Sound Rowers - Round Shaw 2014

Saturday, August 9, 2014 11:08 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Lopez Island, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 19
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Sunday, August 10, 2014 8:03 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
114Besser/Storb/Storb/Chapin4x OWM 1:41:40.1--100%35.16%28.85%11:08:53.5
216Tyler Peterson1x OW-IIM 1:59:50.0+18:09.9+17.87%84.84%23.58%16.14%11:08:53.5
37Jeff/Theresa Knakal2x OWF/M 2:00:25.0+18:44.9+18.44%84.43%23.21%15.73%11:08:53.5
48Ken Deem1x OW-IIIM 2:06:54.0+25:13.9+24.82%80.12%19.07%11.20%11:08:53.5
53John DayHPKM 2:08:24.0+26:43.9+26.29%79.18%18.12%10.15%11:08:53.5
619Tom Kreyche/Lizzy2x OWF/M 2:15:43.0+34:02.9+33.49%74.91%13.45%5.03%11:08:53.5
723Mark Miller1x OW-IIIM 2:18:46.0+37:05.9+36.49%73.27%11.51%2.89%11:08:53.5
821Theresa Batty1x OW-IIM 2:21:06.0+39:25.9+38.78%72.05%10.02%1.26%11:08:53.5
96Bill Jaquette1x FlatwaterM 2:22:47.0+41:06.9+40.44%71.20%8.94%0.08%11:08:53.5
1010Michael LampiPedalboatM 2:23:01.0+41:20.9+40.67%71.09%8.80%-0.08%11:08:53.5
111Ted SchererFSKM 2:23:30.0+41:49.9+41.15%70.85%8.49%-0.42%11:08:53.5
1213Traci ColeHPKF 2:24:02.0+42:21.9+41.67%70.59%8.15%-0.79%11:08:53.5
1312Chris Johnson/Linka RoubikFSK-2F/M 2:58:37.0+1:16:56.9+75.69%56.92%-13.91%-24.99%11:08:53.5
1418Debbie Natalson1x OW-IIF 3:00:40.0+1:18:59.9+77.70%56.27%-15.21%-26.43%11:08:53.5
1522Erin Pudenz1x OW-IIIF 3:11:30.0+1:29:49.9+88.36%53.09%-22.12%-34.01%11:08:53.5
1615Steve BennettFSKM 3:20:47.0+1:39:06.9+97.49%50.64%-28.04%-40.51%11:08:53.5
1717Paul RollingerHPKM 3:27:42.0+1:46:01.9+104.29%48.95%-32.45%-45.35%11:08:53.5
185Tee WolfSUP-14F 4:37:10.0+2:55:29.9+172.62%36.68%-76.75%-93.96%11:08:53.5
-4Carrie Weisse1x OW-IIIF DNF-----11:08:53.5
  • 1x Flatwater
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
16Bill Jaquette1x FlatwaterM 2:22:47.0--100%0.00%0.00%11:08:53.5
  • 1x OW-II
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
116Tyler Peterson1x OW-IIM 1:59:50.0--100%18.59%15.07%11:08:53.5
221Theresa Batty1x OW-IIM 2:21:06.0+21:16.0+17.75%84.93%4.14%0.00%11:08:53.5
318Debbie Natalson1x OW-IIF 3:00:40.0+1:00:50.0+50.76%66.33%-22.74%-28.04%11:08:53.5
  • 1x OW-III
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
18Ken Deem1x OW-IIIM 2:06:54.0--100%16.73%8.55%11:08:53.5
223Mark Miller1x OW-IIIM 2:18:46.0+11:52.0+9.35%91.45%8.94%0.00%11:08:53.5
322Erin Pudenz1x OW-IIIF 3:11:30.0+1:04:36.0+50.91%66.27%-25.67%-38.00%11:08:53.5
-4Carrie Weisse1x OW-IIIF DNF-----11:08:53.5
  • 2x OW
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
17Jeff/Theresa Knakal2x OWF/M 2:00:25.0--100%5.97%5.97%11:08:53.5
219Tom Kreyche/Lizzy2x OWF/M 2:15:43.0+15:18.0+12.71%88.73%-5.97%-5.97%11:08:53.5
  • 4x OW
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
114Besser/Storb/Storb/Chapin4x OWM 1:41:40.1--100%0.00%0.00%11:08:53.5
  • FSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
11Ted SchererFSKM 2:23:30.0--100%16.64%16.64%11:08:53.5
215Steve BennettFSKM 3:20:47.0+57:17.0+39.92%71.47%-16.64%-16.64%11:08:53.5
  • FSK-2
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
112Chris Johnson/Linka RoubikFSK-2F/M 2:58:37.0--100%0.00%0.00%11:08:53.5
  • HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
13John DayHPKM 2:08:24.0--100%19.77%10.85%11:08:53.5
213Traci ColeHPKF 2:24:02.0+15:38.0+12.18%89.15%10.00%0.00%11:08:53.5
317Paul RollingerHPKM 3:27:42.0+1:19:18.0+61.76%61.82%-29.78%-44.20%11:08:53.5
  • Pedalboat
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
110Michael LampiPedalboatM 2:23:01.0--100%0.00%0.00%11:08:53.5
  • SUP-14
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
15Tee WolfSUP-14F 4:37:10.0--100%0.00%0.00%11:08:53.5