2019 Marathon Series - Race 9 (Windsor)

Saturday, August 3, 2019 10:45 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Kingston, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 141
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.0
Updated: Sunday, August 4, 2019 19:35 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Div 1 20km Under 1:40 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1103James HarringtonManly Warringah 23M 1:33:24.2--100%4.44%3.69%50
2104Stewart O'ReganLane Cove 44M 1:33:25.4+0:01.2+0.02%99.98%4.42%3.67%49
3112Michael HanemaayerBurley Griffin 26M 1:33:26.3+0:02.1+0.04%99.96%4.40%3.65%48
  • Div 1 20km Under 1:40 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1107Matilda StevensonBurley Griffin 23F 1:48:56.4--100%0.00%0.00%50
  • Div 1 20km Under 1:40 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1103James HarringtonManly Warringah 23M 1:33:24.2--100%2.58%1.90%50
2104Stewart O'ReganLane Cove 44M 1:33:25.4+0:01.2+0.02%99.98%2.56%1.87%49
3112Michael HanemaayerBurley Griffin 26M 1:33:26.3+0:02.1+0.04%99.96%2.54%1.86%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1203Andrew LoveLane Cove 48M 1:38:27.7--100%4.42%3.99%50
2209Tony Hystek and Alanna EwinLane Cove 53F 1:39:05.3+0:37.6+0.64%99.37%3.81%3.38%49
3208David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:40:58.5+2:30.8+2.55%97.51%1.98%1.54%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1209Tony Hystek and Alanna EwinLane Cove 53F 1:39:05.3--100%0.94%0.94%50
2208David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:40:58.5+1:53.2+1.90%98.13%-0.94%-0.94%49
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1203Andrew LoveLane Cove 48M 1:38:27.7--100%5.11%5.54%50
2205Cameron TunbridgeCentral Coast 54M 1:40:59.5+2:31.8+2.57%97.49%2.67%3.11%49
3206Jason WarePenrith 50M 1:41:25.1+2:57.4+3.00%97.08%2.26%2.70%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1301Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:44:27.5--100%3.53%2.88%50
2306Trevor NicholsLane Cove 47M 1:45:20.8+0:53.3+0.85%99.16%2.71%2.05%49
3305Montannah MurrayCronulla Sutherland 23F 1:45:24.4+0:56.9+0.91%99.10%2.66%1.99%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1305Montannah MurrayCronulla Sutherland 23F 1:45:24.4--100%3.13%3.74%50
2307Emily O'RourkeBurley Griffin 18F 1:49:10.9+3:46.5+3.58%96.54%-0.34%0.29%49
3313Daniela Angela TorreManly Warringah 51F 1:49:48.9+4:24.5+4.18%95.99%-0.92%-0.29%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1301Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:44:27.5--100%3.37%2.43%50
2306Trevor NicholsLane Cove 47M 1:45:20.8+0:53.3+0.85%99.16%2.55%1.60%49
3312Gareth StokesSutherland Shire 46M 1:45:47.9+1:20.4+1.28%98.73%2.13%1.17%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1404Neil CrabbWindsor 60M 1:47:55.6--100%5.23%5.52%50
2412Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther 47F 1:50:42.6+2:47.0+2.58%97.49%2.78%3.08%49
3402Stephen BrettBrisbane Waters 63M 1:50:45.4+2:49.8+2.62%97.44%2.74%3.04%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1412Lee Anne Andersen and Nigel CarsonOther 47F 1:50:42.6--100%3.83%5.13%50
2413Ross and Robyn BingleSutherland Shire 58F 1:56:42.0+5:59.4+5.41%94.87%-1.37%0.00%49
3400Ruby ArdrenManly Warringah 44F 1:57:56.7+7:14.1+6.54%93.87%-2.46%-1.07%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1404Neil CrabbWindsor 60M 1:47:55.6--100%4.94%5.25%50
2402Stephen BrettBrisbane Waters 63M 1:50:45.4+2:49.8+2.62%97.44%2.45%2.77%49
3415John DenyerSutherland Shire 51M 1:51:19.5+3:23.9+3.15%96.95%1.95%2.27%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1508Geoff BaggettManly Warringah 70M 1:58:11.5--100%0.97%0.59%50
2505Sue and Ian McguinnessSutherland Shire 59F 1:58:22.6+0:11.1+0.16%99.84%0.82%0.43%49
3504Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 63F 1:58:53.6+0:42.1+0.59%99.41%0.39%0.00%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1505Sue and Ian McguinnessSutherland Shire 59F 1:58:22.6--100%0.58%0.43%50
2504Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 63F 1:58:53.6+0:31.0+0.44%99.57%0.15%0.00%49
3503Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin 40F 1:59:56.7+1:34.1+1.32%98.69%-0.73%-0.88%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1508Geoff BaggettManly Warringah 70M 1:58:11.5--100%1.33%1.33%50
2511John PrestonBurley Griffin 65M 2:01:22.1+3:10.6+2.69%97.38%-1.33%-1.33%49
  • Div 5 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1506Warren CahillCronulla Sutherland 49M 1:52:48.7--100%0.00%0.00%50
  • Div 5 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1506Warren CahillCronulla Sutherland 49M 1:52:48.7--100%0.00%0.00%50
  • Div 6 20km 2:00-2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1605Adrian Di CesareSutherland Shire 40M 2:01:24.7--100%2.55%1.40%50
2603Rob CookCentral Coast 66M 2:01:27.0+0:02.3+0.03%99.97%2.52%1.37%49
3607Phillip GeddesLane Cove 73M 2:03:07.9+1:43.2+1.42%98.60%1.17%0.00%48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1605Adrian Di CesareSutherland Shire 40M 2:01:24.7--100%2.55%1.40%50
2603Rob CookCentral Coast 66M 2:01:27.0+0:02.3+0.03%99.97%2.52%1.37%49
3607Phillip GeddesLane Cove 73M 2:03:07.9+1:43.2+1.42%98.60%1.17%0.00%48
  • Div 7 20km Over 2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1706Rachel MosenPacific Dragons 53F 2:14:35.0--100%0.77%0.47%50
2700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:15:05.1+0:30.1+0.37%99.63%0.40%0.10%49
3707Helen and David TongwayBurley Griffin 69F 2:15:20.8+0:45.8+0.57%99.44%0.21%-0.10%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1706Rachel MosenPacific Dragons 53F 2:14:35.0--100%0.77%0.47%50
2700Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:15:05.1+0:30.1+0.37%99.63%0.40%0.10%49
3707Helen and David TongwayBurley Griffin 69F 2:15:20.8+0:45.8+0.57%99.44%0.21%-0.10%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
-705Maxwell LyonsCentral Coast 70M DNF-----50
-701Bernie EdsteinNewy 51M DNF-----50
  • Div 7 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1708Richard GrovesOther 50M 2:11:19.6--100%0.00%0.00%50
  • Div 7 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1708Richard GrovesOther 50M 2:11:19.6--100%0.00%0.00%50
  • Div 8 15km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1813Toby SchooleyOther 16M 1:16:44.4--100%13.04%11.73%50
2802Matthew DunbarNorthern Beaches 16M 1:16:45.7+0:01.3+0.03%99.97%13.01%11.71%49
3804Tobias GriggOther 16M 1:19:51.2+3:06.8+4.06%96.10%9.51%8.15%48
  • Div 8 15km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1818Sue Smith and Greg HillierHunter Valley 54F 1:23:19.0--100%9.13%8.10%50
2819Olivia LovellNorthern Beaches 17F 1:26:13.9+2:54.9+3.50%96.62%5.95%4.89%49
3803Hanako GreuterOther 16F 1:28:18.8+4:59.8+6.00%94.34%3.68%2.59%48
  • Div 8 15km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1813Toby SchooleyOther 16M 1:16:44.4--100%10.50%10.63%50
2802Matthew DunbarNorthern Beaches 16M 1:16:45.7+0:01.3+0.03%99.97%10.47%10.60%49
3804Tobias GriggOther 16M 1:19:51.2+3:06.8+4.06%96.10%6.87%7.00%48
  • Div 9 10km Under 1:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1919James HaighIllawarra 25M 49:10.2--100%16.02%16.05%50
2921Gary RakeBurley Griffin 47M 49:44.1+0:33.9+1.15%98.86%15.05%15.09%49
3907Peter ManleyLane Cove 54M 50:30.7+1:20.5+2.73%97.34%13.73%13.76%48
  • Div 9 10km Under 1:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1916Judy Greenidge and Jil ParkerWindsor 64F 55:33.9--100%6.79%8.97%50
2918Patricia AshtonBurley Griffin 59F 1:01:02.3+5:28.4+9.85%91.03%-2.39%0.00%49
3906Gabrielle HurleyBurley Griffin 58F 1:02:14.3+6:40.4+12.01%89.28%-4.40%-1.97%48
  • Div 9 10km Under 1:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1919James HaighIllawarra 25M 49:10.2--100%15.71%13.37%50
2921Gary RakeBurley Griffin 47M 49:44.1+0:33.9+1.15%98.86%14.74%12.38%49
3907Peter ManleyLane Cove 54M 50:30.7+1:20.5+2.73%97.34%13.41%11.01%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11014Jacob WilsonNorthern Beaches 14M 57:27.0--100%7.17%6.81%50
21010Rafferty SheatherSutherland Shire 16M 58:33.2+1:06.2+1.92%98.12%5.39%5.02%49
31018Toby Heaton-ArmstrongManly Warringah 43M 58:39.0+1:12.0+2.09%97.95%5.23%4.86%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11000Nina FitzgeraldOther 14F 59:27.5--100%4.94%4.95%50
21021Evelyn RitchieNorthern Beaches 15F 59:49.8+0:22.3+0.63%99.38%4.34%4.35%49
31016Cheryl and Mark BretagNewy 62F 1:05:16.5+5:49.0+9.78%91.09%-4.36%-4.35%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11014Jacob WilsonNorthern Beaches 14M 57:27.0--100%6.87%6.81%50
21010Rafferty SheatherSutherland Shire 16M 58:33.2+1:06.2+1.92%98.12%5.08%5.02%49
31018Toby Heaton-ArmstrongManly Warringah 43M 58:39.0+1:12.0+2.09%97.95%4.92%4.86%48
  • Div 10 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11017Dianne Langan and Lis O'farrellSutherland Shire 58F 1:07:26.2--100%0.00%0.00%50
  • Div 10 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11017Dianne Langan and Lis O'farrellSutherland Shire 58F 1:07:26.2--100%0.00%0.00%50
  • Div 11 10km 1:04-1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11103Clea JordiOther 15F 1:00:46.2--100%9.83%7.72%50
21104Barry LowePenrith 75M 1:05:31.9+4:45.7+7.84%92.73%2.77%0.49%49
31109Sue HuehnPenrith 64F 1:05:32.4+4:46.2+7.85%92.72%2.75%0.48%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11103Clea JordiOther 15F 1:00:46.2--100%3.78%3.78%50
21109Sue HuehnPenrith 64F 1:05:32.4+4:46.2+7.85%92.72%-3.78%-3.78%49
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11104Barry LowePenrith 75M 1:05:31.9--100%5.15%3.97%50
21100Christopher ArmstrongLane Cove 52M 1:05:51.2+0:19.3+0.49%99.51%4.69%3.50%49
31105Andrew LynnWindsor 59M 1:08:14.5+2:42.6+4.14%96.03%1.23%0.00%48
  • Div 12 10km Over 1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11201Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:08:46.9--100%6.23%5.87%50
21203Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:08:58.4+0:11.5+0.28%99.72%5.97%5.61%49
31207Russell BrownHunter Valley 70M 1:13:04.4+4:17.5+6.24%94.13%0.38%0.00%48
  • Div 12 10km Over 1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11201Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:08:46.9--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 10km Over 1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11203Allan NewhouseBurley Griffin 73M 1:08:58.4--100%7.41%8.61%50
21207Russell BrownHunter Valley 70M 1:13:04.4+4:06.0+5.94%94.39%1.91%3.17%49
31202Kevin NettleCronulla Sutherland 79M 1:17:51.8+8:53.4+12.89%88.58%-4.52%-3.17%48
  • Div 12 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11208Rosie BrennanNorthern Beaches 14F 1:02:11.3--100%1.70%1.70%50
21206Robert GreuterOther 48M 1:04:20.6+2:09.3+3.47%96.65%-1.70%-1.70%49
  • Div 12 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11208Rosie BrennanNorthern Beaches 14F 1:02:11.3--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11206Robert GreuterOther 48M 1:04:20.6--100%0.00%0.00%50
  • Div 13 5km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11302Michael LiebermanManly Warringah 57M 28:16.0--100%18.37%14.01%50
21306William Martin and Len TurnerManly Warringah 83M 31:45.5+3:29.5+12.35%89.01%8.29%3.39%49
31307Archer ThornthwaiteOther 11M 32:38.7+4:22.7+15.49%86.59%5.73%0.69%48
  • Div 13 5km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11300Hayley DunbarNorthern Beaches 10F 36:11.7--100%8.46%8.46%50
21305Carolyn WilliamsBurley Griffin 57F 42:53.0+6:41.3+18.48%84.40%-8.46%-8.46%49
  • Div 13 5km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11302Michael LiebermanManly Warringah 57M 28:16.0--100%13.46%13.41%50
21306William Martin and Len TurnerManly Warringah 83M 31:45.5+3:29.5+12.35%89.01%2.77%2.72%49
31307Archer ThornthwaiteOther 11M 32:38.7+4:22.7+15.49%86.59%0.06%0.00%48