2019 Race 02 Dolls Point Classic

Saturday, April 6, 2019 08:30 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Dolls Point, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 110
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Saturday, April 6, 2019 10:58 (GMT+11)
Organized by: PaddleNSW Harbour Series
Race website: www.paddlensw.org.au
Race notes
Preliminary results
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1207Luke Eltham SurfSki Open (19-39)M 1:05:11.1--100%16.06%14.79%
2109Cade Barnes SurfSki 40+M 1:05:35.0+0:23.9+0.61%99.39%15.55%14.27%
3132Brett Greenwood SurfSki 50+M 1:06:07.7+0:56.6+1.45%98.57%14.85%13.56%
  • Long Course Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1512Addisyn and Jamie McCruddenElite Paddle Gear SurfSki Double OpenF 1:13:17.6--100%13.25%13.59%
2514Dearne McWhirter Michael LiebermanThe Back Line SurfSki Double 50+F 1:13:28.2+0:10.6+0.24%99.76%13.04%13.39%
3328Montannah Murray SurfSki Open (19-39)F 1:15:25.0+2:07.4+2.90%97.18%10.73%11.09%
  • Long Course Female - OC2 Open (19-39)
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1506Peta Dewar Stephanie VonouACCA Doubles Trouble OC2 Open (19-39)F 1:33:09.8--100%0.00%0.00%
  • Long Course Female - SLSA Spec Ski Open
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1324Danielle McMahonSLSA Spec Ski OpenF 1:17:26.9--100%0.00%0.00%
  • Long Course Female - SurfSki 40+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1305Nina MalmstromSurfSki 40+F 1:23:49.6--100%5.74%3.31%
2300Andrean DuffySurfSki 40+F 1:26:41.8+2:52.2+3.42%96.69%2.52%0.00%
3304Anjie LeesSurfSki 40+F 1:36:16.8+12:27.2+14.86%87.07%-8.26%-11.05%
  • Long Course Female - SurfSki 50+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1326Louise VandergraafSurfSki 50+F 1:25:49.3--100%4.33%4.33%
2307Julia OngSurfSki 50+F 1:33:35.8+7:46.5+9.06%91.69%-4.33%-4.33%
  • Long Course Female - SurfSki 60+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1332Rozanne GreenSurfSki 60+F 1:26:36.4--100%3.31%3.31%
2317Anne MooreSurfSki 60+F 1:32:31.9+5:55.5+6.84%93.60%-3.31%-3.31%
  • Long Course Female - SurfSki Double 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1514Dearne McWhirter Michael LiebermanThe Back Line SurfSki Double 50+F 1:13:28.2--100%0.00%0.00%
  • Long Course Female - SurfSki Double Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1512Addisyn and Jamie McCruddenElite Paddle Gear SurfSki Double OpenF 1:13:17.6--100%0.00%0.00%
  • Long Course Female - SurfSki Open (19-39)
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1328Montannah MurraySurfSki Open (19-39)F 1:15:25.0--100%5.74%8.35%
2319Suzie RhydderchSurfSki Open (19-39)F 1:22:17.0+6:52.0+9.10%91.65%-2.84%0.00%
3321Caroline MarschnerSurfSki Open (19-39)F 1:22:20.4+6:55.4+9.18%91.59%-2.91%-0.07%
  • Long Course Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1207Luke Eltham SurfSki Open (19-39)M 1:05:11.1--100%14.39%13.25%
2109Cade Barnes SurfSki 40+M 1:05:35.0+0:23.9+0.61%99.39%13.87%12.72%
3132Brett Greenwood SurfSki 50+M 1:06:07.7+0:56.6+1.45%98.57%13.15%12.00%
  • Long Course Male - OC1 50+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1415Stephen NewsomeOC1 50+M 1:26:53.4--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - OC1 60+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1418Anthony RuaneOC1 60+M 1:31:25.6--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - Sea Kayak Open
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1419Adrian Di CesareSea Kayak OpenM 1:37:22.5--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - SLSA Spec Ski 40+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1192Jonathan DowlingSLSA Spec Ski 40+M 1:17:31.9--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - SUP 40+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1420Tuan LamSUP 40+M 1:37:31.4--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - SurfSki 40+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1109Cade BarnesSurfSki 40+M 1:05:35.0--100%11.67%10.28%
2108Dave CowardSurfSki 40+M 1:06:22.7+0:47.7+1.21%98.80%10.60%9.19%
3178Andrew WilkinsonSurfSki 40+M 1:06:55.3+1:20.3+2.04%98.00%9.87%8.45%
  • Long Course Male - SurfSki 50+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1132Brett GreenwoodSurfSki 50+M 1:06:07.7--100%10.51%11.62%
2203Todd BorelandSurfSki 50+M 1:06:56.1+0:48.4+1.22%98.79%9.42%10.54%
3211Bruce HopkinsSurfSki 50+M 1:09:53.5+3:45.8+5.69%94.62%5.42%6.59%
  • Long Course Male - SurfSki 60+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1148Peter GrimesSurfSki 60+M 1:14:16.9--100%7.81%5.65%
2155Tom JonesSurfSki 60+M 1:15:17.9+1:01.0+1.37%98.65%6.54%4.36%
3159Mick O'BrienSurfSki 60+M 1:17:45.3+3:28.4+4.68%95.53%3.49%1.24%
  • Long Course Male - SurfSki Double 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1515Matt Carey Mel BrockLboat SurfSki Double 40+M 1:11:11.0--100%0.00%0.00%
  • Long Course Male - SurfSki Double 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1504Matt Windon and Pauline FindlayH2Go SurfSki Double 50+M 1:08:47.8--100%7.37%10.07%
2509Adam Harding David KohlerAdam & Dave SurfSki Double 50+M 1:12:10.0+3:22.2+4.90%95.33%2.83%5.67%
3503Greg Morris Warwick SherwoodF1 SurfSki Double 50+M 1:16:30.1+7:42.3+11.20%89.93%-3.01%0.00%
  • Long Course Male - SurfSki Open (19-39)
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1207Luke ElthamSurfSki Open (19-39)M 1:05:11.1--100%10.85%10.85%
2206Mitchell CoffeySurfSki Open (19-39)M 1:09:52.1+4:41.0+7.18%93.30%4.45%4.44%
3197Nathan HaythorpeSurfSki Open (19-39)M 1:10:34.5+5:23.4+8.27%92.36%3.48%3.48%
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1501Ian Heath John NicotraBrace & Twitch SurfSki Double 50+M 48:06.0--100%16.98%14.34%
2101James Haigh SLSA Spec Ski OpenM 49:44.8+1:38.8+3.42%96.69%14.14%11.41%
3195Mal Odgers SurfSki 50+M 49:52.2+1:46.2+3.68%96.45%13.93%11.19%
  • Short Course Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1303Samantha JohnsonSurfSki 40+F 56:04.4--100%8.44%7.88%
2312Sue HobbsSurfSki 50+F 56:09.8+0:05.4+0.16%99.84%8.29%7.74%
3308Michele ParkerSurfSki 50+F 56:55.6+0:51.2+1.52%98.50%7.05%6.48%
  • Short Course Female - SurfSki 40+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1303Samantha JohnsonSurfSki 40+F 56:04.4--100%3.33%3.33%
2302Leisa AitkenSurfSki 40+F 59:56.1+3:51.7+6.89%93.56%-3.33%-3.33%
  • Short Course Female - SurfSki 50+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1312Sue HobbsSurfSki 50+F 56:09.8--100%8.29%7.35%
2308Michele ParkerSurfSki 50+F 56:55.6+0:45.8+1.36%98.66%7.05%6.09%
3329Rachel MosenSurfSki 50+F 58:02.2+1:52.4+3.34%96.77%5.23%4.26%
  • Short Course Female - SurfSki 60+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1330Jennifer HenrySurfSki 60+F 1:01:07.7--100%2.27%2.27%
2325Elisabeth Woodhart O'farrellSurfSki 60+F 1:03:57.7+2:50.0+4.64%95.57%-2.27%-2.27%
  • Short Course Female - SurfSki Open (19-39)
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1320Heidi DuncanSurfSki Open (19-39)F 1:05:06.3--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1501Ian Heath John NicotraBrace & Twitch SurfSki Double 50+M 48:06.0--100%14.05%10.83%
2101James Haigh SLSA Spec Ski OpenM 49:44.8+1:38.8+3.42%96.69%11.10%7.78%
3195Mal Odgers SurfSki 50+M 49:52.2+1:46.2+3.68%96.45%10.88%7.55%
  • Short Course Male - OC1 50+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1416Giovanni CerconeOC1 50+M 57:42.8--100%12.20%8.28%
2417Mark HalsteadOC1 50+M 1:02:55.2+5:12.4+9.02%91.72%4.28%0.00%
3402Roger Le LievreOC1 50+M 1:16:34.3+18:51.5+32.68%75.37%-16.49%-21.70%
  • Short Course Male - SLSA Spec Ski 60+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1100Brian GraberSLSA Spec Ski 60+M 1:13:19.4--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - SLSA Spec Ski Open
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1101James HaighSLSA Spec Ski OpenM 49:44.8--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - SurfSki 40+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1212Dean McMahonSurfSki 40+M 55:09.0--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - SurfSki 50+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1195Mal OdgersSurfSki 50+M 49:52.2--100%4.76%4.05%
2134Riaan BredellSurfSki 50+M 51:33.8+1:41.6+3.40%96.72%1.53%0.79%
3131Michael KeenanSurfSki 50+M 51:43.6+1:51.4+3.72%96.41%1.21%0.48%
  • Short Course Male - SurfSki 60+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1176Brent SullivanSurfSki 60+M 53:27.8--100%5.90%5.90%
2153Owen WaltonSurfSki 60+M 1:00:10.3+6:42.5+12.55%88.85%-5.90%-5.90%
  • Short Course Male - SurfSki Double 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1510Bruce Sherlock Gareth StokesBruce and Gareth SurfSki Double 40+M 53:25.1--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - SurfSki Double 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1501Ian Heath John NicotraBrace & Twitch SurfSki Double 50+M 48:06.0--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - SurfSki Double Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1500Isaac and Peter MoranBigbird SurfSki Double OpenM 50:23.1--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - SurfSki Open (19-39)
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1199Pete FahertySurfSki Open (19-39)M 56:08.6--100%0.00%0.00%
  • Short Course Male - SurfSki U18
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1135Ziko VeselySurfSki U18M 53:56.0--100%0.04%0.04%
2189Guy RobinsonSurfSki U18M 53:58.8+0:02.8+0.09%99.91%-0.04%-0.04%