2019 Marathon Series - Race 6 (Makai)

Saturday, June 1, 2019 10:45 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Mollymook Beach, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 113
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Saturday, June 1, 2019 21:08 (GMT+10)
Organized by: PaddleNSW
Race website: www.paddlensw.org.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Div 1 20km Under 1:40 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1102Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:30:04.3--100%5.83%4.75%50
2103James HarringtonManly Warringah 23M 1:31:59.8+1:55.5+2.14%97.91%3.82%2.71%49
3100Andrew BirkettBurley Griffin 30M 1:32:01.0+1:56.7+2.16%97.89%3.80%2.69%48
  • Div 1 20km Under 1:40 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1107Tony Hystek and Alanna EwinLane Cove 53F 1:45:11.3--100%0.00%0.00%50
  • Div 1 20km Under 1:40 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1102Brett GreenwoodManly Warringah 55M 1:30:04.3--100%4.47%2.99%50
2103James HarringtonManly Warringah 23M 1:31:59.8+1:55.5+2.14%97.91%2.43%0.92%49
3100Andrew BirkettBurley Griffin 30M 1:32:01.0+1:56.7+2.16%97.89%2.41%0.90%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1203Craig ElliottBurley Griffin 41M 1:39:12.0--100%1.84%0.48%50
2208David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:39:13.8+0:01.8+0.03%99.97%1.81%0.45%49
3202John BurkettManly Warringah 50M 1:39:18.6+0:06.6+0.11%99.89%1.73%0.37%48
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1208David Little and Pauline FindlayManly Warringah 58F 1:39:13.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 2 20km 1:40-1:45 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1203Craig ElliottBurley Griffin 41M 1:39:12.0--100%2.06%1.04%50
2202John BurkettManly Warringah 50M 1:39:18.6+0:06.6+0.11%99.89%1.95%0.93%49
3207Matt WindonManly Warringah 50M 1:39:27.9+0:15.9+0.27%99.73%1.80%0.78%48
  • Div 2 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1211Simon StenhouseBurley Griffin 52M 1:39:10.2--100%0.00%0.00%50
  • Div 2 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1211Simon StenhouseBurley Griffin 52M 1:39:10.2--100%0.00%0.00%50
  • Div 3 20km 1:45-1:50 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1300Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:43:42.6--100%2.42%1.89%50
2305Stephen ShelleyWindsor 51M 1:43:58.4+0:15.8+0.25%99.75%2.17%1.64%49
3306Gareth StokesSutherland Shire 46M 1:44:13.6+0:31.0+0.50%99.50%1.93%1.40%48
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1301Naomi JohnsonLane Cove 30F 1:46:03.7--100%1.58%1.58%50
2307Daniela Angela TorreManly Warringah 51F 1:49:27.7+3:24.0+3.21%96.89%-1.58%-1.58%49
  • Div 3 20km 1:45-1:50 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1300Dominic HidesBurley Griffin 48M 1:43:42.6--100%2.08%1.28%50
2305Stephen ShelleyWindsor 51M 1:43:58.4+0:15.8+0.25%99.75%1.83%1.03%49
3306Gareth StokesSutherland Shire 46M 1:44:13.6+0:31.0+0.50%99.50%1.59%0.79%48
  • Div 3 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1312Montannah MurrayManly Warringah 23F 1:44:49.4--100%3.08%3.08%50
2311Roland LefevreOther 55M 1:51:28.8+6:39.4+6.35%94.03%-3.08%-3.08%49
  • Div 3 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1312Montannah MurrayManly Warringah 23F 1:44:49.4--100%0.00%0.00%50
  • Div 3 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1311Roland LefevreOther 55M 1:51:28.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 4 20km 1:50-1:55 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1407Lee Anne Andersen and Nigel CarsonManly Warringah 47F 1:50:46.0--100%2.53%2.35%50
2402Stephen BrettBrisbane Waters 63M 1:51:12.0+0:26.0+0.39%99.61%2.15%1.97%49
3403John DenyerSutherland Shire 51M 1:51:46.7+1:00.7+0.91%99.09%1.64%1.46%48
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1407Lee Anne Andersen and Nigel CarsonManly Warringah 47F 1:50:46.0--100%0.00%0.00%50
  • Div 4 20km 1:50-1:55 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1402Stephen BrettBrisbane Waters 63M 1:51:12.0--100%2.51%2.65%50
2403John DenyerSutherland Shire 51M 1:51:46.7+0:34.7+0.52%99.48%2.00%2.14%49
3401Andy BodsworthBurley Griffin 54M 1:52:38.3+1:26.3+1.29%98.72%1.25%1.39%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1503Andrew GiardiniSutherland Shire 53M 1:53:55.8--100%3.20%2.52%50
2511Ruby ArdrenManly Warringah 44F 1:53:59.1+0:03.3+0.05%99.95%3.16%2.47%49
3508Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin 40F 1:55:39.9+1:44.1+1.52%98.50%1.73%1.04%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1511Ruby ArdrenManly Warringah 44F 1:53:59.1--100%3.16%2.30%50
2508Danielle Winslow and Bob CollinsBurley Griffin 40F 1:55:39.9+1:40.8+1.47%98.55%1.73%0.86%49
3515Dallas Newman and Lorraine Harper-HorakCronulla Sutherland 63F 1:56:40.3+2:41.2+2.36%97.70%0.88%0.00%48
  • Div 5 20km 1:55-2:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1503Andrew GiardiniSutherland Shire 53M 1:53:55.8--100%3.20%4.01%50
2506John PrestonBurley Griffin 65M 1:57:00.0+3:04.2+2.69%97.38%0.59%1.43%49
3505Duncan JohnstoneLane Cove 66M 1:58:41.5+4:45.7+4.18%95.99%-0.85%0.00%48
  • Div 5 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1510Jeremy CookBurley Griffin 57M 2:09:26.3--100%0.00%0.00%50
  • Div 5 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1510Jeremy CookBurley Griffin 57M 2:09:26.3--100%0.00%0.00%50
  • Div 6 20km 2:00-2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1601Phillip GeddesLane Cove 73M 2:02:38.8--100%1.73%1.73%50
2603David Abela and Scott MacWilliamBurley Griffin 57M 2:06:57.5+4:18.7+3.52%96.60%-1.73%-1.73%49
-600Ken CollinsSutherland Shire 42M DNF-----48
  • Div 6 20km 2:00-2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1601Phillip GeddesLane Cove 73M 2:02:38.8--100%1.73%1.73%50
2603David Abela and Scott MacWilliamBurley Griffin 57M 2:06:57.5+4:18.7+3.52%96.60%-1.73%-1.73%49
-600Ken CollinsSutherland Shire 42M DNF-----48
  • Div 7 20km Over 2:10 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1700Adrian Di CesareSutherland Shire 40M 2:04:42.1--100%5.63%5.73%50
2702Gaye FosterManly Warringah 57F 2:08:15.7+3:33.6+2.85%97.22%2.94%3.04%49
3701Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:12:16.7+7:34.6+6.08%94.27%-0.10%0.00%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1702Gaye FosterManly Warringah 57F 2:08:15.7--100%4.28%4.03%50
2701Heidi DuncanCentral Coast 36F 2:12:16.7+4:01.0+3.13%96.96%1.28%1.02%49
3703Anjie LeesLane Cove 47F 2:15:00.3+6:44.6+5.26%95.01%-0.75%-1.02%48
  • Div 7 20km Over 2:10 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1700Adrian Di CesareSutherland Shire 40M 2:04:42.1--100%0.00%0.00%50
  • Div 8 15km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1807Joy and Richard RobinsonManly Warringah 52F 1:14:27.2--100%13.01%12.59%50
2813Dion Carter and Damien SearleMakai 46M 1:16:02.8+1:35.6+2.14%97.90%11.15%10.72%49
3806Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 69M 1:18:14.1+3:46.9+5.08%95.17%8.59%8.15%48
  • Div 8 15km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1807Joy and Richard RobinsonManly Warringah 52F 1:14:27.2--100%13.89%11.64%50
2810Sue Smith and Greg HillierHunter Valley 54F 1:22:27.4+8:00.2+10.75%90.29%4.64%2.14%49
3801Larissa CleverlyBurley Griffin 30F 1:24:15.4+9:48.2+13.17%88.36%2.55%0.00%48
  • Div 8 15km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1813Dion Carter and Damien SearleMakai 46M 1:16:02.8--100%10.38%10.77%50
2806Albert Cobb and Geoff DawesBrisbane Waters 69M 1:18:14.1+2:11.3+2.88%97.20%7.80%8.20%49
3804Paul LewandowskiBurley Griffin 67M 1:25:10.8+9:08.0+12.01%89.28%-0.38%0.06%48
  • Div 9 10km Under 1:00 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1903James HaighWollongong Paddlers 25M 48:18.3--100%12.00%8.50%50
2907Gary RakeBurley Griffin 47M 48:23.6+0:05.3+0.18%99.82%11.84%8.33%49
3901Callum ElliottMakai 15M 50:43.2+2:24.9+5.00%95.24%7.60%3.93%48
  • Div 9 10km Under 1:00 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1909Judy Greenidge and Jil ParkerWindsor 64F 56:00.2--100%4.53%4.53%50
2916Jenny Baldry and Warren LopezWindsor 64F 1:01:19.2+5:19.0+9.49%91.33%-4.53%-4.53%49
  • Div 9 10km Under 1:00 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
1903James HaighWollongong Paddlers 25M 48:18.3--100%10.46%7.06%50
2907Gary RakeBurley Griffin 47M 48:23.6+0:05.3+0.18%99.82%10.30%6.89%49
3901Callum ElliottMakai 15M 50:43.2+2:24.9+5.00%95.24%5.98%2.41%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11006Janet Small and Bruce SherlockSutherland Shire 60F 58:39.0--100%3.39%2.21%50
21002Peter HarrisLane Cove 72M 59:15.6+0:36.6+1.04%98.97%2.38%1.19%49
31000Robert BruceBurley Griffin 78M 59:37.6+0:58.6+1.67%98.36%1.78%0.58%48
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11006Janet Small and Bruce SherlockSutherland Shire 60F 58:39.0--100%1.12%1.12%50
21010Elizabeth PrattWindsor 56F 59:58.5+1:19.5+2.26%97.79%-1.12%-1.12%49
  • Div 10 10km 1:00-1:04 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11002Peter HarrisLane Cove 72M 59:15.6--100%3.27%1.95%50
21000Robert BruceBurley Griffin 78M 59:37.6+0:22.0+0.62%99.39%2.68%1.35%49
31001Peter FahertySutherland Shire 35M 1:00:26.4+1:10.8+1.99%98.05%1.35%0.00%48
  • Div 10 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11011Peter Fane and Stephen IsonBurley Griffin 59M 52:16.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 10 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11011Peter Fane and Stephen IsonBurley Griffin 59M 52:16.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 11 10km 1:04-1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11103Carl VandergraafSutherland Shire 15M 1:01:19.3--100%6.44%6.93%50
21105Ian WrenfordLane Cove 56M 1:05:47.5+4:28.2+7.29%93.21%-0.38%0.14%49
31108Barry LowePenrith 75M 1:05:53.1+4:33.8+7.44%93.07%-0.52%0.00%48
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11100Sue HuehnPenrith 64F 1:06:15.8--100%1.63%1.63%50
21104Elisabeth Woodhart O'farrellSutherland Shire 65F 1:08:27.4+2:11.6+3.31%96.80%-1.63%-1.63%49
  • Div 11 10km 1:04-1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11103Carl VandergraafSutherland Shire 15M 1:01:19.3--100%4.68%6.79%50
21105Ian WrenfordLane Cove 56M 1:05:47.5+4:28.2+7.29%93.21%-2.27%0.00%49
31108Barry LowePenrith 75M 1:05:53.1+4:33.8+7.44%93.07%-2.41%-0.14%48
  • Div 11 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11106Paul BurtonMakai 47M 56:33.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 11 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11106Paul BurtonMakai 47M 56:33.8--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 10km Over 1:08 - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11214Russell MurphyBurley Griffin 37M 1:05:45.8--100%5.57%3.11%50
21206Kevin NettleCronulla Sutherland 79M 1:06:24.6+0:38.8+0.98%99.03%4.64%2.16%49
31213Alex ConleyManly Warringah 15M 1:07:15.7+1:29.9+2.28%97.77%3.42%0.91%48
  • Div 12 10km Over 1:08 Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11201Margaret DoddBrisbane Waters 63F 1:07:52.3--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 10km Over 1:08 Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11214Russell MurphyBurley Griffin 37M 1:05:45.8--100%5.91%3.12%50
21206Kevin NettleCronulla Sutherland 79M 1:06:24.6+0:38.8+0.98%99.03%4.99%2.17%49
31213Alex ConleyManly Warringah 15M 1:07:15.7+1:29.9+2.28%97.77%3.77%0.92%48
  • Div 12 Ranking - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11210Rob DaleWarilla Barack Point Slsc 43M 1:00:51.5--100%6.89%5.41%50
21212Dianne and Warren MasonOther 66F 1:04:20.2+3:28.7+5.72%94.59%1.57%0.00%49
31211Frank PancerSutherland Shire 67M 1:10:53.3+10:01.8+16.48%85.85%-8.46%-10.18%48
  • Div 12 Ranking Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11212Dianne and Warren MasonOther 66F 1:04:20.2--100%0.00%0.00%50
  • Div 12 Ranking Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11210Rob DaleWarilla Barack Point Slsc 43M 1:00:51.5--100%7.61%7.61%50
21211Frank PancerSutherland Shire 67M 1:10:53.3+10:01.8+16.48%85.85%-7.61%-7.61%49
  • Div 13 5km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11307Brendan and Tom CowledMakai 45M 26:01.8--100%19.90%20.02%50
21305Scott and Lara ElliottMakai 45M 26:03.2+0:01.4+0.09%99.91%19.83%19.95%49
31308Danielle HoltMakai 17F 29:31.9+3:30.1+13.45%88.14%9.13%9.27%48
  • Div 13 5km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11308Danielle HoltMakai 17F 29:31.9--100%14.73%14.93%50
21309Simone ElliottMakai F 29:38.6+0:06.7+0.38%99.62%14.41%14.61%49
31306Tarren Elliott and Zoe CowledMakai 13F 33:45.6+4:13.7+14.32%87.48%2.52%2.75%48
  • Div 13 5km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Age Gender Finish time
11307Brendan and Tom CowledMakai 45M 26:01.8--100%11.14%10.89%50
21305Scott and Lara ElliottMakai 45M 26:03.2+0:01.4+0.09%99.91%11.06%10.81%49
31303Peter Ryce JrOther 53M 32:22.0+6:20.2+24.34%80.42%-10.49%-10.81%48