2019 PCPS 8 - Thorneside Classic

Sunday, August 18, 2019 09:29 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Thorneside, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 95
Timed on: LENOVO Lenovo TB2-X30F
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Wednesday, August 28, 2019 15:22 (GMT+10)
Organized by: Wynnum Redlands Canoe club
Race notes
Final Results now posted as of 28/8/19
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long - L1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1101Andrew BavageSandgate Paddling club L1 1:10:16.2--100%1.48%0.04%09:29:40.9
2102Tommy WoodriffKawana Waters Canoe club L1 1:10:17.7+0:01.5+0.04%99.96%1.45%0.00%09:29:40.9
3100Luke ChapmanBrisbane Paddling club L1 1:13:25.2+3:09.0+4.48%95.71%-2.93%-4.45%09:29:40.9
  • Long - L2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1113Craig ChapmanBrisbane Paddling club L2 1:13:34.2--100%2.31%2.88%09:29:40.9
2114Gavin CookBrisbane Paddling club L2 1:15:32.6+1:58.4+2.68%97.39%-0.31%0.27%09:29:40.9
3115Tom ArmittBrisbane Paddling club L2 1:15:57.4+2:23.2+3.24%96.86%-0.86%-0.27%09:29:40.9
4116Craig SpenderKawana Waters Canoe club L2 1:16:09.7+2:35.5+3.52%96.60%-1.13%-0.54%09:29:40.9
-112Peter HopwoodBrisbane Canoeing club L2 DNF-----09:29:40.9
  • Long - L3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1127Stuart BrysonBrisbane Canoeing club L3 1:17:45.0--100%0.03%0.03%09:29:40.9
2126Vance MurphyKawana Waters Canoe club L3 1:17:47.6+0:02.6+0.06%99.94%-0.03%-0.03%09:29:40.9
-128Matthew PhylandVarsity Lakes Paddlers club L3 DNF-----09:29:40.9
  • Long - L4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1147David BicknellWynnum Redlands Canoe club L4 1:24:44.9--100%4.33%4.08%09:31:04.3
2141Jamie BoyleVarsity Lakes Paddlers club L4 1:27:21.3+2:36.4+3.08%97.02%1.38%1.13%09:31:04.3
3150Jannie GeertsemaWest End Canoe club L4 1:27:32.7+2:47.8+3.30%96.81%1.17%0.91%09:31:04.3
4149Gary & April DavieCurrumbin Creek Paddlers club L4 1:28:14.9+3:30.0+4.13%96.03%0.38%0.12%09:31:04.3
5151Brennan HuffStepbrothers L4 1:28:21.0+3:36.1+4.25%95.92%0.26%0.00%09:31:04.3
6145Tony BowmanBrisbane Paddling club L4 1:28:44.1+3:59.2+4.70%95.51%-0.17%-0.44%09:31:04.3
7142Glen & Karen BlackstockMooloolaba Paddlers club L4 1:28:58.0+4:13.1+4.98%95.26%-0.44%-0.70%09:31:04.3
8146David KnightBrisbane Paddling club L4 1:30:16.6+5:31.7+6.52%93.88%-1.91%-2.18%09:31:04.3
9143Peter BillingtonKawana Waters Canoe club L4 1:33:00.0+8:15.1+9.74%91.13%-4.99%-5.26%09:31:04.3
  • Long - L5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1205Ryan Willebrand-GoffageFitzroy Canoe club L5 1:30:43.4--100%3.48%3.80%09:32:02.6
2204Trent LitherlandSandgate Paddling club L5 1:31:22.4+0:39.0+0.72%99.29%2.79%3.11%09:32:02.6
3201Raymond HastieBrisbane Paddling club L5 1:32:40.5+1:57.1+2.15%97.89%1.41%1.73%09:32:02.6
4203Steve FoxBrisbane Canoeing club L5 1:34:09.8+3:26.4+3.79%96.35%-0.18%0.15%09:32:02.6
5200Tony BrownCurrumbin Creek Paddlers club L5 1:34:26.9+3:43.5+4.11%96.06%-0.48%-0.15%09:32:02.6
6208Jett StuartWest End Canoe club L5 1:34:38.7+3:55.3+4.32%95.86%-0.69%-0.36%09:32:02.6
7207Brian RoyMooloolaba Paddlers club L5 1:36:58.0+6:14.6+6.88%93.56%-3.16%-2.82%09:32:02.6
8206Mazi AgahVarsity Lakes Paddlers club L5 1:36:59.4+6:16.0+6.91%93.54%-3.18%-2.85%09:32:02.6
-202Anthony VollerNo Club L5 DNF-----09:32:02.6
  • Long - L6
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1227Deborah Beacroft & Mark KennedyNo Club L6 1:30:02.6--100%11.54%10.97%09:34:23.3
2221Ray BrandtSandgate Paddling club L6 1:37:13.4+7:10.8+7.97%92.61%4.49%3.87%09:34:23.3
3223Martyn DwightGreater Logan Canoe club L6 1:37:33.5+7:30.9+8.35%92.30%4.16%3.54%09:34:23.3
4225Hugh StewartNewport Waters Canoe club L6 1:41:08.5+11:05.9+12.33%89.03%0.64%0.00%09:34:23.3
5220Ben SutherlandBrisbane Paddling club L6 1:43:05.0+13:02.4+14.48%87.35%-1.27%-1.92%09:34:23.3
6226Greg DaveyMooloolaba Paddlers club L6 1:51:44.2+21:41.6+24.09%80.59%-9.77%-10.48%09:34:23.3
7224Steve BelcherCurrumbin Creek Paddlers club L6 1:51:45.5+21:42.9+24.12%80.57%-9.79%-10.50%09:34:23.3
  • Long - L7
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1242Nicky DonaldsonSunshine Coast Paddlesports club L7 1:42:08.0--100%0.20%0.20%09:34:23.3
2241Marilyn DrynanNorth West Canoe club L7 1:42:32.8+0:24.8+0.40%99.60%-0.20%-0.20%09:34:23.3
  • Long - L8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1253Andrew SeymourNo Club L8 1:57:49.8--100%7.92%7.92%09:34:23.3
2252Julieanne WhiteCurrumbin Creek Paddlers club L8 2:18:06.1+20:16.3+17.20%85.32%-7.92%-7.92%09:34:23.3
-251Michael KearneyNo Club L8 DNF-----09:34:23.3
  • Middle - M3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1514Samantha BlanchardWynnum Redlands Canoe club M3 1:01:12.7--100%0.00%0.00%09:35:29.5
  • Middle - M4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1524Phillip MakingsFar North Coast Canoe club M4 1:01:16.7--100%3.57%1.49%09:35:29.5
2523Michael MorganWynnum Redlands Canoe club M4 1:01:20.2+0:03.5+0.10%99.90%3.48%1.39%09:35:29.5
3526Jude McMinn & Michele WaldronCurrumbin Creek Paddlers club M4 1:02:12.2+0:55.5+1.51%98.51%2.12%0.00%09:35:29.5
4527Hannah LundCurrumbin Creek Paddlers club M4 1:03:29.7+2:13.0+3.62%96.51%0.09%-2.08%09:35:29.5
5525Graeme HudsonSunshine Coast Paddlesports club M4 1:09:26.0+8:09.3+13.31%88.25%-9.26%-11.62%09:35:29.5
  • Middle - M5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1540Kai WatsonWynnum Redlands Canoe club M5 1:00:02.7--100%4.21%4.54%09:35:29.5
2541Grant Epple & Di WoodCurrumbin Creek Paddlers club M5 1:02:54.0+2:51.3+4.75%95.46%-0.35%0.00%09:35:29.5
3539Vince HudsonSandgate Paddling club M5 1:05:06.0+5:03.3+8.42%92.24%-3.86%-3.50%09:35:29.5
-538Mark & Trish SandersonGreater Logan Canoe club M5 DNF-----09:35:29.5
  • Middle - M6
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1401Darcy ChurchCurrumbin Creek Paddlers club M6 1:00:35.7--100%10.25%12.06%09:36:45.9
2404Jenny TheissSandgate Paddling club M6 1:03:54.7+3:19.0+5.47%94.81%5.33%7.25%09:36:45.9
3403John SmallwoodSunshine Coast Paddlesports club M6 1:07:07.0+6:31.3+10.76%90.28%0.59%2.60%09:36:45.9
4407Brent PainterNo Club M6 1:08:54.5+8:18.8+13.72%87.94%-2.07%0.00%09:36:45.9
5400Lisa HayesKawana Waters Canoe club M6 1:10:25.4+9:49.7+16.22%86.04%-4.31%-2.20%09:36:45.9
6406Ray Iillis-CrepBrisbane Paddling club M6 1:10:47.2+10:11.5+16.82%85.60%-4.85%-2.73%09:36:45.9
7408Annabelle GreenWynnum Redlands Canoe club M6 1:10:51.1+10:15.4+16.93%85.52%-4.94%-2.82%09:36:45.9
-402Stephen SangsterMooloolaba Paddlers club M6 DNF-----09:36:45.9
-409Ava LundCurrumbin Creek Paddlers club M6 DNF-----09:36:45.9
  • Middle - M7
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1421Greg LitherlandSandgate Paddling club M7 1:07:24.9--100%5.47%6.13%09:37:41.2
2425Bill YoungSandgate Paddling club M7 1:08:21.8+0:56.9+1.41%98.61%4.14%4.81%09:37:41.2
3423Bill KennedyVarsity Lakes Paddlers club M7 1:10:20.1+2:55.2+4.33%95.85%1.37%2.06%09:37:41.2
4420Mark LaraghyWynnum Redlands Canoe club M7 1:11:49.0+4:24.1+6.53%93.87%-0.71%0.00%09:37:41.2
5424Mark HalingBrisbane Paddling club M7 1:12:18.5+4:53.6+7.26%93.23%-1.40%-0.68%09:37:41.2
6422Donna WilsonSandgate Paddling club M7 1:12:30.5+5:05.6+7.56%92.98%-1.68%-0.96%09:37:41.2
7426Darren StuartKarana District Canoe club M7 1:16:26.4+9:01.5+13.39%88.19%-7.19%-6.44%09:37:41.2
  • Middle - M8
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1324Donald RankinWynnum Redlands Canoe club M8 1:09:11.0--100%3.90%3.07%09:37:41.2
2343John DonkerslootGreater Logan Canoe club M8 1:10:51.5+1:40.5+2.42%97.64%1.57%0.72%09:37:41.2
3345Michael GoutCurrumbin Creek Paddlers club M8 1:11:53.2+2:42.2+3.91%96.24%0.15%-0.72%09:37:41.2
4341Ross JardineSpringfield Centenary Canoe club M8 1:16:02.2+6:51.2+9.91%90.99%-5.62%-6.53%09:37:41.2
  • Middle - M9
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1321Joshua ParkinsonVarsity Lakes Paddlers club M9 1:10:19.4--100%0.00%0.00%09:37:41.2
  • Short - S1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
14Matt GillingBHMP S1 27:14.9--100%3.26%4.19%09:38:39.4
21Paraka MitchellCurrumbin Creek Paddlers club S1 28:25.7+1:10.8+4.33%95.85%-0.93%0.04%09:38:39.4
35Kody InnisBHMP S1 28:27.1+1:12.2+4.42%95.77%-1.01%-0.04%09:38:39.4
46Luke LinehamBHMP S1 28:32.1+1:17.2+4.72%95.49%-1.31%-0.33%09:38:39.4
  • Short - S2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
110Ela HeinigerBHMP S2 31:31.1--100%0.00%0.00%09:38:39.4
  • Short - S3
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
121Jett AndrewsBHMP S3 32:53.1--100%17.57%9.42%09:38:39.4
218Delia WestSunshine Coast Paddlesports club S3 34:38.8+1:45.7+5.36%94.92%13.16%4.56%09:38:39.4
319Stephen WinstanleyBribie Paddlers S3 34:43.0+1:49.9+5.57%94.72%12.98%4.37%09:38:39.4
420Paul ShiptonNo Club S3 36:00.0+3:06.9+9.47%91.35%9.77%0.84%09:38:39.4
525Jett ClaytonBHMP S3 36:36.4+3:43.3+11.32%89.83%8.24%-0.84%09:38:39.4
624Taj PayneBHMP S3 44:40.8+11:47.7+35.87%73.60%-11.99%-23.07%09:38:39.4
722Ky HowellBHMP S3 44:43.2+11:50.1+35.99%73.54%-12.09%-23.18%09:38:39.4
826Genivieve HogbenBHMP S3 54:54.7+22:01.6+66.98%59.89%-37.64%-51.26%09:38:39.4
  • Short - S4
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
130Woody VidgenCape Byron Surf Lifesaving club S4 35:22.2--100%3.27%0.72%09:39:25.0
228Electra JensenFar North Coast Canoe club S4 35:37.5+0:15.3+0.72%99.28%2.57%0.00%09:39:25.0
331Peter LundCurrumbin Creek Paddlers club S4 38:42.0+3:19.8+9.41%91.40%-5.84%-8.63%09:39:25.0
  • Short - S5
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
171Shirley-Anne McGregorMooloolaba Paddlers club S5 37:42.5--100%2.91%2.87%09:39:25.0
250Jasmine RogersNo Club S5 38:46.8+1:04.3+2.84%97.24%0.15%0.11%09:39:25.0
349John BlackleySandgate Paddling club S5 38:51.9+1:09.4+3.07%97.02%-0.07%-0.11%09:39:25.0
448Lacy ChurchCurrumbin Creek Paddlers club S5 39:59.8+2:17.3+6.07%94.28%-2.98%-3.02%09:39:25.0
  • Short - S6
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
169Joelie EneverSandgate Paddling club S6 41:15.4--100%4.09%4.09%09:39:25.0
270Hannah PetersSandgate Paddling club S6 44:46.7+3:31.3+8.54%92.14%-4.09%-4.09%09:39:25.0
  • Short - S7
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
184Virginia SpenceBris Sup S7 55:32.8--100%0.00%0.00%09:39:25.0