Limpopo Provincial XCO #2 - Waterberg

Saturday, April 27, 2019 08:00 (GMT+2) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Nylstroom, South Africa
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 122
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, April 28, 2019 20:56 (GMT+2)
Organized by: Waterberg MTB

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 2 Laps - Master Women - MASTER Women
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1570Christelle Le rouxMASTER Women55F 1:23:28.1--100%0.00%0.00%
  • 2 Laps - Nipper Girls - NIP Girls
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
152Lohane EhlersNIP Girls9F 37:39.0--100%0.00%0.00%
250Amelie PretoriusNIP Girls9F -1 lap-----
353Zané AdlamNIP Girls8F -1 lap-----
  • 2 Laps - SJNR Girls - SJNR Girls
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1258Lilian BaberSJNR Girls14F 42:48.7--100%31.93%33.45%
2251Carla Jansen Van VuurenSJNR Girls13F 54:13.1+11:24.4+26.64%78.96%13.80%15.72%
3257Lianke FourieSJNR Girls14F 59:01.2+16:12.5+37.86%72.54%6.16%8.26%
4260Tashane EhlersSJNR Girls13F 1:01:02.6+18:13.9+42.59%70.13%2.94%5.11%
5261Yvonne BothaSJNR Girls14F 1:07:37.4+24:48.7+57.96%63.31%-7.52%-5.11%
6252Eleen FurstenbergSJNR Girls13F 1:11:41.5+28:52.8+67.46%59.72%-13.99%-11.44%
7253Elri Jansen Van VuurenSJNR Girls13F 1:11:44.0+28:55.3+67.56%59.68%-14.05%-11.50%
8256Klara PretoriusSJNR Girls13F 1:15:01.2+32:12.5+75.23%57.07%-19.28%-16.61%
9259Simoné De VilliersSJNR Girls14F -1 lap-----
10255Jessica TaylorSJNR Girls14F -1 lap-----
11250Cailyn Ilze HelbergSJNR Girls13F -1 lap-----
  • 3 Laps - Nipper Boys - NIP Boys
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
12Daniel De KlerkNIP Boys9M 41:49.5--100%12.78%9.26%
23Daniel EagarNIP Boys10M 42:17.2+0:27.7+1.10%98.91%11.82%8.26%
35Gerhard FurstenbergNIP Boys10M 45:10.4+3:20.9+8.01%92.59%5.80%2.00%
411Robert NoelNIP Boys10M 46:05.6+4:16.1+10.21%90.74%3.88%0.00%
512Rijandre De Bruin JrNIP Boys9M 46:34.4+4:44.9+11.35%89.80%2.88%-1.04%
613Zandru De BruinNIP Boys10M 52:58.7+11:09.2+26.67%78.95%-10.48%-14.94%
710Nick DandoNIP Boys10M 1:00:44.2+18:54.7+45.22%68.86%-26.66%-31.77%
84Devan LiebenbergNIP Boys10M -1 lap-----
97Liezl WagenaarNIP Boys9M -1 lap-----
109Marlo Van Der WaltNIP Boys9M -1 lap-----
118Malcolm Du ToitNIP Boys9M -1 lap-----
121Aron Van Den BorreNIP Boys7M -2 laps-----
1314Siktianyiso NdhlovuNIP Boys7M -2 laps-----
  • 3 Laps - SJNR Boys - SJNR Boys
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1200Andani RaphalalaniSJNR Boys14M 1:02:01.4--100%14.07%8.47%
2209Willie WillemseSJNR Boys14M 1:05:24.5+3:23.1+5.46%94.82%9.38%3.48%
3207Ruben Van TonderSJNR Boys14M 1:10:07.2+8:05.8+13.05%88.45%2.85%-3.48%
4201Bradley EagarSJNR Boys13M 1:31:08.9+29:07.5+46.96%68.05%-26.29%-34.51%
5203Hardus LouwSJNR Boys13M -1 lap-----
6202Ethan GualdiSJNR Boys13M -1 lap-----
7206Ruben MaraisSJNR Boys14M -1 lap-----
8204Jan-Hendrik HietbrinkSJNR Boys13M -1 lap-----
9210Ofentse ShongweneSJNR Boys13M -2 laps-----
10211Nathan Van HeerdenSJNR Boys14M -2 laps-----
11208Ruben VenterSJNR Boys13M -2 laps-----
12212Mathema KgomoSJNR Boys13M -2 laps-----
  • 3 Laps - Sprog Girls - SPR Girls
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1153Ninke De KlerkSPR Girls11F 41:44.9--100%14.36%13.34%
2151Inge Von RongeSPR Girls11F 48:10.5+6:25.6+15.39%86.66%1.18%0.00%
3154Layah MohomedSPR Girls12F 56:19.3+14:34.4+34.91%74.12%-15.54%-16.91%
4152LUANDIE MARXSPR Girls11F -1 lap-----
5155Trish LesutiSPR Girls9F -2 laps-----
  • 3 Laps - Vet Women - VET Women
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1565Janine PretoriusVET Women40F 35:55.2--100%13.36%13.36%
2566Lizelle CronjeVET Women45F 46:59.7+11:04.5+30.83%76.43%-13.36%-13.36%
  • 3 Laps - Youth Girls - YTH Girls
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1351Jani JordaanYTH Girls16F 1:08:39.4--100%7.41%7.41%
2350Amilia GoosenYTH Girls16F 1:19:38.3+10:58.9+16.00%86.21%-7.41%-7.41%
  • 4 Laps - JNR Girls - JNR Girls
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1452Emma Van CollerJNR Girls18F 1:17:17.0--100%9.99%8.20%
2451Christelle CoetzerJNR Girls18F 1:24:11.0+6:54.0+8.93%91.80%1.96%0.00%
3453Jennavieve TruterJNR Girls17F 1:36:07.3+18:50.3+24.38%80.40%-11.95%-14.18%
4454Jodi SpaumerJNR Girls17F -2 laps-----
5450Anika De KlerkJNR Girls17F -2 laps-----
  • 4 Laps - Sprog Boys - SPR Boys
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1114Samuel McIntoshSPR Boys12M 41:18.5--100%11.61%6.54%
2108Hanro EhlersSPR Boys11M 43:59.8+2:41.3+6.51%93.89%5.85%0.46%
3107Gordon NoelSPR Boys12M 44:00.7+2:42.2+6.54%93.86%5.82%0.43%
4113Nicky WillemseSPR Boys11M 44:12.0+2:53.5+7.00%93.46%5.42%0.00%
5100Adriaan Janse Van RensburgSPR Boys12M 48:32.7+7:14.2+17.52%85.09%-3.88%-9.83%
6109Henro Van Der WaltSPR Boys11M 51:35.7+10:17.2+24.90%80.06%-10.41%-16.73%
7105Erick SmitSPR Boys11M 53:28.2+12:09.7+29.44%77.26%-14.42%-20.97%
8112Matthew ScrivenSPR Boys11M -1 lap-----
9110Jan PretoriusSPR Boys11M -1 lap-----
10116TRISTAN HUDSONSPR Boys12M -1 lap-----
11104DUAN DE WAALSPR Boys11M -1 lap-----
12111Jayson MullerSPR Boys12M -1 lap-----
13103Christopher OosthuysenSPR Boys12M -1 lap-----
14101Bart TheronSPR Boys11M -1 lap-----
15106Francois EngelbrechtSPR Boys12M -1 lap-----
16117Thenis BothaSPR Boys11M -1 lap-----
17115Sias Du PlessisSPR Boys11M -2 laps-----
18102Bernard LouwSPR Boys11M -2 laps-----
19120Mosa LesufiSPR Boys11M -2 laps-----
20121Mahudu LesufiSPR Boys12M -2 laps-----
21118Vhukhudo RendaniSPR Boys11M -2 laps-----
-119Matthew Va HeerdenSPR Boys11M DNF-----
  • 4 Laps - Vet Men - VET Men
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1547Walt KatzkeVET Men42M 1:12:09.6--100%11.40%10.22%
2548Bill NoelVET Men43M 1:19:51.6+7:42.0+10.67%90.36%1.95%0.64%
3544Jan-Louis PretoriusVET Men43M 1:20:53.8+8:44.2+12.11%89.20%0.68%-0.64%
4545Martin MaartensVET Men45M 1:32:52.4+20:42.8+28.70%77.70%-14.03%-15.55%
5541Andre EhlersVET Men43M -1 lap-----
6552Pierre CronjeVET Men48M -1 lap-----
7551Chris AndersVET Men42M -1 lap-----
8549Botha RoetsVET Men43M -1 lap-----
-540Alan Van CollerVET Men53M DNF-----
10550Rijandre De BruinVET Men41M -2 laps-----
-546Richard Jansen Van VuurenVET Men46M DNF-----
12543Burger Du PlessisVET Men42M -3 laps-----
  • 4 Laps - Youth Boys - YTH Boys
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1315Ruan Jansen Van VuurenYTH Boys15M 1:03:57.7--100%11.31%11.51%
2309Joshua BaberYTH Boys16M 1:05:41.1+1:43.4+2.69%97.38%8.92%9.12%
3303Gunther KatzkeYTH Boys16M 1:08:03.6+4:05.9+6.41%93.98%5.63%5.84%
4319Tyrone AndersYTH Boys15M 1:16:30.0+12:32.3+19.60%83.61%-6.07%-5.84%
5304Herman FourieYTH Boys16M 1:17:30.7+13:33.0+21.18%82.52%-7.48%-7.24%
6306Janco Von RongeYTH Boys16M 1:21:00.3+17:02.6+26.65%78.96%-12.32%-12.07%
7318Wessel FurstenbergYTH Boys15M -1 lap-----
8301Dewald KampmanYTH Boys16M -1 lap-----
9307Jarred WatridgeYTH Boys15M -1 lap-----
10310Livingstone BandaYTH Boys16M -1 lap-----
11302Ethan ErasmusYTH Boys16M -1 lap-----
12308John-Robert HoniballYTH Boys16M -1 lap-----
-312Michael ScrivenYTH Boys15M DNF-----
14313Reinhard Jansen Van VuurenYTH Boys15M -2 laps-----
15311Marnus Van HelsdingenYTH Boys16M -2 laps-----
16300Christof JoubertYTH Boys16M -2 laps-----
17320Krause BothaYTH Boys15M -2 laps-----
18305Kamogelo WillemYTH Boys15M -2 laps-----
19314Robbie De KlerkYTH Boys15M -2 laps-----
20317Stephanus Johannes Van HeerdenYTH Boys15M -2 laps-----
  • 5 Laps - Elite Men - ELITE Men
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1500Dawie GrobbelaarELITE Men19M 1:26:46.2--100%0.00%0.00%
-501Michael DreyerELITE Men25M DNF-----
-503Mercy ChueneELITE Men22M DNF-----
  • 5 Laps - JNR Boys - JNR Boys
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1402Benjamin BaberJNR Boys18M 1:25:12.3--100%18.71%19.33%
2404CALVIN LEEJNR Boys17M 1:40:35.5+15:23.2+18.06%84.70%4.03%4.76%
3401Armand CronjeJNR Boys18M 1:50:38.7+25:26.4+29.86%77.01%-5.57%-4.76%
4408Menno GlasJNR Boys18M 2:02:48.0+37:35.7+44.12%69.39%-17.16%-16.27%
5400Alexander Winston HiggoJNR Boys18M -1 lap-----
6406Franko MaraisJNR Boys18M -1 lap-----
7409Rofhiwa KutamaJNR Boys17M -1 lap-----
8403Bernardus De VilliersJNR Boys17M -1 lap-----
9407Matthew TaylorJNR Boys17M -2 laps-----
10405Duan RossouwJNR Boys17M -3 laps-----
11410Renier Van RooyenJNR Boys17M -3 laps-----