Elk Crossing Benevolent Benefit - Saturday Feb 27

Saturday, February 27, 2021 1:32 PM (GMT-8) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 27
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.3
Updated: Saturday, February 27, 2021 3:49 PM (GMT-8)
Organized by: Salmon Bay Paddle
Race website: https://www.salmonbaypaddle.com/races/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Evan JacobsOW 1P48M 41:32.3--100%33.17%30.92%
2-Gavin GodfreyOC149M 45:51.4+4:19.1+10.40%90.58%26.23%23.74%
3-Carson HayesOW 1P42M 46:17.2+4:44.9+11.43%89.74%25.54%23.03%
4-Jacob SelanderKayak 1 p40M 49:28.0+7:55.7+19.09%83.97%20.42%17.74%
5-Charlie ButtOC154M 51:48.5+10:16.2+24.72%80.18%16.65%13.84%
6-Rob CaseySurf Ski 151M 51:48.9+10:16.6+24.74%80.17%16.64%13.83%
7-Matt JonesSUP 14'31M 52:37.2+11:04.9+26.68%78.94%15.35%12.49%
8-Christian OliverSUP 14'40M 53:37.7+12:05.4+29.11%77.46%13.72%10.82%
9-Gretchen (Time To Stop Slackin') GillOC141F 58:03.5+16:31.2+39.77%71.55%6.60%3.45%
10-Layne StambaughSUP 14'37M 58:18.4+16:46.1+40.37%71.24%6.20%3.04%
11-Josh ProctorSUP 14'42M 58:25.0+16:52.7+40.63%71.11%6.02%2.85%
12-Adam TischlerSUP 14'46M 58:47.6+17:15.3+41.54%70.65%5.42%2.23%
13-Skyler PalmerSUP 14'37M 59:04.6+17:32.3+42.22%70.31%4.96%1.76%
14-Michael BatemanOW 1P55M 1:00:08.0+18:35.7+44.77%69.08%3.26%0.00%
15-Tyler PetersonSUP 14'43M 1:01:24.5+19:52.2+47.84%67.64%1.21%-2.12%
16-Ivan StorckSUP 14'48M 1:02:44.7+21:12.4+51.05%66.20%-0.94%-4.34%
17-Sean NordquistSUP 14'57M 1:03:25.0+21:52.7+52.67%65.50%-2.02%-5.46%
18-Mike ShultzProne UL50M 1:05:23.6+23:51.3+57.43%63.52%-5.20%-8.75%
19-Liza SheehanSUP 14'53F 1:07:56.7+26:24.4+63.57%61.14%-9.31%-12.99%
20-Dan StraussKayak 1 p34M 1:08:52.1+27:19.8+65.79%60.32%-10.79%-14.53%
21-Michael SchutzlerProne UL59M 1:08:58.9+27:26.6+66.07%60.22%-10.98%-14.71%
22-Michele BlackSUP 14'52F 1:10:27.1+28:54.8+69.61%58.96%-13.34%-17.16%
23-Jessi WassonSUP 14'36F 1:13:34.7+32:02.4+77.13%56.45%-18.37%-22.36%
24-Hugh MacMillanSUP 14'48M 1:15:06.1+33:33.8+80.80%55.31%-20.82%-24.89%
25-Alex LaskosKayak 2p51M 1:16:37.3+35:05.0+84.46%54.21%-23.27%-27.42%
26-Lindsey VirdehSUP 14'43F 1:17:48.3+36:16.0+87.31%53.39%-25.17%-29.39%
27-Ben Franz-KnightSUP 12'-647M 1:40:11.2+58:38.9+141.19%41.46%-61.18%-66.61%
  • Female - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Gretchen (Time To Stop Slackin') GillOC141F 58:03.5--100%16.54%17.59%
2-Liza SheehanSUP 14'53F 1:07:56.7+9:53.2+17.03%85.45%2.33%3.56%
3-Michele BlackSUP 14'52F 1:10:27.1+12:23.6+21.35%82.41%-1.27%0.00%
4-Jessi WassonSUP 14'36F 1:13:34.7+15:31.2+26.73%78.91%-5.77%-4.44%
5-Lindsey VirdehSUP 14'43F 1:17:48.3+19:44.8+34.01%74.62%-11.84%-10.44%
  • Female - OC1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Gretchen (Time To Stop Slackin') GillOC141F 58:03.5--100%0.00%0.00%
  • Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Liza SheehanSUP 14'53F 1:07:56.7--100%6.21%5.65%
2-Michele BlackSUP 14'52F 1:10:27.1+2:30.4+3.69%96.44%2.75%2.17%
3-Jessi WassonSUP 14'36F 1:13:34.7+5:38.0+8.29%92.34%-1.56%-2.17%
4-Lindsey VirdehSUP 14'43F 1:17:48.3+9:51.6+14.51%87.33%-7.40%-8.04%
  • Male - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Evan JacobsOW 1P48M 41:32.3--100%31.31%29.52%
2-Gavin GodfreyOC149M 45:51.4+4:19.1+10.40%90.58%24.17%22.19%
3-Carson HayesOW 1P42M 46:17.2+4:44.9+11.43%89.74%23.46%21.46%
4-Jacob SelanderKayak 1 p40M 49:28.0+7:55.7+19.09%83.97%18.20%16.07%
5-Charlie ButtOC154M 51:48.5+10:16.2+24.72%80.18%14.33%12.09%
6-Rob CaseySurf Ski 151M 51:48.9+10:16.6+24.74%80.17%14.32%12.08%
7-Matt JonesSUP 14'31M 52:37.2+11:04.9+26.68%78.94%12.99%10.72%
8-Christian OliverSUP 14'40M 53:37.7+12:05.4+29.11%77.46%11.32%9.00%
9-Layne StambaughSUP 14'37M 58:18.4+16:46.1+40.37%71.24%3.59%1.07%
10-Josh ProctorSUP 14'42M 58:25.0+16:52.7+40.63%71.11%3.41%0.88%
11-Adam TischlerSUP 14'46M 58:47.6+17:15.3+41.54%70.65%2.78%0.24%
12-Skyler PalmerSUP 14'37M 59:04.6+17:32.3+42.22%70.31%2.31%-0.24%
13-Michael BatemanOW 1P55M 1:00:08.0+18:35.7+44.77%69.08%0.57%-2.03%
14-Tyler PetersonSUP 14'43M 1:01:24.5+19:52.2+47.84%67.64%-1.54%-4.20%
15-Ivan StorckSUP 14'48M 1:02:44.7+21:12.4+51.05%66.20%-3.75%-6.46%
16-Sean NordquistSUP 14'57M 1:03:25.0+21:52.7+52.67%65.50%-4.86%-7.60%
17-Mike ShultzProne UL50M 1:05:23.6+23:51.3+57.43%63.52%-8.13%-10.96%
18-Dan StraussKayak 1 p34M 1:08:52.1+27:19.8+65.79%60.32%-13.88%-16.85%
19-Michael SchutzlerProne UL59M 1:08:58.9+27:26.6+66.07%60.22%-14.06%-17.05%
20-Hugh MacMillanSUP 14'48M 1:15:06.1+33:33.8+80.80%55.31%-24.18%-27.43%
21-Alex LaskosKayak 2p51M 1:16:37.3+35:05.0+84.46%54.21%-26.70%-30.01%
22-Ben Franz-KnightSUP 12'-647M 1:40:11.2+58:38.9+141.19%41.46%-65.66%-70.00%
  • Male - Kayak 1 p
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Jacob SelanderKayak 1 p40M 49:28.0--100%16.40%16.40%
2-Dan StraussKayak 1 p34M 1:08:52.1+19:24.1+39.22%71.83%-16.40%-16.40%
  • Male - Kayak 2p
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Alex LaskosKayak 2p51M 1:16:37.3--100%0.00%0.00%
  • Male - OC1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Gavin GodfreyOC149M 45:51.4--100%6.09%6.09%
2-Charlie ButtOC154M 51:48.5+5:57.1+12.98%88.51%-6.09%-6.09%
  • Male - OW 1P
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Evan JacobsOW 1P48M 41:32.3--100%15.78%10.26%
2-Carson HayesOW 1P42M 46:17.2+4:44.9+11.43%89.74%6.15%0.00%
3-Michael BatemanOW 1P55M 1:00:08.0+18:35.7+44.77%69.08%-21.93%-29.92%
  • Male - Prone UL
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Mike ShultzProne UL50M 1:05:23.6--100%2.67%2.67%
2-Michael SchutzlerProne UL59M 1:08:58.9+3:35.3+5.49%94.80%-2.67%-2.67%
  • Male - SUP 12'-6
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Ben Franz-KnightSUP 12'-647M 1:40:11.2--100%0.00%0.00%
  • Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Matt JonesSUP 14'31M 52:37.2--100%12.81%10.72%
2-Christian OliverSUP 14'40M 53:37.7+1:00.5+1.92%98.12%11.14%9.00%
3-Layne StambaughSUP 14'37M 58:18.4+5:41.2+10.81%90.25%3.39%1.07%
4-Josh ProctorSUP 14'42M 58:25.0+5:47.8+11.02%90.08%3.21%0.88%
5-Adam TischlerSUP 14'46M 58:47.6+6:10.4+11.73%89.50%2.58%0.24%
6-Skyler PalmerSUP 14'37M 59:04.6+6:27.4+12.27%89.07%2.11%-0.24%
7-Tyler PetersonSUP 14'43M 1:01:24.5+8:47.3+16.70%85.69%-1.75%-4.20%
8-Ivan StorckSUP 14'48M 1:02:44.7+10:07.5+19.24%83.86%-3.97%-6.46%
9-Sean NordquistSUP 14'57M 1:03:25.0+10:47.8+20.52%82.98%-5.08%-7.60%
10-Hugh MacMillanSUP 14'48M 1:15:06.1+22:28.9+42.72%70.07%-24.44%-27.43%
  • Male - Surf Ski 1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Rob CaseySurf Ski 151M 51:48.9--100%0.00%0.00%