SG Ocean Racing Series 2019 - Race 2

Saturday, March 23, 2019 07:30 (GMT+8) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling
Location: Singapore, Singapore
Start type: Mass start
Racers: 44
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, March 24, 2019 21:50 (GMT+8)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

SG Ocean Racing Series 2019 - Race 2

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mathew TebbuttSurfSki MaleM 1:07:24.3--100%25.86%26.40%12.5
2-Denes SzaszakSurfSki MaleM 1:12:31.6+5:07.3+7.60%92.94%20.23%20.81%11.6
3-Chathura Vishwanath JayaratneSurfSki MaleM 1:14:41.8+7:17.5+10.82%90.24%17.84%18.44%11.2
4-Andy AuSurfSki MaleM 1:17:06.0+9:41.7+14.38%87.43%15.20%15.81%10.9
5-Mel KepplerSurfSki FemaleF 1:17:52.4+10:28.1+15.53%86.56%14.35%14.97%10.8
6-Adrian HorsfieldOC-1 MaleM 1:18:24.6+11:00.3+16.33%85.96%13.76%14.38%10.7
7-Wladimir TissenOC-1 MaleM 1:20:17.7+12:53.4+19.12%83.95%11.68%12.32%10.5
8-Uli StellingSurfSki MaleM 1:20:30.8+13:06.5+19.45%83.72%11.44%12.08%10.4
9-Dzafi SumatiOC-1 MaleM 1:22:18.2+14:53.9+22.10%81.90%9.48%10.13%10.2
10-Mathilde BageinSurfSki FemaleF 1:22:48.3+15:24.0+22.85%81.40%8.92%9.58%10.1
11-Finn TellerSurfSki MaleM 1:23:47.2+16:22.9+24.30%80.45%7.84%8.51%10.0
12-Machiko KageyamaSurfSki FemaleF 1:24:27.9+17:03.6+25.31%79.80%7.10%7.77%9.9
13-Glenn SimmondsV1 MaleM 1:25:04.8+17:40.5+26.22%79.23%6.42%7.10%9.9
14-Christoph RengerOC-1 MaleM 1:27:49.4+20:25.1+30.29%76.75%3.40%4.10%9.6
15-Benjamin TillmannV1 MaleM 1:28:16.6+20:52.3+30.96%76.36%2.91%3.61%9.5
16-Kevin RobertsonV1 MaleM 1:29:18.8+21:54.5+32.50%75.47%1.77%2.48%9.4
17-Arun VeluswamyV1 MaleM 1:30:34.4+23:10.1+34.37%74.42%0.38%1.10%9.3
18-Asia EytonOC-1 FemaleF 1:30:42.9+23:18.6+34.58%74.30%0.22%0.94%9.3
19-Sharon ChangSurfSki FemaleF 1:31:28.9+24:04.6+35.72%73.68%-0.62%0.11%9.2
20-Jessica VranjesOC-1 FemaleF 1:31:34.8+24:10.5+35.87%73.60%-0.73%0.00%9.2
21-Jeremy TaylorOC-1 MaleM 1:32:28.1+25:03.8+37.18%72.90%-1.71%-0.97%9.1
22-Manfred AlbrechtV1 MaleM 1:32:36.3+25:12.0+37.39%72.79%-1.86%-1.12%9.1
23-Mike MatthewsV1 MaleM 1:33:00.3+25:36.0+37.98%72.47%-2.30%-1.56%9.0
24-Sulynn ChuangSurfSki FemaleF 1:34:10.0+26:45.7+39.70%71.58%-3.57%-2.82%8.9
25-Chacha CristiOC-1 FemaleF 1:34:34.0+27:09.7+40.30%71.28%-4.01%-3.26%8.9
26-Joy TampiOC-1 FemaleF 1:35:05.1+27:40.8+41.07%70.89%-4.58%-3.83%8.8
27-Christophe BodenreiderOC-1 MaleM 1:35:28.5+28:04.2+41.64%70.60%-5.01%-4.25%8.8
28-Leeanne BeveridgeOC-1 FemaleF 1:35:30.4+28:06.1+41.69%70.58%-5.05%-4.29%8.8
29-Michael FernandezOC-1 MaleM 1:36:10.8+28:46.5+42.69%70.08%-5.79%-5.02%8.7
30-Rebecca DempsterOC-1 FemaleF 1:37:13.4+29:49.1+44.24%69.33%-6.93%-6.16%8.6
31-Petra SchulerOC-1 FemaleF 1:38:35.6+31:11.3+46.27%68.37%-8.44%-7.66%8.5
32-April HuSurfSki FemaleF 1:40:36.0+33:11.7+49.25%67.00%-10.65%-9.85%8.3
33-Samantha Burgess AllenOC-1 FemaleF 1:43:24.1+35:59.8+53.40%65.19%-13.73%-12.91%8.1
34-Daojia NgSUP MaleM 1:44:34.0+37:09.7+55.13%64.46%-15.01%-14.18%8.0
35-Rina VossOC-1 FemaleF 1:45:26.6+38:02.3+56.43%63.93%-15.98%-15.14%8.0
36-Chip WilcoxOC-1 MaleM 1:45:27.2+38:02.9+56.45%63.92%-15.99%-15.15%8.0
37-Patrice ValereV1 FemaleF 1:47:02.1+39:37.8+58.79%62.97%-17.73%-16.88%7.8
38-Arnauld Le CallonnecSUP MaleM 1:48:32.9+41:08.6+61.04%62.10%-19.39%-18.53%7.7
39-Pras MoorthyV1 MaleM 1:48:51.7+41:27.4+61.50%61.92%-19.74%-18.87%7.7
--Zack ChenV1 MaleM DNF------
  • Long Course Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mel KepplerSurfSki FemaleF 1:17:52.4--100%17.51%17.88%10.8
2-Mathilde BageinSurfSki FemaleF 1:22:48.3+4:55.9+6.33%94.04%12.29%12.68%10.1
3-Machiko KageyamaSurfSki FemaleF 1:24:27.9+6:35.5+8.46%92.20%10.53%10.93%9.9
4-Asia EytonOC-1 FemaleF 1:30:42.9+12:50.5+16.49%85.84%3.91%4.34%9.3
5-Sharon ChangSurfSki FemaleF 1:31:28.9+13:36.5+17.47%85.12%3.10%3.53%9.2
6-Jessica VranjesOC-1 FemaleF 1:31:34.8+13:42.4+17.60%85.03%3.00%3.42%9.2
7-Sulynn ChuangSurfSki FemaleF 1:34:10.0+16:17.6+20.92%82.70%0.26%0.70%8.9
8-Chacha CristiOC-1 FemaleF 1:34:34.0+16:41.6+21.44%82.35%-0.17%0.27%8.9
9-Joy TampiOC-1 FemaleF 1:35:05.1+17:12.7+22.10%81.90%-0.72%-0.27%8.8
10-Leeanne BeveridgeOC-1 FemaleF 1:35:30.4+17:38.0+22.64%81.54%-1.16%-0.72%8.8
11-Rebecca DempsterOC-1 FemaleF 1:37:13.4+19:21.0+24.85%80.10%-2.98%-2.53%8.6
12-Petra SchulerOC-1 FemaleF 1:38:35.6+20:43.2+26.61%78.98%-4.43%-3.97%8.5
13-April HuSurfSki FemaleF 1:40:36.0+22:43.6+29.18%77.41%-6.56%-6.09%8.3
14-Samantha Burgess AllenOC-1 FemaleF 1:43:24.1+25:31.7+32.78%75.31%-9.53%-9.04%8.1
15-Rina VossOC-1 FemaleF 1:45:26.6+27:34.2+35.40%73.85%-11.69%-11.20%8.0
16-Patrice ValereV1 FemaleF 1:47:02.1+29:09.7+37.45%72.76%-13.37%-12.88%7.8
  • Long Course Female - OC-1 Female
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Asia EytonOC-1 FemaleF 1:30:42.9--100%6.38%5.02%9.3
2-Jessica VranjesOC-1 FemaleF 1:31:34.8+0:51.9+0.95%99.06%5.49%4.11%9.2
3-Chacha CristiOC-1 FemaleF 1:34:34.0+3:51.1+4.25%95.93%2.41%0.98%8.9
4-Joy TampiOC-1 FemaleF 1:35:05.1+4:22.2+4.82%95.40%1.87%0.44%8.8
5-Leeanne BeveridgeOC-1 FemaleF 1:35:30.4+4:47.5+5.28%94.98%1.44%0.00%8.8
6-Rebecca DempsterOC-1 FemaleF 1:37:13.4+6:30.5+7.17%93.31%-0.33%-1.80%8.6
7-Petra SchulerOC-1 FemaleF 1:38:35.6+7:52.7+8.68%92.01%-1.75%-3.23%8.5
8-Samantha Burgess AllenOC-1 FemaleF 1:43:24.1+12:41.2+13.99%87.73%-6.71%-8.27%8.1
9-Rina VossOC-1 FemaleF 1:45:26.6+14:43.7+16.24%86.03%-8.81%-10.40%8.0
  • Long Course Female - SurfSki Female
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mel KepplerSurfSki FemaleF 1:17:52.4--100%12.07%11.48%10.8
2-Mathilde BageinSurfSki FemaleF 1:22:48.3+4:55.9+6.33%94.04%6.50%5.87%10.1
3-Machiko KageyamaSurfSki FemaleF 1:24:27.9+6:35.5+8.46%92.20%4.63%3.99%9.9
4-Sharon ChangSurfSki FemaleF 1:31:28.9+13:36.5+17.47%85.12%-3.29%-3.99%9.2
5-Sulynn ChuangSurfSki FemaleF 1:34:10.0+16:17.6+20.92%82.70%-6.32%-7.04%8.9
6-April HuSurfSki FemaleF 1:40:36.0+22:43.6+29.18%77.41%-13.59%-14.35%8.3
  • Long Course Female - V1 Female
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Patrice ValereV1 FemaleF 1:47:02.1--100%0.00%0.00%7.8
  • Long Course Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mathew TebbuttSurfSki MaleM 1:07:24.3--100%23.83%23.64%12.5
2-Denes SzaszakSurfSki MaleM 1:12:31.6+5:07.3+7.60%92.94%18.04%17.84%11.6
3-Chathura Vishwanath JayaratneSurfSki MaleM 1:14:41.8+7:17.5+10.82%90.24%15.59%15.38%11.2
4-Andy AuSurfSki MaleM 1:17:06.0+9:41.7+14.38%87.43%12.87%12.66%10.9
5-Adrian HorsfieldOC-1 MaleM 1:18:24.6+11:00.3+16.33%85.96%11.39%11.18%10.7
6-Wladimir TissenOC-1 MaleM 1:20:17.7+12:53.4+19.12%83.95%9.26%9.04%10.5
7-Uli StellingSurfSki MaleM 1:20:30.8+13:06.5+19.45%83.72%9.01%8.79%10.4
8-Dzafi SumatiOC-1 MaleM 1:22:18.2+14:53.9+22.10%81.90%6.99%6.77%10.2
9-Finn TellerSurfSki MaleM 1:23:47.2+16:22.9+24.30%80.45%5.31%5.09%10.0
10-Glenn SimmondsV1 MaleM 1:25:04.8+17:40.5+26.22%79.23%3.85%3.62%9.9
11-Christoph RengerOC-1 MaleM 1:27:49.4+20:25.1+30.29%76.75%0.75%0.51%9.6
12-Benjamin TillmannV1 MaleM 1:28:16.6+20:52.3+30.96%76.36%0.24%0.00%9.5
13-Kevin RobertsonV1 MaleM 1:29:18.8+21:54.5+32.50%75.47%-0.93%-1.17%9.4
14-Arun VeluswamyV1 MaleM 1:30:34.4+23:10.1+34.37%74.42%-2.35%-2.60%9.3
15-Jeremy TaylorOC-1 MaleM 1:32:28.1+25:03.8+37.18%72.90%-4.50%-4.75%9.1
16-Manfred AlbrechtV1 MaleM 1:32:36.3+25:12.0+37.39%72.79%-4.65%-4.90%9.1
17-Mike MatthewsV1 MaleM 1:33:00.3+25:36.0+37.98%72.47%-5.10%-5.36%9.0
18-Christophe BodenreiderOC-1 MaleM 1:35:28.5+28:04.2+41.64%70.60%-7.89%-8.15%8.8
19-Michael FernandezOC-1 MaleM 1:36:10.8+28:46.5+42.69%70.08%-8.69%-8.95%8.7
20-Daojia NgSUP MaleM 1:44:34.0+37:09.7+55.13%64.46%-18.17%-18.45%8.0
21-Chip WilcoxOC-1 MaleM 1:45:27.2+38:02.9+56.45%63.92%-19.17%-19.46%8.0
22-Arnauld Le CallonnecSUP MaleM 1:48:32.9+41:08.6+61.04%62.10%-22.67%-22.96%7.7
23-Pras MoorthyV1 MaleM 1:48:51.7+41:27.4+61.50%61.92%-23.02%-23.32%7.7
--Zack ChenV1 MaleM DNF------
  • Long Course Male - OC-1 Male
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Adrian HorsfieldOC-1 MaleM 1:18:24.6--100%12.68%13.02%10.7
2-Wladimir TissenOC-1 MaleM 1:20:17.7+1:53.1+2.40%97.65%10.59%10.93%10.5
3-Dzafi SumatiOC-1 MaleM 1:22:18.2+3:53.6+4.97%95.27%8.35%8.70%10.2
4-Christoph RengerOC-1 MaleM 1:27:49.4+9:24.8+12.01%89.28%2.20%2.58%9.6
5-Jeremy TaylorOC-1 MaleM 1:32:28.1+14:03.5+17.93%84.80%-2.97%-2.58%9.1
6-Christophe BodenreiderOC-1 MaleM 1:35:28.5+17:03.9+21.76%82.13%-6.32%-5.91%8.8
7-Michael FernandezOC-1 MaleM 1:36:10.8+17:46.2+22.66%81.52%-7.10%-6.69%8.7
8-Chip WilcoxOC-1 MaleM 1:45:27.2+27:02.6+34.49%74.36%-17.43%-16.98%8.0
  • Long Course Male - SUP Male
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Daojia NgSUP MaleM 1:44:34.0--100%1.87%1.87%8.0
2-Arnauld Le CallonnecSUP MaleM 1:48:32.9+3:58.9+3.81%96.33%-1.87%-1.87%7.7
  • Long Course Male - SurfSki Male
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mathew TebbuttSurfSki MaleM 1:07:24.3--100%11.31%11.19%12.5
2-Denes SzaszakSurfSki MaleM 1:12:31.6+5:07.3+7.60%92.94%4.58%4.44%11.6
3-Chathura Vishwanath JayaratneSurfSki MaleM 1:14:41.8+7:17.5+10.82%90.24%1.72%1.58%11.2
4-Andy AuSurfSki MaleM 1:17:06.0+9:41.7+14.38%87.43%-1.44%-1.58%10.9
5-Uli StellingSurfSki MaleM 1:20:30.8+13:06.5+19.45%83.72%-5.93%-6.08%10.4
6-Finn TellerSurfSki MaleM 1:23:47.2+16:22.9+24.30%80.45%-10.24%-10.39%10.0
  • Long Course Male - V1 Male
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Glenn SimmondsV1 MaleM 1:25:04.8--100%8.05%6.07%9.9
2-Benjamin TillmannV1 MaleM 1:28:16.6+3:11.8+3.76%96.38%4.60%2.54%9.5
3-Kevin RobertsonV1 MaleM 1:29:18.8+4:14.0+4.98%95.26%3.48%1.39%9.4
4-Arun VeluswamyV1 MaleM 1:30:34.4+5:29.6+6.46%93.93%2.12%0.00%9.3
5-Manfred AlbrechtV1 MaleM 1:32:36.3+7:31.5+8.84%91.87%-0.08%-2.24%9.1
6-Mike MatthewsV1 MaleM 1:33:00.3+7:55.5+9.31%91.48%-0.51%-2.68%9.0
7-Pras MoorthyV1 MaleM 1:48:51.7+23:46.9+27.95%78.15%-17.65%-20.19%7.7
--Zack ChenV1 MaleM DNF------
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Leah JavierOC-1 FemaleF 29:49.9--100%2.62%1.01%8.0
2-Cris LuV1 FemaleF 30:04.0+0:14.1+0.79%99.22%1.86%0.23%8.0
3-Juliah MorrisseyOC-1 FemaleF 30:12.4+0:22.5+1.26%98.76%1.40%-0.23%7.9
4-Helen HuangOC-1 FemaleF 32:26.1+2:36.2+8.73%91.97%-5.88%-7.63%7.4
  • Short Course Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Leah JavierOC-1 FemaleF 29:49.9--100%2.62%1.01%8.0
2-Cris LuV1 FemaleF 30:04.0+0:14.1+0.79%99.22%1.86%0.23%8.0
3-Juliah MorrisseyOC-1 FemaleF 30:12.4+0:22.5+1.26%98.76%1.40%-0.23%7.9
4-Helen HuangOC-1 FemaleF 32:26.1+2:36.2+8.73%91.97%-5.88%-7.63%7.4
  • Short Course Female - OC-1 Female
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Leah JavierOC-1 FemaleF 29:49.9--100%3.22%1.24%8.0
2-Juliah MorrisseyOC-1 FemaleF 30:12.4+0:22.5+1.26%98.76%2.00%0.00%7.9
3-Helen HuangOC-1 FemaleF 32:26.1+2:36.2+8.73%91.97%-5.22%-7.38%7.4
  • Short Course Female - V1 Female
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Cris LuV1 FemaleF 30:04.0--100%0.00%0.00%8.0