6+67.84%59.58%-40.69%-48.89%
  • 1.3 km Male U18 - Male U18 (16-17)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1154Zeb MillslagleBend, OR - MBSEF Male U18 (16-17)17M 3:12.5--100%16.18%11.29%
2151Nathan WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U18 (16-17)17M 3:16.2+0:03.7+1.92%98.11%14.57%9.59%
3155Andrew PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 3:17.8+0:05.3+2.75%97.32%13.87%8.85%
4152Ian MccarthySpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 3:18.1+0:05.6+2.91%97.17%13.74%8.71%
5156Daniel KorusSpokane, WA - Spokane Male U18 (16-17)17M 3:18.9+0:06.4+3.32%96.78%13.39%8.34%
6150Brett FordSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 3:24.0+0:11.5+5.97%94.36%11.17%5.99%
7153Tom SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)16M 3:26.8+0:14.3+7.43%93.09%9.95%4.70%
8159Joel PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 3:30.9+0:18.4+9.56%91.28%8.17%2.81%
9158Daniel FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 3:31.1+0:18.6+9.66%91.19%8.08%2.72%
10163Leif BergstromHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 3:37.0+0:24.5+12.73%88.71%5.51%0.00%
11168Nils EngbersenHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)18M 3:47.7+0:35.2+18.29%84.54%0.85%-4.93%
12169Daniel TvetenLeavenworth, WA - LWSC Male U18 (16-17)17M 3:48.5+0:36.0+18.70%84.25%0.50%-5.30%
13161Mathew Finney-JordetBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)17M 3:56.5+0:44.0+22.86%81.40%-2.98%-8.99%
14160Ethan AckermanPortland, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 4:05.1+0:52.6+27.32%78.54%-6.73%-12.95%
15162Liam SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 4:11.7+0:59.2+30.75%76.48%-9.60%-15.99%
16166Justin TaylorSnohomish, WA - Momentum Northwest Male U18 (16-17)16M 4:13.9+1:01.4+31.90%75.82%-10.56%-17.00%
17164Geza SukovatyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U18 (16-17)17M 4:30.7+1:18.2+40.62%71.11%-17.87%-24.75%
18165Hunter HughesSeattle, WA - Bush School Male U18 (16-17)17M 4:52.9+1:40.4+52.16%65.72%-27.54%-34.98%
19167Edward PiperShoreline, WA - The Bush School Male U18 (16-17)16M 5:23.1+2:10.6+67.84%59.58%-40.69%-48.89%
  • 1.3 km Male U20 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1157Teddy WidmerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U20 (18-19)17M 3:04.4--100%17.45%6.49%
2170Casey ShannonBend, OR - MBSEF Male U20 (18-19)18M 3:09.9+0:05.5+2.98%97.10%14.98%3.70%
3172Paul EverettTacoma, WA - Methow Valley Nordic Team Male U20 (18-19)18M 3:16.3+0:11.9+6.45%93.94%12.12%0.46%
4171Ruben CastrenKalispell, MT - North Shore Nordic Male U20 (18-19)18M 3:18.1+0:13.7+7.43%93.08%11.31%-0.46%
5174Finley TevlinSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 4:15.7+1:11.3+38.67%72.12%-14.48%-29.67%
6173Sean BrownSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 5:15.8+2:11.4+71.26%58.39%-41.38%-60.14%
  • 1.3 km Male U20 - Male U20 (18-19)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1157Teddy WidmerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U20 (18-19)17M 3:04.4--100%17.45%6.49%
2170Casey ShannonBend, OR - MBSEF Male U20 (18-19)18M 3:09.9+0:05.5+2.98%97.10%14.98%3.70%
3172Paul EverettTacoma, WA - Methow Valley Nordic Team Male U20 (18-19)18M 3:16.3+0:11.9+6.45%93.94%12.12%0.46%
4171Ruben CastrenKalispell, MT - North Shore Nordic Male U20 (18-19)18M 3:18.1+0:13.7+7.43%93.08%11.31%-0.46%
5174Finley TevlinSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 4:15.7+1:11.3+38.67%72.12%-14.48%-29.67%
6173Sean BrownSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 5:15.8+2:11.4+71.26%58.39%-41.38%-60.14%