Myall Classic 2019

Saturday, September 21, 2019 08:00 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Tea Gardens, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 137
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Friday, September 27, 2019 08:38 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 12km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1635Alan CrossNone Open Male SingleM 1:08:48.3--100%29.73%31.48%
2633Matt Blundell/Liberty BlundellLcrk - ProKayaks VJ (35+ & U18)M 1:09:47.9+0:59.6+1.44%98.58%28.72%30.49%
3626Craig DoddBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 1:13:31.5+4:43.2+6.86%93.58%24.91%26.78%
4619Michael LiebermanManly Warringah Kayak Club Masters 50+ Male SingleM 1:13:43.8+4:55.5+7.16%93.32%24.70%26.58%
5624John LucasNone Masters 50+ Male SingleM 1:17:15.2+8:26.9+12.28%89.06%21.10%23.07%
6604Sean RyceSNBKC Junior Male SingleM 1:20:50.7+12:02.4+17.50%85.11%17.43%19.49%
7636Mike EggletonEggleton Mike Masters 50+ Male SingleM 1:21:37.0+12:48.7+18.62%84.30%16.65%18.72%
8608John SmallwoodEggleton Mike Masters 50+ Male SingleM 1:21:48.4+13:00.1+18.90%84.11%16.45%18.53%
9615Ann Lloyd-GreenMWKC Masters 50+ Female SingleF 1:23:37.3+14:49.0+21.53%82.28%14.60%16.73%
10616Joy RobinsonMWKC Masters 50+ Female SingleF 1:24:07.1+15:18.8+22.26%81.80%14.09%16.23%
11620Ross BidencopeSydney Masters 50+ Male SingleM 1:26:13.3+17:25.0+25.31%79.80%11.94%14.14%
12628Heidi DuncanCentral Coast Open Female SingleF 1:27:31.7+18:43.4+27.21%78.61%10.61%12.83%
13622Owen WaltonHVPC Masters 50+ Male SingleM 1:27:50.9+19:02.6+27.68%78.32%10.28%12.52%
14621Russell BrownHunter Valley Paddle Sports Club Masters 50+ Male SingleM 1:32:49.6+24:01.3+34.91%74.12%5.20%7.56%
15606Guilherme Dore/Mayane DoreUniversity Of Sydney - DORES Masters 50+ DoublesM 1:39:47.7+30:59.4+45.04%68.95%-1.92%0.62%
16612Julie PearsonPittwater Outriggers Masters 50+ Female SingleF 1:40:25.0+31:36.7+45.94%68.52%-2.55%0.00%
17623John WoodsPittwater Outrigger Club Masters 50+ Male SingleM 1:40:38.3+31:50.0+46.27%68.37%-2.78%-0.22%
18600Camden CeccatoGreat Lakes Canoeing/Great Lakes College Junior Male SingleM 1:42:03.6+33:15.3+48.33%67.42%-4.23%-1.64%
19638Katherine PyneN/A SUP FemaleF 1:42:59.2+34:10.9+49.68%66.81%-5.18%-2.56%
20631Francis HacheN/A Open Male SingleM 1:44:05.9+35:17.6+51.29%66.10%-6.32%-3.67%
21610Dorothy PriceNewys Masters 50+ Female SingleF 1:49:34.6+40:46.3+59.26%62.79%-11.91%-9.12%
22629Meggan HastingsN/A Open Female SingleF 1:50:43.8+41:55.5+60.93%62.14%-13.09%-10.27%
23609Cheryl BretagNewy Paddlers Masters 50+ Female SingleF 1:51:18.7+42:30.4+61.78%61.81%-13.68%-10.85%
24627Dianne LanganSutherland Open Female SingleF 1:51:22.2+42:33.9+61.86%61.78%-13.74%-10.91%
25605Reece WilliamsLcrk Junior Male SingleM 1:59:05.5+50:17.2+73.09%57.77%-21.63%-18.60%
26625Darren WilliamsTURRAMURRA Masters 50+ Male SingleM 1:59:07.5+50:19.2+73.13%57.76%-21.66%-18.63%
27614Anne WilliamsLcrk Masters 50+ Female SingleF 1:59:09.7+50:21.4+73.19%57.74%-21.70%-18.67%
28634Ronald CropperLake Mac Sup Club SUP MaleM 1:59:29.0+50:40.7+73.66%57.59%-22.03%-18.99%
29607Dandrea Dore/Gabriel BayarriUniversity Of Sydney - GABRI Masters 50+ DoublesF 2:00:25.4+51:37.1+75.02%57.14%-22.99%-19.92%
30632Tony CabanLake Mac SUP SUP MaleM 2:06:06.4+57:18.1+83.28%54.56%-28.79%-25.58%
31603Dylan CeccatoGreat Lakes Canoeing/Great Lakes College Junior Male SingleM 2:09:26.6+1:00:38.3+88.13%53.15%-32.20%-28.91%
  • 12km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1615Ann Lloyd-GreenMWKC Masters 50+ Female SingleF 1:23:37.3--100%19.40%23.69%
2616Joy RobinsonMWKC Masters 50+ Female SingleF 1:24:07.1+0:29.8+0.59%99.41%18.92%23.23%
3628Heidi DuncanCentral Coast Open Female SingleF 1:27:31.7+3:54.4+4.67%95.54%15.63%20.12%
4612Julie PearsonPittwater Outriggers Masters 50+ Female SingleF 1:40:25.0+16:47.7+20.08%83.27%3.21%8.36%
5638Katherine PyneN/A SUP FemaleF 1:42:59.2+19:21.9+23.16%81.20%0.74%6.01%
6610Dorothy PriceNewys Masters 50+ Female SingleF 1:49:34.6+25:57.3+31.04%76.31%-5.62%0.00%
7629Meggan HastingsN/A Open Female SingleF 1:50:43.8+27:06.5+32.42%75.52%-6.73%-1.05%
8609Cheryl BretagNewy Paddlers Masters 50+ Female SingleF 1:51:18.7+27:41.4+33.11%75.12%-7.29%-1.58%
9627Dianne LanganSutherland Open Female SingleF 1:51:22.2+27:44.9+33.18%75.08%-7.35%-1.64%
10614Anne WilliamsLcrk Masters 50+ Female SingleF 1:59:09.7+35:32.4+42.50%70.17%-14.86%-8.75%
11607Dandrea Dore/Gabriel BayarriUniversity Of Sydney - GABRI Masters 50+ DoublesF 2:00:25.4+36:48.1+44.01%69.44%-16.07%-9.90%
  • 12km Female - Masters 50+ Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1607Dandrea Dore/Gabriel BayarriUniversity Of Sydney - GABRI Masters 50+ DoublesF 2:00:25.4--100%0.00%0.00%
  • 12km Female - Masters 50+ Female Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1615Ann Lloyd-GreenMWKC Masters 50+ Female SingleF 1:23:37.3--100%17.51%20.36%
2616Joy RobinsonMWKC Masters 50+ Female SingleF 1:24:07.1+0:29.8+0.59%99.41%17.02%19.88%
3612Julie PearsonPittwater Outriggers Masters 50+ Female SingleF 1:40:25.0+16:47.7+20.08%83.27%0.94%4.36%
4610Dorothy PriceNewys Masters 50+ Female SingleF 1:49:34.6+25:57.3+31.04%76.31%-8.10%-4.36%
5609Cheryl BretagNewy Paddlers Masters 50+ Female SingleF 1:51:18.7+27:41.4+33.11%75.12%-9.81%-6.01%
6614Anne WilliamsLcrk Masters 50+ Female SingleF 1:59:09.7+35:32.4+42.50%70.17%-17.55%-13.49%
  • 12km Female - Open Female Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1628Heidi DuncanCentral Coast Open Female SingleF 1:27:31.7--100%15.19%20.95%
2629Meggan HastingsN/A Open Female SingleF 1:50:43.8+23:12.1+26.51%79.05%-7.29%0.00%
3627Dianne LanganSutherland Open Female SingleF 1:51:22.2+23:50.5+27.24%78.59%-7.91%-0.58%
  • 12km Female - SUP Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1638Katherine PyneN/A SUP FemaleF 1:42:59.2--100%0.00%0.00%
  • 12km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1635Alan CrossNone Open Male SingleM 1:08:48.3--100%27.35%23.84%
2633Matt Blundell/Liberty BlundellLcrk - ProKayaks VJ (35+ & U18)M 1:09:47.9+0:59.6+1.44%98.58%26.30%22.74%
3626Craig DoddBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 1:13:31.5+4:43.2+6.86%93.58%22.36%18.61%
4619Michael LiebermanManly Warringah Kayak Club Masters 50+ Male SingleM 1:13:43.8+4:55.5+7.16%93.32%22.15%18.38%
5624John LucasNone Masters 50+ Male SingleM 1:17:15.2+8:26.9+12.28%89.06%18.43%14.48%
6604Sean RyceSNBKC Junior Male SingleM 1:20:50.7+12:02.4+17.50%85.11%14.64%10.51%
7636Mike EggletonEggleton Mike Masters 50+ Male SingleM 1:21:37.0+12:48.7+18.62%84.30%13.82%9.65%
8608John SmallwoodEggleton Mike Masters 50+ Male SingleM 1:21:48.4+13:00.1+18.90%84.11%13.62%9.44%
9620Ross BidencopeSydney Masters 50+ Male SingleM 1:26:13.3+17:25.0+25.31%79.80%8.96%4.56%
10622Owen WaltonHVPC Masters 50+ Male SingleM 1:27:50.9+19:02.6+27.68%78.32%7.24%2.76%
11621Russell BrownHunter Valley Paddle Sports Club Masters 50+ Male SingleM 1:32:49.6+24:01.3+34.91%74.12%1.98%-2.76%
12606Guilherme Dore/Mayane DoreUniversity Of Sydney - DORES Masters 50+ DoublesM 1:39:47.7+30:59.4+45.04%68.95%-5.37%-10.47%
13623John WoodsPittwater Outrigger Club Masters 50+ Male SingleM 1:40:38.3+31:50.0+46.27%68.37%-6.26%-11.40%
14600Camden CeccatoGreat Lakes Canoeing/Great Lakes College Junior Male SingleM 1:42:03.6+33:15.3+48.33%67.42%-7.77%-12.98%
15631Francis HacheN/A Open Male SingleM 1:44:05.9+35:17.6+51.29%66.10%-9.92%-15.23%
16605Reece WilliamsLcrk Junior Male SingleM 1:59:05.5+50:17.2+73.09%57.77%-25.75%-31.83%
17625Darren WilliamsTURRAMURRA Masters 50+ Male SingleM 1:59:07.5+50:19.2+73.13%57.76%-25.78%-31.87%
18634Ronald CropperLake Mac Sup Club SUP MaleM 1:59:29.0+50:40.7+73.66%57.59%-26.16%-32.26%
19632Tony CabanLake Mac SUP SUP MaleM 2:06:06.4+57:18.1+83.28%54.56%-33.16%-39.60%
20603Dylan CeccatoGreat Lakes Canoeing/Great Lakes College Junior Male SingleM 2:09:26.6+1:00:38.3+88.13%53.15%-36.68%-43.29%
  • 12km Male - Junior Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1604Sean RyceSNBKC Junior Male SingleM 1:20:50.7--100%25.05%26.89%
2600Camden CeccatoGreat Lakes Canoeing/Great Lakes College Junior Male SingleM 1:42:03.6+21:12.9+26.24%79.21%5.38%7.70%
3605Reece WilliamsLcrk Junior Male SingleM 1:59:05.5+38:14.8+47.31%67.88%-10.41%-7.70%
4603Dylan CeccatoGreat Lakes Canoeing/Great Lakes College Junior Male SingleM 2:09:26.6+48:35.9+60.11%62.46%-20.01%-17.06%
  • 12km Male - Masters 50+ Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1606Guilherme Dore/Mayane DoreUniversity Of Sydney - DORES Masters 50+ DoublesM 1:39:47.7--100%0.00%0.00%
  • 12km Male - Masters 50+ Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1626Craig DoddBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 1:13:31.5--100%15.93%12.48%
2619Michael LiebermanManly Warringah Kayak Club Masters 50+ Male SingleM 1:13:43.8+0:12.3+0.28%99.72%15.70%12.24%
3624John LucasNone Masters 50+ Male SingleM 1:17:15.2+3:43.7+5.07%95.17%11.67%8.05%
4636Mike EggletonEggleton Mike Masters 50+ Male SingleM 1:21:37.0+8:05.5+11.01%90.09%6.68%2.85%
5608John SmallwoodEggleton Mike Masters 50+ Male SingleM 1:21:48.4+8:16.9+11.26%89.88%6.46%2.63%
6620Ross BidencopeSydney Masters 50+ Male SingleM 1:26:13.3+12:41.8+17.27%85.27%1.41%-2.63%
7622Owen WaltonHVPC Masters 50+ Male SingleM 1:27:50.9+14:19.4+19.48%83.70%-0.44%-4.56%
8621Russell BrownHunter Valley Paddle Sports Club Masters 50+ Male SingleM 1:32:49.6+19:18.1+26.25%79.21%-6.14%-10.49%
9623John WoodsPittwater Outrigger Club Masters 50+ Male SingleM 1:40:38.3+27:06.8+36.88%73.06%-15.07%-19.79%
10625Darren WilliamsTURRAMURRA Masters 50+ Male SingleM 1:59:07.5+45:36.0+62.02%61.72%-36.21%-41.79%
  • 12km Male - Open Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1635Alan CrossNone Open Male SingleM 1:08:48.3--100%20.41%20.41%
2631Francis HacheN/A Open Male SingleM 1:44:05.9+35:17.6+51.29%66.10%-20.41%-20.41%
  • 12km Male - SUP Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1634Ronald CropperLake Mac Sup Club SUP MaleM 1:59:29.0--100%2.70%2.70%
2632Tony CabanLake Mac SUP SUP MaleM 2:06:06.4+6:37.4+5.54%94.75%-2.70%-2.70%
  • 12km Male - VJ (35+ & U18)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1633Matt Blundell/Liberty BlundellLcrk - ProKayaks VJ (35+ & U18)M 1:09:47.9--100%0.00%0.00%
  • 27km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1511Guy Robinson/Richard RobinsonMWKC VJ (35+ & U18)M 2:12:31.2--100%29.75%30.22%
2514Andrew WilkinsonBrisbane Waters Paddlers Open Male SingleM 2:19:43.9+7:12.7+5.44%94.84%25.93%26.42%
3504David Little/Pauline FindlayManly Warringah Kayak Club - H2Go Masters 50+ DoublesM 2:23:50.8+11:19.6+8.55%92.13%23.75%24.26%
4513Adam GriggCollaroy Plateau Open Male SingleM 2:29:17.8+16:46.6+12.66%88.76%20.86%21.39%
5517Ian Roberts/Matt AchesonMWKC - Hillbillies Open DoublesM 2:31:40.2+19:09.0+14.45%87.37%19.60%20.14%
6508Bernie Craggs/Sally VerheulHunter Valley - Hunter Valley Masters 50+ DoublesM 2:36:51.0+24:19.8+18.36%84.49%16.85%17.41%
7510Laura LeeWindsor Open Female SingleF 2:37:09.8+24:38.6+18.60%84.32%16.69%17.24%
8417Timothy HarringtonManly Warringah Masters 50+ Male SingleM 2:42:57.3+30:26.1+22.97%81.32%13.62%14.19%
9403Ross Bloore/Colin CampbellAvalon Beach - Avalon Beach Masters 50+ DoublesM 2:43:30.7+30:59.5+23.39%81.05%13.32%13.90%
10434Oeystein IkdahlHunter Valley Paddling Club Masters 50+ Male SingleM 2:43:38.3+31:07.1+23.48%80.98%13.25%13.83%
11421Graham ClelandLane Cove Masters 50+ Male SingleM 2:49:51.0+37:19.8+28.17%78.02%9.96%10.56%
12405Bruce Sherlock/Elisabeth O'farrellSutherland Shire Canoe Club - Lis and Bruce Masters 50+ DoublesM 2:54:52.6+42:21.4+31.96%75.78%7.30%7.92%
13402Anthony/Aaron/Kerrie/Renee/Yagoda/JosephPort Stephens Outriggers - Yacaaba K4/OC6/OtherF/M 2:55:39.2+43:08.0+32.55%75.44%6.88%7.51%
14506Greg Hillier/Sue SmithHunter Valley - The Early Risers Masters 50+ DoublesM 2:55:41.6+43:10.4+32.58%75.43%6.86%7.49%
15430Grant HodginsBig River Canoe Club Open Male SingleM 2:57:49.6+45:18.4+34.19%74.52%5.73%6.36%
16404Ian Mcguinness/Suzanne McGuinnessSutherland Shire Canoe Club - IanSue Masters 50+ DoublesM 2:58:20.8+45:49.6+34.58%74.30%5.46%6.09%
17407Jack WardNewys Masters 50+ Male SingleM 2:59:33.3+47:02.1+35.49%73.80%4.82%5.45%
18413Paul Van KoesveldLane Cove River Kayakers Masters 50+ Male SingleM 3:00:42.3+48:11.1+36.36%73.33%4.21%4.85%
19422Stuart Mathieson/Colin CookNone Open C2M 3:02:08.2+49:37.0+37.44%72.76%3.45%4.09%
20418Jeremy CookBGCC Masters 50+ Male SingleM 3:02:59.1+50:27.9+38.08%72.42%3.00%3.65%
21401Louise/Scott/Dave/Anne/Riko/MeghanPort Stephens Outrigger Canoe Club - Tomaree K4/OC6/OtherF/M 3:06:21.1+53:49.9+40.62%71.11%1.21%1.87%
22419Derek SimmondsLcrk Masters 50+ Male SingleM 3:13:28.0+1:00:56.8+45.99%68.50%-2.56%-1.87%
23408Maxwell LyonsCentral Coast Paddlers Masters 50+ Male SingleM 3:13:37.1+1:01:05.9+46.10%68.44%-2.64%-1.95%
24423Kim Navera/Jennifer TjoeSutherland Shire Canoe Club - ACCA Open C2M 3:14:12.8+1:01:41.6+46.55%68.23%-2.95%-2.27%
25414David GoodieNIL Masters 50+ Male SingleM 3:14:44.6+1:02:13.4+46.95%68.05%-3.23%-2.55%
26415Michael KerrBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 3:18:38.4+1:06:07.2+49.89%66.71%-5.30%-4.60%
27420Graham WestNone Masters 50+ Male SingleM 3:19:52.5+1:07:21.3+50.83%66.30%-5.96%-5.25%
28435Jennifer GrahameHunter Valley Paddling Club 50+ Female OutriggerF 3:20:21.1+1:07:49.9+51.19%66.14%-6.21%-5.50%
29426Lindsey GilbertSSCC Open Female SingleF 3:21:41.6+1:09:10.4+52.20%65.70%-6.92%-6.21%
30427Anjie LeesLcrk Open Female SingleF 3:27:00.6+1:14:29.4+56.21%64.02%-9.74%-9.00%
31400Shane FunnellEmerald Beach 50+ Male OutriggerM 3:27:05.5+1:14:34.3+56.27%63.99%-9.78%-9.05%
32416Bernie EdsteinNewy Masters 50+ Male SingleM 3:27:08.8+1:14:37.6+56.31%63.97%-9.81%-9.08%
33410Allan KeithPenrith Valley Caning Masters 50+ Male SingleM 3:29:27.1+1:16:55.9+58.05%63.27%-11.03%-10.29%
34411Ron FussellLansdowne Masters 50+ Male SingleM 3:31:20.9+1:18:49.7+59.48%62.70%-12.04%-11.29%
35315Kim Grogan Masters 50+ Male SingleM 3:32:20.5+1:19:49.3+60.23%62.41%-12.56%-11.81%
36516Marni KayNewy Open Female SingleF 3:32:30.0+1:19:58.8+60.35%62.36%-12.65%-11.90%
37429Joshua BatchelorN/A Open Male SingleM 3:39:56.8+1:27:25.6+65.97%60.25%-16.60%-15.82%
38412Drew StewartMakai Masters 50+ Male SingleM 3:40:02.7+1:27:31.5+66.05%60.22%-16.65%-15.87%
39406James Grainger/Stephen SylvesterTURRAMURRA - The Straingers Masters 50+ DoublesM 3:48:00.6+1:35:29.4+72.06%58.12%-20.87%-20.06%
40432Karen MassonBonville Paddle Club SUP FemaleF 3:55:49.1+1:43:17.9+77.95%56.20%-25.01%-24.17%
41409Gary KingNone Masters 50+ Male SingleM 4:05:11.4+1:52:40.2+85.02%54.05%-29.98%-29.11%
42428Royston WoodwardSydney Uni Canoe Club Open Male SingleM 4:05:15.6+1:52:44.4+85.07%54.03%-30.01%-29.15%
-425Mark Bretag/Matthew BretagNewy Paddlers - Perseverance Open DoublesM DNF-----
-431Nicki DayNewy Paddlers/Lake Mac Sup Club SUP FemaleF DNF-----
  • 27km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1510Laura LeeWindsor Open Female SingleF 2:37:09.8--100%22.36%23.09%
2435Jennifer GrahameHunter Valley Paddling Club 50+ Female OutriggerF 3:20:21.1+43:11.3+27.48%78.44%1.02%1.96%
3426Lindsey GilbertSSCC Open Female SingleF 3:21:41.6+44:31.8+28.33%77.92%0.36%1.30%
4427Anjie LeesLcrk Open Female SingleF 3:27:00.6+49:50.8+31.72%75.92%-2.27%-1.30%
5516Marni KayNewy Open Female SingleF 3:32:30.0+55:20.2+35.21%73.96%-4.98%-3.99%
6432Karen MassonBonville Paddle Club SUP FemaleF 3:55:49.1+1:18:39.3+50.05%66.65%-16.50%-15.40%
-431Nicki DayNewy Paddlers/Lake Mac Sup Club SUP FemaleF DNF-----
  • 27km Female - 50+ Female Outrigger
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1435Jennifer GrahameHunter Valley Paddling Club 50+ Female OutriggerF 3:20:21.1--100%0.00%0.00%
  • 27km Female - Open Female Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1510Laura LeeWindsor Open Female SingleF 2:37:09.8--100%19.23%23.09%
2426Lindsey GilbertSSCC Open Female SingleF 3:21:41.6+44:31.8+28.33%77.92%-3.65%1.30%
3427Anjie LeesLcrk Open Female SingleF 3:27:00.6+49:50.8+31.72%75.92%-6.38%-1.30%
4516Marni KayNewy Open Female SingleF 3:32:30.0+55:20.2+35.21%73.96%-9.20%-3.99%
  • 27km Female - SUP Female
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1432Karen MassonBonville Paddle Club SUP FemaleF 3:55:49.1--100%0.00%0.00%
-431Nicki DayNewy Paddlers/Lake Mac Sup Club SUP FemaleF DNF-----
  • 27km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1511Guy Robinson/Richard RobinsonMWKC VJ (35+ & U18)M 2:12:31.2--100%29.00%27.41%
2514Andrew WilkinsonBrisbane Waters Paddlers Open Male SingleM 2:19:43.9+7:12.7+5.44%94.84%25.14%23.46%
3504David Little/Pauline FindlayManly Warringah Kayak Club - H2Go Masters 50+ DoublesM 2:23:50.8+11:19.6+8.55%92.13%22.94%21.21%
4513Adam GriggCollaroy Plateau Open Male SingleM 2:29:17.8+16:46.6+12.66%88.76%20.02%18.22%
5517Ian Roberts/Matt AchesonMWKC - Hillbillies Open DoublesM 2:31:40.2+19:09.0+14.45%87.37%18.74%16.92%
6508Bernie Craggs/Sally VerheulHunter Valley - Hunter Valley Masters 50+ DoublesM 2:36:51.0+24:19.8+18.36%84.49%15.97%14.08%
7417Timothy HarringtonManly Warringah Masters 50+ Male SingleM 2:42:57.3+30:26.1+22.97%81.32%12.70%10.74%
8403Ross Bloore/Colin CampbellAvalon Beach - Avalon Beach Masters 50+ DoublesM 2:43:30.7+30:59.5+23.39%81.05%12.40%10.43%
9434Oeystein IkdahlHunter Valley Paddling Club Masters 50+ Male SingleM 2:43:38.3+31:07.1+23.48%80.98%12.33%10.37%
10421Graham ClelandLane Cove Masters 50+ Male SingleM 2:49:51.0+37:19.8+28.17%78.02%9.00%6.96%
11405Bruce Sherlock/Elisabeth O'farrellSutherland Shire Canoe Club - Lis and Bruce Masters 50+ DoublesM 2:54:52.6+42:21.4+31.96%75.78%6.31%4.21%
12506Greg Hillier/Sue SmithHunter Valley - The Early Risers Masters 50+ DoublesM 2:55:41.6+43:10.4+32.58%75.43%5.87%3.76%
13430Grant HodginsBig River Canoe Club Open Male SingleM 2:57:49.6+45:18.4+34.19%74.52%4.73%2.59%
14404Ian Mcguinness/Suzanne McGuinnessSutherland Shire Canoe Club - IanSue Masters 50+ DoublesM 2:58:20.8+45:49.6+34.58%74.30%4.45%2.31%
15407Jack WardNewys Masters 50+ Male SingleM 2:59:33.3+47:02.1+35.49%73.80%3.81%1.65%
16413Paul Van KoesveldLane Cove River Kayakers Masters 50+ Male SingleM 3:00:42.3+48:11.1+36.36%73.33%3.19%1.02%
17422Stuart Mathieson/Colin CookNone Open C2M 3:02:08.2+49:37.0+37.44%72.76%2.42%0.23%
18418Jeremy CookBGCC Masters 50+ Male SingleM 3:02:59.1+50:27.9+38.08%72.42%1.97%-0.23%
19419Derek SimmondsLcrk Masters 50+ Male SingleM 3:13:28.0+1:00:56.8+45.99%68.50%-3.65%-5.97%
20408Maxwell LyonsCentral Coast Paddlers Masters 50+ Male SingleM 3:13:37.1+1:01:05.9+46.10%68.44%-3.73%-6.06%
21423Kim Navera/Jennifer TjoeSutherland Shire Canoe Club - ACCA Open C2M 3:14:12.8+1:01:41.6+46.55%68.23%-4.05%-6.38%
22414David GoodieNIL Masters 50+ Male SingleM 3:14:44.6+1:02:13.4+46.95%68.05%-4.33%-6.67%
23415Michael KerrBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 3:18:38.4+1:06:07.2+49.89%66.71%-6.42%-8.81%
24420Graham WestNone Masters 50+ Male SingleM 3:19:52.5+1:07:21.3+50.83%66.30%-7.08%-9.48%
25400Shane FunnellEmerald Beach 50+ Male OutriggerM 3:27:05.5+1:14:34.3+56.27%63.99%-10.95%-13.44%
26416Bernie EdsteinNewy Masters 50+ Male SingleM 3:27:08.8+1:14:37.6+56.31%63.97%-10.98%-13.47%
27410Allan KeithPenrith Valley Caning Masters 50+ Male SingleM 3:29:27.1+1:16:55.9+58.05%63.27%-12.21%-14.73%
28411Ron FussellLansdowne Masters 50+ Male SingleM 3:31:20.9+1:18:49.7+59.48%62.70%-13.23%-15.77%
29315Kim Grogan Masters 50+ Male SingleM 3:32:20.5+1:19:49.3+60.23%62.41%-13.76%-16.31%
30429Joshua BatchelorN/A Open Male SingleM 3:39:56.8+1:27:25.6+65.97%60.25%-17.83%-20.48%
31412Drew StewartMakai Masters 50+ Male SingleM 3:40:02.7+1:27:31.5+66.05%60.22%-17.89%-20.53%
32406James Grainger/Stephen SylvesterTURRAMURRA - The Straingers Masters 50+ DoublesM 3:48:00.6+1:35:29.4+72.06%58.12%-22.15%-24.90%
33409Gary KingNone Masters 50+ Male SingleM 4:05:11.4+1:52:40.2+85.02%54.05%-31.36%-34.31%
34428Royston WoodwardSydney Uni Canoe Club Open Male SingleM 4:05:15.6+1:52:44.4+85.07%54.03%-31.40%-34.34%
-425Mark Bretag/Matthew BretagNewy Paddlers - Perseverance Open DoublesM DNF-----
  • 27km Male - 50+ Male Outrigger
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1400Shane FunnellEmerald Beach 50+ Male OutriggerM 3:27:05.5--100%0.00%0.00%
  • 27km Male - Masters 50+ Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1504David Little/Pauline FindlayManly Warringah Kayak Club - H2Go Masters 50+ DoublesM 2:23:50.8--100%17.54%17.74%
2508Bernie Craggs/Sally VerheulHunter Valley - Hunter Valley Masters 50+ DoublesM 2:36:51.0+13:00.2+9.04%91.71%10.09%10.31%
3403Ross Bloore/Colin CampbellAvalon Beach - Avalon Beach Masters 50+ DoublesM 2:43:30.7+19:39.9+13.67%87.97%6.27%6.50%
4405Bruce Sherlock/Elisabeth O'farrellSutherland Shire Canoe Club - Lis and Bruce Masters 50+ DoublesM 2:54:52.6+31:01.8+21.57%82.26%-0.25%0.00%
5506Greg Hillier/Sue SmithHunter Valley - The Early Risers Masters 50+ DoublesM 2:55:41.6+31:50.8+22.14%81.87%-0.71%-0.47%
6404Ian Mcguinness/Suzanne McGuinnessSutherland Shire Canoe Club - IanSue Masters 50+ DoublesM 2:58:20.8+34:30.0+23.98%80.66%-2.23%-1.98%
7406James Grainger/Stephen SylvesterTURRAMURRA - The Straingers Masters 50+ DoublesM 3:48:00.6+1:24:09.8+58.51%63.09%-30.70%-30.38%
  • 27km Male - Masters 50+ Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1417Timothy HarringtonManly Warringah Masters 50+ Male SingleM 2:42:57.3--100%16.70%16.32%
2434Oeystein IkdahlHunter Valley Paddling Club Masters 50+ Male SingleM 2:43:38.3+0:41.0+0.42%99.58%16.35%15.97%
3421Graham ClelandLane Cove Masters 50+ Male SingleM 2:49:51.0+6:53.7+4.23%95.94%13.17%12.78%
4407Jack WardNewys Masters 50+ Male SingleM 2:59:33.3+16:36.0+10.19%90.75%8.21%7.80%
5413Paul Van KoesveldLane Cove River Kayakers Masters 50+ Male SingleM 3:00:42.3+17:45.0+10.89%90.18%7.62%7.21%
6418Jeremy CookBGCC Masters 50+ Male SingleM 3:02:59.1+20:01.8+12.29%89.05%6.46%6.04%
7419Derek SimmondsLcrk Masters 50+ Male SingleM 3:13:28.0+30:30.7+18.72%84.23%1.10%0.66%
8408Maxwell LyonsCentral Coast Paddlers Masters 50+ Male SingleM 3:13:37.1+30:39.8+18.82%84.16%1.02%0.58%
9414David GoodieNIL Masters 50+ Male SingleM 3:14:44.6+31:47.3+19.51%83.68%0.45%0.00%
10415Michael KerrBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 3:18:38.4+35:41.1+21.90%82.04%-1.54%-2.00%
11420Graham WestNone Masters 50+ Male SingleM 3:19:52.5+36:55.2+22.66%81.53%-2.17%-2.64%
12416Bernie EdsteinNewy Masters 50+ Male SingleM 3:27:08.8+44:11.5+27.12%78.67%-5.89%-6.37%
13410Allan KeithPenrith Valley Caning Masters 50+ Male SingleM 3:29:27.1+46:29.8+28.53%77.80%-7.07%-7.55%
14411Ron FussellLansdowne Masters 50+ Male SingleM 3:31:20.9+48:23.6+29.70%77.10%-8.04%-8.53%
15315Kim Grogan Masters 50+ Male SingleM 3:32:20.5+49:23.2+30.31%76.74%-8.55%-9.04%
16412Drew StewartMakai Masters 50+ Male SingleM 3:40:02.7+57:05.4+35.03%74.06%-12.49%-12.99%
17409Gary KingNone Masters 50+ Male SingleM 4:05:11.4+1:22:14.1+50.46%66.46%-25.34%-25.90%
  • 27km Male - Open C2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1422Stuart Mathieson/Colin CookNone Open C2M 3:02:08.2--100%3.21%3.21%
2423Kim Navera/Jennifer TjoeSutherland Shire Canoe Club - ACCA Open C2M 3:14:12.8+12:04.6+6.63%93.78%-3.21%-3.21%
  • 27km Male - Open Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1517Ian Roberts/Matt AchesonMWKC - Hillbillies Open DoublesM 2:31:40.2--100%0.00%0.00%
-425Mark Bretag/Matthew BretagNewy Paddlers - Perseverance Open DoublesM DNF-----
  • 27km Male - Open Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1514Andrew WilkinsonBrisbane Waters Paddlers Open Male SingleM 2:19:43.9--100%25.04%21.42%
2513Adam GriggCollaroy Plateau Open Male SingleM 2:29:17.8+9:33.9+6.85%93.59%19.91%16.04%
3430Grant HodginsBig River Canoe Club Open Male SingleM 2:57:49.6+38:05.7+27.26%78.58%4.61%0.00%
4429Joshua BatchelorN/A Open Male SingleM 3:39:56.8+1:20:12.9+57.41%63.53%-17.99%-23.69%
5428Royston WoodwardSydney Uni Canoe Club Open Male SingleM 4:05:15.6+1:45:31.7+75.52%56.97%-31.57%-37.92%
  • 27km Male - VJ (35+ & U18)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1511Guy Robinson/Richard RobinsonMWKC VJ (35+ & U18)M 2:12:31.2--100%0.00%0.00%
  • 27km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1402Anthony/Aaron/Kerrie/Renee/Yagoda/JosephPort Stephens Outriggers - Yacaaba K4/OC6/OtherF/M 2:55:39.2--100%2.96%2.96%
2401Louise/Scott/Dave/Anne/Riko/MeghanPort Stephens Outrigger Canoe Club - Tomaree K4/OC6/OtherF/M 3:06:21.1+10:41.9+6.09%94.26%-2.96%-2.96%
  • 27km Female/Male - K4/OC6/Other
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1402Anthony/Aaron/Kerrie/Renee/Yagoda/JosephPort Stephens Outriggers - Yacaaba K4/OC6/OtherF/M 2:55:39.2--100%2.96%2.96%
2401Louise/Scott/Dave/Anne/Riko/MeghanPort Stephens Outrigger Canoe Club - Tomaree K4/OC6/OtherF/M 3:06:21.1+10:41.9+6.09%94.26%-2.96%-2.96%
  • 27km Students Challenge - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1313Kyle Salkeld/Charmaine PangSydney University Canoe Club - SUCC Squad 1 Student - Mixed DoubleF/M 3:16:03.5--100%16.39%15.28%
2307Thomas Springborg/Bailey SchultzDuval College Kayaking Club - Duval 1 Student - Mixed DoubleF/M 3:30:44.9+14:41.4+7.49%93.03%10.12%8.93%
3303Luke Slater/Braden CooperDuval Kayaking Club - Duval 2 Student - Male DoubleM 3:30:49.5+14:46.0+7.53%93.00%10.09%8.90%
4302Lara Rogerson-Wood/Marina CaoSydney University Canoe Club - SUCC Squad 2 Student - Female DoubleF 3:41:01.2+24:57.7+12.73%88.71%5.74%4.49%
5309Alanna Waters/Harrison CobbinDuval College Kayaking Club - Duval 10 Student - Mixed DoubleF/M 3:46:54.3+30:50.8+15.73%86.41%3.23%1.95%
6305Jake Bird/Lachlan HowardDuval College Kayaking Club - Duval 9 Student - Male DoubleM 3:48:48.8+32:45.3+16.71%85.68%2.42%1.12%
7311Lachlan Ambridge/Annerley FitzsimmonsDuval College Kayaking Club - Duval 5 Student - Mixed DoubleF/M 3:51:24.9+35:21.4+18.03%84.72%1.31%0.00%
8310Paul Murphy/Ellen FlanaganDuval College Kayaking Club - Duval 3 Student - Mixed DoubleF/M 3:52:16.4+36:12.9+18.47%84.41%0.94%-0.37%
9304Jake Gilmore/Josh SommervilleDuval College Kayaking Club - Duval 4 Student - Male DoubleM 3:52:29.6+36:26.1+18.58%84.33%0.85%-0.47%
10300Charlotte Star/Katy SaintDuval College Kayaking Club - Duval 6 Student - Female DoubleF 4:15:50.2+59:46.7+30.49%76.63%-9.11%-10.55%
11301Ebony Levick/Veronica HellyDuval College Kayaking Club - Duval 7 Student - Female DoubleF 4:20:03.8+1:04:00.3+32.65%75.39%-10.91%-12.38%
12306Joe MurphyDuval College Kayaking Club Student - Male SingleM 4:23:14.1+1:07:10.6+34.26%74.48%-12.26%-13.75%
13312Caroline Keeton/Elijah SnowDuval College Kayaking Club - Duval 8 Student - Mixed DoubleF/M 4:38:32.8+1:22:29.3+42.07%70.39%-18.79%-20.37%
  • 27km Students Challenge Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1302Lara Rogerson-Wood/Marina CaoSydney University Canoe Club - SUCC Squad 2 Student - Female DoubleF 3:41:01.2--100%10.02%13.61%
2300Charlotte Star/Katy SaintDuval College Kayaking Club - Duval 6 Student - Female DoubleF 4:15:50.2+34:49.0+15.75%86.39%-4.15%0.00%
3301Ebony Levick/Veronica HellyDuval College Kayaking Club - Duval 7 Student - Female DoubleF 4:20:03.8+39:02.6+17.67%84.99%-5.87%-1.65%
  • 27km Students Challenge Female - Student - Female Double
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1302Lara Rogerson-Wood/Marina CaoSydney University Canoe Club - SUCC Squad 2 Student - Female DoubleF 3:41:01.2--100%10.02%13.61%
2300Charlotte Star/Katy SaintDuval College Kayaking Club - Duval 6 Student - Female DoubleF 4:15:50.2+34:49.0+15.75%86.39%-4.15%0.00%
3301Ebony Levick/Veronica HellyDuval College Kayaking Club - Duval 7 Student - Female DoubleF 4:20:03.8+39:02.6+17.67%84.99%-5.87%-1.65%
  • 27km Students Challenge Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1303Luke Slater/Braden CooperDuval Kayaking Club - Duval 2 Student - Male DoubleM 3:30:49.5--100%9.84%8.60%
2305Jake Bird/Lachlan HowardDuval College Kayaking Club - Duval 9 Student - Male DoubleM 3:48:48.8+17:59.3+8.53%92.14%2.15%0.80%
3304Jake Gilmore/Josh SommervilleDuval College Kayaking Club - Duval 4 Student - Male DoubleM 3:52:29.6+21:40.1+10.28%90.68%0.58%-0.80%
4306Joe MurphyDuval College Kayaking Club Student - Male SingleM 4:23:14.1+52:24.6+24.86%80.09%-12.57%-14.13%
  • 27km Students Challenge Male - Student - Male Double
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1303Luke Slater/Braden CooperDuval Kayaking Club - Duval 2 Student - Male DoubleM 3:30:49.5--100%5.90%7.86%
2305Jake Bird/Lachlan HowardDuval College Kayaking Club - Duval 9 Student - Male DoubleM 3:48:48.8+17:59.3+8.53%92.14%-2.13%0.00%
3304Jake Gilmore/Josh SommervilleDuval College Kayaking Club - Duval 4 Student - Male DoubleM 3:52:29.6+21:40.1+10.28%90.68%-3.77%-1.61%
  • 27km Students Challenge Male - Student - Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1306Joe MurphyDuval College Kayaking Club Student - Male SingleM 4:23:14.1--100%0.00%0.00%
  • 27km Students Challenge Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1313Kyle Salkeld/Charmaine PangSydney University Canoe Club - SUCC Squad 1 Student - Mixed DoubleF/M 3:16:03.5--100%14.51%14.44%
2307Thomas Springborg/Bailey SchultzDuval College Kayaking Club - Duval 1 Student - Mixed DoubleF/M 3:30:44.9+14:41.4+7.49%93.03%8.10%8.03%
3309Alanna Waters/Harrison CobbinDuval College Kayaking Club - Duval 10 Student - Mixed DoubleF/M 3:46:54.3+30:50.8+15.73%86.41%1.06%0.98%
4311Lachlan Ambridge/Annerley FitzsimmonsDuval College Kayaking Club - Duval 5 Student - Mixed DoubleF/M 3:51:24.9+35:21.4+18.03%84.72%-0.91%-0.98%
5310Paul Murphy/Ellen FlanaganDuval College Kayaking Club - Duval 3 Student - Mixed DoubleF/M 3:52:16.4+36:12.9+18.47%84.41%-1.29%-1.36%
6312Caroline Keeton/Elijah SnowDuval College Kayaking Club - Duval 8 Student - Mixed DoubleF/M 4:38:32.8+1:22:29.3+42.07%70.39%-21.46%-21.55%
  • 27km Students Challenge Female/Male - Student - Mixed Double
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1313Kyle Salkeld/Charmaine PangSydney University Canoe Club - SUCC Squad 1 Student - Mixed DoubleF/M 3:16:03.5--100%14.51%14.44%
2307Thomas Springborg/Bailey SchultzDuval College Kayaking Club - Duval 1 Student - Mixed DoubleF/M 3:30:44.9+14:41.4+7.49%93.03%8.10%8.03%
3309Alanna Waters/Harrison CobbinDuval College Kayaking Club - Duval 10 Student - Mixed DoubleF/M 3:46:54.3+30:50.8+15.73%86.41%1.06%0.98%
4311Lachlan Ambridge/Annerley FitzsimmonsDuval College Kayaking Club - Duval 5 Student - Mixed DoubleF/M 3:51:24.9+35:21.4+18.03%84.72%-0.91%-0.98%
5310Paul Murphy/Ellen FlanaganDuval College Kayaking Club - Duval 3 Student - Mixed DoubleF/M 3:52:16.4+36:12.9+18.47%84.41%-1.29%-1.36%
6312Caroline Keeton/Elijah SnowDuval College Kayaking Club - Duval 8 Student - Mixed DoubleF/M 4:38:32.8+1:22:29.3+42.07%70.39%-21.46%-21.55%
  • 47km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1224James PralijaMWKC Open Male SingleM 4:10:03.6--100%17.82%17.57%
2232Andrew BirkettBurley Griffon Open Male SingleM 4:10:38.4+0:34.8+0.23%99.77%17.63%17.38%
3226James HarringtonManly Warringah Open Male SingleM 4:11:40.8+1:37.2+0.65%99.36%17.29%17.03%
4201Cameron Tunbridge/Brett WorthCentral Coast - Double Blast Masters 50+ DoublesM 4:12:19.8+2:16.2+0.91%99.10%17.07%16.82%
5225Brendan TrewarthaLcrk Open Male SingleM 4:22:39.7+12:36.1+5.04%95.20%13.68%13.41%
6228Dmytro MedvedyevMWKC Open Male SingleM 4:30:53.9+20:50.3+8.33%92.31%10.97%10.70%
7218Steve Dawson/Kate DawsonSSCC Open DoublesM 4:37:59.7+27:56.1+11.17%89.95%8.64%8.36%
8213Gary ReedCronulla Sutherland Kayak Club Masters 50+ Male SingleM 4:38:07.4+28:03.8+11.22%89.91%8.60%8.32%
9216David YoungLcrk Masters 50+ Male SingleM 4:38:46.2+28:42.6+11.48%89.70%8.38%8.10%
10227Tim GerrishNone Open Male SingleM 4:39:29.9+29:26.3+11.77%89.47%8.14%7.86%
11230Gareth StokesSSCC Open Male SingleM 4:42:43.6+32:40.0+13.06%88.45%7.08%6.80%
12203Scott Harris/Terry ReillyMWKC - Hot Croissant Masters 50+ DoublesM 4:45:02.2+34:58.6+13.99%87.73%6.32%6.04%
13208Peter FitzgeraldLane Cove Kayakers Masters 50+ Male SingleM 4:49:14.5+39:10.9+15.67%86.45%4.94%4.65%
14202Duncan Johnstone/Jeff HosnellLane Cove River Kayakers - Dragon Hunters Masters 50+ DoublesM 4:51:30.6+41:27.0+16.58%85.78%4.20%3.90%
15212Mark MoroSutherland Shire Masters 50+ Male SingleM 4:53:10.6+43:07.0+17.24%85.29%3.65%3.35%
16100Robert Collins/Richard BarnesBurley Griffin Canoe Club Masters 50+ DoublesM 4:56:45.2+46:41.6+18.67%84.27%2.47%2.18%
17200Jeff Buchan/Deb BuchanSSCC - Buchaneers Masters 50+ DoublesM 4:56:54.3+46:50.7+18.73%84.22%2.42%2.13%
18105Peter RyceMWKC Masters 50+ Male SingleM 4:57:41.3+47:37.7+19.05%84.00%2.17%1.87%
19222Trevor NicholsLane Cove River Kayakers Open Male SingleM 4:58:48.1+48:44.5+19.49%83.69%1.80%1.50%
20103Richard FoxBGCC Masters 50+ Male SingleM 4:59:33.5+49:29.9+19.79%83.48%1.55%1.25%
21209Elliot HunterMakai Masters 50+ Male SingleM 5:01:38.0+51:34.4+20.62%82.90%0.87%0.57%
22211Don JohnstoneLane Cove River Kayakers Masters 50+ Male SingleM 5:03:21.1+53:17.5+21.31%82.43%0.30%0.00%
23111Mark Sundin/Damian WillisSSCC - Axe & Sundo Open DoublesM 5:04:09.1+54:05.5+21.63%82.22%0.04%-0.26%
24215John DenyerSutherland Shire Canoe Club Masters 50+ Male SingleM 5:04:39.7+54:36.1+21.84%82.08%-0.13%-0.43%
25205Tom Simmat/Tim HookinsLane Cove River Kayakers - Tim and Tom Masters 50+ DoublesM 5:05:12.7+55:09.1+22.06%81.93%-0.31%-0.61%
26206Ross Bingle/Robyn BingleSutherland Shire Canoe Club - R & R Masters 50+ DoublesM 5:05:20.4+55:16.8+22.11%81.90%-0.35%-0.66%
27112Anne Moore/Charly WellardCentral Coast Paddlers Open Female DoublesF 5:06:10.8+56:07.2+22.44%81.67%-0.62%-0.93%
28219Paul Carter/Peter CarterCentral Coast Paddlers - Rivers Open DoublesM 5:16:12.8+1:06:09.2+26.45%79.08%-3.92%-4.24%
29204Nigel Carson/Lee-Anne AndersenPittwater - Jelly Masters 50+ DoublesM 5:16:21.6+1:06:18.0+26.51%79.04%-3.97%-4.29%
30207Mick CarrollCCP Masters 50+ Male SingleM 5:21:40.2+1:11:36.6+28.64%77.74%-5.72%-6.04%
31104Steve PhillisNIL Masters 50+ Male SingleM 5:24:53.0+1:14:49.4+29.92%76.97%-6.77%-7.10%
32210Greg SmithBrisbane Waters Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:25:52.8+1:15:49.2+30.32%76.73%-7.10%-7.43%
33229Kristian ParkhillNone Open Male SingleM 5:27:33.6+1:17:30.0+30.99%76.34%-7.65%-7.98%
34223Gareth DicksonPatterson Lakes CC Victoria Open Male SingleM 5:27:35.5+1:17:31.9+31.01%76.33%-7.66%-7.99%
35214Stephen BrettBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:27:58.8+1:17:55.2+31.16%76.24%-7.79%-8.12%
36119Brodie CambourneMakai Open Female SingleF 5:30:41.9+1:20:38.3+32.25%75.62%-8.68%-9.01%
37106Wade RowstonLcrk Masters 50+ Male SingleM 5:30:54.5+1:20:50.9+32.33%75.57%-8.75%-9.08%
38107Albert CobbBrisbane Waters Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:33:31.4+1:23:27.8+33.38%74.98%-9.61%-9.95%
39110Stephen Routley/ Ben RoutleyFCC - Sticks Open C2M 5:36:21.4+1:26:17.8+34.51%74.34%-10.54%-10.88%
40117Robert Llewllyn-JonesManly Warringah And LCRK Masters 50+ Male SingleM 5:41:03.0+1:30:59.4+36.39%73.32%-12.08%-12.43%
41109Frank KingmaVarsity Lakes Paddlers Club Open C1 MaleM 5:55:41.4+1:45:37.8+42.24%70.30%-16.90%-17.25%
42113Ruby ArdrenLane Cove River Kayakers Open Female SingleF 6:02:37.1+1:52:33.5+45.01%68.96%-19.17%-19.54%
43217Stanley KreisSunshine Paddle Sport Club Masters 50+ Male SingleM 6:30:25.9+2:20:22.3+56.14%64.05%-28.31%-28.71%
-101Elizabeth Van ReeceNewy Masters 50+ Female SingleF DNF-----
-102Gaye FosterMWKC Masters 50+ Female SingleF DNF-----
-114Martin MuhlmannNo Club, Private Entry Open Male SingleM DNF-----
-115Tuan LamSydney Paddle Surfing Club SUP MaleM DNF-----
-116Cathy MillerLane Cove River Kayakers Masters 50+ Female SingleF DNF-----
-231Mario LendvaiSydney Uni Open Male SingleM DNF-----
  • 47km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1112Anne Moore/Charly WellardCentral Coast Paddlers Open Female DoublesF 5:06:10.8--100%8.10%7.41%
2119Brodie CambourneMakai Open Female SingleF 5:30:41.9+24:31.1+8.01%92.59%0.74%0.00%
3113Ruby ArdrenLane Cove River Kayakers Open Female SingleF 6:02:37.1+56:26.3+18.43%84.44%-8.84%-9.65%
-101Elizabeth Van ReeceNewy Masters 50+ Female SingleF DNF-----
-102Gaye FosterMWKC Masters 50+ Female SingleF DNF-----
-116Cathy MillerLane Cove River Kayakers Masters 50+ Female SingleF DNF-----
  • 47km Female - Masters 50+ Female Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-101Elizabeth Van ReeceNewy Masters 50+ Female SingleF DNF-----
-102Gaye FosterMWKC Masters 50+ Female SingleF DNF-----
-116Cathy MillerLane Cove River Kayakers Masters 50+ Female SingleF DNF-----
  • 47km Female - Open Female Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1112Anne Moore/Charly WellardCentral Coast Paddlers Open Female DoublesF 5:06:10.8--100%0.00%0.00%
  • 47km Female - Open Female Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1119Brodie CambourneMakai Open Female SingleF 5:30:41.9--100%4.60%4.60%
2113Ruby ArdrenLane Cove River Kayakers Open Female SingleF 6:02:37.1+31:55.2+9.65%91.20%-4.60%-4.60%
  • 47km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1224James PralijaMWKC Open Male SingleM 4:10:03.6--100%17.23%16.81%
2232Andrew BirkettBurley Griffon Open Male SingleM 4:10:38.4+0:34.8+0.23%99.77%17.04%16.62%
3226James HarringtonManly Warringah Open Male SingleM 4:11:40.8+1:37.2+0.65%99.36%16.69%16.27%
4201Cameron Tunbridge/Brett WorthCentral Coast - Double Blast Masters 50+ DoublesM 4:12:19.8+2:16.2+0.91%99.10%16.48%16.06%
5225Brendan TrewarthaLcrk Open Male SingleM 4:22:39.7+12:36.1+5.04%95.20%13.06%12.62%
6228Dmytro MedvedyevMWKC Open Male SingleM 4:30:53.9+20:50.3+8.33%92.31%10.33%9.88%
7218Steve Dawson/Kate DawsonSSCC Open DoublesM 4:37:59.7+27:56.1+11.17%89.95%7.98%7.52%
8213Gary ReedCronulla Sutherland Kayak Club Masters 50+ Male SingleM 4:38:07.4+28:03.8+11.22%89.91%7.94%7.48%
9216David YoungLcrk Masters 50+ Male SingleM 4:38:46.2+28:42.6+11.48%89.70%7.73%7.26%
10227Tim GerrishNone Open Male SingleM 4:39:29.9+29:26.3+11.77%89.47%7.49%7.02%
11230Gareth StokesSSCC Open Male SingleM 4:42:43.6+32:40.0+13.06%88.45%6.42%5.94%
12203Scott Harris/Terry ReillyMWKC - Hot Croissant Masters 50+ DoublesM 4:45:02.2+34:58.6+13.99%87.73%5.65%5.18%
13208Peter FitzgeraldLane Cove Kayakers Masters 50+ Male SingleM 4:49:14.5+39:10.9+15.67%86.45%4.26%3.78%
14202Duncan Johnstone/Jeff HosnellLane Cove River Kayakers - Dragon Hunters Masters 50+ DoublesM 4:51:30.6+41:27.0+16.58%85.78%3.51%3.02%
15212Mark MoroSutherland Shire Masters 50+ Male SingleM 4:53:10.6+43:07.0+17.24%85.29%2.96%2.47%
16100Robert Collins/Richard BarnesBurley Griffin Canoe Club Masters 50+ DoublesM 4:56:45.2+46:41.6+18.67%84.27%1.77%1.28%
17200Jeff Buchan/Deb BuchanSSCC - Buchaneers Masters 50+ DoublesM 4:56:54.3+46:50.7+18.73%84.22%1.72%1.23%
18105Peter RyceMWKC Masters 50+ Male SingleM 4:57:41.3+47:37.7+19.05%84.00%1.46%0.97%
19222Trevor NicholsLane Cove River Kayakers Open Male SingleM 4:58:48.1+48:44.5+19.49%83.69%1.10%0.60%
20103Richard FoxBGCC Masters 50+ Male SingleM 4:59:33.5+49:29.9+19.79%83.48%0.85%0.35%
21209Elliot HunterMakai Masters 50+ Male SingleM 5:01:38.0+51:34.4+20.62%82.90%0.16%-0.35%
22211Don JohnstoneLane Cove River Kayakers Masters 50+ Male SingleM 5:03:21.1+53:17.5+21.31%82.43%-0.41%-0.92%
23111Mark Sundin/Damian WillisSSCC - Axe & Sundo Open DoublesM 5:04:09.1+54:05.5+21.63%82.22%-0.67%-1.18%
24215John DenyerSutherland Shire Canoe Club Masters 50+ Male SingleM 5:04:39.7+54:36.1+21.84%82.08%-0.84%-1.35%
25205Tom Simmat/Tim HookinsLane Cove River Kayakers - Tim and Tom Masters 50+ DoublesM 5:05:12.7+55:09.1+22.06%81.93%-1.03%-1.54%
26206Ross Bingle/Robyn BingleSutherland Shire Canoe Club - R & R Masters 50+ DoublesM 5:05:20.4+55:16.8+22.11%81.90%-1.07%-1.58%
27219Paul Carter/Peter CarterCentral Coast Paddlers - Rivers Open DoublesM 5:16:12.8+1:06:09.2+26.45%79.08%-4.67%-5.20%
28204Nigel Carson/Lee-Anne AndersenPittwater - Jelly Masters 50+ DoublesM 5:16:21.6+1:06:18.0+26.51%79.04%-4.72%-5.24%
29207Mick CarrollCCP Masters 50+ Male SingleM 5:21:40.2+1:11:36.6+28.64%77.74%-6.47%-7.01%
30104Steve PhillisNIL Masters 50+ Male SingleM 5:24:53.0+1:14:49.4+29.92%76.97%-7.54%-8.08%
31210Greg SmithBrisbane Waters Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:25:52.8+1:15:49.2+30.32%76.73%-7.87%-8.41%
32229Kristian ParkhillNone Open Male SingleM 5:27:33.6+1:17:30.0+30.99%76.34%-8.42%-8.97%
33223Gareth DicksonPatterson Lakes CC Victoria Open Male SingleM 5:27:35.5+1:17:31.9+31.01%76.33%-8.43%-8.98%
34214Stephen BrettBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:27:58.8+1:17:55.2+31.16%76.24%-8.56%-9.11%
35106Wade RowstonLcrk Masters 50+ Male SingleM 5:30:54.5+1:20:50.9+32.33%75.57%-9.53%-10.08%
36107Albert CobbBrisbane Waters Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:33:31.4+1:23:27.8+33.38%74.98%-10.40%-10.95%
37110Stephen Routley/ Ben RoutleyFCC - Sticks Open C2M 5:36:21.4+1:26:17.8+34.51%74.34%-11.33%-11.90%
38117Robert Llewllyn-JonesManly Warringah And LCRK Masters 50+ Male SingleM 5:41:03.0+1:30:59.4+36.39%73.32%-12.89%-13.46%
39109Frank KingmaVarsity Lakes Paddlers Club Open C1 MaleM 5:55:41.4+1:45:37.8+42.24%70.30%-17.73%-18.33%
40217Stanley KreisSunshine Paddle Sport Club Masters 50+ Male SingleM 6:30:25.9+2:20:22.3+56.14%64.05%-29.23%-29.89%
-114Martin MuhlmannNo Club, Private Entry Open Male SingleM DNF-----
-115Tuan LamSydney Paddle Surfing Club SUP MaleM DNF-----
-231Mario LendvaiSydney Uni Open Male SingleM DNF-----
  • 47km Male - Masters 50+ Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1201Cameron Tunbridge/Brett WorthCentral Coast - Double Blast Masters 50+ DoublesM 4:12:19.8--100%14.08%14.99%
2203Scott Harris/Terry ReillyMWKC - Hot Croissant Masters 50+ DoublesM 4:45:02.2+32:42.4+12.96%88.53%2.94%3.97%
3202Duncan Johnstone/Jeff HosnellLane Cove River Kayakers - Dragon Hunters Masters 50+ DoublesM 4:51:30.6+39:10.8+15.53%86.56%0.74%1.79%
4100Robert Collins/Richard BarnesBurley Griffin Canoe Club Masters 50+ DoublesM 4:56:45.2+44:25.4+17.61%85.03%-1.05%0.03%
5200Jeff Buchan/Deb BuchanSSCC - Buchaneers Masters 50+ DoublesM 4:56:54.3+44:34.5+17.67%84.99%-1.10%-0.03%
6205Tom Simmat/Tim HookinsLane Cove River Kayakers - Tim and Tom Masters 50+ DoublesM 5:05:12.7+52:52.9+20.96%82.67%-3.93%-2.82%
7206Ross Bingle/Robyn BingleSutherland Shire Canoe Club - R & R Masters 50+ DoublesM 5:05:20.4+53:00.6+21.01%82.64%-3.97%-2.87%
8204Nigel Carson/Lee-Anne AndersenPittwater - Jelly Masters 50+ DoublesM 5:16:21.6+1:04:01.8+25.38%79.76%-7.72%-6.58%
  • 47km Male - Masters 50+ Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1213Gary ReedCronulla Sutherland Kayak Club Masters 50+ Male SingleM 4:38:07.4--100%11.50%8.71%
2216David YoungLcrk Masters 50+ Male SingleM 4:38:46.2+0:38.8+0.23%99.77%11.30%8.50%
3208Peter FitzgeraldLane Cove Kayakers Masters 50+ Male SingleM 4:49:14.5+11:07.1+4.00%96.16%7.96%5.06%
4212Mark MoroSutherland Shire Masters 50+ Male SingleM 4:53:10.6+15:03.2+5.41%94.87%6.71%3.77%
5105Peter RyceMWKC Masters 50+ Male SingleM 4:57:41.3+19:33.9+7.03%93.43%5.28%2.29%
6103Richard FoxBGCC Masters 50+ Male SingleM 4:59:33.5+21:26.1+7.71%92.84%4.68%1.68%
7209Elliot HunterMakai Masters 50+ Male SingleM 5:01:38.0+23:30.6+8.45%92.21%4.02%0.99%
8211Don JohnstoneLane Cove River Kayakers Masters 50+ Male SingleM 5:03:21.1+25:13.7+9.07%91.68%3.47%0.43%
9215John DenyerSutherland Shire Canoe Club Masters 50+ Male SingleM 5:04:39.7+26:32.3+9.54%91.29%3.06%0.00%
10207Mick CarrollCCP Masters 50+ Male SingleM 5:21:40.2+43:32.8+15.66%86.46%-2.36%-5.58%
11104Steve PhillisNIL Masters 50+ Male SingleM 5:24:53.0+46:45.6+16.81%85.61%-3.38%-6.64%
12210Greg SmithBrisbane Waters Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:25:52.8+47:45.4+17.17%85.35%-3.70%-6.96%
13214Stephen BrettBrisbane Water Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:27:58.8+49:51.4+17.93%84.80%-4.36%-7.65%
14106Wade RowstonLcrk Masters 50+ Male SingleM 5:30:54.5+52:47.1+18.98%84.05%-5.30%-8.62%
15107Albert CobbBrisbane Waters Paddlers Masters 50+ Male SingleM 5:33:31.4+55:24.0+19.92%83.39%-6.13%-9.47%
16117Robert Llewllyn-JonesManly Warringah And LCRK Masters 50+ Male SingleM 5:41:03.0+1:02:55.6+22.63%81.55%-8.52%-11.94%
17217Stanley KreisSunshine Paddle Sport Club Masters 50+ Male SingleM 6:30:25.9+1:52:18.5+40.38%71.23%-24.24%-28.15%
  • 47km Male - Open C1 Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1109Frank KingmaVarsity Lakes Paddlers Club Open C1 MaleM 5:55:41.4--100%0.00%0.00%
  • 47km Male - Open C2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1110Stephen Routley/ Ben RoutleyFCC - Sticks Open C2M 5:36:21.4--100%0.00%0.00%
  • 47km Male - Open Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1218Steve Dawson/Kate DawsonSSCC Open DoublesM 4:37:59.7--100%7.17%8.60%
2111Mark Sundin/Damian WillisSSCC - Axe & Sundo Open DoublesM 5:04:09.1+26:09.4+9.41%91.40%-1.57%0.00%
3219Paul Carter/Peter CarterCentral Coast Paddlers - Rivers Open DoublesM 5:16:12.8+38:13.1+13.75%87.91%-5.60%-3.97%
  • 47km Male - Open Male Single
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1224James PralijaMWKC Open Male SingleM 4:10:03.6--100%10.76%9.13%
2232Andrew BirkettBurley Griffon Open Male SingleM 4:10:38.4+0:34.8+0.23%99.77%10.55%8.92%
3226James HarringtonManly Warringah Open Male SingleM 4:11:40.8+1:37.2+0.65%99.36%10.18%8.55%
4225Brendan TrewarthaLcrk Open Male SingleM 4:22:39.7+12:36.1+5.04%95.20%6.26%4.56%
5228Dmytro MedvedyevMWKC Open Male SingleM 4:30:53.9+20:50.3+8.33%92.31%3.32%1.56%
6227Tim GerrishNone Open Male SingleM 4:39:29.9+29:26.3+11.77%89.47%0.25%-1.56%
7230Gareth StokesSSCC Open Male SingleM 4:42:43.6+32:40.0+13.06%88.45%-0.90%-2.74%
8222Trevor NicholsLane Cove River Kayakers Open Male SingleM 4:58:48.1+48:44.5+19.49%83.69%-6.63%-8.58%
9229Kristian ParkhillNone Open Male SingleM 5:27:33.6+1:17:30.0+30.99%76.34%-16.90%-19.03%
10223Gareth DicksonPatterson Lakes CC Victoria Open Male SingleM 5:27:35.5+1:17:31.9+31.01%76.33%-16.91%-19.04%
-114Martin MuhlmannNo Club, Private Entry Open Male SingleM DNF-----
-231Mario LendvaiSydney Uni Open Male SingleM DNF-----
  • 47km Male - SUP Male
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-115Tuan LamSydney Paddle Surfing Club SUP MaleM DNF-----