Deception Pass Challenge

Sunday, December 8, 2019 12:29 PM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 51
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Sunday, December 8, 2019 4:47 PM (GMT-8)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Deception Pass Challenge

  • Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Kevin OlneySurf Ski 242M 48:16.1--100%30.95%31.48%
2-Andrew McEwanSurf Ski39M 49:08.7+0:52.6+1.82%98.22%29.70%30.24%
3-Don KieslingSurf Ski46M 49:11.5+0:55.4+1.91%98.12%29.63%30.17%
4-Tyler PetersonRowing Shell41M 50:54.3+2:38.2+5.46%94.82%27.18%27.74%
5-Egor KlevakSurf Ski35M 53:14.5+4:58.4+10.30%90.66%23.84%24.42%
6-Beau WhiteheadOC240M 54:23.2+6:07.1+12.68%88.75%22.20%22.80%
6-Kimberly ReevesOC255F 54:23.2+6:07.1+12.68%88.75%22.20%22.80%
8-Peter GumplingerSurf Ski 262M 56:04.2+7:48.1+16.16%86.09%19.79%20.41%
9-Silke GumplingerSurf Ski 246F 56:04.3+7:48.2+16.17%86.08%19.79%20.40%
10-Gavin GodfreyOC140M 56:17.4+8:01.3+16.62%85.75%19.48%20.09%
11-Steve GoodsonSurf Ski51M 56:47.9+8:31.8+17.67%84.98%18.75%19.37%
12-Tony HodanicOC164M 58:08.6+9:52.5+20.46%83.02%16.83%17.46%
13-Peter MarcusOC159M 59:27.9+11:11.8+23.20%81.17%14.94%15.59%
14-Ken AsanoOC139M 1:01:29.2+13:13.1+27.39%78.50%12.05%12.72%
15-Patrick HwangOC145M 1:01:54.1+13:38.0+28.24%77.98%11.45%12.13%
16-Samuel SiuOC136M 1:03:01.2+14:45.1+30.56%76.59%9.85%10.54%
17-Doug ThomasOC152M 1:03:33.1+15:17.0+31.66%75.95%9.09%9.79%
18-Vaughn BalchunasSurf Ski59M 1:04:23.6+16:07.5+33.41%74.96%7.89%8.59%
19-Dean PetersonKayak59M 1:04:36.8+16:20.7+33.86%74.70%7.57%8.28%
20-Mignon FontenelleOC147F 1:04:43.0+16:26.9+34.08%74.58%7.43%8.13%
21-Jeremy AlmedaOC144M 1:05:00.2+16:44.1+34.67%74.26%7.02%7.72%
22-Megan KellySurf Ski53F 1:06:49.6+18:33.5+38.45%72.23%4.41%5.14%
23-Tom GunbyKayak64M 1:09:35.4+21:19.3+44.17%69.36%0.45%1.21%
24-David CrockerKayak44M 1:09:44.8+21:28.7+44.50%69.21%0.23%0.99%
25-Brian FlannellyOC162M 1:10:26.7+22:10.6+45.94%68.52%-0.77%0.00%
26-Sunni SchoepeKayak27M 1:10:35.3+22:19.2+46.24%68.38%-0.97%-0.20%
27-Kyle RitlandKayak27M 1:11:01.5+22:45.4+47.15%67.96%-1.60%-0.82%
28-George GronsethKayak63M 1:11:31.7+23:15.6+48.19%67.48%-2.32%-1.54%
29-Larry WrightKayak60M 1:11:34.1+23:18.0+48.27%67.44%-2.38%-1.59%
30-Bill PorterKayak70M 1:11:42.4+23:26.3+48.56%67.31%-2.57%-1.79%
31-Christian SchoepeKayak56M 1:12:18.2+24:02.1+49.79%66.76%-3.43%-2.64%
32-Carl DarmerSurf Ski60M 1:13:32.7+25:16.6+52.37%65.63%-5.20%-4.40%
33-Kyle ThomasKayak34M 1:13:38.1+25:22.0+52.55%65.55%-5.33%-4.53%
34-Warren WilliamsonKayak44M 1:14:07.8+25:51.7+53.58%65.11%-6.04%-5.23%
35-Richard FarrKayak58M 1:16:22.6+28:06.5+58.23%63.20%-9.25%-8.42%
36-Barbara GronsethKayak65F 1:16:50.2+28:34.1+59.19%62.82%-9.91%-9.07%
37-Chris GrievesSUP 14'60M 1:17:57.6+29:41.5+61.51%61.91%-11.52%-10.67%
38-Sean NordquistSUP 14'M 1:18:01.2+29:45.1+61.64%61.87%-11.60%-10.75%
39-Shane DonoghSUP 14'34M 1:18:17.1+30:01.0+62.19%61.66%-11.98%-11.13%
40-Leni CorinOC251F 1:18:48.3+30:32.2+63.26%61.25%-12.73%-11.87%
40-France LaroucheOC265F 1:18:48.3+30:32.2+63.26%61.25%-12.73%-11.87%
42-Terry FoxKayak72M 1:19:12.0+30:55.9+64.08%60.94%-13.29%-12.43%
43-Maureen PetersonKayak58F 1:21:05.1+32:49.0+67.99%59.53%-15.99%-15.10%
44-Liza SheehanSUP 14'36F 1:30:03.9+41:47.8+86.59%53.59%-28.83%-27.85%
45-Steven IvoryKayak52M 1:32:00.8+43:44.7+90.63%52.46%-31.62%-30.62%
46-Andrew HansenSUP 14'34M 1:32:41.1+44:25.0+92.02%52.08%-32.58%-31.57%
47-Erica WhisenantSUP 14'41F 1:33:18.6+45:02.5+93.32%51.73%-33.48%-32.46%
48-Dana DinsmoreSUP 12'6M 1:38:11.5+49:55.4+103.43%49.16%-40.46%-39.39%
49-Matt DenglerSUP 12'628M 1:56:09.6+1:07:53.5+140.65%41.55%-66.16%-64.89%
--Alex BogueKayak29M DNF-----
--Lindi MondaviSUP 14'35F DNF-----
  • Female - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Kimberly ReevesOC255F 54:23.2--100%26.59%30.11%
2-Silke GumplingerSurf Ski 246F 56:04.3+1:41.1+3.10%96.99%24.32%27.95%
3-Mignon FontenelleOC147F 1:04:43.0+10:19.8+18.99%84.04%12.65%16.84%
4-Megan KellySurf Ski53F 1:06:49.6+12:26.4+22.87%81.38%9.80%14.13%
5-Barbara GronsethKayak65F 1:16:50.2+22:27.0+41.28%70.78%-3.71%1.26%
6-Leni CorinOC251F 1:18:48.3+24:25.1+44.90%69.01%-6.36%-1.26%
6-France LaroucheOC265F 1:18:48.3+24:25.1+44.90%69.01%-6.36%-1.26%
8-Maureen PetersonKayak58F 1:21:05.1+26:41.9+49.09%67.07%-9.44%-4.19%
9-Liza SheehanSUP 14'36F 1:30:03.9+35:40.7+65.60%60.39%-21.56%-15.73%
10-Erica WhisenantSUP 14'41F 1:33:18.6+38:55.4+71.57%58.29%-25.94%-19.90%
--Lindi MondaviSUP 14'35F DNF-----
  • Female - Kayak
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Barbara GronsethKayak65F 1:16:50.2--100%2.69%2.69%
2-Maureen PetersonKayak58F 1:21:05.1+4:14.9+5.53%94.76%-2.69%-2.69%
  • Female - OC1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Mignon FontenelleOC147F 1:04:43.0--100%0.00%0.00%
  • Female - OC2
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Kimberly ReevesOC255F 54:23.2--100%23.04%30.99%
2-Leni CorinOC251F 1:18:48.3+24:25.1+44.90%69.01%-11.52%0.00%
2-France LaroucheOC265F 1:18:48.3+24:25.1+44.90%69.01%-11.52%0.00%
  • Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Liza SheehanSUP 14'36F 1:30:03.9--100%1.77%1.77%
2-Erica WhisenantSUP 14'41F 1:33:18.6+3:14.7+3.60%96.52%-1.77%-1.77%
--Lindi MondaviSUP 14'35F DNF-----
  • Female - Surf Ski
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Megan KellySurf Ski53F 1:06:49.6--100%0.00%0.00%
  • Female - Surf Ski 2
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Silke GumplingerSurf Ski 246F 56:04.3--100%0.00%0.00%
  • Male - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Kevin OlneySurf Ski 242M 48:16.1--100%29.88%30.79%
2-Andrew McEwanSurf Ski39M 49:08.7+0:52.6+1.82%98.22%28.60%29.54%
3-Don KieslingSurf Ski46M 49:11.5+0:55.4+1.91%98.12%28.54%29.47%
4-Tyler PetersonRowing Shell41M 50:54.3+2:38.2+5.46%94.82%26.05%27.01%
5-Egor KlevakSurf Ski35M 53:14.5+4:58.4+10.30%90.66%22.65%23.66%
6-Beau WhiteheadOC240M 54:23.2+6:07.1+12.68%88.75%20.99%22.02%
7-Peter GumplingerSurf Ski 262M 56:04.2+7:48.1+16.16%86.09%18.54%19.61%
8-Gavin GodfreyOC140M 56:17.4+8:01.3+16.62%85.75%18.23%19.29%
9-Steve GoodsonSurf Ski51M 56:47.9+8:31.8+17.67%84.98%17.49%18.56%
10-Tony HodanicOC164M 58:08.6+9:52.5+20.46%83.02%15.53%16.64%
11-Peter MarcusOC159M 59:27.9+11:11.8+23.20%81.17%13.61%14.74%
12-Ken AsanoOC139M 1:01:29.2+13:13.1+27.39%78.50%10.68%11.84%
13-Patrick HwangOC145M 1:01:54.1+13:38.0+28.24%77.98%10.07%11.25%
14-Samuel SiuOC136M 1:03:01.2+14:45.1+30.56%76.59%8.45%9.64%
15-Doug ThomasOC152M 1:03:33.1+15:17.0+31.66%75.95%7.68%8.88%
16-Vaughn BalchunasSurf Ski59M 1:04:23.6+16:07.5+33.41%74.96%6.45%7.68%
17-Dean PetersonKayak59M 1:04:36.8+16:20.7+33.86%74.70%6.13%7.36%
18-Jeremy AlmedaOC144M 1:05:00.2+16:44.1+34.67%74.26%5.57%6.80%
19-Tom GunbyKayak64M 1:09:35.4+21:19.3+44.17%69.36%-1.10%0.22%
20-David CrockerKayak44M 1:09:44.8+21:28.7+44.50%69.21%-1.32%0.00%
21-Brian FlannellyOC162M 1:10:26.7+22:10.6+45.94%68.52%-2.34%-1.00%
22-Sunni SchoepeKayak27M 1:10:35.3+22:19.2+46.24%68.38%-2.55%-1.21%
23-Kyle RitlandKayak27M 1:11:01.5+22:45.4+47.15%67.96%-3.18%-1.83%
24-George GronsethKayak63M 1:11:31.7+23:15.6+48.19%67.48%-3.91%-2.55%
25-Larry WrightKayak60M 1:11:34.1+23:18.0+48.27%67.44%-3.97%-2.61%
26-Bill PorterKayak70M 1:11:42.4+23:26.3+48.56%67.31%-4.17%-2.81%
27-Christian SchoepeKayak56M 1:12:18.2+24:02.1+49.79%66.76%-5.04%-3.67%
28-Carl DarmerSurf Ski60M 1:13:32.7+25:16.6+52.37%65.63%-6.84%-5.45%
29-Kyle ThomasKayak34M 1:13:38.1+25:22.0+52.55%65.55%-6.97%-5.57%
30-Warren WilliamsonKayak44M 1:14:07.8+25:51.7+53.58%65.11%-7.69%-6.28%
31-Richard FarrKayak58M 1:16:22.6+28:06.5+58.23%63.20%-10.96%-9.51%
32-Chris GrievesSUP 14'60M 1:17:57.6+29:41.5+61.51%61.91%-13.26%-11.78%
33-Sean NordquistSUP 14'M 1:18:01.2+29:45.1+61.64%61.87%-13.34%-11.86%
34-Shane DonoghSUP 14'34M 1:18:17.1+30:01.0+62.19%61.66%-13.73%-12.24%
35-Terry FoxKayak72M 1:19:12.0+30:55.9+64.08%60.94%-15.06%-13.55%
36-Steven IvoryKayak52M 1:32:00.8+43:44.7+90.63%52.46%-33.67%-31.93%
37-Andrew HansenSUP 14'34M 1:32:41.1+44:25.0+92.02%52.08%-34.65%-32.89%
38-Dana DinsmoreSUP 12'6M 1:38:11.5+49:55.4+103.43%49.16%-42.65%-40.78%
39-Matt DenglerSUP 12'628M 1:56:09.6+1:07:53.5+140.65%41.55%-68.75%-66.55%
--Alex BogueKayak29M DNF-----
  • Male - Kayak
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Dean PetersonKayak59M 1:04:36.8--100%12.01%9.81%
2-Tom GunbyKayak64M 1:09:35.4+4:58.6+7.70%92.85%5.23%2.86%
3-David CrockerKayak44M 1:09:44.8+5:08.0+7.94%92.64%5.02%2.64%
4-Sunni SchoepeKayak27M 1:10:35.3+5:58.5+9.25%91.54%3.87%1.46%
5-Kyle RitlandKayak27M 1:11:01.5+6:24.7+9.92%90.97%3.28%0.85%
6-George GronsethKayak63M 1:11:31.7+6:54.9+10.70%90.33%2.59%0.15%
7-Larry WrightKayak60M 1:11:34.1+6:57.3+10.76%90.28%2.54%0.10%
8-Bill PorterKayak70M 1:11:42.4+7:05.6+10.98%90.11%2.35%-0.10%
9-Christian SchoepeKayak56M 1:12:18.2+7:41.4+11.90%89.36%1.53%-0.93%
10-Kyle ThomasKayak34M 1:13:38.1+9:01.3+13.96%87.75%-0.28%-2.79%
11-Warren WilliamsonKayak44M 1:14:07.8+9:31.0+14.73%87.16%-0.95%-3.48%
12-Richard FarrKayak58M 1:16:22.6+11:45.8+18.21%84.60%-4.01%-6.62%
13-Terry FoxKayak72M 1:19:12.0+14:35.2+22.58%81.58%-7.86%-10.56%
14-Steven IvoryKayak52M 1:32:00.8+27:24.0+42.41%70.22%-25.31%-28.44%
--Alex BogueKayak29M DNF-----
  • Male - OC1
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Gavin GodfreyOC140M 56:17.4--100%9.42%9.07%
2-Tony HodanicOC164M 58:08.6+1:51.2+3.29%96.81%6.44%6.07%
3-Peter MarcusOC159M 59:27.9+3:10.5+5.64%94.66%4.31%3.94%
4-Ken AsanoOC139M 1:01:29.2+5:11.8+9.23%91.55%1.06%0.67%
5-Patrick HwangOC145M 1:01:54.1+5:36.7+9.97%90.93%0.39%0.00%
6-Samuel SiuOC136M 1:03:01.2+6:43.8+11.96%89.32%-1.41%-1.81%
7-Doug ThomasOC152M 1:03:33.1+7:15.7+12.90%88.57%-2.26%-2.67%
8-Jeremy AlmedaOC144M 1:05:00.2+8:42.8+15.48%86.60%-4.60%-5.01%
9-Brian FlannellyOC162M 1:10:26.7+14:09.3+25.15%79.91%-13.36%-13.80%
  • Male - OC2
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Beau WhiteheadOC240M 54:23.2--100%0.00%0.00%
  • Male - Rowing Shell
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Tyler PetersonRowing Shell41M 50:54.3--100%0.00%0.00%
  • Male - SUP 12'6
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Dana DinsmoreSUP 12'6M 1:38:11.5--100%8.38%8.38%
2-Matt DenglerSUP 12'628M 1:56:09.6+17:58.1+18.30%84.53%-8.38%-8.38%
  • Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Chris GrievesSUP 14'60M 1:17:57.6--100%4.62%0.25%
2-Sean NordquistSUP 14'M 1:18:01.2+0:03.6+0.08%99.92%4.55%0.17%
3-Shane DonoghSUP 14'34M 1:18:17.1+0:19.5+0.42%99.58%4.22%-0.17%
4-Andrew HansenSUP 14'34M 1:32:41.1+14:43.5+18.89%84.11%-13.39%-18.60%
  • Male - Surf Ski
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Andrew McEwanSurf Ski39M 49:08.7--100%14.85%10.68%
2-Don KieslingSurf Ski46M 49:11.5+0:02.8+0.09%99.91%14.77%10.59%
3-Egor KlevakSurf Ski35M 53:14.5+4:05.8+8.34%92.31%7.76%3.23%
4-Steve GoodsonSurf Ski51M 56:47.9+7:39.2+15.57%86.53%1.60%-3.23%
5-Vaughn BalchunasSurf Ski59M 1:04:23.6+15:14.9+31.03%76.32%-11.56%-17.04%
6-Carl DarmerSurf Ski60M 1:13:32.7+24:24.0+49.65%66.82%-27.42%-33.67%
  • Male - Surf Ski 2
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Kevin OlneySurf Ski 242M 48:16.1--100%7.48%7.48%
2-Peter GumplingerSurf Ski 262M 56:04.2+7:48.1+16.16%86.09%-7.48%-7.48%